بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

تسراکت (Tesseract)

اشتراک‌گذاری

تسراکت

Tesseract

تسراکت (Tesseract) - دنیای سینمایی مارول

نمایش‌ها

ثور (سکانس پایانی)
کاپیتان آمریکا: اولین انتقام‌جو
انتقام‌جویان
ثور: دنیای تاریک (اشاره شده)
نگهبانان کهکشان (هولوگرام)
انتقام‌جویان: عصر آلترون (ویژن)
ثور: راگناروک
انتقام‌جویان: جنگ ابدیت

وضعیت

تخریب شده (نسخه اول)
فعال (نسخه متناوب ۲۰۱۲ و ۱۹۷۰)

تسراکت (Tesseract) که همچنین با عنوان مکعب شناخته می‌شود یک محفظه‌ی مکعب-شکل و بلورین است که یکی از شش سنگ ابدیت یعنی سنگ فضا را در خود جای داده است. این شی دارای انرژی نامحدودی است و قبل از این که به دست آسگاردیان بیفتد و در مخزن اودین نگهداری شود، توسط چند تمدن باستانی مورد استفاده قرار گرفته است. تسراکت در نهایت به زمین آورده شد و در تنسبرگ رها شد و توسط ستایش‌کنندگان آسگاردیان حفظ شد.

در سال ۱۹۴۲، تسراکت توسط یوهان اشمیت، رهبر هایدرا بازیابی شد. کسی که در زمان جنگ جهانی دوم از آن به جهت تقویت سلاح‌ها برای شکست متفقین استفاده کرد. به دنبال شکست خوردن اشمیت به دست کاپیتان آمریکا در سال ۱۹۴۵، تسراکت به درون آب‌های قطب شمال سقوط کرد، جایی که هاورد استارک آن را باز یافت. بعد از انجام مطالعاتی بر تسراکت، استارک آن را تحویل شیلد داد و مکعب تا سال ۲۰۱۲ در آن جا باقی ماند تا این که لوکی، خدای شرارت آسگاردیان آن را دزدید. لوکی با به کار بردن آن کرم‌چاله‌ای ایجاد کرد تا به ارتش چیتاری اجازه دهد به نیویورک هجوم ببرند. به دنبال نبرد نیویورک، برادر لوکی یعنی ثور تسراکت را دریافت کرد و آن را با خود به آسگارد بازگرداند.

بعد از استفاده از تسراکت برای بازسازی پل بایفراست، اودین وظیفه‌ی محافظت از تسراکت را به هایم‌دال، نگهبان دروازه قلمرو سپرد. با این حال بعد از این که لوکی اقدام به ربودن تخت سلطنت و مبدل کردن خود به اودین کرد، او هایم‌دل را متهم به خیانت و مجبور به فرار کرد، و این در حالی بود که تسراکت باری دیگر در مخزن اودین جای گرفته بود. در زمان ویرانی آسگارد، لوکی پیش از این که مخزن و سیاره نابود شود متوجه تسراکت شد و آن را برای خود برداشت. مدتی بعد تانوس با قدرت تسراکت را تصاحب کرد و سپس با خورد کردن آن افشا کرد که این مکعب حامل سنگ فضا است. او این سنگ را به یکی از شکاف‌های دستکش ابدیت خود اضافه کرد.

در سال ۲۰۲۳، انتقام‌جویان برای احیای قربانیان بشکن در زمان سفر کردند. کاپیتان آمریکا، مرد آهنی، هالک و مرد مورچه‌ای به زمان نبرد نیویورک در سال ۲۰۱۲ فرستاده شدند تا سنگ زمان، سنگ ذهن و سنگ فضا را بازیابی کنند که سنگ آخر داخل تسراکت قرار داشت. با این حال، در این خط زمانی متناوب، لوکی موفق به دستیابی به تسراکت شد و برای فرار از آن استفاده کرد. این موضوع کاپیتان آمریکا و مرد آهنی را مجبور کرد تا به سال ۱۹۷۰ بروند و تسراکت را در آن زمان به دست آورند. در هنگام نبرد زمین، مرد آهنی از هر شش سنگ برای کشتن تانوس و ارتش او استفاده کرد که به بهای جان خودش تمام شد. سپس کاپیتان آمریکا برای بازگشت سنگ فضا که البته دیگر بدون تسراکت بود، به سال ۱۹۷۰ سفر کرد.

صفحات دیگر