ویکی دنیای سینمایی مارول

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

هایم‌دال (Heimdall)

اشتراک‌گذاری

هایم‌دال

Heimdall

هایم‌دال (Heimdall) دنیای سینمایی مارول

نام‌های مستعار

دروازه‌بان
مراقب دنیاها
محافظ

نژاد

آسگاردی

تابعیت

آسگارد

جنسیت

مذکر

تاریخ مرگ

اوایل ۲۰۱۸

عنوان‌ها

دروازه‌بان آسگارد (در گذشته)
نگهبان پل بایفروست (در گذشته)

وضعیت

مرده

حضور در

ثور
ثور: دنیای تاریک
انتقام‌جویان: عصر آلترون (خیال)
ثور: راگناروک
انتقام‌جویان: جنگ ابدیت

بازیگر

ادریس البا

صداپیشه

فیل لمار
دنیس کارنگی

هایم‌دال (Heimdall) چشم و گوش آسگاردی‌ها و نگهبان سابق پل بایفروست بود. او می‌تواند تقریبا هر چیزی که در نه قلمرو اتفاق می‌افتد را ببیند و بشنود. هایم‌دال با وجود تعهدش برای اطاعت از اودین اما برای محافظت از نه قلمرو مرتکب پیمان‌شکنی شد و به جنگجویان سه اجازه داد تا برای بازگرداندن ثور به زمین بروند تا او را برای شکست دادن لوکی به آسگارد بیاورند.

زمانی که آسگارد توسط الف‌های تاریکی مور حمله قرار گرفت، هایم‌دال متوجه شد که قدرت‌هایش توسط الف‌ها مسدود شده است بنابراین او باری دیگر مجبور به عهدشکنی شد تا به ثور برای نابودی مالکیث کمک کند و به این ترتیب از نه قلمرو محافظت کند. در زمان حاکمیت لوکی (مبدل شده به اودین) بر آسگارد، هایم‌دال از مقام خود کنار گذاشته شد.

زمانی که هلا کنترل آسگارد را به دست گرفته بود، هایم‌دال شهروندان آسگاردی را با کمک ثور از او پنهان کرد. او پیش از وقوع راگناروک آسگاردی‌ها را از آسگارد تخلیه کرد و با پیوستن به پادشاه جدیدشان یعنی ثور، همه‌ی آسگاردیان سفری را به قصد زمین آغاز کردند.

در میان راه سفینه فضایی آن‌ها توسط فرقه سیاه مورد هجوم و تصاحب قرار گرفت. هایم‌دال پیش از این که به دست تانوس کشته شود، با استفاده از جادوی سیاه و به وسیله پل پایفروست اقدام به تلپورت کردن هالک به زمین کرد.

دانستنی‌ها

  • در کمیک‌ها،‌هایم‌دال و سیف خواهر و برادر هستند و هر دو عضوی زا ونیر هستند.
  • در اسطوره‌شناسی نورس، هایم‌دال از بایفروست نگهبانی می‌کند، چیزی که به اعتقاد واکینگ‌ها مولد رنگین کمان است. پیش‌بینی می‌شد او در سناریوی روز رستاخیز راگناروک توسط لوکی کشته شود.
  • در اساطیر نورس، هایم‌دال دارای دندان طلا است. در فیلم‌ها او دارای چشم‌های طلایی است. او همچنین به عنوان سفیدترین خدایان و با عنوان «خدای سفید» شناخته می‌شود. این در حالی است که بازیگر نقش او دارای پوستی تیره است.

پشت صحنه

  • هایم‌دال در کنار ثور تنها آسگاردیانی هستند که در خارج از فیلم‌های مرتبط به ثور حاضر بوده‌اند. البته با این حساب که لوکی یک غول یخی است.
  • Vernon Masters و Jermaine Holt بدل الدریس البا برای نقش هایم‌دال بوده‌اند.
صفحات دیگر