ویکی دنیای سینمایی مارول

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

کاپیتان آمریکا

اشتراک‌گذاری

کاپیتان آمریکا

Captain America

کاپیتان آمریکا - دنیای سینمایی مارول

نام واقعی

ساموئل توماس ویلسون

نژاد

انسان

تابعیت

آمریکایی

جنسیت

مذکر

تاریخ مرگ

۲۰۱۸ (احیا شده در سال ۲۰۲۳)

وابسته به

نیروی هوایی ایالات متحده (قبلا)
اداره امور کهنه‌سربازان ایالات متحده (قبلا)
انتقام‌جویان (قبلا)

نمایش‌ها

Captain America: The Winter Soldier
Avengers: Age of Ultron
Ant-Man
Captain America: Civil War
Avengers: Infinity War
Avengers: Endgame

ساموئل توماس «سم» ویلسون یک هوانورد سابق نیروی هوایی ایالات متحده است که وقتی خلبان جناحی او یعنی ریلی جانش را در نبرد از دست داد، وظیفه‌ی خود را رها کرد. ویلسون در این مقطع با کاپیتان آمریکا دیدار کرد و به درگیری با هایدرا کشیده شد، چرا که کاپیتان آمریکا به فردی خارج از سازمان شیلد نیاز داشت. ویلسون با گرفتن لقب فالکون به نابود کردن تمام طرح‌های الکساندر پیرس که با هدف سلطه بر دنیا ایجاد شده بود، کمک کرد. به دنبال پیروزی بر هایدرا، فالکون قبول کرد تا به کاپیتان آمریکا در ردیابی سرباز زمستان کمک کند، کسی که در حقیقت از دوستان نزدیک کاپیتان آمریکا بود که تحت شست و شوی مغزی قرار گرفته بود.

از آنجایی که پس از شکست آلترون گروه اصلی انتقام‌جویان منحل شده بود، فالکون به استخدام انتقام‌جویان درآمد، در حالی که همچنان به جستجوی سرباز زمستان ادامه می‌داد. او در این مقطع به طور مختصر با مرد مورچه‌ای روبرو شد و پس از آن در شکست دادن کراس‌بونز کمک کرد. به دنبال چندین نبرد که انتقام‌جویان در آن شرکت داشتند و منجر به کشته شدن شهروندان شده بود، این گروه مجبور به پذیرفتن پیمان سوکوویا شد و از این رو آن‌ها تحت کنترل کامل دولت درمی‌آمدند. با این حال وقتی سرباز زمستان توسط دسیسه‌ی هلموت زیمو متهم به حملات تروریستی شد، فالکون برای محافظت از سرباز زمستان در کنار کاپیتان آمریکا ایستاد و این موضوع منجر به جنگ داخلی انتقام‌جویان شد. به دنبال این برخورد، فالکون و سایر اعضایی که به کاپیتان آمریکا وفادار بودند توسط گروه آیرون من شکست خوردند و به زندان رافت منتقل شدند. اما آن‌ها مدتی بعد تسط کاپیتان آمریکا از آنجا فرار کردند.

در حالی که انتقام‌جویان همچنان گروهی منحل شده بود، زمین توسط تانوس و فرقه سیاه مورد حمله قرار گرفت و این موضوع باعث شد تا فالکون و متحدانش که افرادی فراری بودند از مخفیگاه خود بیرون آیند. با پی بردن به هدف تانوس در ربودن سنگ ذهن از ویژن، فالکون به انتقام‌جویان پیوست و آن‌ها ویژن را برای امنیت خودش به واکاندا منتقل کردند. با این حال تلاش‌های آن‌ها در بی‌نتیجه بود و تایتان دیوانه با در اختیار گرفتن تمام سنگ‌های ابدیت نیمی از جمعیت جهان از جمله فالکون را نابود کرد. اما چند سال بعد این اقدام تانوس توسط انتقام‌جویان و به واسطه سفر در زمان بازگردانده شد و به دنبال این اتفاق فالکون در نبرد زمین علیه تانوس مبارزه کرد. این مبارزه در نهایت با از خود گذشتگی آیرون من به پیروزی ختم شد. فالکون پس از این نبرد پی برد که کاپیتان آمریکا به گذشته رفته است تا با پگی کارتر زندگی کند، و از این رو فالکون در زمان حال با راجرز که یک پیرمرد بود ملاقات کرد و راجرز سپر خود را به او سپرد.

سم که در ابتدا خود را برای استفاده از عنوان کاپیتان آمریکا مناسب نمی‌دانست، سپر را به موسسه اسمیتسونین سپرد. او باور داشت که این سپر به عنوان یک اثر نمایشی نگهداری خواهد شد، اما پس از این که دولت جان واکر را به عنوان كاپیتان بعدی انتخاب کرد، او منزجر شد. سپس ویلسون روی نبرد با گروهی به نام فلگ اسمشرها متمرکز شد و اتحادی دور از ذهن را با باکی بارنز و هلموت زیمو شکل داد تا این گروه را ردیابی کند. واکر که یک سرم ابر سرباز را به خود تزریق کرده بود، در مقطعی به دلیل از دست دادن دوستش لمار هاسکینز کنترل خود را از دست داد یکی از فلگ اسمشرها را در پیش چشمان مردم و به طرز وحشیانه‌ای به قتل رساند. از این رو ویلسون و باکی بارنز برای جلوگیری از قتل‌های بعدی، سپر کاپیتان آمریکا را به زور از واکر پس گرفتند. ویلسون سرانجام پس از بحثی با آیزایا بردلی تصمیم گرفت تا عنوان کاپیتان آمریکا را به خودش اختصاص دهد و جلوی حمله‌ی فلگ اسمشرها به سازمان GRC را بگیرد و رهبر این گروه یعنی کارلی مورگنتا را متوقف کند. ویلسون که تا حدی با دیدگاه کارلی مورگنتا در مورد رسیدگی به پناهندگان احیا شده از بشکن تانوس موافق بود، سازمان GRC را متقاعد کرد تا رفتار منصفانه‌ای با این جامعه پناهنده داشته باشد و به این ترتیب او الهام بخش نسل جدیدی از قهرمانان شد.

قدرت‌ها و توانایی‌ها

قابلیت‌های فالکون EXO-7 Falcon

  • پرواز
    • تولید نیروی شدید
  • دید تقویت‌یافته

توانایی‌ها

  • خلبان باتجربه
  • مبارز با تجربه
  • نشانه‌گیر حرفه‌ای
  • متخصص فنون جنگی
  • آکروبات حرفه‌ای
صفحات دیگر