بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Assassin's Creed Mirage

اشتراک‌گذاری

اساسینز کرید میراژ

Assassin's Creed Mirage

Assassin's Creed Mirage - Assassin’s Creed

توسعه‌دهنده

یوبی‌سافت بوردو

ناشر

یوبی‌سافت

موتور

AnvilNext 2.0

آهنگساز

برندن انجلایدس

تاریخ انتشار

۵ اکتبر ۲۰۲۳

سبک

اکشن-ماجرایی

پلتفرم‌ها

ویندوز مایکروسافت
پلی‌استیشن 4
پلی‌استیشن 5
ایکس‌باکس وان
ایکس‌باکس سری اس/اکس
آمازون لونا
آیفون ۱۵ پرو

Assassin's Creed Mirage یک بازی اکشن-ماجراجویی است که توسط یوبی‌سافت بوردو توسعه یافته و توسط یوبی‌سافت منتشر شده است. این بازی سیزدهمین قسمت اصلی از مجموعه اساسینز کرید و پیش‌درآمدی بر Assassin's Creed Valhalla است.

این بازی در تاریخ ۵ اکتبر ۲۰۲۳ برای پلتفرم‌های پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، ویندوز، ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس سری X/S منتشر شده است. همچنین نسخه‌ای از آن قرار است در سال ۲۰۲۴ برای آیفون ۱۵ پرو منتشر شود.

داستان Assassin's Creed Mirage در قرن نهم بغداد و در طول هرج و مرج در سامرا جریان دارد. بسیم بن اسحاق از یک دزد خیابانی تبدیل به عضوی از انجمن برادری اساسین می‌شود و برای صلح و آزادی و علیه فرقه پیشینیان می‌جنگند. این بازی بازگشتی به ریشه‌های مجموعه توصیف شده است و بیشتر تمرکز آن روی داستان خطی و گیم‌پلی مخفیانه است، بر خلاف بازی‌های اخیر مجموعه که عمدتا بر عناصر نقش‌آفرینی تمرکز داشتند.

میراژ به طور کلی نقدهای مثبتی را از منتقدان دریافت کرده است و رویکرد ساده‌گرایانه آن برای بازگشت به ریشه‌های مجموعه تحسین شده‌اند.

داستان Assassin's Creed Mirage

پیش‌زمینه

داستان میراژ دو دهه قبل از وقایع اساسینز کرید والهالا جریان دارد و بسیم بن اسحاق یک دزد خیابانی است که پس از تبدیل شدن به هیدن وان زیر نظر استادش روشن بنت لااحد، می‌آموزد که برای هدفی بزرگتر از خودش بجنگد. همانند سایر بازی‌های حماسه اساسینز کرید، شخصیت‌هایی بر اساس اشخاص تاریخی در بازی حضور دارند، از جمله متوکل، الفتح بن خاقان، منتصر، طبری، ابومعشر، کندی، معتز و مادرش قبیحه، علی بن محمد (رهبر شورش زنج) و برادران بنوموسی.

داستان کامل

در عصر خلافت عباسی، بسیم بن اسحاق یک دزد خیابانی جوان بود که به همراه دوستش نهال در شهر انبار زندگی می‌کرد. بسیم در تمام عمرش درگیر کابوس‌های یک جن هیولاگونه بود و نهال به او کمک می‌کرد تا با آن کنار آید. بسیم یک دزد ساده بود که در شهر انبار برای فردی به نام درویش کار می‌کرد که ارتباطاتی با پنهان شدگان داشت. بسیم آرزو داشت تا روزی به پنهان شدگان بپیوندد و برای این کار تلاش‌های زیادی کرد، با این حال درخواست او به طور قاطع توسط روشن بنت لااحد، یک هیدن وان مستقر در انبار رد می‌شد. بسیم در تلاشی برای اثبات خودش، به طور مخفیانه وارد قصر خلیفه شد تا صندوقچه‌ای را بدزدد که حاوی یک شی بود که هم هیدن وان‌ها و هم فرقه پیشینیان به دنبال آن بودند. او موفق به باز کردن این صندوقچه شد که حامل یک سازه دیسک-مانند بود. بسیم با لمس کردن این سازه و فعال شدن آن، تصوری مختصر را تجربه کرد که با حضور خلیفه المتوکل متوقف شد. وقتی این خلیفه سعی داشت تا بسیم را خفه کند، نهال برای نجات بسیم او را با خنجری کشت و هر دو از قصر فرار کردند. سپس نگهبانان کاخ شروع به سلاخی کردن همه دزدان شناخته شده در شهر انبار کردند که بسیاری از آن‌ها دوستان بسیم بودند. بسیم که این شرایط را ناشی از کشته شدن خلیقه می‌دانست از نهال عصبانی شد و با سرزنش، او را ترک کرد. اکنون بسیم یک فراری بود که با کمک روشن موفق به فرار از شهر شد و به قلعه‌ای متعلق به هیدن وان‌ها در الموت منتقل شد.

در ادامه داستان Assassin's Creed Mirage بسیم طی چند سال آینده زیر نظر روشن تمرین کرد و در نهایت به پنهان شدگان راه یافت. در مقطعی منتور ریحان از نفوذ فرقه در بغداد مطلع شد که به سرعت در حال گسترش بود. از این رو او تصمیم گرفت تا گروهی از اعضای هیدن وان را به رهبری بسیم و روشن برای تحقیق به این شهر بفرستد. پس از ورود به بغداد، بسیم متوجه شد که پنج نفر از اعضای فرقه مورد نظر به بالاترین سطوح قدرت در خلافت نفوذ کرده‌اند و از آن برای حفاری یا بازسازی آثار باستانی اولیه بهره‌برداری می‌کنند. او به تعقیب چهار نفر از اعضای فرقه پرداخت و آن‌ها را ترور کرد و توطئه‌های مربوط به آن‌ها را خنثی کرد. در همین حین، بسیم دوباره با نهال متحد شد و او را تشویق کرد تا در مورد آثاری که فرقه به دنبال‌شان است تحقیق کند، زیرا باور داشت که او و بسیم به نحوی با این آثار مرتبط هستند. سپس بسیم آخرین عضو و رهبر فرقه یعنی قهیبه را گرفتار کرد، کسی که اظهار کرد جواب سوال‌هایش در یک معبد از تمدن اولیه، زیر الموت است. روشن سپس قبیحه را قبل از اینکه بتواند چیزی را فاش کند ترور کرد و به بسیم هشدار داد که بیشتر از این تحقیق نکند در غیر این صورت با او به عنوان یک دشمن و سرپیچی‌کننده از اصول پنهان شدگان رفتار خواهد کرد. روشن می‌ترسید که بسیم همانند اعضای فرقه تسلیم طمع برای دانش اولیه شود.

با این حال بسیم از روشن اطاعت نکرد و همراه با نهال به سمت الموت رفت. پس از رسیدن به قلعه، او متوجه شد که آنجا قبلا توسط نیروهای فرقه مورد حمله و فتح قرار گرفته است. بسیم با گرد هم آوردن هیدن وان‌های بازمانده، یک ضد حمله را آغاز کرد و نیروهای دشمن را از بین برد و به ورودی معبد دسترسی پیدا کرد. سپس روشن به بسیم حمله کرد و او مجبور شد با مربی خود بجنگد و در نتیجه روشن را ناتوان کرد. بسیم و نهال به داخل معبد رفتند، معبدی که با حضور بسیم باز شد. در داخل آن او یک غلاف منفعل اولیه را پیدا کرد و متوجه شد که کسی به نام نهال هرگز وجود نداشته است. در واقع هم نهال و هم جنی که او را تسخیر کرده بود، یک بازنمایی از خاطرات سرکوب شده او در نقش لوکی بودند. بسیم تصمیم گرفت با نهال ترکیب شود که با این اقدام خاطرات خود را بازیابی کرد.

در پایان داستان Assassin's Creed Mirage، بسیم پس از خروج از معبد با استقبال پنهان شدگان روبرو شد که روشن در اعتراض به آن از این محفل استعفا داد. بسیم اکنون با یادآوری اینکه تناسخی از لوکی است، حس می‌کرد که دوباره متولد شده است و مشتاق بود تا با کسانی که مسئول حبس او بودند «تجدید دیدار» کند.

گیم‌پلی

اساسانیز کرید میراژ یک بازی اکشن-ماجراجویی مخفی‌کاری است که هدفش بازتاب عناوین قدیمی‌تر مجموعه اساسینز کرید است و از این رو داستان محور و خطی است و عناصر نقش‌آفرینی در آن کاهش یافته است. پارکور، مبارزات نزدیک و مخفی‌کاری عناصر اصلی گیم‌پلی بازی هستند. میراژ برای ماموریت‌های ترور از طرح «جعبه سیاه» استفاده می‌کند که قبلا در اساسینز کرید یونیتی و اساسینز کرید سیندیکت دیده شده بود، به طوری که بازیکنان باید محیط را کاوش کنند تا راه‌های مختلفی برای رسیدن به اهداف خود پیدا کنند و سپس اهداف را از بین ببرند.

این بازی اساسا در شهر بغداد جریان دارد که به چهار ناحیه از جمله شهر گرد، کرخ، عباسیه با بیت‌الحکمه و حربیه تقسیم شده است. با این حال الموت نیز در بازی وجود دارد و مقر دژ پنهان شدگان است. بغداد بسیار کوچکتر از جهان عناوین اخیر اساسینز کرید است و اندازه آن به پاریس و قسطنطنیه که به ترتیب در یونیتی و ریولیشنز نمایش داده شد نزدیکتر است.

بسیم شخصیت اصلی همانند قهرمانان قبلی به مجموعه بزرگی از سلاح‌ها و ابزارها، از جمله تیغه پنهان، بمب‌های دودزا، چاقوهای پرتابی و دارت‌های سمی دسترسی دارد. هر دوی اسلحه‌ها و ابزارها را می‌توان از طریق یک درخت مهارت ارتقا داد و جلوه‌های مختلفی را روی آن‌ها اعمال شود. بسیم همچنین قادر به استفاده از دید عقاب و یک پرنده همراه به نام انکیدو (برگرفته از شخصیت حماسه گیلگمش) است که این پرنده عقابی است که بازیکن می‌تواند برای جستجوی مناطق مجاور از آن بهره ببرد. برخلاف بازی‌های قبلی، تیراندازان دشمن قادر به شناسایی و شلیک به انکیدو هستند.

یک توانایی جدیدی به نام «اساسین فوکس» در میراژ معرفی شده است که به بازیکن اجازه می‌دهد چندین دشمن را به طور همزمان از بین ببرد و با انجام ترورهای مخفیانه دوباره شارژ و قابل استفاده می‌شود. با فعال شدن این قابلیت، زمان متوقف می‌شود و بازیکن می‌تواند تا پنج دشمن را علامت‌گذاری کند که  به‌طور خودکار توسط بسیم پشت سر هم کشته می‌شوند. یکی دیگر از ویژگی های جدید، قطب‌های مختلف در اطراف بغداد است که می‌توان از آن‌ها برای عبور از فواصل گسترده استفاده کرد. علاوه بر این، انیمیشن‌های حرکت و دویدن بهبود یافته و روان‌تر شده است که تیم توسعه با الهام گرفتن از «سامورایی، نینجا، و حتی جدای» آن را اصلاح کرده است.

توسعه

قبل از تائید شدن این بازی در یوبی‌سافت فوروارد در تاریخ ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲، جزئیاتی در مورد میراژ به بیرون درز کرده بود که تحت نام رمز ریفت (Rift) شناخته می‌شد و به عنوان یک بسته الحاقی برای اساسینز کرید والهالا در نظر گرفته شده بود که بعدا تبدیل به یک نسخه مستقل شد.

میراژ یک عنوان کوچکتر در مجموعه توصیف شده است به طوری که کمپین اصلی آن حدود ۱۵ تا ۲۰ ساعت طول می‌کشد، که مشابه با بازی‌های قدیمی‌تر این مجموعه است. این بازی برای جشن پانزدهمین سالگرد مجموعه طراحی شده است و توسعه‌دهندگان از فناوری ساخته شده برای والهالا برای یک بازی جدید استفاده کردند تا به اولین اساسینز کرید ادای احترام کنند.

در ۴ ژوئن ۲۰۲۳ اعلام شد که این بازی دارای دوبله عربی خواهد بود، که از این بابت اولین بازی در این مجموعه با چنین ویژگی است. همچنین بازیگر اردنی یعنی ایاد نصار نقش بسیم را صداپیشگی کرده است.

این بازی شامل یک پایگاه داده در مورد تاریخ بغداد است که مقالات آن به تدریج با پیشرفت بازیکن باز می‌شوند. این مقالات فرهنگ عباسیان قرن نهم را نمایش می‌دهد که همراه با عکس‌هایی از اشیاء مجموعه خلیلی، مجموعه دیوید، بنیاد هنر اسلامی دوریس دوک و موسسه دو موند عربی است. ایجاد این پایگاه داده بر عهده چهار متخصص دانشگاهی در هنر اسلامی بوده است و با کمک‌های مالی شورای تحقیقات اقتصادی و اجتماعی بریتانیا و موسسه خیریه برکت تراست حمایت شده است.

پذیرش

بر اساس وب سایت متاکریتیک، اساسینز کرید میراژ نقدهای «به طور کلی مطلوب» را از منتقدان دریافت کرده است.

GamesRadar+ طبیعت متراکم بغداد را در مقایسه با عنوان‌های اخیر تحسین کرده است و نوشته است: «بازارها شلوغ و همراه با خریداران و بازرگانانی هستند که به چند زبان صحبت می‌کنند». گیم اینفورمر سیستم پارکور میراژ را ستوده است و نوشته است: «فرصت برای پیمایش با پارکور همیشه وجود دارد، و حرکت در امتداد پشت بام‌ها، سر خوردن از زیپ‌لاین‌ها، و شیرجه در نقاط مخفی بسیار سرگرم کننده است.». گیم‌اسپات نیز مخفی‌کاری، طراحی جهان، و اعمال تحقیقاتی را ستایش کرده است اما تکیه بر خط داستانی عنوان‌های قبلی و شخصیت‌های جانبی ناگیرا را مورد انتقاد قرار داده است.

نسخه‌ها

یوبی‌سافت چند نسخه را برای اساسینز کرید میراژ تائید کرده است:

نسخه استاندارد (Standard Edition)

 • یک نسخه از اساسینز کرید میراژ

نسخه عرضه (Launch Edition)

 • یک نسخه از اساسینز کرید میراژ
 • نقشه بغداد
 • ۳ سنگ‌نگاره انحصاری

نسخه دیلاکس (Deluxe Edition)

 • یک نسخه از اساسینز کرید میراژ
 • پک دیلاکس
  • لباس شنی
  • شمشیر شنی
  • لباس Initiate of Alamut مدل Desert Sands
  • خنجر زمان
  • اسکین عقاب شنی
  • اسب شنی
  • ساعت شنی
 • آرت‌بوک دیجیتالی و ساندترک دیجیتالی

کیس کلکتور (Collector's Case)

داستان کامل
 • یک نسخه از اساسینز کرید میراژ
 • پک دیلاکس
 • یک فیگور ۳۲ سانتی از بسیم
 • استیل‌بوک انحصاری
 • مینی-آرت‌بوک The Art of Assassin's Creed Mirage
 • سنجاق سینه بسیم
 • نقشه بغداد
 • ساندترک بازی

تصاویر

داستان کامل
داستان کامل
داستان کامل

منبع

صفحات دیگر