ویکی God of War

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

تیر

اشتراک‌گذاری

تیر

Týr

تیر - God of War

عنوان

خدای جنگ
خدای قانون
خدای عدالت
خدای دیپلماسی
خدای شرافت
پسر اودین

جنسیت

مذکر

مکان تولد

نژاد/گونه

خدا (آسیر)

بستگان

یمیر (پدر پدر پدربزرگ)
بوری (پدر پدربزرگ)
اودین (پدر)
هرور (مادر)
فریا (نامادری)
فیورگن (نامادری)
بالدر (برادر ناتنی)
ثور (برادر ناتنی)
هایم‌دال (برادر ناتنی)
وه (عمو)
ویلی (عمو)
مگنی (برادرزاده)
مودی (برادرزاده)
ترود (برادرزاده)

صداپیشه

بن پرندرگست

حضور در

تیر (Týr) خدای جنگ، حق و شرافت است. او پسر اودین، و برادر ناتنی ثور، هایم‌دال و بالدر است.

پس از یک بیداری معنوی، او نقش خود به عنوان خدای جنگ را کنار گذاشت و جایگاه خود را به یک صلح‌طلب تغییر داد. تیر توسط اودین زندانی شد اما پس از مرگ اودین و نابودی آسگارد، او توسط کریتوس و فریا آزاد شد.

در مجموعه خدای جنگ

قبل از خدای جنگ (۲۰۱۸)

تیر پسر اودین و یک هرور، و همین طور برادر ناتنی ثور، بالدر و هایم‌دال بود. اگرچه او خدای جنگ بود اما تیر برای صلح می‌جنگید. او به طور مکرر به سفر می‌پرداخت و مشتاق آگاهی یافتن در مورد دیگر فرهنگ‌ها و به دست آوردن جنبه‌های فکری جدید بود. او باور داشت که این تنها راه برای دست آمدن صلح حقیقی است. به خاطر رفتار محبت‌آمیزش معمولا هنگام سفرهایش عتیقه‌هایی را هدیه می‌گرفت که آن‌ها را در مخزن شخصی خود نگهداری می‌کرد. تیر همچنین مسئول ساخت پل بیفروست بود، پلی که اجازه می‌داد سریع‌تر و آسان‌تر میان نه دنیای نورس سفر انجام بگیرد.

به عنوان یک صلح‌جو، تیر واسطه‌ای برای ایجاد صلح میان آسیر و دشمن دیرینه آن‌ها یعنی یوتون شد. اگرچه یوتون‌ها از چکش ثور وحشت‌زده بودند اما به اندازه کافی به تیر اطمینان داشتند تا اجازه دهند اودین برای مذاکره به یوتون‌هایم بیاید. اما اودین تصمیمی برای معامله با آن‌ها نداشت و در عوض از فرصت استفاده کرد تا دانش نهانی غول‌ها را برباید، و این در حالی بود که تیر از این ماجرا بی اطلاع بود.

غول‌ها که خیانت اودین را پیش‌بینی کرده بودند او را با نفرینی از یوتون‌هایم خارج کردند تا هرگز نتواند به آنجا بازگردد. اودین که از غول‌ها خشمگین بود به ثور اجازه داد تا آن‌ها را در سراسر میدگارد قتل‌عام کند. تیر که خود را در رنجیدن غول‌ها گناهکار می‌دانست به آن‌ها کمک کرد تا دروازه یوتون‌هایم را در میان قلمروهای نورس پنهان کنند تا اودین به آنجا دسترسی مستقیم نداشته باشد. با این حال خود تیر با استفاده از سنگ یگانگی قادر بود از طریق دروازه پنهان به یوتون‌هایم دسترسی داشته باشد.

سرانجام اودین، تیر را به خاطر قدرتش یک تهدید محسوب کرد و به همکاری او با غول‌ها مشکوک شد. در نتیجه اودین او را در آسگارد زندانی کرد و شوایعی پخش شد که او مرده است. بنابراین همه در نه قلمرو باور داشتند که تیر برای همیشه رفته است.

خدای جنگ راگناروک

هنگامی که کریتوس و آترئوس پی بردند که تیر هنوز زنده است، برای جستجوی او رفتند. اودین برای جلوگیری از این دو نفر در یافتن مکان حبس پسرش، در شکل تیر ظاهر شد و خود را در معدنی از سوارتالف‌هایم زندانی کرد. این نیرنگ در نهایت توسط بروک فاش شد. به دنبال تخریب آسگارد به دلیل راگناروک، تیر در زندان باقی ماند و جان سالم به در برد و این زندان از معدود مکان‌های این قلمرو بود که از تخریب در امان ماند.

مدت‌ها بعد پس از مرگ اودین، کریتوس و فریا به نیفل‌هایم سفر کردند و زندان ویران شده‌ای را که توسط برخی از اعضای باقی مانده آینهریار محافظت می‌شد، کشف کردند. در آنجا، آن دو تیر واقعی را در یکی از سلول‌ها یافتند. در ابتدا کریتوس فکر کرد که او یک توهم است که توسط اودین ساخته شده است، اما میمیر باور داشت که او واقعی است. زمانی که کریتوس و فریا فاش کردند که اودین مرده است و پس از قرن‌ها همه قلمروها از حکومت آسیر رها شده است، تیر خوشحال شد.

تیر پس از آزادی برای مدت کوتاهی در زندان خود ماند تا در مورد آموخته‌هایش فکر کند و سعی کرد کریتوس را که نام او در گذشته شنیده بود به یاد بیاورد. او بعدا در اطراف نیفل‌هایم گشتی زد و صدای گریه سینمارا برای مرگ سورت را شنید. بعدا او نیفلهایم را ترک کرد و سرگردان در سایر قلمروها دیده شد.

قدرت‌ها و توانایی‌ها

تیر به عنوان یک خدای جنگ نورس و یک آسیر از قدرت فرا انسانی و توانایی‌های فیزیکی بیکرانی برخوردار است. همچنین تیر یکی از پسران اودین است و از این رو توانایی‌های ذاتی او نسبت به آسیرهای دیگری که از خون اودین نیستند، توسعه یافته‌تر است.

 • جاوندانگی: تیر به عنوان یک خدا به طور ذاتی جاودانه است و تنها سلاح‌ها و نیروهای الهی قادر به کشتن او هستند.
 • قدرت فرا انسانی
 • عامل التیام جراحات
 • تجسم جنگ: بیشتر قدرت تیر از جنگ‌ها است. با وجود این که او یک خدای صلح‌جو است اما تردیدی در استفاده از قدرت‌هایش برای دفاع از خود ندارد.
 • توانایی‌های نبرد
 • خرد الهی: تیر به شدت باهوش، خردمند، عاقل، زیرک، خلاق، غیرقابل پیش‌بینی و کنجکاو است. کنجکاوی او برای دانش و خردمندی شناخته شده است و حتی او برای چشم‌اندازهای بیشتر از زیارتگاه‌های دیگر بازدید کرده است. همچنین او قادر است پازل‌ها و کلیدهایی را ایجاد کند که یک ذهن عادی به راحتی قادر به حل آن‌ها نیست. او قادر است در برابر اودین پیش‌دستی کند و او را فریب دهد (کسی خودش بسیار هوشمند و حیله‌گر است).
 • دیپلمات مستعد: استعداد او در دیپلماسی باعث شده تا وا احترامی زیادی دریافت کند که این حتی شامل نژادهای مختلف از قلمروهای دیگر نیز می‌شود. حتی غول‌هایی که از آسیر نفرت دارند نیز به اندازه کافی به او اعتماد داشتند که اسرارشان را با او در میان بگذارند.
 • چشمان جادویی: تیر همانند میمیر دارای چشمان جادویی است که از کریستال بایفراست ساخته شده است، چیزی که غول‌ها به او هدیه داند. چشمان او قادر به تجسم تصاویر جادویی و افشا کردن رازها است.
 • سفر بین-بعدی: تیر با استفاده از سنگ اتحاد قادر به دسترسی به قلمروهای دیگر است.

دانستنی‌ها

 • تیر همانند کریتوس و آرس، خدای جنگ است. (در اساطیر نورس)
  • او همانند آرس توسط خانواده‌ی خود یعنی اودین کشته شده است.
  • با این حال بر خلاف آرس هرگز در پی تخت پدرش نبود و در عوض به دنبال صلح در میان نه قلمرو نورس بود.
 • اتاق مخفی تیر شامل دیوارنگاره‌ها زیادی بود که سفرهای او به قلمروهای بیرونی را شرح می‌داد. از جمله معابد یونان، آمریکای میانه،سلتیک، ژاپن و مصر.حتی در این اتاق گلدانی با تصویر کریتوس در هیاهویی خونین وجود دارد.
 • کریتوس می‌تواند زره تیر را به تن کند همان طور که او در God of War اورجینال زره آرس را به تن می‌کرد.
 • تیر در تمام تصورات بازی دو دست دارد چرا که در این زمان هنوز فنریر متولد نشده است تا یکی از دستان او گاز بگیرد.
صفحات دیگر