ویکی مورتال کمبت

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

هانزو هاساشی

اشتراک‌گذاری

اسکورپیون

Scorpion

هانزو هاساشی - مورتال کمبت

نام واقعی

هانزو هاساشی

ریشه

ارث‌رلم، ژاپن (تولد دوباره در ندرلم)

سکونت

تایم‌لاین اول: ندرلم
تایم‌لاین دوم: ارث‌رلم

گونه

خط زمانی اول: وهم
خط زمانی دوم: انسان (حال) / وهم (گذشته)

وابسته به

سلاح‌ها

کونای (همه نمایش‌ها)
تبر (UMK3, MKT)
شمشیر بلند (MK4, MKG)
شمشیر نینجا  (MK:DA, MK:TE)
موگای ریو (MK:D, MK:U, MK:A, MK 2011, MKX, MK Mobile, MK11)
تانتو (MK11, MK Mobile)

شیوه‌های مبارزه

هاپکیدو (MK:DA, MK:TE, MK:D, MK:U, MK:A)
پی گوا (MK:DA, MK:TE)
موی فاه (MK:D, MK:U)
نینجیتسو (MK 2011, MKX, MK11)

بازی‌ها

Mortal Kombat
Mortal Kombat II
Ultimate Mortal Kombat 3
Ultimate Mortal Kombat
Mortal Kombat Advance
Mortal Kombat Trilogy
MK Mythologies: Sub-Zero
Mortal Kombat 4
Mortal Kombat Gold
MK: Deadly Alliance
MK: Tournament Edition
MK: Deception
MK: Shaolin Monks
MK: Unchained
MK: Armageddon (باس ثانویه در نسخه wii)
Mortal Kombat vs. DC Universe
Mortal Kombat (2011)
Mortal Kombat X
Mortal Kombat Mobile
Mortal Kombat 11
Mortal Kombat: Onslaught

بازیگر

اد بون (همه نمایش‌ها، خطوط صوتی حرکت نیزه)
دنیل پسینا (MK, MKII)
جان ترک (UMK3، MKT، MKAdvance، MK4، MKG)
سال دیویتا (MKM:SZ)
کریس کاساماسا (فیلم اول، Conquest)
جی.جی. پری (Annihilation)
ایان آنتونی دیل (MKR، MKL)
ران پرلمن (MK:DotR)
سیمئون نورفلیت (MK:A، صدا)
پاتریک سیتز (MKvsDCU، MK 2011، Injustice، MKX، MKL:SR، MKL:BOTR، MKL:SB)
ران یوان (MK11)
نیکو میلادو (MK11) (مدل)
هیرویوکی سانادا (فیلم ۲۰۲۱)

هانزو هاساشی که بیشتر با نام اسکورپیون (Scorpion) معروف است، یک نینجای احیا شده در مجموعه بازی مورتال کمبت است. او یکی از معدود شخصیت‌های اصلی است که در اولین بازی آرکید مورتال کمبت حضور داشته است. او در کنار ریدن و ساب-زیرو (بی-هان یا کوای لیانگ) شخصیت‌هایی هستند که در هر نسل از بازی‌های مورتال کمبت به عنوان شخصیت قابل بازی حضور داشته‌اند.

اسکورپیون بعد از احیا شدنش در سراسر مجموعه به عنوان یک آنتاگونیست گمراه ظاهر شده است که این موضوع ناشی از انتقام‌جویی و خشم او برای مرگ خانواده و قبیله‌اش است. پس از آن که او فرم انسانی خود را بازیابی کرد و به حقیقت پیرامون مرگ آن‌ها پی برد. او به عنوان یک شخصیت جانبی، حضوری متداوم در مجموعه داشت.

درباره اسکورپیون

پدر او یکی از اعضای سابق انجمن شیرای ریو (Shirai Ryu) بود که پسرش را از پیوستن به این قبیله منع کرده بود، چرا که نمی‌خواست پسرش به عنوان یک آدمکش زندگی کند. با این حال، هانزو بر خلاف نظر پدرش، با هدف فراهم کردن یک زندگی راحت برای همسر و پسرش به این قبیله پیوست.

اسکورپیون پس از مرگش به یک شبح جهنمی تبدیل شد که به دنبال گرفتن انتقام از کسانی بود که قبیله و اعضای خانواده‌اش را نابود کرده بودند. با وجود ظاهر پلیدی که او دارد اما او ذاتا فرد پلیدی نیست. او به این خاطر به نیروهای اهریمنی ملحق شده است چون آن‌ها به او قول احیای قبیله‌اش روی زمین را داده‌اند، یا برای این که فرصتی برای گرفتن انتقام داشته باشد. اسکورپیون در مسیر اهداف خود به طور غیر مستقیم به قهرمانان بازی نیز کمک کرده است.

اسکورپیون وقتی ماسک بر صورت دارد، در ظاهر مثل یک انسان عادی است اما این تنها یک خیال است و تنها استخوان‌های او از فرم اصلی‌اش باقی مانده که گاهی مشتعل می‌شوند. با این حال در صورتی که او بر شیاطین خود پیروز شود می‌تواند ظاهر انسانی خود را به طور کامل باز یابد. محبوب‌ترین و شاخص‌ترین مهارت او حمله‌ی معروف او است که به واسطه پرتاب یک کونای دشمن را به طرف خود می‌کشد. این حمله همچنین برای مدت کوتاهی حریف را گیج می‌کند. اسکورپیون در زمان اجرای این تکنیک از عبارت "Get over here" یا "Come here" به معنای «بیا اینجا» استفاده می‌کند.

اگرچه اسکورپیون اغلب فردی خشن و سخت‌گیر است اما در مقاطعی سمت دیگر خود را که بسیار با شرافت است نشان داده است. در تایم‌لاین اولیه، زمانی که او متوجه شد که ساب-زیرو در تورنومنت دوم بی-هان نیست و در واقع برادر مهربان‌تر او یعنی کوای لیانگ است، تصمیم گرفت به جای کشتن لیانگ از او محافظت کند. در تایم‌لاین دوم اسکورپیون قصد داشت اولین ساب-زیرو را در قبال احیای قبیله‌اش ببخشد اما کوان چی مانع این موضوع شد.

در مجموعه کمیک Mortal Kombat X نشان داده شد که اسکورپیون در میان قرباینان و بازماندگان جنگ ندرلم قرار گرفته و به دنباله‌روی از شیرای ریو حالا به محافظت از ارث‌رلم می‌پردازد. او همچنین در این دوره تاکدا تاکاهاشی را همانند فرزند خودش پرورش داد.

بیوگرافی

مورتال کمبت (۲۰۱۱)

اسکورپیون شبحی از ندررلم است و زمانی انسانی به نام هانزو هاساشی بوده است. او عضو یک قبیله نینجاهای ژاپنی به نام شیرای ریو بود، قبیله‌ای که به خاطر آوردن نینجیتسو و سایر رازهای هنرهای رزمی چین به ژاپن شناخته می‌شود. در یک روز نحس او به همراه خانواده و قبیله‌اش توسط کوان چی و خادمانش قتل عام شد. این اتفاق توطئه‌ای بود که به ساب-زیرو، اساسین شناخته شده لین کوئی نسبت داده شد. پس از آن روح اسکورپیون به ندررلم منتقل شد، اما او به شکلی ناگهانی و مرموز توسط کوان چی احیا شد.

اسکورپیون تحت فرمان کوان چی به تورنومنت شنگ سونگ وارد شد تا انتقام مرگ خود و خاندانش را از ساب-زیرو بگیرد. او پس از چند مبارزه در نهایت آماده‌ی مبارزه با ساب-زیرو شد. ریدن که تصاویری از آینده را دیده بود، پی برد که نبرد این دو با مرگ ساب-زیرو همراه خواهد بود و ساب-زیرو بعدا به عنوان نوب سایبات احیا خواهد شد. به همین سبب ریدن از اسکورپیون خواست تا تنها به شکست ساب-زیرو رضایت دهد و او را نکشد. درخواست اولیه ریدن با مخالفت اسکورپیون روبرو شد اما ریدن با وعده‌ای او را راضی کرد. ریدن وعده داد که از خدایان ارشد برای بازیابی شیرای ریو به قلمروی فانیان کمک بخواهد.

اسکورپیون در تقابل با ساب-زیرو موفق به شکست این مبارز یخی شد و بنا بر قولی که به ریدن داده بود قصد بخشیدن جان او را داشت. اما در همین زمان کوان چی در محل حاضر شد و با نشان دادن تصاویر و توهماتی از مرگ خانواده‌ی اسکورپیون توسط ساب-زیرو او را وادار کرد تا قول خود را بشکند و ساب-زیرو را بکشد.

در پایان اولین تورنومنت اسکورپیون در کنار کوان چی در مقابل آخرین جنگجوی ارث‌رلم یعنی لیو کانگ قرار گرفت. اسکورپیون با وجود ترکیب شدن قدرت کوان چی باز هم نتوانست مانع پیروزی لیو کانگ شود.

در زمان تورنومنت شائو کان، اسکورپیون مقابل برادر جوان‌تر ساب-زیرو یعنی کوای لیانگ قرار گرفت، کسی که برای گرفتن انتقام برادرش آمده بود. ساب-زیروی جوان بر اسکوریپون غلبه کرد اما قبل از این که بتواند او را بکشد با هجوم سایبورگ‌ها به ساب-زیرو، اسکورپیون فرصتی برای فرار کردن پیدا کرد.

مورتال کمبت X

در رویدادهای پیش از Mortal Kombat X، اسکورپیون در میان دیگر افراد وابسته به کوان چی در حمله به ارث‌رلم شرکت کرد. زمانی که سونیا بلید و گروهش، همراه با جانی کیج و کنشی در معبد آسمان متعلق به ریدن حضور داشتند، آن‌ها توسط اسکورپیون و ساب-زیرو مورد حمله قرار گرفتند و تمام اعضای گروه سونیا را کشتند.

مدتی بعد، زمانی که سونیا بلید و جانی کیج به قلعه کوان چی سفر کردند، کوان چی پیشروی آن‌ها را متوقف کرد و به وسیله اسکورپیون، ساب-زیرو و جکسون بریگز به آن‌ها حمله کرد. اسکورپیون در مقابل سونیا بلید شکست خورد. او در کنار ساب-زیرو و جکس به واسطه‌ی جادوی ریدن، خدای برق به طور کامل احیا شدند و فرم انسانی خود را به دست آوردند.

پنج سال پیش از رویدادهای بازی، هانزو با تاکدا تاکاهاشی تمرین می‌کرد. هانزو که از موفقیت شاگردش مفتخر بود او را به درحه چوجین ترفیع داد، اما زمانی که تاکدا اظهار کرد که خواستار خدمت به شیرای ریو است، هانزو او را آگاه کرد که آینده‌اش با این قبیله به جایی نخواهد رسید. اسکورپیون همچنین سعی کرد تا دشمنی تاکدا با پدرش کنشی را بهبود دهد.

در همان سال هانزو به دعوت کوای لیانگ به قصر لین کوئی سفر کرد. این استاد اعظم لین کوئی در مورد تاریخ و هدف شکل‌گیری قبیله خود و هانزو با هدف محافظت از ارث‌رلم صحبت کرد و اعتقاد داشت که این دو قبیله باید متحد شوند. ساب-زیرو در مورد چگونگی کشتن سکتور توضیح داد و اشاره کرد که قبیله‌ی او عزت گذشته‌ی خود را بعد از ابتکار سایبری از دست داده است.

با این حال صحبت‌های آن‌ها برای توافق صلح با دخالت فراست، شاگرد ساب-زیرو منقطع شد. فراست که به هانزو حمله کرده بود توسط او شکست خورد و متعاقبا هانزو اقدام به حمله به ساب-زیرو کرد. هانزو در تقابلی ساب-زیرو را شکست داد و قصد کشتن او را داشت اما زمانی که ساب-زیرو در مقابل یکی از حملات فراست از او دفاع کرد، هانزو نظرش تغییر کرد. ساب-زیرو با این توضیح که شاگردش با اراده‌ی خودش و بدون اطلاع او چنین اقدامی را انجام داده است هانزو را آرام کرد. ساب-زیرو در قصر لین کوئی حافظه‌ی سکتور را به هانزو نشان داد که افشا کرد که کوان چی پشت نقشه‌ی ریشه کن شدن قبیله شیرای ریو بوده است.

هانزو که فکر می‌کرد مرگ خانواده‌اش توسط برادر ساب-زیرو یعنی بی-هان رقم خورده است به بی‌گناه کشته شدن او توسط خود اعتراف کرد و برای پرداخت این بدهی قول داد تا جان کوان چی را بگیرد.

به این ترتیب هانزو بعد از شنیدن خبر دستگیری کوان چی برای کشتن او به نیروهای ویژه نزدیک شد و از آن‌ها درخواست کرد تا کوان چی را به او تحویل دهند. این درخواست با مخالفت سونیا بلید روبرو شد، با این حال هانزو با پیروزی در چند نبرد سرانجام خود را به کوان چی رساند. کوان چی با خطاب کردن هانزو با نام اسکورپیون برای جانش طلب بخشش کرد. هانزو از خطاب شدن با اسم اسکورپیون خشمگین شد و تنها نام خود را هانزو هاساشی اعلام کرد. او که در گذشته به واسطه‌ی دستکاری شدن ذهنش توسط کوان چی اقدام به کشتن بی-هان کرده بود در نهایت به شکلی وحشیانه کوان چی را هدف حملات خود قرار داد.

در این مقطع دی وورا که برای تحویل دادن سنگ طلسم شیناک به سوی کوان چی آمده بود، در مقابل هانزو قرار گرفت. هیچ مانعی جلودار اسکوریپون نبود و او با گردن زدن کوان چی سرانجام انتقام خود را برای مرگ خانواده‌اش گرفت، اما کوان چی لحاظاتی قبل از مرگش موفق به آزادسازی شیناک شد. اسکورپیون و چند تن از اعضای نیروهای ویژه تلاش کردند تا به شیناک حمله کنند اما همه مغلوب شدند و شیناک با ربودن جانی کیج، به همراه دی وورا محل را ترک کرد. اسکورپیون شکست خورده مقصد شیناک را به اطلاع کسی کیج و گروهش رساند.

مورتال کمبت ۱۱

به واسطه اقدامات کرونیکا اسکورپیون زمان-گذشته احیا شد و به امید بازیابی خانواده و قبیله‌اش با کرونیکا متحد شد.

اسکورپیون در مقطعی مقابل همتای زمان حال خود قرار گرفت. این دو در جبهه‌های مخالف هم بودند و هانزوی زمان-حال می‌دانست که که همتایش به دنبال بازیابی خاندانش است و به همین منظور با کرونیکا متحد شده است. هانزو به همتای گذشته خود گفت که یکی از اهداف کرونیکا بازگرداندن شیناک است، کسی که نقش مهمی در از بین بردن قبیله اسکورپیون داشته است.

در نهایت صحبت‌های هانزو باعث شد تا همتای گذشته او برای قطع همکاری با کرونیکا متقاعد شود. اسکورپیون پس آن تصمیم گرفت تا به پایگاه ریدن برود. در آن جا ابتدا ریدن هیچ اعتمادی به اسکورپیون نداشت اما با تلاش‌های لیو کانگ، ریدن متقاعد شد که هدف اسکورپیون درست است. به این ترتیب اسکورپیون بر روی ناوگان متحدان ریدن علیه نیروهای کرونیکا جنگید.

صفحات دیگر