بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Assassin’s Creed: Origins

اشتراک‌گذاری

اساسینز کرید: خاستگاه

Assassin's Creed: Origins

Assassin’s Creed: Origins - Assassin’s Creed

توسعه دهنده

یوبی‌سافت مونترال

ناشر

یوبی‌سافت

تاریخ انتشار

۲۷ اکتبر ۲۰۱۷

سبک

اکشن-ماجراجویی تاریخی

پلتفرم‌ها

Xbox One, PS4, PC

درجه سنی

M (بزرگسال)

بازی Assassin's Creed: Origins دهمین عنوان اصلی از مجموعه بازی Assassin's Creed است که توسط یوبیسافت در تاریخ ۲۷ اکتبر ۲۰۱۷ منتشر شده است. داستان بازی Assassin's Creed: Origins به خاستگاه و منشا انجمن برادری اساسین می‌پردازد که در مصر باستان شکل گرفت.

داستان Assassin's Creed: Origins

خلاصه

داستان بازی Assassin's Creed: Origins در زمان به سلطنت رسیدن کلئوپاترا (Cleopatra) در ۴۹ سال پیش از میلاد و پیرامون شخصی به نام بایک (Bayek) رخ می‌دهد. بایک آخرین مدجای (Medjay) است که دهکده‌ی زادگاهش یعنی سیوا را برای دنبال کردن یک راز خاص ترک می‌کند. این سفر باعث می‌شود که او در مصر باستان به گشت و گذار بپردازد، کشوری که در این زمان تغییر در قدرت را تجربه می‌کند و این شروعی بر تولد انجمن برادری اساسین است.

نیروی جدیدی به نام Order of the Ancients تحت فرمان بطلمیوس سیزدهم (Ptolemy XIII)،برادر جوان‌تر کلئوپاترا مصر را در کنترل خود گرفته‌اند. بایک و همسرش آیا نیاز دارند تا بطلمیوس را از قدرت و حکومت بازدارند و در این بین افراد دیگری از جمله ژولیوس سزار نقش مهمی در ماجرا دارند. این رویدادها در نهایت به شکل‌گیری انجمن برادری اساسین ختم می‌شود و بایک و آیا به اولین اساسین‌های تاریخ مبدل می‌شوند.

داستان کامل

شروع داستان بازی Assassin's Creed: Origins در زمان حال پیگیری می‌شود، جایی که لیلا حسن، یک پژوهشگر از بخش پژوهش تاریخی آبسترگو (Abstergo) همراه با دوست و همکارش دیانا گری (Deanna Geary) به دنبال یک اثر باستانی در مصر هستند. آن‌ها به جای اثر مورد نظر، معبدی را کشف می‌کنند که در آن مومیایی‌های متعلق به دو اساسین با نام‌های بایک و آیا وجود دارد. لیلا با این امید که اطلاعاتی برای حفظ جایگاهش در پروژه‌ی آنیموس پیدا کند، با آنیموس اصلاح شده خود تصمیم می‌گیرد بدون اطلاع مافوقانش (و بر خلاف مخالفت دیانا) خاطرات بایک و آیا را زنده کند.

در ۴۹ سال پیش از میلاد، بایک، یک مدجای و محافظ مورد احترام در سیوا همراه با پسرش خمو توسط گروهی پنج نفره که ماسکی به صورت داشتند ربوده می‌شوند و به یک مخزن زیرزمینی در معبد آمون منتقل می‌شوند. مردانی که به صورتشان ماسک داشتند یک گوی طلایی را به بایک می‌دهند و از او می‌خواند که به وسیله‌ی آن یک مخزن مخفی را باز کند. خمو به پدرش کمک می‌کند تا فرار کند اما هنگام یک درگیری وقتی بایک به یکی از افراد گروه حمله‌ور می‌شود این فرد خود را کنار می‌کشد و بایک به طور سهوی خنجرش را در سینه پسرش فرو می‌کند و خمو کشته می‌شود.

یک سال بعد، ۴۸ سال پیش از میلاد، بایک برای گرفتن انتقام از پنج مرد ماسک‌دار از سیوا خارج می‌شود. او اولین عضو این گروه با نام Rudjek (با نشان ماهی‌خوار) را پیدا کرده و او را می‌کشد. سپس او به سیوا برمی‌گردد تا یک کشیش محلی به نام مدونامون (لک لک) که اهالی سیوا را برای باز کردن همان مخزن شکنجه می‌کرد، به قتل برساند. بعد از آن بایک آماده‌ی سفر به اسکندریه می‌شود، جایی که آیا رد یکی دیگر از مردان ماسک‌دار را گرفته بود. آیا در هنگام دیدار با بایک خبر از کشتن دو عضو دیگر با نام‌های Actaeon (کرکس) و Ktesos (گوسفند) را می‌دهد و حالا تنها یک عضو دیگر با نشان مار باقی مانده بود. آیا همچنین اعلام می‌کند که با کمک آپولودور سیسیلی و کلئوپاترا هویت مار را کشف کرده است. او نخستین خنجر پنهان را به بایک می‌دهد تا یودوروس (Eudoros)، کسی که با نشان مار شناخته می‌شد را در حمام به قتل برساند. کشته شدن یودوروس توسط بایک به بهای از دست دادن انگشت انگشتری دست چپ بایک تمام شد که به واسطه‌ی استفاده از تیغه پنهان قطع شد.

بایک با شنیدن حرف‌های یودوروس دچار شک و تردیدهایی شد و برای جواب سوالاتش به سراغ آپولودور و کلئوپاترا رفت. کلئوپاترا به بایک گفت که او (کلئوپاترا) توسط مردان ماسک‌دار از سلطنت کنار گذاشته شده است، گروهی که با نام Order of the Ancients شناخته می‌شوند سعی دارند به وسیله دست نشانده خود یعنی بطلمیوس کنترل تمام مصر را به دست بگیرند. علاوه بر این اعضای بیشتری از فرقه وجود دارند که تاکنون پنج نفر از آن‌ها توسط بایک و آیا کشته شده‌اند. افراد باقی مانده با نشان‌های «سوسک سرگین»، «کفتار»، «مارمولک» و «تمساح» شناخته می‌شدند. در حقیقت نشان مرتبط به یودوروس اسب آبی بوده است و نام مار اشاره به خود فرقه داشته است. با وجود این اطلاعات جدید، بایک قبول می‌کند تا مدجای کلئوپاترا شود و اعضای باقی مانده فرقه را به قتل برساند. او سرانجام تمام اعضا را ردگیری می‌کند و می‌کشد و آیا نیز در همین حین پومپه کبیر را متقاعد می‌کند تا با کلئوپاترا متحد شود.

داستان Assassin's Creed: Origins در بازگشت به زمان حال، لیلا و دیانا را نشان می‌دهد که به دلیل عدم تائید کمپانی آبسترگو توسط سربازان این کمپانی مورد حمله قرار گرفته‌اند. لیلا موفق می‌شود سربازان را بکشد اما دیانا دستگیر و احتمالا کشته می‌شود. بعد از این اتفاق، لیلا برای انتقام از آبسترگو به آنیموس برگشته و تمام تلاش خود را در جهت اتمام اقدامش می‌کند.

بایک نامه‌ای از آیا دریافت می‌کند با این توضیح که دو عضو دیگر از فرقه وجود دارند. «عقرب» و «شغال» از اعضای گارد سلطنتی بطلمیوس و احتمالا مقصران اصلی مرگ خمو هستند. بایک متوجه می‌شود که لوسیوس سپتیمیوس (Lucius Septimius) همان شغال است و در نتیجه رد او را دنبال می‌کند، اما بایک نمی‌تواند به موقع به هدف برسد و پومپه به دست او کشته می‌شود. کلئوپاترا به کمک بایک و آیا به منظور ملاقات با سزار در قلعه مخفی می‌شود و بعد از این که با ژولیوس سزار دیدار می‌کند او را تحت تاثیر قرار داده و حمایت او را دریافت می‌کند. بایک برای قتل پوتینوس (عقرب) اقدام می‌کند اما سپتیمیوس به وسیله سزار جلوی بایک را می‌گیرد. در همین حال بطلمیوس که در حال فرار از دست آیا بود طعمه‌ی تمساح‌های رود نیل شد.

بعد از پایان جنگ داخلی مصر، کلئوپاترا به عنوان فرعون بر تخت سلطنت نشست. سپتیمیوس به عنوان مشاور سزار و کلئوپاترا مشغول به فعالیت شد و روابط خود را با بایک و آیا قطع کرد. این موضوع موجب شد تا بایک و حامیان او به پیوستن کلئوپاترا و سزار به فرقه پی ببرند. بایک که از اشتباه خود در مورد حمایت از کلئوپاترا پشیمان بود تمام متحدان خود را در قالب یک انجمن برادری گرد هم می‌آورد تا بر علیه فرقه و دفاع از آزادی مردم اقدام کند. آیا و بایک پی می‌برند که فرقه به معبد اسکندر کبیر توجه ویژه‌ای دارد و برای تحقیق به آن جا می‌روند. آن‌ها در این مکان، آپولودور را در حالی که به شدت زخمی شده بود یافتند، کسی که قبل از مرگش به آن‌ها در مورد فرمانده سزار یعنی فلاویوس (Flavius) هشدار داد. فلاویوس در واقع همان «شیر» و رهبر حقیقی فرقه بود، او و سپتیمیوس گوی و عصای داخل معبد را برداشته بودند و سمت مخزن واقع در سیوا در حال حرکت بودند.

در بازگشت به سیوا، آن‌ها مخزن را باز شده یافتند. بایک رد فلاویوس را گرفت و با او روبرو شد، کسی که حالا حامل سیب عدن فعال شده بود. به هر طریق بایک موفق به شکست و کشتن او شد و سرانجام انتقام مرگ خمو را گرفت. بایک به سمت آیا برگشت، کسی که حالا به استخدام گایوس کاسیوس لونگینوس و مارکوس یونیوس بوروتوس درآمده بود. آیا طبق نقشه قرار بود با بوروتوس و کاسیوس به روم برود و سزار و سپتیمویس را به قتل برساند. بایک و آیا راه خود را از هم جدا کردند اما بنیاد انجمن برادری اساسین را شکل دادند و سوگند خوردند که از دنیا در برابر سیاهی‌ها حفاظت کنند. بایک گردنبند جمجمه‌ی عقاب که مربوط به پسرش خمو بود را بر روی زمین انداخت، وقتی آیا آن گردنبند را برداشت یک فرورفتگی در شن دیده می‌شد که شکل این فرورفتگی به علامت انجمن برادری تازه تاسیس اساسین‌ها مبدل گشت.

بعد از این ماجرا لیلا از آمینوس بلند شد و ویلیام مایلز، مربی حال حاضر انجمن برادری اساسین را روبروی خود دید. او پیشنهاد ویلیام برای همکاری با اساسین‌ها را قبول کرد اما قبول نکرد تا به عنوان یک عضو به آن‌ها بپیوندد. بعد از آن هر دو راهی اسکندریه شدند.

در روم، آیا با سپتیمیوس که دارنده تکه‌ی عدن بود روبرو شد و او را به قتل رساند. سپس او به سنای روم نفوذ کرد و سزار را نیز به کشت. بعد از آن او با کلئوپاترا ملاقات کرد و در مورد عواقب عدم حکومت غیرعادلانه به او هشدار داد. پس از این ماجرا بایک و آیا (که حالا با نام آمونت شناخته می‌شد) شروع به استخدام و تمرین اساسین‌های دیگر کردند تا در قالب انجمن برادری اساسین در مصر و روم به فعالیت بپردازند.

شخصیت‌ها

 • بایک: شخصیت اصلی و آخرین مدجای بازمانده در مصر.
 • آیا: همسر بایک و یکی از پایه گذاران انجمن برادری اساسین.
 • کلئوپاترا: آخرین فرعون تاثیرگذار مصر.
 • آپولودور: یار وفادار و جاسوس کلئوپاترا.
 • بطلمیوس سیزدهم: فرعون مصر که همراه خواهر بزرگترش کلئوپاترا بر مصر سلطنت کرد.
 • ژولیوس سزار: ژنرال و زمامدار برجسته جمهوری روم که با کلئوپاترا متحد شد.
 • پومپه؛ ژنرال و سیاست‌مدار رومی و دشمن ژولیوس سزار.
 • لیلا حسن: کارمند سابق صنایع آبسترگو که منجر به بازیابی خاطرات بایک و آیا شد.
 • خمو: پسر بایک و آیا.
 • سابو: محافظ سیوا و پدر بایک که یکی از بازماندگان از سلسله مدجای بود.
 • فلاویوس: رهبر Order of the Ancients و حامل سیب عدن.
 • سپتیمیوس: یکی از اعضای برجسته Order of the Ancients.

روند بازی

نقشه و موقعیت

نقشه Assassin's Creed: Origins بخش جنوبی مصر و لیبی را در بر می‌گیرد که این مناطق بدون وجود صفحات بارگزاری قابل جستجو است. این اندازه برابر با بازی Black Flag's Caribbean از همین مجموعه بازی است با این تفاوت که به جای آب روی خشکی جریان دارد.

بر خلاف عناوین قبلی در Origins نقشه‌ی کوچکی کنار تصویر وجود ندارد و بازیکنان به شکل مجموعه بازی Elder Scrolls با چیزی شبیه به قطب‌نما هدایت می‌شوند. سنو (Senu)، عقاب همراه بایک نیز عملکری مثل Eagle Vision دارد که می‌تواند دشمنان را شناسایی و علامت‌گذاری کند. چشم انداز هوایی او به بازیکن کمک می‌کند که صندق‌های گنج، منابع ساخت سلاح و گذرگاه‌های مخفی را شناسایی کند. همچنین سنو با ارتقا قابلیت‌هایش می‌تواند حواس دشمنان را پرت کند. سنو نمی‌تواند بخش‌های نقشه را که هنوز بازیکن به آن جا نرفته را شناسایی کند و بازیکن ابتدا باید خودش به این مناطق دسترسی پیدا کند. کتابخانه اسکندریه مصر نیز در بازی قابل اکتشاف است.

با توجه به قابلیت‌های سنو، ویوپوینت‌ها (Viewpoints) دیگر در مورد آشکار کردن اطلاعات محیط اطراف اهمیت گذشته را ندارند و در عوض ظرفیت شناسایی عقاب را افزایش می‌دهد.

محیط‌های زیر آب نیز از نسخه Black Flag گرفته شده است و بازیکنان می‌توانند در آب‌های عمیق به جستجوی ویرانه‌ها و کشتی‌های غرق شده بپردازند. دشمنان داخل آب نیز حیواناتی مثل تمساح‌ها هستند و یک سیستم مبارزه رو در رو و زیرآب نیز طراحی شده است. بایک برای سفر از طریق آب‌ها می‌تواند از فلوکه استفاده کند و روی خشکی نیز از اسب، شتر و ارابه‌ها می‌تواند استفاده کند.

در بازی ۲۰ مقبره برای اکتشاف وجود دارد که برخی از آن‌ها بر اساس دنیای واقعی هستند و سایر آن‌ها ساختگی هستند. مقبره‌ها شامل تله‌ها و تعدادی معمای سبک می‌باشند اما بیشتر وجود آن‌ها در جهت جستجو و کشف گنج است. در بخش‌های تاریک این مکان‌ها بایک برای روشنایی می‌تواند از مشعل استفاده کند.

عناصر نقش آفرینی (RPG)

مشابه نسخه Syndicate، بازی Assassin's Creed: Origins هم از یک سیستم پیشرفت بهره می‌برد که بازیکن با کامل کردن اقداماتی مشخص تجربه کسب می‌کند. تنها بالا رفتن لول شخصیت اصلی یعنی بایک را قوی‌تر نمی‌کند بلکه قابلیت‌هایی نیز می‌تواند از طریق درخت قابلیت‌ها باز شوند. در کل سه شاخه در درخت قابلیت‌ها وجود دارد:

 • Master Warrior که روی مبارزات رو در رو تمرکز دارد.
 • Master Hunter که روی مبارزات از راه دور و مخفی‌کاری تمرکز دارد.
 • Master Seer که روی ابزارها و تعامل با محیط تمرکز دارد.

علاوه بر مهارت‌ها یک سیستم کامل ساخت و ساز یا Crafting در Origins وجود دارد که بر اساس مواد به دست آمده در شکارها می‌تواند تجهیزات بایک از جمله خنجر پنهان (Hidden Blade) را بهبود ببخشد. استفاده از این سیستم در مبارزه با دشمنان سطح بالا ضروری است چرا که بدون بهبود کافی شمشیر قابل شکست نیستند.

در این نسخه ساختار ماموریت‌ها نیز متحول شده و حالا بازیکنان می‌توانند ماموریت‌ها را از نقشه اصلی بدون ترتیب خاصی انتخاب کنند.

گرمازدگی صحرا نیز دیگر عنصر نقش آفرینی بازی است که در Origins معرفی شده است. به این ترتیب اگر بازیکن مدت زیادی را صحرا سپری کند دچار گرمازدگی می‌شود و اثراتی را روی روند بازی می‌گذارد.

محتویات اضافی و قابل دانلود

یک ماموریت اضافی در بخش تک نفره به نام «اسرار اولین اهرام» (Secrets of the First Pyramids) وجود دارد که در اصل از طریق پیش‌خرید بازی قابل دسترس بود و بعدا از طریق باشگاه یوبیسافت نیز منتشر شد. بسته تجملی یا Deluxe Pack بازی شامل ماموریت «کمین در دریا» (Ambush At Sea)، سه امتیاز توانایی و بسته شخصی‌سازی کبرای صحرا (Desert Cobra) است.

لباس‌های میراثی، که توسط شخصیت‌های اصلی بازی‌های پیشین استفاده می‌شد نیز در بازی Assassin's Creed: Origins قابل استفاده است.

یوبیسافت همچنین یک سیزن پس را تائید کرده است که شامل سلاح «تیغه مصیبت» (Calamity Blade) و دو بسته شخصی‌سازی تحت نام‌های Horus Pack و Roman Centurion Pack می‌شود.

DLCهای بیشتر برای بخش تک نفره و داستانی بازی بعد از عرضه بازی اصلی اضافه شدند، شامل:

 • پنهان شدگان (The Hidden Ones): در ژانویه ۲۰۱۸ عرضه شد و داستان آن چند سال بعد از رویدادهای Origins رخ می‌داد. بایک و اساسین‌های او به یک ناحیه جدید به نام شبه جزیره ساینای سفر می‌کنند که این ناحیه به اشغال نیروهای رومی درآمده بود.
 • نفرین فرعون‌ها (The Curse of the Pharaohs): در مارس ۲۰۱۸ عرضه شد. بایک در یک ماجراجویی به دره پادشان، با موجودات افسانه‌ای و فرعون‌های مرده مبارزه می‌کند.

توسعه

یوبی‌سافت مونترال، استودیو اصلی توسعه Origins است و اکثر افرادی که روی عنوان Assassin's Creed IV: Black Flag کار می‌کردند روی ساخت این بازی نیز کار کرده‌اند.

به دلیل روایت داستان بازی Assassin's Creed: Origins در گذشته‌ی دور این عنوان نسبت به عناوین قبلی دارای ارجاعات تاریخی کمتری است. برای همین Maxime Durand، پژوهشگر تاریخی یوبی‌سافت برای پر کردن این کمبود با مورخان و مصرشناسان کار کرده است. همین موضوع باعث شده تا گروه هنری بازی تمرکز بیشتری را روی محیط بازی و به تصویر کشیدن مصر باستان در زمان بازی بگذارد.

منابع

صفحات دیگر