بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Marvel’s Spider-Man

اشتراک‌گذاری

مرد عنکبوتی مارول

Marvel's Spider-Man

Marvel’s Spider-Man - Marvel's Spider Man

توسعه دهنده

اینسومنیاک گیمز
نیکسز (رایانه شخصی)

ناشر

سونی اینتراکتیو انترتینمنت

پلتفرم

پلی‌استیشن 4
پلی‌استیشن 5
مایکروسافت ویندوز

مودها

تک-نفره

سبک

اکشن-ماجرایی

درجه سنی

نوجوانان

تاریخ انتشار

۷ سپتامبر ۲۰۱۸ (PS4)
۱۲ نوامبر ۲۰۲۰ (PS5، ریمستر شده)
۱۲ آگوست ۲۰۲۳ (PC)
۵ می ۲۰۲۳ (PS5)

Marvel’s Spider-Man یک بازی ویدیویی توسعه یافته توسط استودیو اینسومنیاک گیمز است که توسط سونی اینتراکتیو انترتینمنت منتشر شده است. این بازی در تاریخ ۷ سپتامبر ۲۰۱۸ برای پلتفرم پلی‌استیشن 4 منتشر شد و یک نسخه ریمستر شده از آن همراه با نسخه آلتیمت Marvel's Spider-Man: Miles Morales در تاریخ ۵ می ۲۰۲۳ به طور دیجیتالی برای کنسول پلی‌استیشن 5 منتشر شد. نسخه ریمستر شده در تاریخ ۱۲ آگوست ۲۰۲۲ برای مایکروسافت ویندوز نیز انتشار یافت. دنباله‌ای بر این بازی تحت عنوان Marvel's Spider-Man 2 در تاریخ ۲۰ اکتبر ۲۰۲۳ منتشر شده است.

روایت داستان Marvel’s Spider-Man به ۲۳ سالگی پیتر پارکر می‌پردازد و هشت سال از زمانی که او به مرد عنکبوتی تبدیل شده گذشته است.

داستان Marvel's Spider-Man 

خلاصه

داستان Marvel's Spider-Man یک داستان کاملا جدید با الهاماتی از کمیک‌ها و با حضور شخصیت‌های نام‌آشنا است. پیتر پارکر در سن ۲۳ سالگی خود به سر می‌برد. او در حالی که در کالجی مشغول به تحصیل است به کارآموزی در یک آزمایشگاه نیز می‌پردازد. او هشت سالِ گذشته را در نقش اسپایدرمن فعالیت کرده است و در آغاز داستان با یکی از دشمنان اصلی خود یعنی ویلسون فیسک ملقب به کینگ‌پین (Kingpin) رویارویی می‌کند و پس از نبردی سرانجام موفق به دستگیر کردن او می‌شود، به این ترتیب فیسک راهی زندان می‌شود.

در همین حال باندی به نام شیاطین درونی (Inner Demons) وارد نیویورک شده و مرتکب انجام جنایاتی در شهر می‌شوند. پیتر پس از مدتی پی می‌برد که رهبر شیاطین درونی در واقع یکی از تاجران و بشردوستان شناخته شده نیویورک به نام مارتین لی است که با نام مستعار مستر نگاتیو (Mister Negative) در حال رهبری کردن این باند است، کسی که اداره‌ی پناهگاه‌های بی‌خانمان .F.E.A.S.T را بر عهده دارد.

نورمن آزبورن نیز تبدیل به شهردار شده است و گروهی از مزدوران را استخدام کرده که این گروه به رهبری سیلور سیبل (Silver Sable) قصد مبارزه با عاملان مخرب شهر را دارند.

گروه شش خبیث (Sinister Six) نیز در داستان بازی Marvel's Spider-Man حضور پر رنگی دارد. اعضای این گروه شامل اسکورپین، الکترو، راینو، والچر، مستر نگاتیو و رهبر آن‌ها یعنی دکتر اختاپوس می‌شود. همچنین شوکر دیگر شرور حاضر در بازی است که مستقل از شش خبیث به فعالیت‌های جنایی می‌پردازد.

بازیکنان در سراسر داستان بازی Marvel's Spider-Man ، درگیر تعادلی درهم آمیخته میان مسئولیت‌های اسپایدرمن و زندگی روزانه پیتر پارکر خواهند بود. در این میان روابطی نیز وجود دارند که این فرآیند را پیچیده‌تر می‌کنند، از جمله حضور عمه می که در یکی از پناهگاه‌های متعلق به مارتین لی کار می‌کند.

داستان کامل

مرد عنکبوتی برای دستگیر کردن ویلسون فیسک به کمک یوری واتانابه و دپارتمان پلیس شهر نیویورک (NYPD) می‌رود. پس مبارزه‌ای میان مرد عنکبوتی و فیسک، سرانجام فیسک شکست خورده و دستگیر می‌شود. بعد از این موفقیت و با گذشت مدتی، پیتر برای تحقیقات به مکان مزایده‌ی مجموعه آثار هنری فیسک می‌رود، جایی که او با معشوقه‌ی سابقش یعنی مری جین واتسون و همین طور مردان مسلحی که به دنبال یک پرونده بودند روبرو می‌شود. مری جین که او نیز برای انجام تحقیقات به این محل آمده بود پیش از رسیدن پیتر موفق به یافتن پرونده‌ی نام برده شده بود و این پرونده حاوی اطلاعاتی در مورد یک پرژوه‌ی سری به نام «نفس شیطان» (Devil's Btrath) بود، با این حال مردان مسلح پرونده را تصاحب کرده و فرار می‌کنند. پیتر و مری جین با وجود این که ابتدا غافل‌گیر می‌شوند اما سپس تصمیم می‌گیرد تا با همکاری یکدیگر در مورد این سرقت تحقیق کنند. پیتر برای مشورت پیش مارتین لی رفته و از او در مورد ماسک‌های سارقان پرس و جو می‌کند. لی به او می‌گوید که آن‌ها وابسته به گروهی به نام «شیاطین درونی» (Inner Demons) هستند و به پیتر هشدار می‌دهد که تحقیقات خود را پس از این ادامه ندهد. پیتر که در این مقطع در آزمایشگاه اتو اکتاویوس کار می‌کرد برای تمام کردن کار روی یک بازوی مصنوعی به آزمایشگاه رفت، اما بعد رسیدن او به آنجا چیزی نگذشت تا شهردار شهر یعنی نورمن آزبورن به آنجا آمد و اقدام به پلمپ کردن آزمایشگاه و مصادره‌ی پژوهش‌های اکتاویوس کرد.

در همین حین شیاطین درونی حمله به دارایی‌ها و متعلقات فیسک را در دستور کار خود قرار دادند. پیتر بعد از چند مبارزه‌ی موفقیت‌آمیز در مقابل آن‌ها که با کمک جفرسون دیویس صورت گرفته بود، در تجمعی برای کمپین انتخاباتی آزبورن شرکت کرد. در این تجمع افراد دیگری از جمله دیوس، مری جین، مایلز مورالز و ریو مورالز نیز حضور داشتند. شهردار آزبورن بعد از یک سخنرانی کوتاه تماسی تهدیدآمیز از فردی ناشناس دریافت کرد و بعد از شنیدن این جمله از فرد ناشناس که «خودش و شهرش را نابود می‌کند»، به سرعت محل را ترک کرد. اندکی بعد شیاطین درونی به تجمع هجوم آورده و اقدام به کشتار بسیاری از حاضرین کرد که پدر مایلز یعنی دیویس نیز از قربانی‌های این هجوم بود. در شروع این آشوب پیتر، مارتین لی را در فرم دیگر خود یعنی مستر نگاتیو مشاهده کرد اما در همان زمان طی یک انفجار در نزدیکی خود از هوش رفت.

پس از این اتفاق، مایلز به عنوان داوطلب به F.E.A.S.T پیوست و بعد از دیدار با پیتر خیلی زود با او رفیق شد. در همین زمان، آزبورن اقدام به استخدام سیلور سیبل مزدور و گروه نظامی خصوصی او یعنی Sable International کرد تا شیاطین درونی را متوقف کند. سیبل به اسپایدرمن اعتماد نداشت و به طور مداوم برای او دردسرهایی را ایجاد می‌کرد. پیتر تعقیب کردن مستر نگاتیو و شیاطین درونی را ادامه داد و پی برد که لی نوعی کینه از آزبورن دارد و و به دنبال ربودن Devil's Breath، یک سلاح زیستی است، سلاحی که آزبورن آن را هنگام جستجو برای درمان جهانی یک بیماری ساخته بود. لی موفق به ربودن دویل برث شد و آن را در ایستگاه مرکزی بزرگ شهر پخش کرد، اقدامی که با تلاش‌های پیتر و مری جین خنثی شد. لی در عواقب این اقدام خود بازداشت و راهی زندان فوق امنیتی Raft شد. در همین حال اکتاویوس برای گرفتن انتقام خود از آزبورن مصمم شده بود، به این ترتیب او پیشروی و توسعه روی بازوهای مصنوعی خود را ادامه داد و آن‌ها را به شکل شاخک‌هایی درآورد که از طریق یک کاشت عصبی آزمایش نشده کنترل می‌کرد. پیتر به خاطر انجام این کاشت و امکان تاثیرات منفی آن بر ذهن اکتاویوس نگران بود.

اکتاویوس با بازوهای جدید خود تحت نام مستعار «دکتر اختاپوس» به جزیره‌ی رایکرز و زندان رافت حمله کرد، و تمام زندانیان آن از جمله مستر نگاتیو، الکترو، والچر، راینو و اسکورپین را آزاد کرد، او به واسطه‌ی افراد نام برده اقدام به ایجاد گروه شش خبیث کرد. او همچنین دویل برث که تحت توقیف پلیس بود را ربود و آن را در میدان تایمز رها کرد، اقدامی که صدها هزار نفر از اهالی نیویورک از جمله عمه می را آلوده کرد. شیوع این آلودگی و فرار بزرگ مجرمان باعث شد تا نیویورک به سرعت گرفتار یک هرج و مرج و آشفتگی شود و آزبورن وضعیت حکومت نظامی را اعلام کند. پیتر به دنبال دشمنان فرار کرده‌ی خود رفت و خیلی زود با الکترو، والچر، راینو و اسکورپین رو در رو شد، و این در حالی بود که مری جین برای جست و جوی راهی برای درمان دویل برث به آسکورپ رفت، جایی که ظاهرا روی این موضوع کار می‌شد. مری جین موفق به ورود به پنت هاوس نورمن شد و متوجه شد که پسر او یعنی هری - که از دوستان پیتر و مری جین بود - دچار یک بیماری لاعلاج شده و در واقع دویل برث نیز برای درمان وضعیت او طراحی شده بود. مری جین بعد از کشف آزمایشگاه سری نورمن پی برد که مارتین لی یکی از موضوعات مورد آزمایش دویل برث بوده است که قدرت‌های او نیز ناشی از همین موضوع است. پدر و مادر لی نیز به طور تصادفی در این مسیر کشته شده‌اند و به خاطر همین موضوع مارتین نسبت به آزبورن کینه دارد. مری جین سرانجام متوجه موقعیت داروی علاج‌دهنده شد و این موضوع را به اطلاع پیتر رساند. پیتر بعد از به دست آوردن اعتماد سیلور سیبل به سمت آزمایشگاه رفت و لی را شکست داد، اما اکتاویوس سر رسید و هر دوی آزبورن و دارو را به اسارت خود درآورد و پیتر را نیز در حالی که به شدت مجروح شده بود رها کرد.

پیتر که انتخاب دیگری نداشت خودش اقدام به ساخت یک لباس زرهی جدید کرد و به دنبال دکتر اختاپوس رفت. او در بالای برج آسکورپ اختاپوس را شکست داد و آزبورن و داروی علاج‌دهنده را حفظ کرد. با این حال مقدار این دارو به اندازه‌ای نبود که بتواند تمام افراد آلوده را درمان کند. پیتر باید تصمیم می‌گرفت که این دارو را برای عمه می که در لبه‌ی مرگ قرار داشت استفاده کند یا آن را در اختیار دکترها قرار دهد تا با مطالعه‌ی آن یک علاج‌دهنده برای درمان همه‌ی افراد پیدا کنند. پیتر سرانجام گزینه‌ی دوم را انتخاب می‌کند و با صورتی گریان با عمه می وداع کرد، کسی که قبل از مرگش اذعان کرد که می‌دانسته پیتر مرد عنکبوتی است. سیلور سیبل نیز نیویورک را ترک کرد و مایلز نیز توسط یک عنکبوت که از آزمایشگاه شخصی آزبورن فرار کرده بود گزیده شد. یک مراسم خاکسپاری برای عمه می برگزار شد و او در کنار قبر عمو بن دفن شد. سه ماه بعد نیویورک به حالت عادی خود بازمی‌گشت و مری جین تصمیم گرفت رابطه‌ی خود با پیتر را از سر بگیرد.

در صحنه‌ای در پایان بازی، مایلز برای پیتر آشکار کرد که قدرت‌های عنکبوتی به دست آورده است. در صحنه‌ی بعدی آزبورن به آزمایشگاه خود بازگشت، جایی که هری در یک محفظه‌ی شیشه‌ای با ماده‌ای سیاه رنگ شبیه به تار نگهداری می‌شد تا درمانی برای او پیدا شود. هنگامی که نورمن دست خود را روی محفظه قرار داد، ماده‌ی مذکور واکنش نشان داد.

گیم پلی

همانند بیشتر بازی‌های ساخته شده با محوریت اسپایدرمن، این بازی نیز یک عنوان اکشن-ماجراجویی با جهانی باز و دوربین سوم-شخص است که در نیویورک امروزی جریان دارد.

صرف نظر از ماموریت‌های جانبی، تمام کردن ماموریت‌های مرتبط به داستان اصلی Marvel's Spider-Man 2018 حدود ۱۶ تا ۱۷ ساعت به طول می‌انجامد و این زمان برای یک بازی در سبک اکشن-ماجرایی مناسب است. جذابیت‌های ماموریت‌های جانبی نسبتا قابل قبول هستند و مسلما انجام آن‌ها زمان بیشتری را می‌طلبد.

گیم‌پلی بازی یک سیستم مبارزه‌ی سیال را نشان می‌دهد. علاوه بر ضربات مشت و لگد که متداول هستند، توانایی‌های اسپایدرمن در مبارزات کاملا مشهود است مثل قدرت بدنی فوق‌العاده‌ی او، بهره بردن از تارهای عنکبوتی و خزیدن روی دیوارها، برای مثال او می‌تواند یک بلوک بتونی را به واسطه‌ی استفاده از تارهای خود به سمت یک دشمن سنگین‌وزن پرتاب کند. همچنین سیستم مخفی‌کاری به پیتر اجازه می‌دهد تا او از بلندی‌ها به سمت دشمنان فرود آید و آن‌ها را ناکار کند.

توکن‌هایی در بازی وجود دارند که به به واسطه‌ی آن‌ها دسترسی به تجهیزات و لباس‌های مختلف بازی برای بازیکن میسر خواهد شد. ابراز گسترده‌ای با عنوان گجت‌ها (Gadgets) نیز در بازی وجود دارند که هر یک قابلیت‌های خاصی را در اختیار اسپایدرمن می‌گذارند. برای نمونه بمب تار (Web Bomb) ابزاری است که در هوا شناور می‌شود و دشمنان نزدیک به خود را با انفجاری از تار گرفتار می‌کند. از دیگر ویژگی‌های جذاب بازی وجود لباس‌های مختلف اسپایدرمن است. لباس‌های متعددی برای اسپایدرمن طراحی شده است که هر یک از منابع مختلفی اعم از جهان‌ها و کمیک‌های مختلف مرد عنکبوتی گرفته شده است. این لباس‌ها که تعدادشان در بازی اصلی نزدیک به عدد ۳۰ است هر یک دارای ویژگی منحصر به فردی هستند که روی گیم‌پلی بازی تاثیرگذار خواهد بود.

همچنین یک درخت مهارت در بازی وجود دارد که بازیکن می‌تواند بر اساس شیوه‌ی بازی خود مهارت‌های اسپایدرمن را توسعه دهد. توسعه‌ی مهارت‌ها به واسطه‌ی امتیازهای مهارت انجام می‌گیرد و این امتیازها از طریق بالا رفتن سطح (Level Up) به دست می‌آید. این درخت شامل سه بخش مدافع (Defender)، مبتکر (Innovator) و تار زننده (Webslinger) می‌شود و هر یک از این بخش‌ها به سه شاخه تقسیم می‌شوند.

بر خلاف بازی The Amazing Spider-Man 2 که عملکرد تارزنی با دو دکمه انجام می‌شد، این عملکرد در بازی همانند اکثر بازی‌های اسپایدرمن با یک دکمه انجام می‌شود. تارزنی بر فراز ساختمان‌های نیویورک واقعی و منطقی است، بازیکن باید اجسام را برای تار زدن هدف بگیرد و برای این عمل نیاز به فکر کردن دارد، همین طور حالت بدن نیز در این عمل موثر است.

سه درجه سختی در بازی وجود دارد که در میان بازی قابل تغییر خواهد بود. گفتنی است که امکان تکرار مراحل انجام شده در بازی وجود ندارد.

توسعه

استودیو اینسومنیاک گیمز برای تولید Marvel's Spider-Man از گروه بزرگی استفاده کرده است به طوری که این موضوع تا زمان ساخت این عنوان در تاریخ استودیو بی‌سابقه بوده است.

این بازی اولین بار در نمایش E3 سونی در سال ۲۰۱۶ به نمایش درآمد. در حالی که سردبیر Marvel Digital Media در آوریل همان سال اعلام کرد که بازی Spider-Man در سال ۲۰۱۷ منتشر می‌شود اما در نهایت انتشار آن به نیمه اول ۲۰۱۸ موکول شد.

منشا ساخت بازی به سال ۲۰۱۴ برمی‌گردد، جایی که مارول گیمز به سونی اینتراکتیو انترتینمنت پیشنهاد یک عنوان مارول برای پلتفرم پلی‌استیشن را پیشنهاد کرد. به این ترتیب سونی برای محقق کردن این امر قراردادی را با اینسومنیاک گیمز بست و این استودیو برای اولین بار در تاریخِ بیست و چند ساله‌ی خود روی مجموعه‌ای کار کرد که خود آن را خلق نکرده بود. موتور بازی Marvel's Spider-Man نسخه‌ای اصلاح شده از موتور بازی Sunset Overdrive، دیگر ساخته‌ی همین استودیو است.

گروهی چهار نفره نویسندگی داستان بازی Marvel's Spider-Man را بر عهده داشته‌اند. دن اسلات و کریستس کیج از نویسندگانی شناخته شده‌تر هستند که سابقه‌ی نویسندگی کمیک‌ها را داشته‌اند. کریستس کیج قلا داستان بازی‌های اقتباسی از فیلم‌های مارول مثل Amazing Spider-Man 2 و Captain American را نوشته و در دنیای سینما و تلویزیون نیز جزوی از گروه نویسندگی سریال Daredevil بوده است. دن اسلات نیز خالق برخی دشمنان معروف اسپایدرمن از جمله مستر نگاتیو بوده و به همین سبب این شخصیت نقش پررنگی در داستان بازی دارد.

عرضه

نسخه‌ها

در نمایشگاه کامیک-کان سال ۲۰۱۸ نسخه‌ای محدود از باندل PS4 این بازی با ارزش ۳۹۹ دلار تائید شد. این نسخه شامل بازی اصلی، و یک PS4 پرو (یک ترابایت) و یک دسته با طراحی Spider-Man بود.

داستان کامل

نسخه استاندارد: این نسخه تنها شامل بازی اصلی است.

نسخه دیلاکس دیجیتالی (Deluxe): این نسخه شامل بازی اصلی به علاوه‌ی بسته گسترش دهنده‌ی Marvel's Spider-Man: The City That Never Sleeps است.

نسخه کلکتور (Collector): این نسخه حاوی تمام موارد نسخه دیلاکس به علاوه اقلام زیر است:

 • استیل‌بوک سفارشی
 • استیکر اسپایدر سفید
 • کتاب هنری کوچک شامل طرح‌های مفهومی و آثار هنری منتشر نشده
 • یک مجسمه ساخته‌ی Gentle Giant

امتیازهای پیش-خرید

 • بسته لباس اسپایدی شامل سه لباس اسپایدر-پانک (Spider-Punk)، آیرون اسپایدر (Iron Spider) و لباس شتاب (Velocity).
 • یک گیره فیزیکی
 • ۵ امتیاز مهارت (Skill Point)
 • آواتار و یک تم سفارشی
 • باز شدن زودهنگام گجت Spider-Drone

محتوای قابل دانلود (DLC)

یک محتوای قابل دانلود (DLC) با عنوان The City That Never Sleeps (شهری که هرگز نمی‌خوابد) مدتی بعد از عرضه‌ی بازی منتشر شد. محتوای این گسترش‌دهنده شامل سه اپیزود داستانی به شرح زیر است که:

 • The Heist (سرقت) - ۲۳ اکتبر ۲۰۱۸
 • Turf Wars (جنگ‌های قلمرویی) - نوامبر ۲۰۱۸
 • Silver Lining (پوشش سیلور) - دسامبر ۲۰۱۸

این بسته به طور کامل در ماه مارس ۲۰۱۹ در دسترس بازیکنان قرار گرفت. شخصیت Black Cat یکی از شخصیت‌های برجسته‌ی این بسته بود.

در تاریخ ۱۱ ژوئن در هنگام رویداد معرفی پلی‌استیشن 5 گسترش‌دهنده‌ی دیگری برای این بازی تحت عنوان Marvel's Spider-Man: Miles Morales تائید شد که بعدا در قالب یک اسپین-آف مستقل منتشر شد.

رمان پیش‌درآمد

کتاب Spider-Man: Hostile Takeover یک رمان است که پیش‌درآمدی بر رویدادهای داستان بازی Marvel’s Spider-Man 2018 محسوب می‌شود. این کتاب در تاریخ ۲۱ آگوست (۳۰ مرداد) منتشر شد و نویسنده آن دیوید لیس می‌باشد.

تصاویر

داستان کامل
داستان کامل
داستان کامل
صفحات دیگر