بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

ونیر (Vanir)

اشتراک‌گذاری

ونیر یا وانیر (Vanir) قبیله‌ای از خدایان هستند که به خاطر رابطه‌شان با طبیعت و جادو شناخته می‌شوند. آن‌ها ساکن واناهایم، یکی از نه دنیای درخت جهان هستند.

در اسطوره‌شناسی نورس

ونیر گروهی از خدایان هستند که به باروری و حکمت شناخته می‌شوند و قادر به دیدن آینده هستند. ونیر یکی از دو گروه خدایان هستند که توسط کافران باستانی نوردیک مورد پرستش قرار می‌گرفتند (گروه دیگر از خدایان آسیر بودند).

Vanir بیشتر منظر جنبه‌های صلح‌آمیز طبیعت است، در حالی که آسیر بر خلاف آن‌ها منظر خشونت طبیعت است.

God of War 2018

ونیر همیشه با قبیله رقیب خود یعنی آسیر در تنش بوده است. این تنش از جایی شروع شد که یکی از رهبران آن‌ها یعنی فریر (Freyr) در روابط دیپلماسی با آسیر به مشکل خورد و خدایان آسیر اقدام به قتل او کردند.

مبارزه آن‌ها با قبیله آسیر در شرایط برابری بود و هر دو به یک میزان خسارت می‌دیدند. نبرد این دو قبیله تا قرن‌ها بی‌نتیجه ادامه داشت تا این که در نهایت هر دو برای دستیابی به صلح توافق کردند.

میمیر به عنوان سفیر دو قبیله پیشنهاد ازدواج یکی از رهبران ونیر یعنی فریا با اودین، پادشاه آسیر را داد. پیشنهادی که در نهایت صلح را برای آسیر و ونیر به ارمغان آورد.

با این حال، بدگمانی اودین باعث شد تا فریا او را ترک کند، به این ترتیب اودین فریا را به میدگارد تبعید کرد و او را نفرین کرد تا هرگز نتواند از قلمروی میانی خارج شود. بنابراین صلح میان خدایان از بین رفت و باری دیگر آتش جنگ میان آن‌ها شعله‌ور شد.

این در حالی بود که Vanir فریا را به خاطر ازدواج با اودین یک خیانت‌کار می‌دانست و فریا هم که نفرین شده بود قادر به دادن توضیحی برای کار خود به قبیله‌اش نبود.

شناخته شده از ونیر

  • نیورد (Njörd) - پدر فریر و فریا و احتمالا یکی از رهبران ونیر.
  • فریر (Freyr) - یکی از رهبران ونیر، برادر فریا و ارباب الف‌های روشنایی الف‌هایم.
  • فریا (Freya) - یکی از رهبران پیشین ونیر، همسر سابق اودین و خواهر فریر.
  • نرتوس (Nerthus) - یک ونیر که در جنگ میان آسیر و ونیر توسط مگنی و مودی کشته شد.
صفحات دیگر