ویکی دنیای سینمایی مارول

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

سنگ مکان (Space Stone)

اشتراک‌گذاری

سنگ مکان

Space Stone

سنگ مکان (Space Stone) دنیای سینمایی مارول

سازنده

موجودیت‌های کیهانی

مالکان

اودین (تا ۹۶۵ بعد از میلاد)
جمجمه قرمز (۱۹۴۵ - ۱۹۴۲)
هاوارد استارک (۱۹۴۵)
شیلد (۲۰۱۲ - ۱۹۴۵)
لوکی (۲۰۱۲، ۲۰۱۸ - ۲۰۱۷)
ثور (۲۰۱۲)
هایم‌دل (۲۰۱۷ - ۲۰۱۲)
تانوس (۲۰۱۸)

حاضر در

ثور
کاپیتان آمریکا: اولین انتقام‌جو
انتقام‌جویان
نگهبانان کهکشان (هولوگرام)
انتقام‌جویان: عصر آلترون (خیال)
ثور: راگناروک
انتقام‌جویان: جنگ ابدیت

وضعیت

فعال

سنگ مکان یا فضا (Space Stone) یکی از شش سنگ ابدیت و بقایای یک تکینگی پیش از وجود عالم است. در تسراکت جای گرفته و در طول تاریخ در اختیار چندین فرد بوده است از جمله: یوهان اشمیت از هایدرا، و لوکی از آسگارد. در زمان جنگ ابدیت، تسراکت توسط تانوس، تایتان دیوانه شکسته شد و تانوس با بیرون آوردن سنگ مکان، آن را به یکی از شکاف‌های دستکش ابدیت خود اضافه کرد.

قابلیت‌ها

به عنوان یک سنگ ابدیت بر فضا حاکم است و به دارنده خود کنترل مطلق بر فضا را می‌دهد. در درجه اول برای باز کردن دروازه‌هایی (Portal) به مکان‌های دیگر استفاده می‌شود و حتی اجازه سفر بین دو بعد را به کاربر می‌دهد. سنگ مکان یکی از قدرتمندترین سنگ‌های ابدیت است و طبق گفته‌ی بلک ویدو دارنده‌ی آن قدرت محو کردن یک سیاره کامل را دارا است. به مانند دیگر سنگ‌های ابدیت فردی که قدرت کافی برای حمل کردن آن را نداشته باشد از بین می‌رود، هرچند که ظاهرا سنگ مکان به جای کشتن افراد، آن‌ها را به مکانی دیگر انتقال می‌دهد، اتفاقی که برای رد اسکال نیز رخ داد و او به سیاره ورمیر منتقل شد.

گرفتن قدرت از فضا، سنگ مکان را به منبعی عالی از انرژی تبدیل کرده که بسیاری ظرفیت آن را نامحدود می‌دانند. به همین سبب سنگ مکان توانایی نیرو بخشیدن یا مرمت کردن اشیا و سازه‌های پر نیرو مثل پل بیفروست را دارا است. هایدرا توانست با بهره بردن از انرژی سنگ مکان در داخل تسراکت، به تجهیزات پیشرفته از جمله وسایل نقلیه و سلاح‌ها دست یابد.

دانستنی‌ها

در کمیک‌ها الماس مکان به رنگ بنفش است و سرعت کاربر خود را افزایش داده و به او اجازه می‌دهد به هر جایی که می‌خواهد تلپورت کند. پس از رویداد جنگ‌های پنهان و بازسازی کیهان، الماس‌های ابدیت ترمیم شدند و الماس مکان به رنگ آبی درآمد.

صفحات دیگر