ویکی دنیای سینمایی مارول

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

هاکای

اشتراک‌گذاری

هاکای

Hawkeye

هاکای - دنیای سینمایی مارول

نام واقعی

کلینتون فرانسیس بارتون

نژاد

انسان

تابعیت

آمریکایی

جنسیت

مذکر

عنوان

مامور شیلد (قبلا)

وابسته به

شیلد (قبلا)
گروه ضربت: دلتا (قبلا)
انتقام‌جویان (قبلا)

نمایش‌ها

ثور
انتقام‌جویان
انتقام‌جویان: عصر آلترون
کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی

کلینتون فرانسیس «کلینت» بارتون که همچنین با عنوان هاکای (Hawkeye) شناخته می‌شود، یک کمان‌دار ماهر، مامور ویژه سابق شیلد و یکی از اعضای بنیان‌گذار انتقام‌جویان است. سلاح اصلی بارتون تیر و کمان است و او یکی از بهترین ماموران شیلد بوده که مسئول استخدام بیوه سیاه نیز بوده است. او توسط نیک فیوری برای مراقبت از تسراکت اختصاص یافت اما توسط لوکی شست و شوی مغزی شد و به عنوان گروگانی برای طرح‌های شیطانی او مورد استفاده قرار گرفت. به دنبال حمله‌ی آن‌ها به هلیکریر، هاکای توسط بیوه سیاه از کنترل ذهنی لوکی خارج شد و برا مقابله با ارتش چیتاری لوکی در نبرد نیویورک شرکت کرد. پس از آن هاکای به عنوان یک مامور شیلد به فعالیت خود بازگشت.

هاکای تا زمان سقوط شیلد به دنبال خیزش هایدرا کار کردن برای این سازمان را ادامه داد. او و انتقام‌جویان برای پایین کشیدن بقایای هایدرا تلاش کردند و سرانجام ولفگانگ ون استراکر را دستگیر کردند و به تهدید جهانی هایدرا پایان دادند. با این حال وقتی تونی استارک برای ساخت آلترون به طور سهوی از هایدرا و همچنین تکنولوژی چیتاری استفاده کرد، هاکای دوباره به میدان نبرد آمد. در حالی که آلترون قصد داشت دنیا را نابود کند، این ربات خود را با پیترو و واندا ماکسیموف متحد کرد و بارتون تمام تلاش خود را کرد تا جبهه‌ی این دو را تغییر دهد، و در عین حال تمام انتقام‌جویان را به خانه‌ی امن خانوادگی خود برده بود. در نبرد پایانی سوکوویا، جان هاکای با قربانی شدن کوییک‌سیلور نجات پیدا کرد و همین موضوع باعث شد تا بارتون از انتقام‌جویان کناره‌گیری کند و به خانواده‌اش بازگردد.

بارتون با وجود زندگی خوبی که در زمان بازنشستگی‌اش داشت اما توسط کاپیتان آمریکا به کار گرفته شد تا در مبارزه‌ی راجرز علیه پیمان جدید سوکوویا کمک کند. در واقع راجرز مجبور بود از دوستش باکی بارنز به خاطر جرمی که مرتکب نشده بود حفاظت کند. هاکای که خود را مدیون راجرز و ماکسیموف می‌دانست به درگیری انتقام‌جویان پیوست و علیه آیرون من که از پیمان مذکور حمایت می‌کرد، مبارزه کرد. هاکای و بیشتر اعضای تیم او با وجود تلاش‌های خوبشان شکست خوردند و با دستور تادیوس راس به زندان رافت منتقل شدند، با این حال آن‌ها مدتی بعد توسط راجرز آزاد شدند. بارتون به بازنشستگی برگشت و طی معامله‌ای با راس به حصر خانگی درآمد.

به دنبال بشکن تانوس، بارتون با اندوه از خسارت‌های صورت گرفته برای مدت پنج سال به عنوان خودخوانده‌ای به نام رونین با مجرمان مبارزه کرد. در مقطعی بیوه سیاه او را پیدا و متقاعد کرد تا به انتقام‌جویان بازگردد تا آن‌ها با کمک هم بشکن تانوس را بازگردانند. هاکای موافقت کرد و برای به دست آوردن سنگ روح به همراه رومانوف در زمان سفر کرد. او این سنگ را به بهای قربانی شدن رومانوف به دست آورد. انتقام‌جویان با موفقیت به هدف خود رسید و سرانجام تانوس و ارتش او به واسطه‌ی از خود گذشتگی تونی استارک نابود شدند. پس از آن بارتون در سوگ مرگ رومانوف به خانه و خانواده‌اش بازگشت.

در سال ۲۰۲۴ بارتون کریسمس را کنار خانواده‌اش گذراند اما بعد از این که کیت بیشاپ لباس رونین را دزدید و آن را پوشید، بارتون به سمت مقابله با مافیای ترک‌سوت (Tracksuit Mafia) کشیده شد. در مقطعی بارتون با بی‌میلی کیت را به عنوان شاگرد خود پذیرفت و این دو با پیچیدگی‌های یک دسیسه روبرو شدند. آن‌ها مجموعه‌ای از درگیری‌ها با ترک‌سوت‌ها و رهبرشان مایا لوپز را داشتند، کسی که قصد داشت از رونین انتقام بگیرد. بارتون توسط یلینا بلووا نیز مورد شکار قرار گرفت، چرا که بلووا باور داشت او مسئول مرگ رومانوف است. بارتون همچنین به بیشاپ کمک کرد تا همکاری مادرش با کینگ‌پین را کشف کند. سرانجام هاکای در مبارزه با بلووا او را عقب نشاند و او را متقاعد کرد تا قربانی شدن خواهرش انتخاب خودش بوده است. پس از پایان یافتن درگیری رونین، او به خانه و خانواده‌اش بازگشت و بیشاپ به شریک جدید او تبدیل شد.

توانایی‌ها

  • نشانه‌گیر ماهر
  • قاتل حرفه‌ای
  • آکروبات حرفه‌ای
  • رزمی‌کار ماهر
  • متخصص فنونی جنگی
  • خلبان خبره
  • تسلط بر استفاده از شمشیر
  • چندزبانه
صفحات دیگر