ویکی دنیای سینمایی مارول

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

ویبرانیوم

اشتراک‌گذاری

ویبرانیوم

Vibranium

ویبرانیوم - دنیای سینمایی مارول

نام مستعار

کمیاب‌ترین فلز زمین
ماده همه‌کاره
قدرتمندترین ماده عالم

سازنده

واندا ماکسیموف (بازآفرینی ویژن)

مالکان برجسته

استیو راجرز
شیلد
ارتش ایالات متحده
آلترون
ویژن
اریک کیل‌مانگر

کاربران برجسته

تچاکا
تچالا
دورا میلاژه
استیو راجرز
شیلد
آلترون
ویژن
ریری ویلیامز

نمایش‌ها

کاپیتان آمریکا: اولین انتقام‌جو
انتقام‌جویان
کاپیتان امریکا: سرباز زمستان
انتقام‌جویان: عصر آلترون
کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی
پلنگ سیاه
انتقام‌جویان: جنگ ابدیت
انتقام‌جویان: پایان بازی
دکتر استرنج در چندجهانی جنون
پلنگ سیاه: واکاندا تا ابد
تاندربولتز

ویبرانیوم (Vibranium) یک عنصر تقریبا نابود نشدنی است که هزاران سال پیش به شکل یک شهاب‌سنگ از فضا در منطقه‌ای از آفریقا سقوط کرد، منطقه‌ای که بعدها تبدیل به واکاندا شد. این عنصر به شدت بر محیط واکاندا تاثیر گذاشت و خاک و حیات گیاهی این منطقه را غنی کرد. از ویبرانیوم، فلزی نرم استخراج شد که در زندگی روزمره واکاندایی‌ها مورد استفاده قرار گرفت و واکاندا را به پیشرفته‌ترین کشور از لحاظ تکنولوژی تبدیل کرد. واکاندا به عنوان یک کشور جهان سوم خود را از دنیا جدا کرده بود تا وجود ویبرانیوم مخفی بماند، اگرچه محققان در دهه ۱۹۴۰ این عنصر را کشف کردند. هاوارد استارک با به دست آوردن مقداری کمی از آن، با این باور که این مقدار تنها منبع موجود از این عنصر است، همه‌ی آن را برای ساخت سپری استفاده کرد که بعدها در سال ۱۹۴۳ به کاپیتان آمریکا رسید.

در سال ۱۹۹۲، یولیسس کلا با کمک نجوبو، شاهزاده واکاندایی موفق شد مقداری ویبرانیوم با ارزش میلیاردها دلار را از واکاندا بدزدد و آن را تا سال ۲۰۱۵ بفروشد. باقی‌مانده مخزن او توسط هوش مصنوعی آلترون، خریداری شد و این ربات از ویبرانیوم در جهت از بین بردن بشریت استفاده کرد. با این حال اقدامات او با دخالت انتقام‌جویان متوقف شد.

در سال ۲۰۱۶، اریک کیل‌مانگر بر شاه جدید واکاندا یعنی تچالا غلبه کرد. او نقشه کشید تا با مسلح کردن گروه‌های ستم‌دیده به سلاح‌های ویبرانیوم، دولت‌ها را پایین بکشد و امپراطوری واکاندا را کلید بزند. تچالا با جامه پلنگ خود که مجهز به ویبرانیوم بود، کیل‌مانگر را کشت و نقشه‌ی او را متوقف کرد. با این حال کیل‌مانگر قادر به تغییر دیدگاه تچالا در مورد حکمرانی واکاندا شده بود، و تصمیم گرفته شد تا وجود این کشور برای سایر دنیا احراز شود.

صفحات دیگر