ویکی مورتال کمبت

ریدن

اشتراک‌گذاری

ریدن

Raiden

ریدن - مورتال کمبت

جنسیت

مذکر

خاستگاه

خط زمانی اول و دوم: بهشت
خط زمانی سوم: ارث‌رلم

سکونت

گونه

خط زمانی اول: خدا (قبلا خدای ارشد)
خط زمانی دوم: انسان/خدا
خط زمانی سوم: انسان

سلاح‌ها

نیزه (MKII, MK3, UMK3, MKT, MK4, MKG, MK:DA, MK:TE, MK:D, MK:SM, MK:U, MK:A, MKX, MK11)
چکش (MK4, MKG, MK: Conquest)

اشیا

سنگ طلسم ریدن (MK 2011)

شیوه‌ی مبارزه

نان‌چوئن (MK:DA, MK:TE, MK:D, MK:U, MK:A)
جوجوتسو (MK:DA, MK:TE, MK:D, MK:U)
جودو (MK: Conquest)
تکواندو (MK: Conquest)

بازی‌ها

Mortal Kombat
Mortal Kombat II
Mortal Kombat Trilogy
MK Mythologies: Sub-Zero
Mortal Kombat 4
Mortal Kombat Gold
Mortal Kombat Advance
Ultimate Mortal Kombat (پازل کامبت)
MK: Deadly Alliance
MK: Tournament Edition
MK: Deception
MK: Shaolin Monks
MK: Armageddon
MK: Unchained
MK vs. DC Universe
Mortal Kombat (2011)
Mortal Kombat X
Mortal Kombat Mobile
Mortal Kombat 11
Mortal Kombat: Onslaught
Mortal Kombat 1

بازیگر

کارلوس پسینا (MK، MKII، MKT، MK:DA)
جان هی (MK، صدا)
مایکل گاروی (MKM:SZ)
کریستوفر لمبرت (اولین فیلم، MK11 Premiere Skin)
جیمز رمار (فیلم دوم)
اد بون (MK4)
جفری میک (MK Conquest)
دن باکدال (MK:SM)
ریچارد اپکار (MKvsDCU، MK (2011)، MKX، Injustice 2، MK11)
وینسنت رودریگز سوم (MK1)
کلنسی براون (DotR)
رایان رابینز (MKL)
دیو بی میچل (MKL:SR، MKL:BOTR، MKL:CM)
تادانوبو آسانو (فیلم ۲۰۲۱)
تراویس ویلینگهام (MK:O)
وینسنت رودریگز سوم (MK1)

ریدن (Raiden) شخصیتی در مجموعه بازی مورتال کمبت است. او به عنوان خدای ابدی تندر، یکی از به برجسته‌ترین شخصیت‌ها و همچنین اولین خدای قابل بازی در مجموعه بوده است. او در طول مجموعه به عنوان یک شخصیت اصلی و محوری باقی مانده است و اغلب به عنوان شخصیت دوم بعد از لیو کانگ ایفای نقش کرده است.

ریدن یکی از معدود شخصیت‌هایی است که در هر نسل از بازی‌های مورتال کمبت به عنوان یک شخصیت قابل بازی حضور داشته است.

درباره ریدن

ریدن خدای تندر جاودانه، محافظ ارث‌رلم، و یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های مورتال کمبت است. او بعد از دومین شکست شیناک به یک خدای ارشد ترفیع یافت. از آنجا که ریدن یک خدا است از قابلیت‌های فراطبیعی بسیاری از جمله تلپورت کردن، کنترل برق و پرواز کردن بهره‌مند است. او به عنوان یک خدای جاویدان مثل انسان‌های معمولی یک طول عمر مشخص ندارد. همین طور او چشم‌انداز کاملا متفاوتی به زندگی دارد، با این حال ریدن ارزش‌های انسانی و معنوی را به خوبی درک می‌کند.

در طول مجموعه، ریدن به عنوان یک مربی و شخصیتی پدرگونه برای قهرمانان ارث‌رلم، به ویژه لیو کانگ و کونگ لائو خدمت کرده است. او به عنوان محافظ ارث‌رلم نفرت شدیدی نسبت به شنگ سونگ، شائو کان، شیناک و سایر افراد تهدیدآمیز برای زمین دارد.

بیوگرافی

مورتال کمبت (۲۰۱۱)

ریدن خدای رعد و برق و محافظ ارث‌رلم است. او با دانایی و خرد بی‌اندازه‌ای که دارد فانی‌های ارث‌رلم را در نبرد بی‌پایان‌شان با نیروهای تاریکی هدایت می‌کند.

وقتی شائو کان، امپراتور اوت‌ورلد تهدید کرد که قلمروی خود را با ارث‌رلم ادغام می‌کند، ریدن که از این موضوع آزرده بود از خدایان ارشد درخواست کرد تا یک شانس جنگیدن را به آن‌ها بدهند. بدین ترتیب، تورنمنت مورتال کمبت شکل گرفت.

ارث‌رلم برای هزاران سال در مقابل شائو کان دفاع کرد، اما ۹ شکست متوالی در برابر گورو (Goro) باعث شد تا امید برای حفظ ارث‌رلم از میان برود. ریدن که قصد داشت از نبرد آرماگدون جلوگیری کند، با خستگی‌ناپذیری خود به جستجوی یک قهرمان شایسته در مورتال کمبت پرداخت.

مورتال کمبت X

هزاران سال قبل وقتی شیناک قصد سلطه پیدا کردن بر قلمروها را داشت، ریدن و خدایان ارشد او را شکست دادند. ریدن به تازگی از حمله‌ی اوت‌ورلد به قلمرویش دفاع کرده بود و از ادغام این دو قلمرو جلوگیری کرده بود، با این حال، پیروزی هزینه‌ی زیادی به همراه داشت، چرا که بسیاری از متحدان نزدیک او در این نبرد کشته شده بودند.

قدرت ریدن زمانی مورد آزمایش جدی قرار گرفت که شیناک از بند اسارت فرار کرده و با ساماندهی ندررلم حمله‌ای را به ارث‌رلم صورت داد، و این در حالی بود که ارث‌رلم از جنگ پیشین تضعیف شده بود. در نهایت ریدن موفق شد مجددا شیناک را زندانی کند و این بار او را در سنگ طلسم خودش حبس کرد. این طلسم برای دهه‌ها در جایی امن نگهداری می‌شد اما شایعات حاکی از آن بود که ممکن است ربوده شده باشد.

مورتال کمبت ۱۱

پس از اسارت دوباره شیناک، ریدن در محل اتاق جینسی (Jinsei) حاضر شد به شکنجه دادن این خدای ارشد سقوط کرده پرداخت. ریدن با وجود این که هنوز به محافظت از ارث‌رلم متعهد بود اما حالا افکار تاریکتری پیدا کرده بود، افکاری که ناشی از تباهی موجود در جینسی به وجود آمده بود. او به شیناک اعلام کرد که دیگر رحمی نخواهد داشت و دشمنان ارث‌رلم را قبل از این که بتوانند به این قلمرو حمله کنند نابود خواهد کرد.

ریدن شیناک را تهدید کرد که اولین فرد نیز خود او خواهد بود. شیناک به او یادآوری کرد که قادر به کشتن یک خدای ارشد نیست، اما ریدن در پاسخ گفت که «سرنوشت‌هایی بدتر از مرگ وجود دارد» و سپس سر او را از بدنش جدا کرد. ریدن به سر قطع شده (اما زنده‌ی) شیناک گفت که او این سر را به نشانه‌ی اخطار به لیو کانگ در ندررلم تحویل خواهد داد، و کمی بعد تلپورت شد.

مدتی بعد کرونیکا، «نگهبان زمان» در اتاق ظاهر شد. او به خاطر ناهماهنگی در توازن زمان که بعد از رویدادهای مورتال کمبت ایکس رخ داده بود از ریدن آزرده خاطر بود. او به شیناک نزدیک شد و به او گفت که کمان زمان به اراده‌ی او خم خواهد شد و تنها به مقداری زمان احتیاج است. کرونیکا که از ناآرامی‌های ارث‌رلم خسته شده بود، سعی در آوردن عصری جدید بر جهان داشت و برای رسیدن این هدف از انجام هیچ اقدامی دریغ نمی‌کرد.

اقدامات کرونیکا باعث شد تا زمان گذشته و حال با هم ادغام شود و ریدن زمان حال نیز به کلی محو شود. در مقطعی ریدن زمان-گذشته و لیو کانگ جوان طی یک اختلاف نظر مقابل هم قرار گرفتند. طولی نکشید تا ریدن متوجه شد که این تقابل نیز از اختلالات زمانی به وجود آمده توسط کرونیکا است، موضوعی که خود کرونیکا نیز آن را تائید کرد و در واقع جزئی از نقشه‌اش بود.

کرونیکا که شاهد به هم خوردن نقشه‌اش بود خودش در محل حضور پیدا کرد و لیو کانگ جوان را با خود به جزیره‌اش برد. در آن جا لیو کانگ زمان-حال روح لیو کانگ جوان را جذب کرد تا قدرت بیشتری به دست آورد. در نهایت لیو کانگ احیا شده برای مبارزه با ریدن آماده شد اما ریدن به جای کشتن او خود را با لیو کانگ ادغام کرد و به این ترتیب «لیو کانگ خدای آتش» شکل گرفت. این خدای آتش با قدرت‌های جدید خود و دانش بالایی که داشت به نبرد با کرونیکا رفت.

پس از اینکه لیو کانگ سرانجام کرونیکا را در آغاز زمان کشت، ریدن از او جدا شد و لیو کانگ را یک خدا و خودش را تبدیل به یک فانی کرد. این خدای تندر سابق لقب محافظ ارث‌رلم و وظیفه نگهبانی از آن را به لیو کانگ سپرد. لیو کانگ معتقد بود که نمی‌تواند به تنهایی از عهده این کار برآید. از این رو ریدن پیشنهاد کرد که تا زمانی که لیو کانگ زنده است به او مشاوره خواهد داد.

مورتال کمبت ۱

ریدن ساکن روستای فنجیان بود و به لطف و نیکوکاری خود مشهور بود. او خوشحال بود که روزهای خود را با مراقبت از مزارع و همچنین دوستان و خانواده خود می‌گذراند. بنابراین وقتی از او خواسته شد که فنجیان را ترک کند و به یکی از قهرمانان ارث‌رلم تبدیل شود، او مردد شد. اما او مدتی بعد متوجه شد که برای خدمت به دهکده‌اش، باید به آن‌ها بپیوندد. در همین حین که تهدیدات ارث‌رلم افزوده می‌شود، ریدن باید به جنگجوی بزرگی تبدیل شود که لیو کانگ به آن اعتقاد دارد.

صفحات دیگر