دنیای سینمایی مارول

ثور (Thor)

اشتراک‌گذاری

ثور

Thor

ثور (Thor) دنیای سینمایی مارول

نام‌های مستعار

ثور مقتدر
خدای رعد
شاهزاده رعد
شاهزاده آسگارد
وارث تخت آسگارد
پسر اودین
دونالد بلیک
دونی
نیمه‌خدا
بلوندی
خداوند رعد
جرقه
دامبو

نژاد

آسگاردیان
قورباغه (موقتی)

تابعیت

آسگاردی

جنسیت

مذکر

تاریخ تولد

۷ آگوست، ۹۶۴

تاریخ مرگ

۲ ژوئن، ۲۰۱۰ (احیا شده توسط میولنیر)

عنوان‌ها

خدای رعد
شاهزاده آسگارد (قبلا)
شاه آسگارد (قبلا)
شاه آسکار جدید (قبلا)

وابسته به

خانواده سلطنتی آسگارد
انتقام‌جویان
انتقام‌گیران (قبلا)
نگهبانان کهکشان

حضور در

ثور
کاپیتان آمریکا: اولین انتقام‌جو (نقاشی)
انتقام‌جویان
مرد آهنی ۳ (اشاره شده)
ثور: دنیای تاریک
انتقام‌جویان: عصر آلترون
کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (اشاره شده)
دکتر استرنج (انتهای فیلم)
مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه (نقاشی و اشاره)
ثور: راگناورک
انتقام‌جویان: جنگ ابدیت
انتقام‌جویان: پایان بازی

بازیگر

کریس همسورث
داکوتا گویو (جوانی)
جیمی الکساندر (خیال)

صداپیشه

تراویس ویلینگام

ثور اودینسون (Thor) پادشاه کنونی آسگارد، عضو گروه انتقام‌جویان و خدای رعد است. زمانی رفتار غیرمسئولانه او منجر به درگیری میان آسگارد و یوتون‌هایم شد، بنابراین پدر او یعنی اودین مشروعیت پادشاهی ثور را انکار کرد و او را به زمین تبعید کرد. در زمان تبعیدش روی زمین، ثور انسانیت را فرا گرفت و با جین فاستر وارد رابطه‌ای عاشقانه شد. او به دوستان جدیدش در برابر تهدیدی به نام نابودگر (Destroyer) کمک کرد، تهدیدی که توسط برادرخوانده او یعنی لوکی فرستاده شده بود. او به واسطه از خود گذشتگی در نبرد، نگاه پدرش را عوض کرد و باری دیگر قدرت او را به دست آورد که به وسیله آن نقشه‌های لوکی را بی‌اثر کرد.

ثور که به عنوان یک قهرمان به آسگارد بازگشته بود، مجبور بود برای بازیابی لوکی به زمین بازگردد چرا که او بعد از زنده ماندش از سقوط در یک سیاه‌چاله و با داشتن تسراکت، تلاش خود برای سلطه بر جهان را آغاز کرده بود. ثور تحت هدایت شیلد به انتقام‌جویان پیوست و کنار آن‌ها علیه طرح‌های برادرش اقدام کرد. در نهایت این گروه طی نبرد نیویورک علیه ارتش چیتاوری لوکی جنگیدند تا سرانجام لوکی توسط انتقام‌جویان شکست خورد، و برای مجازات به آسگارد بازگردانده شد.

ثور با شکست دادن نقشه‌های برادرش به آسگارد بازگشت تا به ارتش آسگاردیان برای بازگرداندن صلح به نه قلمروی نورس کمک کند. با این حال پایداری این صلح کوتاه بود چرا که الف‌های سیاه به رهبری مالکیث قصد داشتند تمام نه دنیای نورس را به تاریکی ابدی ببرند و ثور باید با آن‌ها مبارزه می‌کرد. در زمان این رویدادها او دوباره با جین فاستر متحد شد، کسی که میزبان ایتر (Aether) و هدف الف‌های تاریکی بود. ثور برای گرفتن نیروی کمکی مجبور شد لوکی را آزاد کند. سرانجام ایتر از بدن فاستر خارج شد و لوکی ظاهرا جان خود را برای نجات ثور از دست کورس (Kurse) فدا کرد و با این کار الف‌های تاریکی و مالکیث شکست خوردند. ثور مطالبه‌ی پادشاهی آسگارد را رد کرد، از این رو می‌توانست با فاستر بماند و به زمین برگشت.

هنگامی که روی زمین بود باری دیگر به انتقام‌جویان کمک کرد، این بار در جهت اقدام آن‌ها برای مکان‌یابی عصای سلطنتی لوکی که ثور را به جنگ علیه هایدرا سوق داد. به دنبال شکست هایدرا و اسیر شدن بارون ولفگانگ فون استراکر، گروه انتقام‌جویان با تهدید دیگری به نام آلترون، یک هوش مصنوعی سرکش و ساخته‌ی تونی استارک روبرو شدند، تهدیدی که قصد نابودی بشر و جایگزین کردن آن با آلترون‌های دیگر را داشت. در میان این رویدادها ثور توسط نیروی اسکارلت ویچ مورد دستکاری قرار گرفت و این موضوع موجب شد تا خیالات مبهمی از سنگ‌های ابدیت را ببیند. هنگامی که آلترون شکست خورد، ثور به متحدان انتقام‌جوی خود وعده داد تا برای تحقیق در مورد خیالاتی که دیده به آسگارد بازگردد. ثور در تحقیقات خود متوجه شد که لوکی همچنان زنده است و در غیبت او به اودین مبدل شده و تاج و تخت را تصاحب کرده است.

ثور برای فشار آوردن به برادرش و یافتن پدرش در جهت بازگشت صلح به آسگارد، به دنبال کمک دکتر استرنج رفت. با این حال او برای نجات پدرش از مرگ دیر رسیده بود. بعد از مشاهده مرگ پدرش، ثور و لوکی با هلا، خواهرشان و الهه مرگ دیدار کردند. در اولین تقابل بین ثور و هلا، چکش او یعنی میولنیر نابود شد و خود ثور نیز به سیاره ساکار تبعید شد، جایی که مجبور بود در رقابتی گلادیاتوری با هالک مبارزه کند. بعد از مبارزه مذکور و تجدید دیدار با هالک، این دو به همراه یک والکری سرکش برای نجات آسگارد همکاری کردند. ثور بعد از جنگیدن با هلا و از دست دادن یک چشمش، با همکاری لوکی در جهت آزادسازی سورت و ایجاد راگناروک، طی فرآیندی هلا را شکست دادند. آسگارد به دلیل رخداد راگناروک نابود شد و ثور همراه با آسگاردیان بازمانده از آنجا فرار کردند. ثور با اعلام این موضوع که آسگارد یک مکان نیست بلکه مردم آن هستند که آسگارد را شکل می‌دهند، مقام پادشاهی را پذیرفت و تصمیم گرفت آسگاردیان را به زمین انتقال دهد.

با این حال همچنان مصیبت‌ها برای ثور ادامه داشت، کشتی آن‌ها در مسیر خود به زمین توسط تانوس و فرقه سیاه مورد حمله قرار گرفت. تانوس به دنبال تسراکت بود، چیزی که لوکی در آخرین لحظات قبل از تخریب آسگارد آن را از مخزن اودین برداشته بود. ثور قبل از این که از کشتی به اعماق فضا پرت شود شاهد تصاحب تسراکت، کشته شدن لوکی و مردمش توسط تانوس بود. او توسط نگهبانان کهکشان برداشته شد و با همراهی راکت راکون و گروت به نیداولیر (Nidavellir) سفر کرد. ثور با کمک یک دورف آهنگر به نام ایتری اقدام به ساخت سلاحی به نام طوفان‌شکن کرد، و سپس برای مقابله با تانوس در شکست دادن اوترایدرها  به ملت واکاندا و انتقام‌جویان کمک کرد. با این حال او قادر به متوقف کردن تانوس در فعال کردن دستکش ابدیت نشد و تانوس نیمی از جمعیت کیهان را نابود و سپس اقدام به فرار کرد. بعد از پیوستن کاپیتان مارول به انتقام‌جویان، این گروه به سیاره تایتان II سفر کرد، جایی که ثور و سایر انتقام‌جویان در کمین تانوس نشستند و طی تحقیقاتی متوجه شدند که او سنگ‌های ابدیت را نابود کرده است تا اقداماتش دیگر بازگردانده نشوند. ثور که از این موضوع بسیار خشمگین شده بود با استفاده از استورم‌بریکر اقدام به گردن زدن تانوس کرد و این سیاره را ترک کرد.

به دنبال مرگ تانوس، ثور انتقام‌جویان را رها کرد و به تنسبرگ در نروژ نقل مکان کرد، جایی که بازماندگان آسگارد در آنجا ساکن بودند و نام این شهر را به آسگارد جدید تغییر داده بودند. پنج سال بعد، هالک و راکت راکون پس از کشف نحوه سفر در زمان، به آسگارد جدید رفتند تا ثور را که به فردی چاق و افسرده تبدیل شده بود را دوباره به گروه برگردانند. ثور به انتقام‌جویان پیوست و در نبرد زمین شرکت کرد، جایی که او در کنار کاپیتان آمریکا و آیرون من دوباره با تانوس مبارزه کرد. آیرون من جان خود را قربانی کرد تا تانوس و ارتشش را نابود کند. ثور بعد از شرکت در مراسم خاکسپاری استارک، تصمیم گرفت به نگهبانان کهکشان بپیوندد و والکری را نیز به عنوان فرمانروای جدید آسگاردی‌ها اعلام کرد.

قدرت‌ها و توانایی‌ها

قدرت‌ها

 • فیزیولوژی آسگاردی
  • قدرت فرا انسانی
  • پایداری فرا انسانی
  • عامل التیام‌دهنده
  • سرعت فرا انسانی
  • واکنش‌های فرا انسانی
  • چابکی فرا انسانی
  • طول عمر بالا
 • دستکاری عنصری
  • دستکاری آب و هوا
  • دستکاری برق
  • پرواز
  • تلپورت کردن
  • فراخواندن سلاح

توانایی‌ها

 • مبارزی ماهر
 • تسلط بر چکش
 • تسلط بر شمشیر
 • تسلط بر نیزه
 • تسلط بر تبر
 • خلبان
 • نشانه‌گیر ماهر
 • دوزبانه