ویکی دنیای سینمایی مارول

سرباز زمستان

اشتراک‌گذاری

سرباز زمستان

Winter Soldier

سرباز زمستان - دنیای سینمایی مارول

نام واقعی

جیمز بیوکان بارنز

نام‌های مستعار

باکی
باک
سرباز زمستان
سرباز
روح
پسر سفید شکسته شده
گرگ سفید
مرد ۱۰۰ ساله نیمه-پایدار

نژاد

انسان (سایبورگ)

تابعیت

آمریکا
شوروی (شست و شوی مغزی)

جنسیت

مذکر

تاریخ تولد

۱۰ مارس ۱۹۱۷

تاریخ مرگ

۲۰۱۸ (بازیابی شده در ۲۰۲۳)

عنوان

گروهبان (قبلا)

وابسته به

ارتش ایالت متحده
هنگ پیاده نظام ۱۰۷ام
کوماندوهای هاولینگ
هایدرا

حضور در

کاپیتان آمریکا: اولین انتقام‌جو
کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان
مرد موچه‌ای (پایان فیلم)
مرد عنکبوتی: برگشت به خانه
پلنگ سیاه
انتقام‌جویان: جنگ ابدیت
انتقام‌جویان: پایان بازی

بازیگر

سباستین استن

صداپیشه

راجر کریگ اسمیت

گروهبان جیمز بیوکانن باکی بارنز سرباز سابق هنگ پیاده‌نظام ۱۰۷ام و بهترین دوست دوران بچگی استیو راجرز است. بارنز در زمانی که تهدید جنگ جهانی دوم همچنان رو به افزایش بود به طور داوطلب به ارتش پیوست تا کاری که از دستش برمی‌آمد را انجام دهد، اما او خیلی زود توسط نیروهای هایدرا اسیر شد. با این حال او توسط راجرز که تازه به کاپیتان آمریکا تبدیل شده بود نجات پیدا کرد. با متحد شدن نیروهای در حال جنگ، بارنز و راجرز گروه کماندوهای هاولینگ را شکل داده و به جنگ نیروهای رد اسکال رفتند. در زمان اقدام برای دستگیری دانشمند هایدرا به نام آرنیم زولا، بانرز گرفتار یک دام شد و از قطار هایدرا سرنگون شد. او پس از این حادثه ناپدید شد و مرده فرض شد.

بارنز در واقع بدون این که گروهش مطلع باشد در حمله‌ی روی قطار زنده مانده بود، اگرچه بازوی چپ خود را از دست داده بود. او با شست و شوی مغزی و با تجهیز یک اندام سایبرنتیک به عامل تقویت‌یافته هایدرا تحت نام سرباز زمستان (Winter Soldier) تبدیل شد. او در طول چند دهه‌ی بعدی، هر کسی را که تهدیدی برای هایدرا محسوب می‌شد را از بین برد، از جمله متحد سابقش هاوارد استارک و همسرش ماریا. بارنز بین ماموریت‌هایش منجمد می‌شد تا طول عمر خود را حفظ کند. نیم قرن بعد، زمانی که از رهبر جدید هایدرا یعنی الکساندر پیرس دستور گرفته بود تا نیک فیوری، رئیس سازمان شیلد را ترور کند، سرباز زمستان بر خلاف انتظارش با دوست قدیمی خود یعنی استیو راجرز روبرو شد و این موضوع باعث یادآوری خاطراتی مربوط به قبل از حضورش در هایدرا شد.

سرباز زمستان در زمان بیداری خود هنگام نبرد تریسکلین به ماموریتی در جهت یادآوری گذشته‌اش رفت و به تاریخچه بلند خشونت‌بار خود پایان داد. با این حال، بارنز متهم به یک بمب‌گذاری تروریستی شد که مرگ تچاکا، پادشاه واکاندا را در بر داشت. زمانی که پلنگ سیاه قصد گرفتن انتقام پدرش از او را داشت، بانرز توسط کاپیتان آمریکا نجات پیدا کرد و این موضوع که در زمان جنگ داخلی انتقام‌جویان رخ داده بود موجب شد تا تونی استارک برای دستگیر کردن او فرستاده شود. وقتی که معلوم شد هلموت زیمو مسبب حادثه‌ی تروریستی و جنگ داخلی بوده است، زیمو اقدام به افشای مرگ پدر و مادر استارک توسط باکی بانرز کرد که در سال‌ها پیش رخ داده بود. با وجود این که استارک حالا قصد گرفتن انتقام از بارنز را داشت، تچالا اجازه داد تا بارنز به واکاندا برود و در آنجا منجمد شود تا ذهن برنامه‌ریزی شده‌اش تحت درمان قرار گیرد.

باکی بارنز رفته رفته با کمک خواهر تچالا یعنی شوری بهبود پیدا کرد و مردم محلی به او لقب گرگ سفید را دادند. زمانی که واکاندا برای پناه دادن به ویژن - که حامل سنگ ذهن بود - مورد تهدید قرار گرفت، بانرز در حالی که با یک بازوی ویبرانیومی مجهز شده بود با پیوستن به تچالا و انتقام‌جویان مقابل این تهدید جنگید. علی‌رغم عملکرد خوب او اما تانوس سرانجام با به دست آوردن سنگ‌های ابدیت پیروز شد، و نیمی از موجودات عالم از جمله بارنز را محو کرد.

در سال ۲۰۲۳، بارنز و دیگر قربانیان اقدام تانوس با تلاش‌های هالک و انتقام‌جویان بازیابی شدند. باکی بارنز در نبرد زمین علیه نیروهای تانوس شرکت کرد. پس از پایان جنگ و نابودی تانوس، او با دوست خود یعنی راجرز وداع کرد چرا که راجرز به دهه ۱۹۴۰ بازگشته بود که در زمان حال در شمایل یک مرد مسن دیده می‌شد.

به دنبال عفو شدن بارنز، او به دنبال جبران تمام اقدامات گذشته خود بود که به عنوان سرباز زمستان انجام داده بود. وقتی جان واکر به عنوان کاپیتان بعدی آمریکا معرفی شد، تلاش‌های او متوقف شد و گروهی به نام فلگ اسمشرها در مقابل اقدامات نهاد GRC قرار گرفت، نهادی که مسئول رسیدگی به پناهندگان احیا شده از بشکن تانوس بود، اما فلگ اسمشرها با روند این رسیدگی مخالف بودند. سپس بارنز و سم ویلسون به ماموریتی برای متوقف کردن فلگ اسمشرها رفتند و برای پیشبرد این ماموریت به طور موقت با هلموت زیمو و شارون کارتر همکاری کردند. این ماموریت با حملات و اقدامات واکر پیچیده شد، تا این که سرانجام واکر یکی از اعضای فلگ اسمشر ها را به خاطر کشته شدن دوستش لمار هاسکینز، به قتل رساند. بارنز و ویلسون مجبور شدند برای جلوگیری از ادامه یافتن اقدامات واکر به عنوان کاپیتان آمریکای جدید، او را شکست دهند. سپس بارنز در یک نبرد نهایی با فلگ اسمشرها به ویلسون و واکر پیوست و در شکست دادن این گروه کمک کرد و سرانجام گذشته‌ی خود را جبران کرد.

قدرت‌ها و توانایی‌ها

فیزیولوژی تقویت‌یافته مصنوعی:

 • قدرت تقویت یافته
 • پایداری تقویت یافته
 • سرعت تقویت یافته
 • چابکی تقویت یافته
 • استقامت تقویت یافته
 • واکنش‌های تقویت یافته
 • عامل التیام‌دهنده

بازوی بیونیک:

 • قدرت فرا انسانی
 • پایداری فرا انسانی

توانایی‌ها

 • رزمی‌کار ماهر
 • مهارت در استفاده از چاقو
 • نشانه‌گیر ماهر
 • قاتلی ماهر
 • آکروبات ماهر
 • خلبان خبره
 • چندزبانه
صفحات دیگر