بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

ثور

اشتراک‌گذاری

ثور

Thor

ثور - God of War

عنوان

خدای تندر، طوفان‌ها و رعد و برق
خدای نیرو
پسر اودین
شاهزاده آسگارد

جنسیت

مذکر

مکان تولد

گونه/نژاد

۱/۲ خدا (آسیر)
۱/۲ یوتون

خانواده

یمیر (جد)
بوری (پدر پدربزرگ)
اودین (پدر)
فیورگن (مادر)
فریا (مادرخوانده)
سیف (همسر)
وه (عمو)
ویلی (عمو)
مگنی (پسر)
مودی (پسر)
ترود (دختر)
بالدر (برادر ناتنی)
تیر (برادر ناتنی)
هایمدال (برادر ناتنی)

ثور (Thor) در اساطیر نورس خدای قدرت، رعد و برق و طوفان است. او پسر اودین و فیورگن، همسر سیف، برادر ناتنی تیر، هایمدال و بالدر است. همچنین او پدر مگنی، مودی، ترود و پدرخوانده اولر است.

او در تمام نه قلمرو به عنوان قاتل نژاد غول، و قدرتمندترین فرزند اودین شناخته می‌شود. ثور به عنوان دست راست و مجری اصلی اودین خدمت می‌کند و اغلب در موارد لازم به عنوان نماینده او فرستاده می‌شود. به دنبال شروع فیمبول‌وینتر او از طرف اودین وظیفه یافت تا با کریتوس به منظور جلوگیری از راگناروک گفتگو کند.

ثور در پایان خدای جنگ (۲۰۱۸) به طور مختصر نمایش داده شد و به عنوان یک آنتاگونیست ثانویه در خدای جنگ: راگناروک ایفای نقش می‌کند. ثور با آگاهی از توان و پیشینه‌ی کریتوس، به این قاتل پسرانش تقابلی خشن داشت. او توسط پدر همگان تنها به عنوان یک مرید قلمداد می‌شد و از این رو در وفاداری به اودین با چالش‌های شخصی مواجه بود. او با شکست دادن یورموندگاند در زمان راگناروک نقش بزرگی را ایفا کرد و برای آخرین بار با کریتوس مقابله کرد. با این حال او سرانجام مغلوب شد و به حرف‌های این اسپارت گوش داد تا از خونریزی بیشتر جلوگیری کند. به این منظور، این خدای رعد سرانجام پس از پشت کردن به اودین با سرنوشت خود روبرو شد و جلوی چشمان دخترش توسط اودین کشته شد.

زندگی‌نامه

اوایل زندگی

او پسر اودین و فیورگن است و تیر، هایمدال و بالدر برادران ناتنی‌اش هستند. در نقطه‌ای از زندگی‌اش سیف همسر او شد که حاصل این پیوند یک پسر به نام مودی و یک دختر به نام ترود بود. پیش از آن ثور با زنی ناشناخته ازدواج کرده بود و از او پسری به نام مگنی داشت. او زمانی تمام غول‌های یوتون‌هایم را نابود کرد و به عنوان قوی‌ترین خدای نورس شهرتی همراه با بیم پیدا کرد.

خدای جنگ (۲۰۱۸)

اگرچه در کمپین اصلی بازی حاضر نبود اما نامش بارها در سراسر بازی به عنوان هیولایی که تمام غول‌ها را به خاطر خرسندی خود سلاخی کرده، آمده است.

همچنین در مورد ثور اشاره شده است که او با مار جهان سال‌ها پیش در زمان کشتار غول‌ها روبرو شده است اما نتوانسته در مقابل او پیروز شود و مار جهان فرار کرده است. بنابراین ثور مجبور بوده دست خالی به سوی پدرش اودین بازگردد. در نتیجه از آن زمان به بعد ثور و مار جهان از یکدیگر تنفر دارند. همین طور گفته می‌شود که دشمنی آن‌ها تا روز راگناروک پایانی نخواهد داشت.

تنها حضور او در پایان بازی و در قالب یک خواب قابل مشاهده است، جایی که کریتوس و پسرش خواب بودند و ثور با رعد و برق به خانه‌شان حمله می‌کند و طوفانی را شکل می‌دهد که کریتوس و آترئوس را بیدار و وادار به بیرون آمدن از خانه و مقابله با او می‌کند. کریتوس از او می‌خواهد که هویت خود را آشکار کند و ثور با کنار زدن شنلش چکش حامل الکتریسیته‌اش را آشکار و به آن‌ها حمله می‌کند. با بیدار شدن آترئوس از خواب او می‌گوید که ممکن است ثور برای انتقام پسران و برادرش سراغ آن‌ها بیاید.

خدای جنگ راگناروک

چند سال پس از مرگ بالدر، مگنی و مودی، ثور یک طوفان عظیم را به درب خانه‌ی کریتوس برد تا به طور غیرمنتظره‌ای با او یک نوشیدنی شهد را به اشتراک بگذارد. آن‌ها برای اینکه اعتماد یکدیگر را به دست آوردند، سلاح‌های خود را روی میز گذاشتند و اگرچه ثور قصد خشونت آمیزی از خود نشان نداد اما زمانی که اودین از راه رسید اوضاع فرق کرد و ثور علیه کریتوس نبردی را آغاز کرد.

در طول این درگیری ثور در مورد سنت اسکاندیناوی «پرداخت خون» برای کریتوس گفت و اشاره کرد که او اجازه دارد چیزی که از خانواده‌اش گرفته شده را بگیرد. با از سرگیری مبارزه روی پل تیر، خدای تندر دست برتر را گرفت و کریتوس را بیهوش کرد تا حدی که این اسپارتان تا نزدیکی مرگ پیش رفت. با این حال ثور نمی‌خواست کریتوس بمیرد تا او را در بهترین حالت خود ببیند. او سپس اشاره کرد که اودین برای آترئوس نقشه‌هایی دارد و این موضوع جانور درون کریتوس را بیدار کرد و مشتی قدرتمند را به صورت ثور زد که یکی از دندان‌های او را شکست. ثور با دیدن خشم کریتوس تصمیم گرفت که ادامه ندهد. او با اشاره به این که پرداخت خون انجام شده است، محل را ترک کند.

در آسگارد، ثور از راه رسید تا جلوی برادر کوچکترش هایمدال را برای آسیب رساندن به آترئوس بگیرد و تأیید کرد که او واقعا مهمان اودین است، خواه با هایمدال موافق باشد خواه نباشد. پس از مسخره شدن ثور توسط هایمدال یک درگیری میان آن‌ها ایجاد شد که کمی بعد اودین ثور را برای ماموریت دیگری فرستاد.

ثور برای کمک به آترئوس در مأموریت یافتن یک نقشه فراخوانده شد و اودین به آترئوس اعلام کرد که ماسکی را به دست آورد. ثور در ماموریت خود به پاکسازی دشمنان و شکستن موانع کمک کرد و چیزهای دیگر را به آترئوس واگذار کرد. در مقطعی ثور آترئوس را تهدید کرد که اگر فرمانی از اودین نبود، او آترئوس را می‌کشت چرا که او پسرش مودی را کشته بود. آن‌ها راه خود را جدا کردند تا جستجوی ماسک را تمام کنند. در بازگشت به آسگارد، ثور باری دیگر آترئوس را تهدید کرد. در آنجا اودین هیچ اعتباری را به ثور نداد و او را نادیده گرفت، اگرچه ثور به این رفتار عادت کرده بود.

آترئوس برای یافتن ثور به منظور انجام یک ماموریت دیگر فرستاده شد. او به سراغ دختر ثور یعنی ترود رفت و آن‌ها ثور را در یک میخانه آسگاردی یافتند. ثور مست بود و کج‌خلقی او در آنجا باعث ایجاد یک درگیری با یک آینهریار شد و آترئوس به خاطر یک سوء تفاهم به دردسر افتاد که ثور با کشتن یک کاپیتان آینهریار به ماجرا پایان داد و آترئوس را نجات داد.

در طول ماموریت، ثور عصبانی و ناامید و با لحنی خسته با آترئوس صحبت می‌کرد، اما همچنان به او در یافتن آخرین تکه ماسک کمک کرد. پس از بازیابی کامل ماسک، اودین ظاهر شد و فقط به آترئوس تبریک گفت و به ثور توجه زیادی نکرد. سیف و والکری‌های هریست و میست از راه رسیدند و خواهان دستگیری آترئوس شدند، زیرا آن‌ها مدرکی داشتند که نشان می‌داد او در مرگ هایمدال شرکت داشته است. با این حال اودین دستور داد که او را تنها بگذارند. ثور که نگران امنیت دخترش بود، حضور آترئوس در آسگارد را به‌طور کامل تمام شده دانست و با وجود مخالفت اودین سعی کرد به او ضربه بزند که خوشبختانه آترئوس فرار کرد.

مدت‌ها بعد، ثور در دوران راگناروک در حال نبرد با مار جهانی یورمونگاند دیده شد. میمیر امیدوار بود که این مار غول پیکر بتواند حواس‌ها را پرت کند. ساعاتی بعد، فریر به کریتوس و آترئوس اطلاع داد که ثور و یورمونگاند به کسی گوش نمی‌دهند و مبارزه ادامه دارد. ثور بلافاصله در مبارزه با مار جهانی با ضربه زدن به سر او پیروز شد و دشمنش را به عقب راند و به مبارزه با کریتوس رفت و از او خواست که از ترود دور بماند. ثور در برخورد با کریتوس فریاد زد که همه چیز در مورد او و آترئوس تمام شده است و تایید کرد که این بار اجازه دارد او را بکشد. کریتوس که در نبرد سخت شده بود یک برتری بدست آورد و دست ثور را به زمین چسباند. پس از اینکه به ثور گفته شد که دخترش با آترئوس دوست شده است، دست او رها شد. با این حال ثور همچنان خواهان ادامه مبارزه بود. در نهایت خدای رعد و برق به اصرار و حرف کریتوس گوش داد که آن‌ها باید خود را برای آینده‌ی فرزندانشان تغییر دهند و ثور با تاثیر از سخنان این اسپارت در مقابل اودین ایستاد و وفاداری به او را کنار گذاشت. اما متاسفانه این اقدام سرنوشت ثور را رقم زد و او بلافاصله توسط اودین خشمگین کشته شد. ثور در لحظات مرگ برای آخرین بار به ترود نگاه کرد و قبل از محو شدن دستش را به سوی او دراز کرد و او را صدا زد.

قدرت‌ها و توانایی‌ها

قدرت‌ها

ثور یک نیمه-غول و پسر اول اودین، و دومین فرد قدرتمند آسیر (و از نظر جسمی قوی‌ترین) است که فقط پدرش از او پیشی گرفته است. قدرت او به اندازه‌ای بزرگ است که او قادر شد تقریبا تمام غول‌هایی که در خارج از یوتون‌هایم زندگی می‌کردند را سلاخی کند. میمیر در مورد او اذعان کرده است که نمی‌داند آیا کریتوس می‌تواند ثور را بکشد یا نه، که بعدا مشخص شد این خدای تندر در مبارزه با کریتوس می‌تواند تقابلی نزدیک داشته باشد.

 • توان بیکران
 • سرعت و واکنش‌های فرا انسانی
 • چابکی فرا انسانی
 • استقامت فرا انسانی
 • پایداری فرا انسانی/تقریبا آسیب‌ناپذیر: ثور به‌عنوان قوی‌ترین خدا از لحاظ فیزیکی، از دوام فوق‌العاده‌ای برخوردار است که همین موضوع به او در قتل عام یوتون‌ها کمک کرده است. او در طول مبارزات خود با کریتوس توانست به راحتی از ضربات قوی این روح اسپارت بدون آسیب دیدگی عمل کند و مقاومتی باورنکردنی در برابر ضربه‌های شدید نشان دهد.
 • کنترل طوفان‌های رعد و برق: ثور به عنوان خدای طوفان‌ها قادر به احضار طوفان‌های رعد و برق سخت است.
  • کنترل الکتریسیته و برق: او به عنوان خدای برق می‌تواند کنترل کاملی بر الکتریسیته و برق داشته باشد که این ویژگی را پسران او نیز به ارث بردند، اگرچه این خصوصیت در مورد ثور قوی‌تر بود.
   • زره برقی: ثور قادر است الکتریسیته را در بدن خود جریان دهد. در هنگام این فرم بدن او از پرق پوشیده می‌شود و چشمانش به رنگ آبی درخشان می‌شود. همچنین قدرت، پایداری و سرعت او تقویت پیدا می‌کند.
 • جاودانگی: ثور همانند سایر خدایان جاودانه است و قدرت ویژه‌ای برای کشتن او نیاز است.
 • پرواز: ثور می‌تواند در هوا شناور شود و با سرعت به شدت بالایی پرواز کند.

توانایی‌ها

 • مبارز ماهر
  • مهارت در مبارزه تن به تن
  • مهارت در استفاده از چکش

سلاح‌ها

 • میولنیر: یک چکش ویژه که توسط بروک و سیندری ساخته شد که او تصمیم گرفت با او غول‌ها و سایر دشمنانش را بکشد. زمانی که این چکش پرتاب شود و به هدف برخورد کند دوباره به دست ثور باز می‌گردد. این سلاح توسط میمیر یک «سلاح فوق‌العاده» توصیف شده است که یکی از قدرتمندترین سلاح‌ها در تمام نه قلمرو است. تنها سلاح‌های قابل رقابت با میولنیر، تبر لویاتان، شمشیر سورت، و احتمالا تیغه‌های آشوب هستند.

دانستنی‌ها

 • ثور بعد از آرس و زئوس سومین شخصیتی است که قادر به کشتن کریتوس شده است.
  • در واقع او تنها فردی است که در یک تقابل منصفانه قادر به چنین کاری شده است و دو فرد دیگر با ترفندی کریتوس را شکست دادند.
 • همتای یونانی ثور از لحاظ توانایی‌ها زئوس است.
 • بر اساس قسمت ششم صفحات گمشده افسانه نورس، خشونت ثور در سراسر میدگارد علیه یوتون تا سی سال ادامه داشته است.
 • او و آترئوس هر دو دارای مادری یوتون هستند و هر دو نیمه-خدا هستند.

تصاویر

ثور
ثور
صفحات دیگر