بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

دوجوتسو

اشتراک‌گذاری
دوجوتسو

دوجوتسو (Dōjutsu - به معنای: فنون چشم) قابلیت‌های نینجایی هستند که به واسطه‌ی چشم کارایی دارند و نوعی ککی گنکای یا ککی مورا خاص تلقی می‌شوند. این واژه اشاره به هر چشمی دارد که تعدادی قابلیت فعال نشده دارد، و یا هر گونه جوتسویی که وابسته به چشم‌ها هستند. در مورد اول چاکرای کمی مورد نیاز است یا اصلا به چاکرایی نیاز نیست اما در مورد دوم بسته به نوع جوتسو میزان استفاده از چاکرا متفاوت است. دوجوتسو می‌تواند به افراد دیگر پیوند زده شود که در این صورت استفاده از دوجوتسو توسط فرد مورد پیوند چاکرای بیشتری را می‌طلبد. در صورتی که کاربر پیش از اندازه از چشمانش استفاده کند برای مدتی قادر به استفاده از دوجوتسو نخواهد بود اما این به معنی خستگی کاربر نیست و او می‌تواند از فنون دیگر استفاده کند. شناخته شده‌ترین دوجوتسوها بیاکوگان، رینگان و شارینگان هستند که با عنوان سه دوجوتسوی عالی شناخته می‌شوند.

دوجوتسوهای شناخته شده

دوجوتسوهای دیگر

  • دوجوتسوی شیون
  • دوجوتسوی یومه

الهام

مفهوم دوجوتسو ممکن است از رمانی انتشار یافته در سال ۱۹۵۹ به نام «طومارهای نینجای کوگا» نوشته‌ی فوتارو یامادا گرفته شده باشد. رمانی که جنگ دو قبیله‌ی نینجا را روایت می‌کرد که هر کدام قابلیت‌ها و توانایی‌ها مربوط به خود را داشتند و همین طور هر یک دارای دوجوتسویی اسرارآمیز بود.

دانستنی‌ها

  • ماساشی کیشیموتو گفته است که اگر بچه‌ای از یک کاربر شارینگان و یک کاربر بیاکوگان متولد شود، او دارای یک بیاکوگان و یک شارینگان خواهد بود.
  • در یکی از فیلم‌ها، شخصیتی به نام کاگماسا دارای دوجوتسویی به نام ماگان بود که به او اجازه می‌داد تنها با دیدن اشخاص را فلج کند. این قابلیت تنها در این فیلم نشان داده شده است.
صفحات دیگر