بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

شارینگان

اشتراک‌گذاری

شارینگان

Sharingan

شارینگان - ناروتو / بوروتو

معنی

چشم چرخش کپی

نام‌های دیگر

چشم بهشت

طبقه‌بندی

کاربران شناخته شده

کاکاشی هاتاکه
هاگورومو اوتسوتسوکی (تنها در انیمه)
ایندرا اوتسوتسوکی
شیجیما (تنها در رمان)
دانزو شیمورا
بارو اوچیها (تنها در انیمه)
فوگاکو اوچیها
هیکاکو اوچیها
اینابی اوچیها
ایتاچی اوچیها
کلاغ ایتاچی
ایزومی اوچیها
ایزونا اوچیها
کاگامی اوچیها
مادارا اوچیها
ناکا اوچیها (تنها در انیمه)
نائوری اوچیها (تنها در انیمه)
اوبیتو اوچیها
رای اوچیها (تنها در انیمه)
سارادا اوچیها
ساسوکه اوچیها
ستسونا اوچیها
شین اوچیها
شیسویی اوچیها
تاجیما اوچیها
تکا اوچیها
یاشیرو اوچیها
زتسوی سیاه

اولین نمود

مانگا: جلد ۲، ناروتو فصل ۱۲
انیمه: ناروتو قسمت ۵

شارینگان (Sharingan - به معنای چشم چرخش کپی) دوجوتسوی قبیله اوچیها است که برخی از اعضای این قبیله از آن بهره می‌برند. شارینگان به عنوان یکی از سه دوجوتسوی برتر شناخته می‌شود، و دو مورد دیگر بیاکوگان و رینگان هستند. در حالی که منشا اصلی قدرت آن از رین شارینگان کاگویا اوتسوتسوکی است اما اولین بار توسط ایندرا اوتسوتسوکی نمایان شد (در انیمه توسط هاگورومو اوتسوتسوکی).

دستیابی

شارینگان

زمانی که کاربران این ککی گنکای یک وضعیت احساسی قوی در مورد شخصی که برایشان عزیز است را تجربه کنند، مغز آن‌ها شکلی از چاکرا را رها می‌کند که روی اعصاب وابسته به بینایی آن‌ها تاثیر می‌گذارد و در نتیجه چشمان آن‌ها به شارینگان تغییر شکل می‌دهد. به همین دلیل شارینگان به عنوان «چشمی که منعکس‌کننده قلب است» توصیف می‌شود. اعضای اوچیها به این احساس نفرین تنفر می‌گویند که احساسی منفی است و منجر به پریشانی یا از دست رفتن می‌شود. اما این احساس همین طور می‌تواند مثبت باشد و به سوی محافظت یا پیوند دوباره با یک دوست شود.

در انیمه نشان داده شد که بعد از به دست آوردن این قدرت و پیشرفت ادراک، کاربر در زمان سنجی بهتر عمل می‌کند و عملکرد بدنش در زمان افزایش می‌یابد. همچنین نشان داده شد که در زمان حالت‌های احساسی که منجر به بیداری شارینگان می‌شود ممکن است دید کاربر برای مدتی موقت تار شود. هر شارینگان در زمان اولین بیداری معمولا تنها یک توموئه دارد، اگرچه در مورد اوبیتو اوچیها، ایتاچی و ایندرا در انیمه دو توموئه در چشمانشان دیده می‌شد. توموئه در شارینگان می‌تواند با تمرین و ادامه‌ی کارکرد توسعه پیدا کند که ابتدا به دو توموئه و در بلوغ کامل به عدد سه می‌رسد.

در زمان بلوغ کامل قابلیت‌های شارینگان در خواندن حرکات حریف کاملا پیشرفت می‌کند به طوری که تفاوت آن با حالت‌های ابتدایی چشم‌گیر است. زمانی که هاگورومو در انیمه شارینگان را بیدار کرد، او در همان ابتدا تمام سه توموئه را داشت. تمام قابلیت‌های شارینگان در مرحله‌ی اولیه برای کاربر در دسترس است اما در مرحله‌های بعدی چیرگی بر این توانایی‌ها بیشتر می‌شود.

همانند هر دوجوتسو، شارینگان می‌تواند به یک غیر-اوچیها پیوند زده شود. آن‌ها قادر به غیر فعال کردن آن نیستند و استفاده از آن نیز چاکرای بیشتری را نسبت به یک اوچیها می‌طلبد. به همین دلیل افراد غیر-اوچیها معمولا روی شارینگان خود را می‌پوشانند تا از مصرف چاکرای آن جلوگیری کنند.

تغییرات شارینگان

  • شارینگان با تجربه‌ی یک آسیب روحی می‌تواند به مانگکیو شارینگان تبدیل شود که علاوه بر قابلیت‌های شارینگان، جوتسوهای منحصر به کاربر را به ارمغان می‌آورد. بیدار شدن مانگکیو شارینگان به طور خودکار یک شارینگان را به بلوغ کامل می‌رساند اگر هنوز به این مرحله نرسیده باشد.
    • استفاده مداوم از مانگکیو شارینگان می‌تواند در طول زمان منجر به کوری شود اما این موضوع می‌تواند با پیوند یک مانگکیو شارینگان دیگر از فری نزدیک مثل خواهر یا برادر خنثی شود. به این ترتیب مانگکیو شارینگان ابدی به دست خواهد آمد که هرگز بینایی خود را از دست نمی‌دهد.
  • از طریق ترکیب چاکرای آسورا و ایندرا که چاکرای هاگورومو اوتسوتسوکی را شکل خواهد داد، شارینگان می‌تواند به این وسیله به رینگان تبدیل شود. هر دو شارینگان مادارا اوچیها با تزریق DNA هاشیراما سنجو در بدنش به رینگان تبدیل شدند. همچنین شارینگان چپ ساسوکه اوچیها بعد از دریافت نیمی از چاکرای هاگورومو اوتسوتسوکی به رینگان تبدیل شد.
  • در انیمه نشان داده شد که هاگورومو اوتسوتسوکی از طریق روشی مشابه با دیگر کاربران مانگکیو اقدام به بیدار کردن رینگان و مانگکیو شارینگان خود کرد. رینگان هاگورومو از این لحاظ منحصر به فرد بود که همزمان با مانگکیو او بیدار شد و لازم به یک فرآیند زمان‌بر نبود.
صفحات دیگر