بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

لیو کانگ

اشتراک‌گذاری

لیو کانگ

Liu Kang

لیو کانگ - مورتال کمبت

جنسیت

مذکر

خاستگاه

سکونت

تایم‌لاین اول و سوم: ارث‌رلم
تایم‌لاین دوم: ندررلم

گونه

تایم‌لاین اول: زامبی/روح
تایم‌لاین دوم: خدا (قبلا انسان/شبح)
تایم‌لاین سوم: خدا

سلاح‌ها

شمشیر اژدها (MK4, MKG)
نانچیکو (MK:D, MK:U, MK:A, MK11)
زنجیر هوآن (MK:D، MK:U، MK:A)

شیوه‌ی مبارزه

جن فان (MK, MK3, UMK3, MKT, MK:D, MK:U, MK:A)
کاراته (MKII)
پائو چوی (MK:D, MK:U)
جیت کان دو (MK:SM, MK 2011, MKX, MK11)
چوی لی فوت (MK:SM)
میمون (MK:SM)
اژدها (MK:SM)
لوهان کوان (MK 2011، MKX، MK11)

بازی‌ها

Mortal Kombat
Mortal Kombat II
Mortal Kombat 3
Ultimate Mortal Kombat 3
Ultimate Mortal Kombat
Mortal Kombat Advance
Mortal Kombat Trilogy
Mortal Kombat 4
Mortal Kombat Gold
MK: Deadly Alliance (شخصیت غیر قابل بازی)
MK: Deception
MK: Shaolin Monks
MK: Unchained
MK: Armageddon
MK vs. DC Universe
Mortal Kombat Mobile
Mortal Kombat: Onslaught

بازیگر

هو سونگ پاک (MK، MKII)
ادی ونگ (MK3، UMK3، MKT، MKAdvance)
جوشوئا وای. تسوی (MK4، MKG)
رابین شو (هر دو فیلم‌ها)
برایان توچی/مارسلو کامپوس (DotR)
جین کیم (MK:SM)
تام چوی (MKvsDCU، MK2011، MKX)
برایان تی (MKL)
متیو یانگ کینگ (MK11, MK1)
جردن رودریگز (MKL:SR، MKL:BOTR)
لودی لین (فیلم ۲۰۲۱)

لیو کانگ (Liu Kang) شخصیتی در مجموعه بازی مبارزه‌ای مورتال کمبت است. او یک راهب شائولین سابق، خدای ابدی آتش، محافظ ارث‌رلم، و حافظ کنونی زمان است.

او یکی از معدود شخصیت‌های اصلی است که در اولین بازی آرکید مورتال کمبت حضور داشت. او در چهار بازی اول، فیلم‌های لایو-اکشن و مجموعه کتاب‌های کمیک به عنوان شخصیت اصلی ایفای نقش می‌کند. در تایم‌لاین اولیه او قهرمان بزرگ چهار تورمنت اول مورتال کمبت محسوب می‌شود.

در تایم‌لاین دوم، او تنها در دو نوبت قهرمان بزرگ شده است. دلیل این موضوع به این خاطر است که تورنومنت سوم به دلیل حمله به ارث‌رلم برگزار نشد. اگرچه لیو کانگ در تمام بازی‌های اصلی مورتال کمبت حضور داشته است اما او در Mortal Kombat: Deadly Alliance یک شخصیت قابل بازی نیست، چرا که او توسط اتحاد مرگبار (Deadly Alliance) کشته شد.

درباره لیو کانگ

لیو کانگ یکی از محبوب‌ترین و در دسترس‌ترین شخصیت‌های مجموعه محسوب می‌شود. او یکی از بزرگ‌ترین جنگجویان ارث‌رلم است که برای اثبات خود تاکنون بسیاری را مغلوب کرده‌ است. در سراسر مجموعه، او به تدریج به عنوان یک قهرمان اصلی به تصویر کشیده شد و بعد از اولین مسابقات مورتال کمبت نیز تبدیل به قهرمان شد.

یکی از دشمنان کانگ جادوگری به نام شنگ سونگ است که تاکنون چندین بار شکست را تجربه کرده است. لیو کانگ اغلب یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها برای نقشه‌های شنگ و امپراتور او شائو کان است.

او همچنین عضو انجمن لوتوس سفید است و به طور مداوم در آکادمی وو شی تمرین می‌کند. او در زمان مرگش توسط اتحاد مرگبار شنگ و کوان چی نیز در این آکادمی حضور داشت.

در اولین نمایش‌های مجموعه، لیو کانگ فردی غیر خشن نشان داده می‌شد به طوری که در هنگام ضربه‌ی تمام‌کننده‌ی خود (Finisher) حریفش را نمی‌کشت. با این حال، با شروع مورتال کمبت ۲ ضربات کشنده‌ی او (Fatalities) دشمنان را به کام مرگ می‌فرستاد.

در Mortal Kombat: Deception بدن او بدون وجود روحش احیا شد. این نیمه انسان با مهارت‌هایی که در زمان حیاتش برای محافظت از انسان‌ها فرا گرفته بود، اقدام به کشتار صدها فرد بی‌گناه کرد.

گفته می‌شود که او یکی از آخرین نوادگان کونگ لائو بزرگ است. این امکان وجود دارد که لیو کانگ و کونگ لائو پسرعموی یکدیگر باشند. او با عنوان «قهرمان فناناپذیر مورتال کمبت» شناخته می‌شود، و با توجه به پایان Mortal Kombat: Deception فرض می‌شود که دوباره به زندگی بازگشته است.

بیوگرافی لیو کانگ

مورتال کمبت (۲۰۱۱)

لیو کانگ در سنین بسیار پایین یتیم شد و توسط راهبان شائولین پرورش داده شد. راهبان به او آموختند که چطور یک جنگجوی معنوی باشد و خیلی زود پی بردند که لیو کانگ پتانسیل شرکت در تورنمنت مورتال کمبت را دارد. به این ترتیب لیو برای این هدف به سختی تمرین کرد. ریدن نیز متوجه استعداد لیو کانگ شد و به او امیدوار شده بود، به همین خاطر او را به استاد بو رای چو معرفی کرد تا مسیر توسعه لیو هموارتر شود. پس از اتمام تمرین‌ها، لیو کانگ بر همه رقبای خود برتری پیدا کرد و به نماینده‌ای پر افتخار برای معبد شائولین تبدیل شد. به این ترتیب لیو کانگ و ریدن برای شرکت در تورنومنت مورتال کمبت مقصد خود را به سمت جزیره شنگ سونگ در پی گرفتند.

در طول این تورنومنت لیو کانگ در نقطه‌ای در مقابل کیتانا قرار گرفت، کسی که قصد کشتن لیو را داشت. با این حال کیتانا شکست خورد و او از لیو کانگ خواست تا او را به خاطر شکستش بکشد اما لیو این کار را نکرد و اظهار کرد که آن‌ها هرگز با هم روبرو نشده‌اند.

بعد از این که لیو کانگ موفق به شکست شنگ سونگ شد، او پی برد که کیتانا اسیر و زندانی شده است. لیو پس کمی بحث و جدل با ریدن به همراه کونگ لائو برای یافتن کیتانا راهی برج  شد. او در نهایت موفق به یافتن کیتانا شد و او را آزاد کرد. در همین حین کانگ لائو موفق به شکست شنگ سونگ و کوان چی شد، اما او در ادامه توسط شائو کان کشته شد و این موضوع خشم لیو کانگ را در پی داشت. لیو کانگ در رویارویی با شائو کان تقریبا موفق به کشتن او شد اما او به لطف جادوی کوان چی زنده ماند.

سپس لیو کانگ با همراهی ریدن به دیدار خدایان ارشد رفت تا آن‌ها را برای متوقف کردن شائو کان متقاعد کند اما تلاش آن‌ها بی‌ثمر بود. بعد از بازگشت آن‌ها به ارث‌رلم تقریبا تمام جنگجویان طی هجوم شائو کان کشته شده بودند. زمانی که ریدن آخرین توصیه‌ی خود را کمک گرفتن از کوان چی اعلام کرد، لیو کانگ به کلی از او ناامید شد و قبول نکرد که با او به ندررلم برود.

وقتی ریدن از ندررلم بازگشت رو به لیو کانگ گفت که باید اجازه دهد شائو کان پیروز شود. لیو کانگ این درخواست را قبول نکرد و با ریدن مبارزه کرد، اما شکست خورد. در نهایت اقدامات ریدن باعث سوختگی و جراحت شدید بدن لیو کانگ شد. آخرین جمله لیو کانگ به ریدن این بود: «تو همه ما را به کشتن دادی»، و در نهایت لیو کانگ جان خود را از دست داد.

مورتال کمبت X

پس از اتفاقات رخ داده لیو کانگ در ندررلم و به یک «از گور برخاسته» تبدیل شد که در خدمت کوان چی بود. احیاشدگان دیگری چون کونگ لائو، کیتانا و سیدنل نیز در کنار او دیده شدند. با آزاد شدن شیناک، لیو کانگ و سایر احیا شدگان وفاداری خود را به او ثابت کردند. آن‌ها به معبد آسمان ورود پیدا کردند و جانی کیج را اسیر کردند و شیناک نیز با سنگ طلسم خود به بو رای چون حمله کرد. خیلی زود ریدن خود را محل رساند و مقابل احیا شدگان قرار گرفت. در همین حین شیناک برای مسموم کردن جینسی (Jinsei) اقدام کرد. ریدن موفق به شکست احیا شدگان شد و در انتها مقابل لیو کانگ قرار گرفت. ریدن پیش از مبارزه با شاگرد سابقش سعی کرد تا به او بفهماند که سرنوشت او این گونه نباید باشد اما در نهایت لیو کانگ اعلام کرد که برای سرنگونی خدایان ارشد به شیناک کمک خواهد کرد و در ادامه مبارزه‌ای میان آن دو شکل گرفت که با پیروزی ریدن همراه بود.

پس از شکست شیناک به دست کسی کیج و بازیابی جینسی، در صحنه‌ای نشان داده شد که لیو کانگ و کیتانا در غیاب شیناک تبدیل به حاکمان ندررلم شده‌اند.

مورتال کمبت ۱۱

تباهی لیو کانگ با نفوذ شیناک افزایش یافته بود و او تصمیم داشت تا به ارث‌رلم حمله کند. او با پیوستن به کرونیکا تلاش کرد تا نقشه این تایتان را برای تغییر خط زمانی عملی کند و همین طور ریدن را از روی زمین محو کند.

با وجود اختلالات زمانی ایجاد شده، لیو کانگ جوان به همراه متحدان و دشمنانش از گذشته به زمان حال آمدند. لیو کانگ جوان با وجود مشاهده آینده خودش اما همچنان به ریدن ایمان داشت. در مقطعی ریدن و لیو کانگ جوان طی یک اختلاف نظر مقابل هم قرار گرفتند. طولی نکشید تا ریدن متوجه شد که این تقابل نیز از اختلالات زمانی به وجود آمده توسط کرونیکا است، موضوعی که خود کرونیکا نیز آن را تائید کرد و در واقع جزئی از نقشه‌اش بود.

کرونیکا که شاهد به هم خوردن نقشه‌اش بود خودش در محل حضور پیدا کرد و لیو کانگ جوان را با خود به جزیره‌اش برد. در آن جا لیو کانگ احیا شده روح لیو کانگ جوان را جذب کرد تا قدرت بیشتری به دست آورد. در نهایت لیو کانگ احیا شده برای مبارزه با ریدن آماده شد اما ریدن به جای کشتن او خود را با لیو کانگ ادغام کرد و به این ترتیب «لیو کانگ خدای آتش» شکل گرفت. این خدای آتش با قدرت‌های جدید خود و دانش بالایی که داشت به نبرد با کرونیکا رفت.

خوشبختانه لیو کانگ قادر به شکست او شد و با استفاده از آتش خود او را تبدیل به شیشه کرد و بدنش از جمله تاجش را از بین ببرد. ریدن از او جدا شد و لیو کانگ را یک خدا و خودش را فانی کرد. این خدای سابق تندر در طول مکالمه خود با او، عنوان محافظ زمین و حافظ زمان را به لیو کانگ اعطا کرد. وقتی لیو کانگ انجام این کار را به تنهایی سخت توصیف کرد، ریدن پیشنهاد کرد تا زمانی که زنده است به او کمک کند. لیو کانگ موافقت کرد و آن‌ها شروع به تغییر شکل شن‌های زمان کردند.

عواقب بعدی (Aftermath)

لیو کانگ به عنوان نگهبان جدید زمان، تلاش کرد تا با استفاده از ساعت شنی، تاریخ جدیدی را همراه با ریدن خلق کند، اما با ورود ناگهانی شنگ سونگ، فوجین و نایت‌ولف این روند متوقف شد. آن‌ها به او هشدار دادند که استفاده از ساعت شنی بدون تاج کرونیکا در نهایت باعث شکسته شدن آن می‌شود. از این رو فوجین این سه را به گذشته فرستاد. خدای آتش می‌دانست که شنگ سونگ در نهایت به دنبال تاج است تا کنترل ساعت شنی را به دست بگیرد، خیانت کرد. او منتظر ماند تا پیروزی شنگ اتفاق بیفتد تا برنامه‌هایش را متوقف کند، و تصمیم گرفت تمام زندگی دوستانش را برای منافع بزرگتر فدا کند و آینده‌ای آرام‌تر و بهتر را برای آن‌ها در جدول زمانی جدید به ارمغان آورد.

لیو کانگ، خدای آتش در اوج چپتر آخر ظاهر شد و کلماتی را که شنگ سونگ در ابتدا از او خواسته بود را تکرار کرد(«قبل از اینکه همه ما را به هلاکت برسانی بس کن») تا این جادوگر نتواند جایگاه کرونیکا را تصاحب کند. این موضوع فاش شد که لیو کانگ به شنگ سونگ اجازه داده است تا به بهای از دست دادن دوستانش تاج را به دست آورد، اما به شنگ سونگ وعده داد که دوستانش به جای او، دوباره در عصر جدیدی زندگی خواهند کرد. سپس بازیکن می‌تواند انتخاب کند که شنگ سونگ از آن استفاده کند یا این که با او مبارزه کند.

اگر بازیکن شنگ سونگ را انتخاب کند، این جادوگر لیو کانگ را شکست خواهد داد و او را در حین مسخره کردن خفه می‌کند. سپس شنگ سونگ روح او را می‌بلعد و جسد خشک شده او را رها می‌کند.

اگر بازیکن لیو کانگ را انتخاب کند، کانگ انرژی زمانی داخل ساعت شنی را بیرون می‌کشد و آن را به سمت شنگ سونگ شلیک می‌شود. همانطور که بدن این جادوگر به آرامی در غبارهای شن حل می‌شود، لیو کانگ به سمت او می‌رود و تاج کرونیکا را بر می‌دارد و عصر جدیدی را شکل می‌دهد.

مورتال کمبت ۱

«لیو کانگ پس از به دست آوردن کنترل ساعت شنی، تاریخ را از نو آغاز کرد. او تهدیدات و خطراتی را که قبلا وجود داشت را خنثی کرد و عصر جدیدی را ایجاد کرد که در آن همه موجودات فرصت پیدا کردن صلح را داشته باشند. اما این صلح اکنون توسط دشمنی تهدید شده است که لیو کانگ هرگز نمی‌توانست پیش‌بینی کند. برای نجات دادن ارث‌رلم و تمام واقعیت او باید از تمام خرد و تجربه‌اش استفاده کند.»

صفحات دیگر