ویکی دنیای سینمایی مارول

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

مرد عنکبوتی

اشتراک‌گذاری

مرد عنکبوتی

Spider-Man

مرد عنکبوتی - دنیای سینمایی مارول

نام واقعی

پیتر پنجامین پارکر

نام مستعار

عنکبوت آهنی
میمون شب

نژاد

انسان

تابعیت

آمریکایی

جنسیت

مذکر

تاریخ تولد

۱۰ آگوست ۲۰۰۱

وابسته به

مدرسه علوم پایه و تکنولوژی میدتاون (قبلا)
انتقام‌جویان (قبلا)
صنایع استارک (قبلا)

بازیگر

تام هلند
مکس فاورو (کودکی)

پیتر بنجامین پارکر (Peter Benjamin Parker) یک دانش‌آموز دبیرستانی و یک ابرقهرمان با قابلیت‌های عنکبوتی است که علیه جرایم شهری با لقب و پوشش مرد عنکبوتی (Spider-Man) مبارزه می‌کند. پیتر پارکر بعد از این که به واسطه نیش یک عنکبوت قابلیت‌های جدیدی به دست آورد، تصمیم گرفت تا با قدرت‌هایش از کویینز در برابر جرایم محافظت کند و در کنار وظایف ابرقهرمانی خود زندگی دبیرستانی خود را نیز حفظ کند. با وجود تلاش‌های مثبت او برای پنهان نگه داشتن هویتش از دنیا، او توسط تونی استارک شناسایی شد و برای مشارکت در جنگ داخلی انتقام‌جویان به کار گرفته شد. او در قبال کمکش لباس و تکنولوژی جدیدی به دست آورد.

بعد از درگیری انتقام‌جویان، استارک به پیتر پارکر اجازه داد تا لباس جدید اسپایدرمن را پیش خود نگه دارد. پارکر در نیوروک سیتی شهرت زیادی به دست آورده بود و تبدیل به یک قهرمان بومی شده بود. او بعدها به سمت یک گروه جنایت‌کار به رهبری ولچر کشانده شد، کسی که با استفاده از تکنولوژی‌های دزدیده شده از چیتاوری، اقدام به ساخت سلاح‌های پیشرفته می‌کرد. پارکر قصد داشت با اقداماتش به تونی استارک ثابت کند که شایستگی مقام یک انتقام‌جو را دارد. او با شکست دادن ولچر مسئولیت‌های حقیقی یک قهرمان را درک کرد، بنابراین تصمیم گرفت پیشنهاد استارک برای پیوستن به انتقام‌جویان را رد کند تا با کمک کردن به مردم شهرش تجربه‌ی بیشتری کسب کند.

زمانی که تانوس و فرقه‌ی سیاه او حمله‌ای را به نیویورک در جهت جستجوی سنگ زمان آغاز کردند، مرد عنکبوتی به دکتر استرنج و مرد آهنی در دفع حمله مهاجمان کمک کرد. او پس از دریافت زره جدید عنکبوت آهنی به همراه استارک برای نجات دکتر استرنج از دست ابونی ماو به سفینه‌ی او وارد شدند و با سوراخ کردن دیواره سفینه به واسطه مکش هوا ماو را به فضا انداختند. آن‌ها با به دست گرفتن کنترل سفینه، به منظور غافلگیر کردن تانوس به سمت سیاره تایتان حرکت کردند. در تایتان مرد عنکبوتی همراه با انتقام‌جویان، نگهبانان کهکشان و دکتر استرنج به نبرد با تانوس پرداختند. با وجود موفقیت اولیه در نبرد اما آن‌ها در نهایت موفق به متوقف کردن تانوس نشدند. مدتی بعد، وقتی تانوس دستکش ابدیت خود را کامل کرد، با یک بشکن پیتر پارکر و نیمی از جمعیت کیهان را تجزیه کرد. اسپایدرمن به مدت پنج سال مرده تلقی شد تا این که هالک موفق شد بشکن را برگرداند و مرد عنکبوتی دوباره بازیابی شود. به این ترتیب اسپایدرمن دوباره با انتقام‌جویان متحد شد تا علیه تانوس مبارزه کند. او در این مسیر شاهد قربانی شدن جان آیرون من برای شکست دادن این تایتان دیوانه بود.

پارکر که به دنبال مرگ تونی استارک از لحاظ روانی آسیب دیده بود، تصمیم گرفت برای مدتی وظایف قهرمانی خود را کنار بگذارد و از سفر به اروپا به همراه همکلاسی‌های خود امتناع کرد. او در این مقطع تمرکز خود را روی جلب کردن توجه میشل جونز گذاشته بود، با این حال پس از یک حمله عنصری، او توسط نیک فوری ماموریت گرفت تا برای شکست دادن این هیولا با میستریو همکاری کند. زمانی که آن‌ها ظاهرا همه‌ی دشمنان را شکست داده بودند، پارکر عینکی که متعلق به استارک بود را به میستریو داد. این عینک به او اجازه داد تا به تکنولوژی استارک دسترسی پیدا کند و پارکر پی برد که میستریو به او دروغ گفته است. اسپایدرمن با کمک هپی هوگن اقدام به دنبال کردن میستریو تا لندن کرد و پس از رویارویی با توهمات او سرانجام متحد سابق خود را شکست داد. با این حال پارکر در بازگشت به نیویورک پی برد که میستریو فیلم مستندی را در اختیار رسانه‌ی خبری دیلی بیوگل گذاشته است که این فیلم هویت واقعی اسپایدرمن را برای دنیا فاش کرده و او متهم به یک کشتار عظیم در لندن شده است.

در بازگشت پارکر به نیویورک، فیلمی دروغین به دیلی بیوگل فرستاده شد که او را متهم به دست داشتن در حملات پهپادی و قتل میستریو می‌کرد، در حالی که هویت واقعی او را نیز برای دنیا افشا می‌کرد. در این مقطع او به واسطه‌ی مت مورداک وکیل مدافع قادر به فرار از قانون شد. به دنبال جریان آشکارسازی هویت پارکر، او و دوستانش از دکتر استرنج کمک گرفتند تا یک جادوی پاک کردن حافظه را اجرا کند تا باری دیگر هویت مرد عنکبوتی محرمانه شود. با این حال اصلاحات چندباره پارکر در شرایط اجرای این جادو باعث یک انحراف در آن شد و در نتیجه‌ی آن یک مالتی‌ورس ایجاد شد که دشمنان مرد عنکبوتی از جهان‌های دیگر را وارد جهان کنونی کرد. این دشمنان شامل دکتر اکتاپوس، لیزارد، الکترو، سندمن و نورمن آزبورن بود. پارکر ابتدا تصمیم گرفت تا این افراد را پیش از برگرداندن به جهان خودشان، درمان کند تا از مرگ ناخوش آن‌ها در دنیای خودشان جلوگیری کند. با این حال شخصیت گرین آزبورن سایر شروران را متقاعد کرد تا به پارکر خیانت کنند و به دنبال آن درگیری‌های رخ داده در نهایت منجر به مرگ عمه‌ی پارکر شد. پس از آن پارکر با دو نسخه‌ی دیگر از خودش دیدار کرد که به او در غلبه بر اندوهش کمک کردند و همین طور در نبرد روی مجسمه آزادی و درمان دشمنان همکاری کردند.

پارکر که انتخاب دیگری نداشت، مجبور شد تا از استرنج بخواهد جادوی دیگری را اجرا کند تا هویت او از ذهن تمام افراد جهان پاک شود تا به این ترتیب از مالتی‌ورس حفاظت کند. با اجرا این جادو وجود پیتر پارکر از تاریخ حذف شد و او به عنوان یک مرد عنکبوتی مستقل وظایف خود را ادامه داد.

قدرت‌ها و توانایی‌ها

قدرت‌ها

فیزیولوژی عنکبوتی:

 • قدرت فرا انسانی
 • سرعت فرا انسانی
 • پایداری فرا انسانی
 • چابکی فرا انسانی
 • تعادل فرا انسانی
 • حس‌های فرا انسانی
  • دید پیشرفته
  • حس عنکبوتی
 • خزیدن روی دیوار
 • عامل التیام‌دهنده

توانایی‌ها

 • تیزهوشی
 • دانشمند با تجربه
 • مهدنس باتجربه
 • متخصص فنون جنگی
 • محقق
 • مبارز ماهر
 • آکروبات ماهر
 • نشانه‌گیر خبره
 • چندزبانه
صفحات دیگر