فریا (Freya)

فریا

Freya

فریا (Freya) God of War

نام‌های مستعار

ملکه آسگارد
جادوگر جنگل
ملکه والکری‌ها
فریگ (توسط اودین)
خدای عشق، زیبایی، زایش و جادو

جنسیت

مونث

گونه/نژاد

الهه (ونیر)

خانواده

وفاداری

آسگارد
بالدر
ونیر

وضعیت

زنده

صداپیشه

Danielle Bisutti

حضور در

God of War 2018

فریا (Freya) که همچنین با نام جادوگر جنگل شناخته می‌شود یک الهه ونیر است که به کریتوس و آترئوس در سفرشان کمک می‌کند. او همسر سابق اودین، مادر بالدر و ملکه‌ی سابق والکری‌ها است.

در مجموعه God of War

قبل از رویدادهای بازی

اطلاعی در مورد کودکی و اصل و نسب او وجود ندارد. فریا رهبر خدایان ونیر بود که در جهت ایجاد صلح بین آسیر و ونیر قبول کرد تا با اودین ازدواج کند. در این زمان، او تبدیل به ملکه والکری‌ها شد و اودین شروع به یادگیری راه و روش استفاده از جادوی فریا کرد، تا از آن در جهت اهدافی ظالمانه استفاده کند. با وجود این که میمیر رابطه‌ی اودین و فریا را عاشقانه توصیف می‌کند اما فریا سرانجام به خاطر اهداف ناعادلانه اودین از او جدا شد. فریا به سبب نفرین اودین نمی‌توانست به سوی مردمش برگردد از طرفی ونیر ازدواجش با اودین را نوعی خیانت می‌دانستند، بنابراین او مجبور در میدگارد بماند.

در واقع اودین از اقدام فریا برای رها کردن او بسیار خشمگین بود بنابراین برای تلافی، او را نفرین کرد تا هرگز نتواند از میدگارد خارج شود یا به موجود زنده‌ای آسیب (فیزیکی یا جادویی) برساند. به علاوه اودین بال‌های والکری فریا را از او جدا کرد و در جایی نامعلوم پنهان کرد.

تنها چیز مثبتی که فریا از ازدواجش با اودین به دست آورده بود، پسرش بالدر بود. او پسرش را بسیار دوست داشت و یک پیشگو مرگ غیرضروری بالدر را پیش‌بینی کرده بود، بنابراین فریا به دنبال راهی برای جلوگیری از این اتفاق بود. با ترسی که برای از دست دادن او داشت، طلسمی را روی پسرش قرار داد تا او نامیرا شود. او امیدوار بود که این طلسم از مرگ بالدر و همچنین درد از دست دادن او جلوگیری کند. با این حال این طلسم حس فیزیکی بالدر از جمله مزه کردن و دیگر لذت‌ها را از او گرفت. بالدر که از این موضوع خشمگین بود از مادرش خواست تا این طلسم را بردارد اما فریا (به دروغ) ادعا کرد که قادر به این کار نیست و سعی داشت به او بفهماند که این وضعیت برای او بهتر است. اما بالدر هیچ وجه متقاعد نشد و حتی سعی کرد فریا را بکشد اما چون راضی به انجام این کار نمی‌شد در عوض عهد بست که از فریا متنفر باشد و هرگز او را نبخشد.

خدای جنگ (۲۰۱۸)

فریا زندگی کریتوس را مشابه به زندگی خود می‌دانست و موارد زیادی از او را درون خود می‌دید و با کمک کردن به او امیدوار بود که اشتباهات گذشته‌اش را جبران کند.

او برای اولین بار تحت نام جادوگر جنگل با کریتوس و آترئوس دیدار کرد و این دیدار زمانی بود که آترئوس به یک خرس تحت محافظت فریا شلیک کرد و او را زخمی کرد. کریتوس و آترئوس قبول کردند تا به بهبود خرس کمک کنند و آن را به خانه‌ی فریا بردند. هنگامی که آترئوس در بیرون از خانه در حال جمع‌آوری چیزهایی برای فرآیند بهبود خرس بود، فریا برای کریتوس آشکار کرد که او را به عنوان یک خدای خارجی می‌شناسد و به او هشدار داد که خدایان نورس حضور او را در قلمروشان تحمل نخواهند کرد. او همین طور نگرانی خود در مورد آترئوس و پنهان کردن فطرت حقیقی‌اش را بیان کرد که کریتوس در جواب آن گفت که این موضوع ربطی به او ندارد.

بعد از این که خرس بهبود پیدا کرد، فریا با قرار دادن علامتی روی کریتوس و آترئوس در جهت محافظت در مقابل خدایان نورس تشکر کرد. او در زمانی که کریتوس و آترئوس قصد پیمایش کوهی را داشتند، در برداشتن موانع سر راهشان کمک کرد. او آن‌ها را به معبد تیر هدایت کرد، جایی که به کریتوس طرز استفاده از بیفروست (Bifrost) را نشان داد و گذرگاه را به مقصد الف‌هایم تنظیم کرد. با این حال او به دلیل نفرین اودین نتوانست آن‌ها را بیشتر همراهی کند و این نفرین او را سریع به سمت میدگارد باز گرداند.

فریا باری دیگر در زمانی با کریتوس و آترئوس ملاقات کرد که آن‌ها سر میمیر را برای احیا پیش او آورده بودند، موضوعی که او را شوکه کرد. پیش از احیا کردن میمیر او متوجه تیرهای همراه آترئوس که از جنس دارواش بودند شد. با دیدن این تیرها سریع دستپاچه شد و با دانستن این که این گیاه (دارواش) تنها چیزی است که می‌تواند منجر به مرگ پسرش شود بلافاصله تیرها را با تیرهای خودش عوض کرد و قبلی‌ها را سوزاند. بعد از احیای میمیر مشخص شد که فریا و میمیر رابطه‌ی مساعدی با هم ندارند و میمیر به طور تصادفی هویت فریا را برای کریتوس و آترئوس فاش کرد که این موضوع رابطه‌ی میان کریتوس و فریا را ترش کرد.

با این حال در زمانی که آترئوس بعد از نبرد با مگنی و مودی دچار مشکل شد، کریتوس مجبور شد تا از فریا کمک بخواهد. فریا در ابتدا این درخواست را رد کرد اما زمانی که به گرفتاری آترئوس پی برد قبول کرد که کمک کند. او کریتوس را به خاطر ندادن آگاهی به آترئوس در مورد میراث خدایی‌اش مورد سرزنش قرار می‌داد و وضعیت کنونی آترئوس را نتیجه‌ی تضاد بین فطرت خدایی و باور فانی بودنش می‌دانست. او به کریتوس گفت که برای درمان پسرش به چیزی نایاب از هل‌هایم نیاز دارد و این که کریتوس برای مبارزه با موجودات آن قلمرو به یک سلاح غیر-یخی احتیاج دارد.

در قلمرو هل‌هایم کریتوس و آترئوس متوجه گذشته بالدر و عصبانیت او از مادرش یعنی فریا شدند که این عصبانیت ناشی از طلسمی بود که او را رویین‌تن و بی‌حس کرده بود. در تقابل نهایی کریتوس و بالدر که در حضور فریا صورت گرفت، طلسم مذکور باطل شد و این موضوع باعث ناراحتی و ترس فریا شد. در نهایت با شکست خوردن پسر فریا، بالدر سعی داشت مادرش را خفه کند اما کریتوس مانع او شد و با شکستن گردن بالدر او را کشت. فریا با وجود این که جانش در خطر بود اما از این اقدام کریتوس بسیار عصبانی شد و قسم خورد تا انتقام بالدر را از او بگیرد.

دانستنی‌ها

  • همتای یونانی او از لحاظ ملکه بودن در میان خدایان هرا (Hera) است.
  • فریگ (در نورس کهن به معنای «دلبند») همسر اودین، الهه آسیر عشق، زایش و خانواده است. فریا (در نورس کهن به معنای «خانم») اله ونیر عشق، مبارزه و جادو است.
  • هر دوی فریگا و فریا مدعی زیباترین خدایان هستند.
  • خرسی که Freya او را دوست خود خطاب می‌کند هیلدیسوینی (Hildisvíni) است، خرسی که در اسطوره‌شناسی نورس گفته شده همراه Freya است.
  • با وجود تهدیدهای او علیه کریتوس به خاطر کشتن پسرش، اما نفرین اودین او را از آسیب زدن به هر کسی منع می‌کند، بنابراین تهدیدهای او به نظر تو خالی می‌آید.
  • Freya همه جا شمشیرش را با خود حمل می‌کند با وجود این که نمی‌تواند از آن استفاده کند. این نشان می‌دهد که او هنوز تسلیم نشده و دنبال راهی برای انتقام از اودین است.
  • روی گردنبند او نام پسرش بالدر به حروف رونی نوشته شده است.
  • فریا و زئوس تنها اشخاصی در God of War 2018 هستند که مستقیما نام کریتوس را به کار می‌برند. نکته‌ای که وجود دارد این است که کریتوس هیچ وقت خود را به Freya معرفی نکرده است.