بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

انتقام‌جویان (Avengers)

اشتراک‌گذاری

انتقام‌جویان

Avengers

انتقام‌جویان (Avengers) دنیای سینمایی مارول

بنیان‌گذار

نیک فیوری

رهبران سابق

اعضا

تونی استارک
استیو راجرز
جیمز رودز
بروس بنر
ثور
ناتاشا رومنوف

وسیله نقلیه

کویین‌جت
بنتار (قبلا)
ون لوییس (تخریب شده)

مرکز فرماندهی

برج اونجرز (قبلا)
پایگاه انتقام‌جویان جدید (قبلا)

وابسته به

.S.H.I.E.L.D (قبلا)
سازمان ملل متحد (قبلا)

انتقام‌جویان (Avengers) که با نام قهرمانان نیویورک نیز شناخته می‌شوند، گروهی از افراد خارق‌العاده با خصوصیات ابرقدرتی یا دیگر مشخصه‌های خاص هستند. هدف آن‌ها محافظت از ثبات جهان در مقابل تهدیدهای داخلی یا فرازمینی است. فعالیت آن‌ها برای منافع جهان تنها منحصر به یک سازمان و کشور نیست بلکه تمام دنیا را در بر می‌گیرد. انتقام‌جویان اولین بار توسط .S.H.I.E.L.D و در زمانی که لوکی با ارتش چیتاوری خود به زمین حمله کرد گردآوری شد. اونجرها او را شکست دادند و با خاتمه این ماجرا از هم جدا شدند.

بعد از این که .S.H.I.E.L.D به یک آژانس از بین رفته تبدیل شد، صنایع استارک اقدام به بازسازی برج استارک کرد و آن را به برج اونجرز تبدیل کرد، به این ترتیب با گرد هم آمدن دوباره گروه آن‌ها برای جنگیدن علیه هایدرا آماده شدند. بعد از پایان جنگ، تونی استارک اقدام به ساخت آلترون (Ultron) کرد با این امید که این هوش مصنوعی بتواند جلوی هر تهدیدی علیه دنیا را بگیرد. چیزی که نتیجه معکوس داد و آلترون جنگی را علیه بشریت آغاز کرد و این جنگ در نهایت با شکست آلترون توسط انتقام‌جویان پایان یافت. پس از شکست آلترون، گروه انتقام‌جویان افراد جدیدی را به خود دید و پس از آن این گروه ابرقهرمانی به پایگاه جدید اونجرز نقل مکان کرد.

گروه تحت رهبری کاپیتان آمریکا چندین عملیات را با موفقیت تمام کرد تا این که میزان خسارات وارد شده طی درگیری‌ها باعث شد تا سازمان ملل متحد برای تنظیم فعالیت آن‌ها از پیمانی تخت عنوان پیمان سوکویا استفاده کند. اختلاف نظرها بر سر پذیرفتن این پیمان باعث ایجاد یک شکاف بین اعضا شد و گروه به دو بخش تقسیم شد که رهبری یکی از آن‌ها با مرد آهنی و دیگری با کاپیتان آمریکا بود. بعد از این که هلموت زیمو، عامل جنگ داخلی انتقام‌جویان توسط کاپیتان آمریکا متوقف شد، گروه به طور رسمی منحل شد.

با این حال انحلال آن‌ها خیلی طول نکشید. دو سال بعد از تصویب توافقات، تانوس، یک تایتان جنگ‌سالار که پشت تهاجم ارتش چیتاوری لوکی نیز قرار داشت، با هدف جمع‌آوری سنگ‌های ابدیت حمله‌ی دیگری را به زمین ترتیب داد. انتقام‌جویان با پیوستن نیروهایی شامل فرقه جادوگران، ملت واکاندا و نگهبانان کهکشان موفق شدند افراد تانوس را شکست دهند اما این موضوع مانع دستیابی تانوس به سنگ‌ها نشد. تانوس بعد از کشتن ویژن و به دست آوردن سنگ ذهن، با استفاده از دستکش ابدیت و با یک بشکن نیمی از جمعیت جهان را از بین برد که در میان این قربانیان تعدادی از انتقام‌جویان از جمله فالکون، اسکارلت ویچ و اسپایدرمن نیز حضور داشتند. آیرون من، کاپیتان آمریکا، ثور، هالک، بلک ویدو و وار ماشین از بازماندگان این حادثه بودند.

به دنبال بشکن تانوس، افرادی چون راکت راکون، نبیولا، کاپیتان مارول، و اوکویه به اعضای باقی مانده انتقام‌جویان پیوستند تا از زمین و کیهان محافظت کنند.

پنج سال بعد، پس از این که واسپ و خانواده‌اش در تلاش برای بیرون کشیدن انت-من از قلمروی کوانتومی تلف شدند، سرانجام انت-من موفق به گریز از قلمروی کوانتومی شد و به هاکای پیوست به این امید که خانواده‌اش را برگرداند. انتقام‌جویان با مشورت انت-من از خواص قلمروی کوانتومی بهره گرفتند و یک ماشین زمان را ساختند که به آن‌ها اجازه می‌داد سنگ‌های ابدیت را از سال‌های گذشته جمع‌آوری کنند. پس از به دست آوردن سنگ‌ها و بازگشت به زمان حال، هالک یک دستکش نانویی را به دست کرد و موفق شد افراد از دست رفته در اثر بشکن تانوس را بازیابی کند. پس از پایان یافتن نبرد بزرگ زمین علیه نیروهای تانوس، کاپیتان آمریکا به دنبال مرگ این تایتان و عواقب آن یعنی قربانی شدن آیرون من و بلک ویدو تصمیم گرفت همراه با پگی کارتر در گذشته باقی بماند. هاکای و انت-من به خانواده‌های خود برگشتند. راکت راکون و نبیولا با پیوستن ثور به آن‌ها به نگهبانان کهکشان برگشتند. به این ترتیب انتقام‌جویان منحل شد.

اعضا

اعضای سابق

اعضای مرده

صفحات دیگر