God of War

یورمونگاند (Jörmungandr)

اشتراک‌گذاری

یورمونگاند

Jörmungandr

یورمونگاند (Jörmungandr) God of War

نام مستعار

مار جهان

جنسیت

مذکر

نژاد/گونه

یوتون

وضعیت

زنده

خانواده

 • زئوس (پدر پدربزرگ)
 • کالیستو (مادر پدربزرگ)
 • کریتوس (پدربزرگ)
 • فی (مادربزرگ)
 • آترئوس/لوکی (پدر)
 • انگربودا (مادر)
 • هل (خواهر)
 • فنریر (برادر)
  اسکول و هاتی (برادرزاده‌ها)

وفاداری

کریتوس
آترئوس
میمیر

حضور در

God of War 2018

یورمونگاند (Jörmungandr) ماری غول پیکر است که با نام مار جهان نیز شناخته می‌شود. او متحدی برای کریتوس و آترئوس است که بعد از بیدار شدن از خواب عمیقش در برکه‌ی نه (Lake of Nine) آن‌ها را در سفرشان کمک می‌کند.

در مجموعه God of War

بر اساس گفته فریا، این مار روزی به طرز مرموزی در برکه نه ظاهر شد. بعد از نبردی بی‌نتیجه با ثور او از آن زمان در همین برکه باقی ماند. بعد از این که غول‌های یوتون‌هایم توسط ثور و دیگر خدایان آسیر شکار شدند، یورمونگاند و «نگهبان» تنها غول‌هایی بودند که از کشتار ثور (Thor) جان سالم به در بردند و آخرین غول‌های زنده در میگارد محسوب می‌شدند. از آنجایی که او در میدگارد تنها بود و به زبان یوتون‌ها صحبت می‌کرد، کسی برای ارتباط با او وجود نداشت و یورمونگاند زمانش را با خوابیدن و محافظت از معبد تیر (Tyr) می‌گذراند.

او برای اولین بار در برکه‌ی نه با کریتوس و آترئوس دیدار کرد و قبل از این که دوباره به خوابیدن خود برگردد صحبت کوتاهی با آن دو داشت (هر چند که آن‌ها حرف‌های او را نمی‌فمیدند).

یورمونگاند باری دیگر در زمانی ظاهر شد که کریتوس و آترئوس سر میمیر را همراه خود داشتند، چیزی که به وسیله‌ی آن غول را از خواب بیدار کردند. او اولین چیزی که بعد از بیدار شدن دید یک مجسمه‌ی بزرگ از ثور بود که باعث ایجاد احساسات تند و شدید در او شد. او مجسمه را تخریب کرد و نیمه‌ی بالایی آن را خرد کرد و بلعید. با قرار دادن آن سه در پل سفر، مکالمه‌ای خلاصه با میمیر کرد و میمیر نیز که متوجه صحبت‌های او می‌شد آن را برای پدر و پسر ترجمه کرد. یورمونگاند قبول کرد تا به آن‌ها در رسیدن به یوتون‌هایم کمک کند و با بازسازی پل از قرار گرفتن آن‌ها در مسیر صحیح مطمئن شد.

کریتوس، آترئوس و میمیر بعدا پی بردند که احتمالا مجسمه‌ی ثور حامل چشم دوم میمیر بوده و آن‌ها زمانی که به یوتون‌هایم برسند به آن نیاز خواهند داشت. وقتی میمیر از یورمونگاند در مورد مجسمه سوال کرد، او در پاسخ گفت که ممکن است هنوز در معده او باشد، بنابراین به آن‌ها اجازه داد تا برای پیدا کردن آن از راه دهان وارد بدن او شوند. زمانی که آن‌ها در حال جستجوی شکم او بودند، یورمونگاند توسط بالدر مورد حمله قرار گرفت و بی‌هوش شد.

مدتی بعد، زیر فشار حمله‌ی جسم احیا شده‌ی غول سرما یعنی تامور (Thamur)، آترئوس به زبان باستانی مار عظیم‌الجثه را فرا خواند تا با حمله به تامور به کمک آن‌ها بیابد و این موضوع فرصت را برای کریتوس فراهم کرد تا بالدر را شکست دهد.

قدرت‌ها و توانایی‌ها

یورمونگاند یکی از قوی‌ترین موجودات در تمام قلمروها محسوب می‌شود. به دلیل جثه‌ی بزرگش او مشخصا دارای نیروی فوق‌العاده‌ای است، به طوری که تنها غولی می‌باشد که در نبرد با ثور (مشهور به قدرتمندترین خدای نورس) زنده مانده است.

دانستنی‌ها

 • در اسطوره‌شناسی نورس او پسر لوکی و انگربودا است.
 • در مجموعه‌ی God of War او همچنان پسر لوکی و انگربودا است اما بعد از نبرد راگناروک در زمان سفر کرده و به گذشته، زمانی که پدرش یک پسربچه بود برگشته است. او هنگام رویارویی با آترئوس، این پسر را آشنا می‌پندارد اما هیچ وقت به این موضوع پی نبرد که شاید او همان لوکی یعنی پدرش باشد.
 • در طی بازی آترئوس نشان می‌دهد که زبان یورمونگاند را می‌فهمد و در نبرد نهایی نیز به این زبان مار جهان را برای کمک فرا می‌خواند.
 • فی با دانستن آینده‌ی آترئوس و راگناروک احتمالا از این موضوع اطلاع داشته که این مار نوه‌ی او است و به همین دلیل از او به عنوان یک دوست به آترئوس گفته است.