بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Marvel's Spider-Man 2

اشتراک‌گذاری

مرد عنکبوتی مارول ۲

Marvel's Spider-Man 2

Marvel's Spider-Man 2 - Marvel's Spider Man

توسعه‌دهنده

اینسامنیاک گیمز

ناشر

سونی اینتراکتیو انترتینمنت

کارگردان

برایان اینتیهار
برایان هورتون
رایان اسمیت

نویسنده

جان پاکت
مری کنی
لورن می
جیمی مایر
بنجامین آرفمن
بریتنی موریس
کریستوس گیج

آهنگساز

جان پائزانو

پلتفرم‌ها

پلی‌استیشن 5

تاریخ

۲۰ اکتبر ۲۰۲۳

سبک

اکشن-ماجرایی

حالت‌ها

تک-نفره

Marvel's Spider-Man 2 یک بازی ویدئویی اکشن-ماجرایی بر اساس شخصیتی به همین نام از مارول کامیکس است که توسط اینسامنیاک گیمز توسعه یافته و توسط سونی اینتراکتیو انترتیمنت منتشر شده است. داستان Marvel's Spider-Man 2 دنباله‌ای بر بازی سال ۲۰۱۸ و دنباله‌ای مستقیم بر رویدادهای محتوای قابل دانلود آن «شهری که هزگر نمی‌خوابد» و اسپین-آف مایلز مورالز است. در مجموع این بازی سومین عنوان از مجموعه مرد عنکبوتی مارول محسوب می‌شود. یک کمیک پیش‌درآمد نیز با همین نام در تاریخ ۱ می ۲۰۲۳ منتشر شده است.

داستان Marvel's Spider-Man 2

پیش‌زمینه

مردان عنکبوتی شامل پیتر پارکر و مایلز مورالز وارد فصل جدیدی از زندگی خود شده‌اند و مسئولیت‌های خود را به عنوان محافظان نیویورک متعادل می‌کنند. هری آزبورن، بهترین دوست پیتر بهبود یافته است و مایلز نیز به دنبال ساختن آینده خود فراتر از دبیرستان است. رابطه بین قهرمانان وقتی محک زده می‌شود و تیره و تار می‌شود که یک سیمبیوت ظاهر می‌شود و شهر و افراد نزدیک به آن‌ها را تهدید می‌کند.

داستان کامل

داستان از جایی شروع شد که پیتر پارکر اولین روز خود را به عنوان یک معلم در مدرسه مایلز مورالز آغاز کرد، اما هر دوی آن‌ها با حلمه‌ی فلینت مارکو مجبور شدند تا او را تحت سلطه خود در آورند. پیتر به دلیل ترک کلاس اخراج شد و به خانه‌ی عمه می در کوئینز بازگشت، جایی که پس از مرگ می به آنجا نقل مکان کرده بود. هم پیتر و هم مری جین از دیدن هری آزبورن که به طور معجزه آسایی از بیماری لاعلاج خود بهبود یافته بود شگفت‌زده شدند. هری پیشنهاد کرد که پیتر در استارت‌آپ جدید او یعنی بنیاد امیلی-می استخدام شود تا آن‌ها بتوانند «جهان را شفا دهند». در همین حین، مایلز تلاش می‌کرد تا مقاله‌ی درخواست دانشگاه خود را بنویسد و متوجه شده بود که مادرش ریو قرارهای ملاقاتی را شروع کرده است.

وقتی پیتر و مایلز برای نظارت بر انتقال تعدادی از زندانیان رافت رفته بودند، آن‌ها شاهد حمله کریون شکارچی و نیروهایش بودند که در طی آن اسکورپیون و مارتین لی را اسیر کردند. پیتر با تحقیق درباره کریون متوجه شد که او اقدام به اسیر کردن افراد با قدرت‌های ویژه می‌کند تا آن‌ها را طی تقابلی شخصی شکار کند. کریون که قبلا اسکورپیون را کشته بود، تلاش کرد تا فلیشیا هاردی را نیز اسیر کند، اما مردان عنکبوتی از او محافظت کردند و به او کمک کردند تا به پاریس فرار کند. پیتر، مری جین و هری در حین بازدید از جزیره کونی، شاهد حمله‌ی شکارچیان کریون به پارکی برای گرفتن تومستون بودند. هری به پیتر در نجات غیرنظامیان گرفتار شده در آتش کمک کرد و در همین حین از زندگی دوگانه‌ی او آگاه شد. هری همچنین فاش کرد که توسط یک سمبیوت ارگانیک سیاه‌رنگ درمان شده است که بدن او را تقویت کرده است.

هری با رشد سریع قدرت‌هایش تصمیم گرفت تا به پیتر کمک کند تا تومستون را نجات دهد و در همین حین مری جین متوجه شده بود که کرت کانرز توسط کریون ربوده شده است. پیتر و هری تلاش کردند تا کانرز را نجات دهند، اما آن‌ها به اندازه کافی سریع نبودند و کریون به زور او را به فرم مارمولک خود بازگرداند. کانرز فرار کرد و پیتر توسط کریون به طور مرگبار زخمی شد، اگرچه به واسطه‌ی انتقال سمبیوت هری به بدنش نجات یافت. پس از اینکه پیتر با یک پوشش مشکی و قدرت‌های افزایش‌یافته مقابل کریون قرار گرفت، این شکارچی برای شکار شخصی او علاقه‌مند شد.

در ادامه‌ی داستان Marvel's Spider-Man 2، پس از اینکه پیتر و هری یک پادزهر را برای درمان کانرز ترکیب کردند، پیتر با کمک مایلز به ردیابی کانرز پرداخت و در نهایت موفق به شکست دادن و درمان او شد. کانرز با دیدن پوشش پیتر، توضیح داد که این پوشش در واقع یک سمبیوت بیگانه است و به او هشدار داد که آن را نابود کند، اما پیتر که تحت تأثیر سمبیوت قرار گرفته بود از این کار امتناع کرد. در همین زمان، مایلز توسط کریون اسیر شد و مجبور شد تا سر حد مرگ با لی مبارزه کند. مایلز با غلبه بر عصبانیت خود در مقابل لی که پدرش را کشته بود، سرانجام به او کمک کرد تا فرار کند و او را راهنمایی کرد تا پیتر را پیدا کند. پس از اینکه پیتر از طریق لی از موقعیت مکانی مایلز مطلع شد، برای نجات او از راه رسید. او در تقابلی نزدیک بود کریون را بکشد اما با مداخله مایلز این اتفاق نیفتاد و مایلز او را متقاعد کرد تا سیمبیوت را حذف کند.

پیتر قصد داشت سیمبیوت را نزد اسکورت برد تا آن را از بین ببرد، اما هری ناامید از بازگشت بیماری‌اش، او را رهگیری کرد و سمبیوت را پس گرفت و به ونوم تبدیل شد. ونوم گریخت و سپس تقابلی با کریون داشت که طی آن بر او چیره شد و او را کشت. سپس هری تحت تأثیر سمبیوت تصمیم گرفت با آلوده کردن نیویورک به سمبیوت‌ها، جهان را شفا دهد. در حالی که پیتر و مایلز تلاش می‌کردند تا تهاجم سمبیوت‌ها را متوقف کنند، پیتر توسط سمبیوت دیگری آلوده شد اما با کمک مایلز و لی قادر به رام کردن آن شد. در همین حال، ونوم شهاب سنگی که اولین بار سمبیوت با آن به زمین آورده شده بود را بازیابی کرد. این به او اجازه داد تا تهاجم خود را سرعت ببخشد. پیتر و مایلز تلاش کردند تا حواس ونوم را پرت کنند تا مری جین شهاب سنگ را برباید و آن را با یک شتاب‌دهنده ذرات از بین ببرد. به این ترتیب تمام سمبیوت‌ها از جمله ونوم از بین رفت.

به دنبال این رویداد، هری قادر به بقا شد اما به کما رفت. این موضوع نورمن آزبورن را وادار کرد تا دستور استفاده از «سرم جی» روی او را بدهد. مری جین کار خود را در روزنامه دیلی بیوگل رها کرد تا پادکست خود را داشته باشد. او همراه با پیتر نقل مکان کردند و پیتر تصمیم گرفت از مرد عنکبوتی بودن فاصله بگیرد و بر بازسازی بنیاد امیلی-می تمرکز کند. او به مایلز به عنوان تنها محافظ شهر اعتماد کرد. در پایان داستان Marvel's Spider-Man 2، آزبورن به ملاقات اتو اکتاویوس رفت که در زندانی رافت حاضر بود. او که مردان عنکبوتی را مقصر وضعیت پسرش می‌دانست، سعی داشت از طریق اکتاویوس از هویت مخفی مردان عنکبوتی آگاه شود. اکتاویوس از افشای این اطلاعات امتناع کرد و از رنجش آزبورن در حین نوشتن کتاب «فصل پایانی» خود خوشحال بود. در همین حین، مایلز با معشوقه جدید ریو یعنی آلبرت مون آشنا شد، کسی که آن‌ها را به دخترش سیندی معرفی کرد.

گیم‌پلی

در Marvel's Spider-Man 2 علاوه بر منهتن، مکان‌های مختلفی در شهر نیویورک مانند کوئینز، بروکلین و جزیره کونی قابل کاوش است. پیتر پارکر و مایلز مورالز هر دو به عنوان مرد عنکبوتی قابل بازی هستند و دارای مجموعه‌ای از توانایی‌ها هستند؛ پیتر پارکر می‌تواند از دو قدرت مختلف لباس خود یعنی بازوهای آهنی (Iron Arms) و سیمبیوت‌ها (Symbiotes) استفاده کند که قدرت رزمی او را بهبود می‌بخشد. مایلز مورالز نیز توانایی‌های منحصر به فرد خود مانند نامرئی شدن و انفجار سمی را دارد.

علاوه بر این، سیستم فوکس از بازی اول بازگشته است و قدرت ونوم بیو الکتریوک متعلق به مایلز از بازی اسپین-آف با سیستم قدرت مبتنی بر L1 پیتر ادغام شده است.

پیمایش

مکانیک پیمایش نیز نسبت به بازی اول گسترش یافته است. یک توانایی حرکت به جلو با استفاده از تار به عنوان تیرکمان افزوده شده است که به پیتر و مایلز این امکان را می‌دهد که سریعتر در شهر سفر کنند. علاوه بر این، هر دو لباس آن‌ها اکنون دارای «بال‌های تاری» هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در شهر پرواز کنند.

تجهیزات

مردان عنکبوتی به ابزارهای جدیدی دسترسی دارند، از جمله ابزاری که می‌تواند شبکه‌ای برای تار زدن ایجاد کند، و مین‌هایی که می‌تواند حداقل سه دشمن را همزمان به سمت خود بکشد و چندین دشمن را در یک زمان از بین ببرد.

لباس‌ها

قدرت لباس (Suit Power) از بازی اول و هر دو حالت سوئیت (Suit) و وایزور (Visor) از بازی مایلز مورالز وجود دارند که حالا با پالت‌های رنگی تحت عنوان سوئیت استایل (Suit Style) همراه شده است. در نتیجه تقریبا هر لباسی دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد است.

در مورد پیتر پارکر، او پس از به دست آوردن قدرت سیمبیوت‌ها، توانایی دگرگونی موقت به سیمبیوت سرج (Symbiote Surge) را به دست می‌آورد. در بخش دوم داستان (Act 2) وقتی پیتر وارد این حالت می‌شود، با یک پوشش خشن از لباس ونوم سیمبیوت ظاهر می‌شود، که در بخش سوم (Act 3) با لباس آنتی-ونوم سیمبیوت جایگزین می‌شود. لباس‌ها همچنان به طور معمول قابل انتخاب هستند و نیازی به ورود به حالت سیمبیوت سرج نیست.

نسخه‌ها

نسخه دیجیتال دیلاکس

نسخه دیجیتال دیلاکس Marvel's Spider-Man 2 شامل ۱۰ لباس انحصاری (۵ لباس برای پیتر و ۵ لباس برای مایلز)، قاب‌ها و استیکرهای اضافی برای حالت عکس و ۲ امتیاز مهارت اضافی است.

نسخه کلکتور

نسخه کلکتور شامل یک کوپن برای نسخه دیجیتال دیلاکس، یک کیس استیل‌بوک و یک مجسمه ۱۹ اینچی از پیتر و مایلز در حال جنگ با ونوم است.

پذیرش

Marvel's Spider-Man 2 با نقدهای بسیار مثبتی روبرو شده است. منتقدان در مقایسه با نسخه‌ی قبلی، اظهار داشتند که از نظر مکانیک‌های گیم‌پلی نسبت به نسخه اصلی بهبود یافته است و به‌ویژه تحت تأثیر داستان قرار گرفته‌اند. با این حال، برخی از انتقادات متوجه حوزه‌هایی بود که در آن به شدت از نسخه اصلی وام گرفته شده بود، یا نسبت به آن بهبود بسیار کمی داشت.

داستان Marvel's Spider-Man 2 یکی از نکات ویژه برای ستایش بازی است. سایمون کاردی از آی‌جی‌ان، نحوه عملکرد داستان و تعادل کار و زندگی مرد عنکبوتی همراه با پوشش مضامین مختلف بدون از دست رفتن انسجام را ستایش کرده است و آن را «بهترین داستان نوشته شده در مجموعه تا به امروز» دانسته است. مت میلر از گیم انیفورمر به این موضوع موافق است و آن را به خوبی با بهترین داستان‌های کمیک مقایسه کرده است. جردن رامی از گیم‌اسپات نیز پایان داستان را «هم‌زمان حماسی و دل‌خراش» خطاب کرده است و از چگونگی تأثیر تنهایی بر شخصیت‌ها از جمله شروران کوچک لذت برده است.

منتقدان همچنین بهبودهای گیم‌پلی را نسبت به نسخه اصلی تحسین کرده‌اند، در حالی که به شباهت‌هایی با نسخه اول اشاره کردند. جو دانلی از گیم‌رادار+ روند ارگانیک‌تر باز کردن قفل نواحی شهر نیویورک را ستوده است. رامی از گیم اسپات پیشرفت‌های رزمی را ستایش کرده اما نسبت به فرصت از دست رفته برای متمایزتر کردن بیشتر مردان عنکبوتی نقد داشته است. کریس تاپسل از یوروگیمر اشاره کرده است که بخش‌های قابل بازی مری جین «به بدی بازی اول» نبود، اما «همچنان کمی ابتدایی بود». کاردی از آی‌جی‌ان به پیشرفت‌هایی در طول گیم‌پلی اشاره کرده است، اما محتوای جانبی آن را کم دانسته است، به طوری که آن را «پرکننده‌ی جهان‌باز» نامیده است و این موضوع را به‌طور نامطلوب با مجموعه بتمن: آرکهام مقایسه کرده است.

عملکرد تجاری

این بازی در ۲۴ ساعت اول ۲٬۵ میلیون نسخه فروخت و آن را به پرفروش‌ترین عنوان پلی‌استیشن استودیوز تبدیل کرد.

تصاویر

داستان کامل
داستان کامل
صفحات دیگر