بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

شیلد (.S.H.I.E.L.D)

اشتراک‌گذاری

شیلد

.S.H.I.E.L.D

شیلد (.S.H.I.E.L.D) - دنیای سینمایی مارول

موسس

هاوارد استارک
چستر فیلیپس
پگی کارتر

رهبر

آلفونسو مکنزی

اعضای برجسته

جما سیمونز
دیسی جانسون
النا رودریگز
پایپر
دیویس

وسایل نقلیه

هلیکریر شماره ۶۴
کویین‌جت
باس
هلیکریرهای بینش
ماشین‌های شاسی‌بلند شیلد
موتورسیکلت‌های شیلد
جت هوایی شیلد
پهپاد شیلد
هلیکوپتر شیلد
ایلیاد
Zephyr One

مراکز فرماندهی

Zephyr One
فانوس دریایی
زمین بازی (Playground)
ایلیاد
هلیکریر شماره ۶۴
تریسکلیون
مراکز فرماندهی نیویورک

موقعیت

سیار

وابسته به

شورای امنیت جهانی
ATCU

حاضر در

مرد آهنی
هالک شگفت انگیز
مرد آهنی ۲
ثور
کاپیتان آمریکا: اولین انتقام‌جو
مرد آهنی ۳
ثور: دنیای تاریک
کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان
انتقام‌جویان: عصر آلترون
مرد مورچه
کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی
کاپیتان مارول

وضعیت

فعال

شیلد (.S.H.I.E.L.D) یک آژانس نظامی ضد تروریسم و جاسوسی در دولت ایالت متحده است که وظیفه حفظ امنیت جهانی را بر عهده دارد.

این سازمان به دنبال پیروزی متفقین بر نیروهای محور و هایدرا در جنگ جهانی دوم تاسیس شد. شیلد به قصد حفاظت از ایالت متحده و بعدا حفاظت از تمام دنیا در برابر تهدیدهای احتمالی سازمان یافته بود. شیلد با سلاح‌های پیشرفته و ماموران فوق‌العاده احتمالا عالی‌ترین قدرت نظامی روی زمین بود. اداره‌ای این سازمان توسط نیک فیوری و در عصر مدرن توسط شورای امنیت جهانی انجام می‌گرفت. سر و کار شیلد با مواردی مثل رشد افراد تقویت‌یافته، تکنولوژی‌های پیشرفته خطرناک، و تماس با بیگانگان بود. عمده مشکلات شیلد وقتی حل شد که گروه انتقام‌جویان تشکیل شد، گروهی که برای نجات دنیا در زمان هجوم بیگانگان به زمین در سال ۲۰۱۲ به کار گرفته شد. این آژانس بعد از نبرد نیویورک به واسطه وبسایت Rising Tide به صورت عمومی شناخته شد.

در سال ۲۰۱۴ به دنبال اقدامات کاپیتان آمریکا، دنیا مطلع شد که شیلد مورد نفوذ گسترده سازمان تروریستی هایدرا قرار گرفته و در واقع هدایت آن در کنترل این سازمان قرار گرفته است. بعد از نبردی در تریسکلیون، مرکز اصلی فرماندهی شیلد به شدت تخریب شد و فایل‌های طبقه‌بندی شده شیلد روی اینترنت پخش شد که به دنبال آن دولت‌های وابسته به این سازمان، شیلد را بی‌اعتبار کرده و آن را سازمانی تروریستی قلمداد کردند. در جهت نظارت شدید، بسیاری از مقامات شیلد بازداشت شدند و تحت تعقیب قرار گرفتند. با این حال با وجود نظارت گسترده بر ماموران شیلد، چند عامل پراکنده در سراسر جهان که همچنان به عهد خود وفادار بودند به جمع‌آوری ملزومات ضروری برای استفاده در آینده پرداختند. اما گروهی که بیشترین تلاش را برای زنده ماندن شیلد انجام داد، گروه مامور فیل کولسون بود، کسی که شجاعانه هم‌تیمی‌هایش را علیه نیروهای هایدرا رهبری کرد. این گروه در نبردی با نیروهای هایدرا که در آن زمان توسط جان گرت و گرانت وارد هدایت می‌شدند سرانجام نقشه‌های گرت را ناکار کرد. بعد از این نبرد، نیک فیوری، فیل کولسون را به ریاست جدید شیلد منصوب کرد و به او وظیفه داد تا این آژانس را بعد از خدشه‌ای که به آن وارد شده بود بازسازی کند.

حالا فعالیت سازمان در سایه‌ها انجام می‌گرفت و تقریبا هر ارتشی در دنیا دشمن آن محسوب می‌شد. کولسون از گروه قدیمی خود به عنوان هسته‌ی شیلد استفاده کرد و از مزدوران استخدامی، ماموران سابق و افراد دیگر کمک گرفت تا مسئولیت‌های مختلف سازمان را اداره کنند، و این در حالی بود که همزمان مبارزه علیه هایدرا ادامه داشت. در همین زمان جناحی در شیلد به رهبری رابرت گونزالس از قبول کردن اعتبار و اختیارات کولسون امتناع می‌کرد، این جناح باور داشتند که آن‌ها اعضای «شیلد واقعی» هستند. بعد از نبرد برای شهر کری، جناح گونزالس وجود خود را با حمله و تصاحب پایگاه کولسون که پلی‌گراند نام داشت، نشان داد. این موضوع آتش درگیری میان دو جناح شیلد را شعله‌ور کرد. با این حال بعد از این که این دو جناح با همکاری هم اقدام به حمله و تخریب پایگاه پژوهش هایدرا در قطب شمال کردند، کولسون پیشنهاد ادغام دو جناح را داد که این اتفاق در اواسط سال ۲۰۱۵ انجام گرفت. اما این آرامش زیاد طول نکشید چرا که ناانسان‌ها که نژادی قدرتمند و شبه انسان بودند به رهبری جیاینگ علیه شیلد اعلام جنگ کردند. این نبرد کوتاه بود و شیلد توانست از آسیب‌های مضاعف جلوگیری کند. بعد از جنگ، کولسون یک برنامه جدید برای استخدام و آموزش ناانسان‌ها شروع کرد که با هدف مقابله با تهدیدهای مختلف طراحی شده بود.

ناانسان‌ها در جهان شیوع پیدا کردند، و شیلد در برابر عواقب این اتفاق ایستادگی می‌کرد. به دنبال افشا شدن نفوذ هایدرا در ATCU و پایان دادن به این نفوذ، شیلد به سازمانی نیمه-قانونی تبدیل شد. کمی بعد سازمان متوجه وجود هایو (Hive) شد، ناانسانی تاریک که قصد داشت با ارتش ناانسان‌هایش تمام بشریت را به ناانسان تبدیل کند. جنگ با هایو زمانی به پایان رسید که مامور لینکولن کمپبل جان خود را فدا کرد و هایو را طی یک انفجار اتمی در فضا نابود کرد.

به دنبال عواقب شکست هایو و امضای پیمان سوکویا، شیلد تحت رهبری جفری میس باری دیگر وجه قانونی پیدا کرد.  دیسی جانسون شیلد را رها کرد و با نام مستعار Quake (لرزش) تبدیل به یک مامور خودخوانده شد. در همین زمان، آن‌ها با تهدید جدیدی به نام ایلای مورو مقابله می‌کردند، فردی که با اطلاعاتی مرموز از کتابی به نام دارک‌هولد موفق شده بود قدرت‌های باورنکردنی به دست آورد. شیلد برای شکست او با جانسون و گوست رایدر همکاری کرد. پس از پیروزی بر مورو، جانسون دوباره به سازمان پیوست. افشا شدن این موضوع که میس یک ناانسان نیست باعث شد تا کولسون به ریاست سازمان بازگردد. به دنبال خیانت هولدن رادکلیف برای سگ‌های نگهبان (Watchdogs) و جایگزین کردن تقریبا تمام ماموران کلیدی سازمان با اندرویدهای LMD، جانسون و جما سیمونز برای آزادسازی دوستان مفقود شده‌شان اقدام کردند. با وجود موفق بودن عملیات، اما آن‌ها خیلی زود با آیدا روبرو شدند، کسی که به قصد تخریب شیلد با کمک گوست رایدر تبدیل به یک ناانسان شده بود. آن‌ها آیدا را کشتند اما این اتفاق منجر به تعطیلی سازمان شد، به طوری که آیدا و رهبر سگ‌های نگهبان مرگ ژنرال گلن تالبوت را به گردن جانسون انداختند و مردم را علیه شیلد سوق دادند.

بعد از مدت کوتاهی، بیگانه‌ای به نام اینوک (Enoch) به سبب یک پیش‌گویی گروهی را برای کمک به لئو فیتز به آینده و به سال ۲۰۹۱ فرستاد. آن‌ها خود را در فانوس دریایی یافتند، مکانی که انسان‌های باقیمانده به دنبال حادثه‌ای مصیبت‌بار که منجر به تخریب زمین شده بود در آنجا حضور داشتند. آن‌ها برای زنده ماندن و پیدا کردن راهی برای بازگشت به زمان حال مجبور بودند در میان مردم علیه کری (Kree) مبارزه کنند، فردی که تحت دستورات کیسیوس (Kasius) در این مکان حکمرانی می‌کرد. آن‌ها سرانجام موفق به بازگشت شدند و با پیوستن به ماموران دث‌لاک رقابتی را در برابر زمان برای جلوگیری از تخریب زمین شروع کردند. بعد از نبرد علیه ژنرال هیل که وابسته به هایدرا بود، و همین طور مبارزه در برابر کنفدراسیون بیگانه و تالبوت تقویت‌یافته، شیلد موفق به تغییر مسیر تاریخ و حفظ زمین شد. با این حال فیتز در این فرآیند جان خود را از دست داد. از آنجایی که کوسلون در حال بود، او و ملینا تصمیم گرفتند تا از شیلد جدا شوند و زمان باقیمانده خود را با هم سپری کنند، بنابراین مکنزی ریاست سازمان را بر عهده گرفت. دیگر ماموران شیلد نیز ماموریتی را برای پیدا کردن نسخه‌ی گذشته فیتز شروع کردند، کسی که یخ‌زده در حالت زیست تعویقی و در اعماق فضا بود.

صفحات دیگر