بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

هالک

اشتراک‌گذاری

هالک

Hulk

هالک - دنیای سینمایی مارول

نام‌های مستعار

هالک
هالک شگفت‌انگیز
دیوید بی
آقای سبز
مرد سبز
پیشگام در گاما
اشعه
مرد گنده
گنده
هیولای سبز
قهرمان گرندمستر
قهرمان محبوب
رفیق بد
انتقام‌جوی بی‌کله
آتش خشمگین
قوی‌ترین انتقام‌جو
احمق سبز
تونی استارک
فرد

نژاد

انسان

تابعیت

آمریکایی
ساکاری (در گذشته)

جنسیت

مذکر

تاریخ تولد

۱۸ دسامبر ۱۹۶۹

عنوان‌ها

دکتر
قهرمان

وابسته به

دانشگاه هاوارد (در گذشته)
دانشگاه کالور (در گذشته)
انتقام‌جویان
انتقام‌گیران (در گذشته)

حاضر در

هالک شگفت‌انگیز
انتقام‌جویان
مرد آهنی ۳ (صحنه پایانی)
انتقام‌جویان: عصر آلترون
ثور: راگناروک
انتقام‌جویان: جنگ ابدیت
کاپیتان مارول (صحنه پایانی)
انتقام‌جویان: پایان بازی

بازیگر

مارک روفالو
ادوارد نورتون
تایکا وایتیتی (موشن کپچر)

صداپیشه

لو فریگنو
جی.بی. بلانک
جی.دی. هال
فرد تاتاسیور
جاناتان لیپو

رابرت بروس بنر (Robert Bruce Banner)، دانشمندی مشهور است که به خاطر فعالیت‌هایش در زمینه‌های بیوشیمی، فیزیک هسته‌ای و اشعه گاما شناخته می‌شود. به عنوان بخشی از یک برنامه‌ی سفارشی توسط ژنرال تادیوس راس، بنر اقدام به آزمایشی با اشعه گاما کرد به این منظور که سروم ابر سرباز (Super Soldier) که کاپیتان آمریکا را شکل داده بود را بازسازی کند. با این حال او وقتی در معرض سطوح بالایی از اشعه‌ی گاما قرار گرفت، متوجه شد که هر وقت عصبانی یا تحریک شود تبدیل به یک هیولای سبز رنگ، بزرگ، خشمگین و تقریبا بی‌فکر می‌شود که این هیولا با نام هالک (Hulk) شناخته می‌شود.

بنر با ترس از این که هالک به افراد بی‌گناه صدمه بزند، تصمیم گرفت تا با احتیاط و در نقاط دور دنیا زندگی کند. او روی بهبود مریضان و کمک به ضعیفان کار کرد و در همین حال از افرادی که قصد سو استفاده از قابلیت‌های او را داشتند، دوری کرد. او همچنین برای درمان خود با ساموئل استرن مکاتبه کرد. زمانی که ژنرال راس تیمی را به رهبری امیل بلونسکی برای توقیف کردن بنر فرستاد، او مجبور شد به شهر نیویورک برگردد تا به کمک بتی راس و استرن درمان شود. با این حال طولی نکشید تا خود بلونسکی در معرض تابش زیاد گاما قرار بگیرد و تبدیل به ابومنیشن (Abomination) شود، بنابراین راس برای متوقف کردن او مجبور شد تا به بنر اجازه دهد که دوباره به حالت هالک درآید.

هنگام وقوع یک تهدید، نیک فیوری رئیس سازمان شیلد بنر را با توجه به اطلاعات تخصصی که داشت و همین طور نیم‌نگاهی به نیروی هالک در کمک کردن به انتقام‌جویان، استخدام کرد. بنر وظیفه داشت با کمک به تونی استارک، لوکی را به وسیله عصای سلطنتی ردیابی کند.

با وجود این که او توسط لوکی مجبور شد تا به هالک تبدیل شود و این موضوع منجر به ایجاد یک فاجعه شد، اما بنر در هنگام نبرد نیویورک دوباره به گروه پیوست و به آن‌ها برای مقابله با لوکی و ارتشش کمک کرد. زمانی که انتقام‌جویان در طی نبرد از هم جدا شدند، رابطه‌ی دوستی بین بنر و استارک تقویت شد و او بدون این که توسط ژنرال راس دستگیر شود اجازه‌ی زندگی آزادانه را پیدا کرد.

در زمان نفوذ هایدرا در سازمان شیلد، انتقام‌جویان باری دیگر برای مبارزه علیه رشد تهدید هایدرا متحد شدند و موفق به اسیر کردن بارون ولفگانگ فون استراکر و پس گرفتن عصای سلطنتی شدند. بنر به منظور حفظ امنیت زمین بدون این که نیازی به انتقام‌جویان باشد، به استارک کمک کرد تا یک هوش مصنوعی به نام آلترون را بسازد. اما دیری نگذشت که این هوش مصنوعی علیه آن‌ها قرار گرفت و برای انقراض بشریت اقدام کرد. هالک در مبارزه علیه آلترون کمک کرد و بعد از موفقیت گروه تصمیم گرفت خود را از آن‌ها جدا کند. هالک در تبعید خودش، به نحوی از زمین خارج شد و روی سیاره ساکار (Sakkar)‌ سقوط کرد، جایی که محیط پر اضطراب آنجا باعث می‌شد تا هالک قادر نباشد به حالت بنر بازگردد. این موضوع باعث شد تا او برای دو سال در حالت هالک باقی بماند.

او روی سیاره ساکار تبدیل به گلادیاتور گرندمستر شد و خیلی زود به قهرمانی محبوب تبدیل شد. او از زندگی جنگجویانه خود لذت می‌برد و قصدی برای بازگشت به زمین نداشت. وقتی ثور به طور اتفاقی به این سیاره آمد، هالک در میدان مبارزه با دوست قدیمی خود جنگید. در طی این مبارزه هالک آگاه شد که آسگارد زیر تهدید هلا قرار گرفته است، پس تصمیم گرفت به ثور و سایر ریونجرها کمک کند تا از این سیاره فرار کنند. او در این زمان دوباره به حالت بنر بازگشت. آسگارد به منظور شکست دادن هلا و به دلیل رخداد راگناروک ویران شد، بنابراین بنر به آسگاردی‌های بازمانده پیوست و آن‌ها تحت فرماندهی پادشاه جدیدشان یعنی ثور تصمیم گرفتند به زمین نقل مکان کنند.

در راه برگشت به زمین، سفینه فضایی آن‌ها که حامل بنر و آسگاردی‌ها بود مورد حمله فرقه سیاه قرار گرفت. این گروهی که تحت فرمان تانوس بودند اقدام به کشتن اکثر آسگاردی‌ها کردند. هالک با رهبر آن‌ها یعنی تانوس وارد مبارزه‌ای شد اما در این تقابل کاملا شکست خورد، و توسط هایم‌دال به زمین تلپورت شد. بنر در زمین نسبت به رسیدن تانوس هشدار داد. او در مدتی که روی زمین بود بنا به دلایلی قادر به تغییر شکل به هالک نبود. او مدتی بعد به کمک زره هالک‌باستر (Hulkbuster) که توسط استارک ساخته شده بود در کنار انتقام‌جویان دیگر در نبرد واکاندا شرکت کرد و علیه نیروهای تانوس مقابله کرد. انتقام‌جویان دفاع موفقیت‌آمیزی داشتند اما وقتی تانوس شخصا به واکاندا آمد بدون زحمتی بر تمام قهرمانان از جمله بروس غلبه کرد. تانوس با به دست آوردن آخرین سنگ ابدیت و کامل کردن دستکش آهنی خود نیمی از جمعیت کیهان را محو کرد. بروس بنر یکی از معدود بازماندگان این اتفاق بود.

در سال ۲۰۲۳، او دوباره به انتقام‌جویان پیوست تا با استفاده از ذرات پیم و حوزه کوانتومی به آن‌ها کمک کند تا در زمان سفر کنند. بعد از بازگشت به سال ۲۰۱۲ و نبرد نیویورک، بروس بنر با موفقیت سنگ زمان را دریافت کرد و به زمان حال بازگشت. او و راکت راکون به تونی استارک کمک کردند تا یک دستکش آهنی نانو را طراحی کند تا آن‌ها بتوانند سنگ‌های ابدیت جمع‌آوری شده را در آن جای دهند. به این ترتیب آن‌ها توانستند تمام افراد تجزیه شده توسط تانوس را بازیابی کنند. به دنبال نبر زمین که منجر به نابودی تانوس به بهای جان آیرون من شد، بنر به کاپیتان آمریکا کمک کرد تا سنگ‌های ابدیت را به جایگاه مناسب‌شان در زمان بازگرداند.

بعد از مهر و موم شدن ده حلقه توسط شانگ چی، در سال ۲۰۲۴ بنر شروع به تحقیق در مورد ریشه این حلقه‌ها کرد. بعد از این که دختر عموی او یعنی جنیفر والترز در تماس با خون او قابلیت دگرگونی به شی‌هالک را پیدا کرد، بنر به او مشاوره داد که چطور توانایی‌های جدیدش کنار آید. او سپس با یک فضاپیمای ساکاری زمین را ترک کرد. بعدا او در بازگشت به زمین، پسرش اسکار را به خانواده‌اش معرفی کرد.

قدرت‌ها و توانایی‌ها

قدرت‌ها

فیزیولوژی تقویت یافته ساختگی:

 • قدرت فرا انسانی
  • پرش‌های خارق‌العاده
 • پایداری فرا انسانی
  • عامل التیام‌دهنده
 • سرعت فرا انسانی
 • مقاومت فرا انسانی

قابلیت‌های زره آیرون من: شماره XLVIII

 • پرواز
 • نمایشگر هاد
 • قدرت فرا انسانی
 • پایداری فرا انسانی
 • دفع‌کننده‌ها

توانایی‌ها

 • نبوغ بالا
 • دانشمند ارشد
 • مهندسی خبره
 • پزشک
 • تخصص در فنون جنگی
 • رزمی‌کار
 • مبارز حرفه‌ای
 • خلبان
 • چندزبانه
صفحات دیگر