مورتال کمبت

کوای لیانگ (Kuai Liang)

اشتراک‌گذاری

ساب-زیرو

Sub-Zero

کوای لیانگ (Kuai Liang) - مورتال کمبت

نام واقعی

کوای لیانگ

ریشه

Earthrealm، چین

سکونت

گونه

تایم‌لاین اول: انسان/کرایومانسر
تایم‌لاین دوم: انسان/کرایومانسر (قبلا سایبورگ و شبح)

وابسته به

سلاح‌ها

  • عصای یخی
  • شمشیر کوری
  • سلاح‌های سایبرنتیک
  • خنجرهای یخی
  • چکش یخی
  • تبردهای جنگی یخی

شیوه‌های مبارزه

  • شوتوکان
  • اژدها

کوای لیانگ (Kuai Liang) که اغلب با عنوان ساب-زیرو (Sub-Zero) شناخته می‌شود، یک اساسین لین کوئی در مجموعه بازی مورتال کمبت است.

او برادر جوان‌تر بی-هان است، کسی که در اولین بازی مورتال کمبت ساب-زیروی اصلی بود. کوای لیانگ یا ساب-زیروی جوان اولین بار در مورتال کمبت ۲ نمایش داده شد. او در گذشته همچنین با نام توندرا و سایبورگ LK-52O نیز شناخته می‌شده است.

درباره ساب-زیرو

در واقع دو تجسم از ساب-زیرو وجود دارد که برادر یکدیگر هستند؛ برادر بزرگ‌تر بی-هان و برادر کوچک‌تر کوای لیانگ نام دارد. هر دوی آن‌ها جنگجویانی آبی پوش بوده‌اند که در زمان‌های مختلف از نام مستعار «ساب-زیرو» استفاده کرده‌اند، و همین طور هر دوی آن‌ها به لین کوئی خدمت کرده‌اند.

آن‌ها از ریشه‌ی Cryomancerها، نژادی در قلمروی Outworld هستند که توانایی تولید و کنترل یخ را دارند. با این حال، آن‌ها در Earthrealm به دنیا آمده‌اند و تنها ساب-زیروی جوان‌تر از میراث خود اطلاع پیدا کرده است. لیانگ یک جای زخم روی چشم راستش دارد که این زخم را در میان رویدادهای مورتال کمت ۳ دریافت کرد؛ در تایم‌لاین جدید این جای زخم توسط کینو روی صورت او به یادگار گذاشته شد. با این حال، همانطور که در عنوان Deception مشاهده شد، این جای زخم از بین رفته است، موضوعی که ممکن است به خاطر نیروی مدالیون اژدها رخ داده باشد.

در بیوگرافی آن‌ها، هر دو برادران ساب-زیرو از یک پدر Cryomancer و یک مادر انسان متولد شده‌اند. پدر آن‌ها یک عامل سری برای لین کوئی در ایالات‌ متحده بوده‌ است. لیانگ با یک زن آمریکایی ازدواج کرد و صاحب دو پسر شد. پدر برخلاف میل مادر، پسران را به همراه خود به چین بازگرداند، و این دو برادر به عنوان قاتلان لین کوئی تربیت شدند. این موضوع بعدها مشخص شد که دو برادر وقتی هنوز بچه بودند توسط لین کوئی ربوده شدند.

زمانی که بی-هان به عنوان ساب-زیرو در مورتال کمبت ۱ حضور پیدا کرد، نام مستعار کوای لیانگ «توندرا» بود. بعد از این که بی-هان توسط اسکورپیون به قتل رسید، کوای لیانگ قسم خورد که انتقام برادرش را بگیرد. او هنر استفاده از یخ و سرما را آموخت و نام مستعار بردارش یعنی ساب-زیرو را روی خود گذاشت. کوای لیانگ با نهایت خشم وارد تورنومنت مورتال کمبت شد و تنها یک هدف داشت: نابود کردن قاتل برادرش.

ساب-زیروی جوان زمانی یک جنگجو در سایه‌ی برادر بزرگ‌ترش بود، اما او تغییر کرد و تبدیل به جنگجویی شد که به سمت جنبه‌های انسانی تمایل پیدا کرد. این تغییر نه تنها او را تقویت کرد، بلکه او را از همتایان سابقش یعنی لین کوئی متمایز کرد. او این قبیله را ترک کرد تا با کمک به ریدن و لیو کانگ برای شورش بر علیه شائو کان بپیوندد.

او بعدها یک آدمکش سایبورگ به نام سکتور را شکست داد و پس از رویداده‌ای Mortal Kombat Gold رهبری لین کوای را به عنوان استاد اعظم به دست گرفت، اتفاقی که حتی او قوی‌تر از قبل کرد. او متحد قابل‌ اعتمادی برای Earthrealm است و در زمان نیاز به کمک آن‌ها می‌رود، به خصوص اگر درخواست کمک از طرف ریدن صادر شده باشد.

بیوگرافی

مورتال کمبت (۲۰۱۱)

در طول تورنومنت اول، به رغم تلاش‌های ریدن برای تغییر نظر اسکورپیون اما بی-هان (ساب-زیروی بزرگ) توسط اسکورپیون کشته شد. قبل از حوادث تورنومنت اول، برادر کوچکتر بی-هان یعنی کوای لیانگ با عنوان توندرا شناخته می‌شد. در طول تورنمنت دوم، تندرا با گذاشتن نام ساب-زیرو بر خود تصمیم گرفت تا انتقام مرگ برادرش را بگیرد. در مقطعی ساب-زیرو به همراه اسموک در حال جمع آوری اطلاعات در مورد ناپدید شدن بی-هان دیده شدند. آن دو در مقطعی از هم جدا شدند و ساب-زیرو در هنگام بررسی محلی با سایرکس روبرو شد، کسی که بالاخره طی فرآیندی به یک سایبورگ تبدیل شده بود و این موضوع باعث وحشت ساب-زیرو شد. سایرکس از ساب-زیرو خواست تا با او بیاید تا او نیز به یک سایبورگ تبدیل شود، اما ساب-زیرو مخالفت کرد و آنها با یکدیگر مبارزه کردند، مبارزه‌ای که با پیروزی ساب-زیرو همراه شد.

ساب-زیرو برای پیگیری کارش به سایرکس اجازه داد تا فرار کند. او مدتی بعد با سونیا و جکس روبرو شد، کسانی که به دنبال سایرکس در آنجا حضور پیدا کرده بودند. آن‌ها با دیدن ساب-زیرو گیج شدند چرا که فکر می‌کردند ساب-زیرو مرده است، اما ساب-زیرو برای آن‌ها توضیح داد که او برادر کوچکتر بی-هان است. در ادامه ساب-زیرو خواستار اطلاعاتی در مورد مرگ برادرش شد و سونیا به او گفت که برادرش توسط اسکورپیون کشته شده است.

به این ترتیب ساب-زیرو برای مبارزه با اسکورپیون به کولوسئوم رفت. او ابتدا با رپتایل مبارزه کرد و پس از شکست او، طی نبردی با اسکوریپون موفق به شکست این نینجای زردپوش شد. با این حال زمانی که او قصد کشتن اسکورپیون را داشت، سایبورگ‌های لین کوئی به رهبری سایرکس و سکتور در محل حضور یافتند و او را دستگیر کردند. سایبورگ‌ها برای بردن ساب-زیرو به شائو کان قول وفاداری دادند و شائوکان نیز با برده شدن ساب-زیرو موافقت کرد.

ساب-زیرو حالا به عنوان یک سایبورگ در زمان حمله به ارث‌رلم مشاهده شد. او به کابال حمله کرد اما شکست خورد. او با پیشنهاد اسموک به دیدار جکس رفت تا پروتکول‌های CPU او خارج شوند و او دوباره آزادی اراده‌ی خود را به دست آورد. پس از آن او به جنگجویان ارث‌رلم پیوست و به جاسوسی علیه اوت‌ورلد اقدام کرد. در مقطعی سکتور به تغییر در برنامه‌نویسی ساب-زیرو پی برد و در نتیجه ساب-زیرو مجبور به مبارزه با او شد که در این نبرد نیز پیروز شد.

پس از آن ساب-زیرو در قبرستان با کوان چی و نوب سایبات روبرو شد، جایی که کوان چی به واسطه‌ی طلسمی قصد ایجاد یک نیروی فراطبیعی را داشت. ساب-زیرو در هنگام رویارویی با نوب متوجه شد که او همان برادر بزرگ‌ترش است. نوب سایبات که دیگر خود از این خانواده نمی‌دانست با ساب-زیرو درگیر شد اما ساب-زیرو بر او غلبه کرد و بر نا برادری خودشان مهر تائید گذاشت. پس از آن در مقطعی سیندل در مقابل جنگجویان ارث‌رلم ظاهر شد و تمام آن‌ها از جمله ساب-زیرو را کشت. ساب-زیرو بعدا توسط کوان چی احیا شد تا در خدمت ندررلم باشد.

مورتال کمبت X

کوای لیانگ حالا در نقش استاد اعظم لین کوئی قرار گرفته بود. او در این مقطع هانزو هاساشی را برای گفتگو به معبد لین کوئی دعوت کرد. کوای لیانگ در مورد تاریخ و هدف شکل‌گیری قبیله لین کوئی و شیرای ریو صحبت کرد که هر دو با هدف محافظت از ارث‌رلم شکل گرفته‌اند. او اعتقاد داشت که این دو قبیله باید متحد شوند. ساب-زیرو در مورد چگونگی کشتن سکتور توضیح داد و اشاره کرد که قبیله‌ی او عزت گذشته‌ی خود را بعد از ابتکار سایبری از دست داده است.

با این حال صحبت‌های آن‌ها برای توافق صلح با دخالت فراست، شاگرد ساب-زیرو منقطع شد. فراست که به هانزو حمله کرده بود توسط او شکست خورد و متعاقبا هانزو اقدام به حمله به ساب-زیرو کرد. هانزو در تقابلی ساب-زیرو را شکست داد و قصد داشت او را بکشد اما زمانی که ساب-زیرو در مقابل یکی از حملات فراست از او دفاع کرد، هانزو نظرش تغییر کرد. ساب-زیرو با این توضیح که شاگردش با اراده‌ی خودش و بدون اطلاع او چنین اقدامی کرده است هانزو را آرام کرد. ساب-زیرو در قصر لین کوئی حافظه‌ی سکتور را به هانزو نشان داد که افشا می‌کرد کوان چی پشت نقشه‌ی ریشه کن شدن قبیله شیرای ریو بوده است. به این ترتیب هانزو و کوان لیانگ از این پس به متحدان یکدیگر تبدیل شدند.

چندین سال بعد ساب-زیرو شاهد تباهی هولناک جینسی ارث‌رلم بود. مدتی بعد وقتی که کسی کیج و تیمش توسط کوتال کان و نیروهایش مورد تهدید قرار گرفت، ساب-زیرو به همراه جنگجویان لین کوئی حاضر شدند و برای راندن کوتال کان و نیروهایش به اوت‌ورلد تلاش کردند.