ویکی God of War

آترئوس

اشتراک‌گذاری

آترئوس

Atreus

آترئوس - God of War

عنوان

قهرمان یوتون
خدای شرارت
خدای فریب
خدای نیرنگ
خدای دروغ
خدای سحر و جادو
خدای جنگ
خدای آشوب
خدای نابودی
خدای زلزله‌ها
خدای داستان‌ها
خدای تغییر
پدر هیولاها

محل تولد

جنسیت

مذکر

نژاد

۱/۲ خدا
۱/۲ یوتون (غول یخی)

بستگان

کریتوس (پدر)
فی (مادر)
فنریر (مخلوق/حیوان اهلی)
کالیستو (مادربزرگ)
زئوس (پدربزرگ)

صداپیشه

سانی سولیج

آترئوس (Atreus) که همچنین با نام لوکی شناخته می‌شود، خدای شرارت نورس و قهرمان یوتون است. او شخصیت ثانویه خدای جنگ (۲۰۱۸) و یکی از دو شخصیت اصلی خدای جنگ راگناروک است.

آترئوس پسر کریتوس و فی است. او در مقطعی سفری را به همراه پدرش آغاز کرد تا خاکستر مادر متوفی خود را بر فراز بلندترین قله‌ی نه قلمرو پخش کند. در طول این سفر، کریتوس به او آموخت که چگونه زنده بماند و به عنوان یک جنگجو بجنگد. همین طور آترئوس پدرش را متقاعد کرد که نسبت به افرادی که می‌توانند کمک کنند، برخورد بهتری داشته باشد.

وقتی آترئوس و کریتوس به یوتون‌هایم رسیدند تا خاکستر فی را پخش کنند، آن‌ها متوجه شدند که فی در واقع یک یوتون بوده است. آترئوس در حین این شگفت‌زدگی همچنین پی برد که مادرش نام تولد پسرش را «لوکی» گذاشته است.

در طول فیمبول‌وینتر، آترئوس به دنبال پاسخ‌هایی در مورد میراث خود به عنوان یک یوتون بود، چیزی که کریتوس نمی‌توانست به آن پاسخی بدهد. این امر باعث شد تا آترئوس مخفیانه با سیندری همکاری کند و به معبدهای یوتون‌ها برود و آن‌ها را بررسی کند. در طول این تحقیقات، آن‌ها متوجه شدند که خدای جنگ و قهرمان در طول راگناروک اهمیت زیادی خواهد داشت. هنگامی که کریتوس از فعالیت‌های مخفی آترئوس باخبر شد، با اکراه موافقت کرد تا به او کمک کند، به این امید که از راگناروک جلوگیری کند.

پس از اینکه آترئوس با پدرش آشتی کرد، او موفق شد تا به آسگارد نفوذ کند و با ارزش‌ترین دارایی اودین که نقابی با دانش بی‌نهایت بود را بدزدد. در مقطعی در خانه سیندری این موضوع آشکار شد که تیر در واقع همان اودین بوده است که خودش را مبدل کرده است، کسی که در آنجا بروک را کشت. سرانجام آن‌ها موفق شدند تا اودین را دور کنند و نقاب را پس بگیرند، و سپس تصمیم گرفتند راگناروک را راه‌اندازی کنند تا اودین را به خاطر جنایاتش علیه نه این قلمرو به دست عدالت بسپارند.

آترئوس، کریتوس، فریا و میمیر یک نبرد نهایی را با اودین انجام دادند که در نتیجه‌ی آن، آترئوس با به دام انداختن روح اودین، او را کشت. سپس سیندری که خواهان گرفتن انتقام جان برادرش بود، اودین را از زندگی پس از مرگ نیز محروم کرد. با پایان یافتن فیمبول‌وینتر، آترئوس به انگربودا و پدرش گفت که قصد کاوش در سرزمین‌های خارج از قلمروی نه گانه دارد تا مابقی یوتون‌ها را پیدا کند. او حالا هویت خود را همزمان لوکی و آترئوس می‌دانست.

پیش‌زمینه

اوایل زندگی

از گذشته آترئوس اطلاعات گسترده‌ای وجود ندارد اما به صورت ضمنی مشخص است که او و مادرش فی مدتی را بدون کریتوس زندگی کرده‌اند و کریتوس برای این که خودش پسرش را آموزش نداده در مورد توانایی او در شکار کردن تردید دارد. مدت‌ها بعد کریتوس بازمی‌گردد و نشان داده می‌شود مادر آترئوس به دلایلی نامشخص درگذشته است.

در کتاب خدای جنگ: روایت و افسانه‌ها (God of War: Lore and Legends) جزئیاتی در مورد زندگی اولیه او آورده شده است. آترئوس با کمک مادرش فی، یک دفتر وقایع را ساخت و مادرش به او گفت که افکار شاد و غمگین مهم خود را در آن ثبت کند. او پس از سال‌ها این «ژورنال تمرینی»، سرانجام مجله واقعی خود را آغاز کرد، مناسبتی که آنها با انداختن صفحات تمرین در آتش جشن گرفتند. آترئوس در ژورنال خود وقایع زیادی را در مورد بیماری خود و پدرش ثبت کرده است که به گفته‌ی او، حتی به سختی آن‌ها را می‌شناخت.

هنگامی که او به اندازه کافی بزرگ شد، فی به او کمک کرد تا کمان تالون را بسازد. آترئوس از داشتن این کمان بسیار خوشحال بود و در آن زمان حتی از دیدن لبخند پدرش شگفت‌زده شد. کریتوس بند کمان را آزمایش کرد و از آن تعریف کرد.

در مواردی قدرت‌های مرموز تله‌پاتی آترئوس نشان داده شده است. او اوایل می‌توانست احساسات یک حشره را خانه‌اش درک کند. وقتی فی از این موضوع مطلع شد، خوشحال به نظر رسید و آن را یک چیز خاصی خطاب کرد. بعدا او به طور اتفاقی احساسات مادرش را در حالی که ناراحت بود شنید، و وقتی فی متوجه این موضوع شد دوباره لبخند زد.

در شروع رویدادهای خدای جنگ (۲۰۱۸)، او و پدرش سفری را با هم شروع کردند با این هدف که خاکستر مادر آترئوس را به بلندترین نقطه در جهان نورس ببرند، این خواسته‌ای بود که فی قبل از مرگش اعلام کرده بود. آترئوس در انتهای این سفر و بعد از این که خاکستر مادرش را پخش کرد، با اشاره به نقش‌های روی یک دیوار که روند سفر پدر و پسر را شرح می‌داد، دلیل آمدن نام لوکی به جای آترئوس را از کریتوس پرسید. پدرش به او گفت که مادرش مُصر بوده تا نام لوکی را بر روی او بگذارد، با این حال کریتوس او را متقاعد کرده تا نام آترئوس را برگزیند. کریتوس در مورد این نام به پسرش گفت که آترئوس یک جنگجوی اسپارت بزرگ بوده که برخلاف بیشتر اسپارت‌ها خوشحال و سرزنده بوده است. زمانی که آترئوس در جنگ کشته شد، کریتوس خودش او را روی سپرش تا اسپارتا حمل و خاکسپاری کرد. کریتوس می‌خواست پسرش همانند آترئوس سرزنده باشد.

شخصیت

آترئوس کودکی کنجکاو و مهربان است که به اساطیر نورس علاقه دارد، اما ویژگی‌های منفی خشم و اعتماد به نفس بیش از حد پدرش را نیز به ارث برده است. اگرچه او در ابتدا برای گرفتن جان کسی مردد بود، اما پی بردن به این که یک خدا است، او را مغرور و تکانشی کرد. او بعدا پس از مشاهده‌ی تلاش بالدر برای کشتن مادرش و فهمیدن حقیقت در مورد گذشته‌ی کریتوس، متواضع‌تر شد. آترئوس فردی دلسوز است و ارادت خود را به پدرش حفظ می‌کند. او عمیقا به میدگارد اهمیت می‌دهد، به طوری که پس از پی بردن به اهمیت والکیری‌ها برای جلوگیری از تسلط مردگان بر این قلمرو، با بازیابی آن‌ها موافقت کرد.

آترئوس هم دارای معصومیتی کودکانه و هم بلوغی رو به رشد است. او در مورد پدرش فداکار است و مراقب میدگارد است. او در کنترل خلق و خوی خود گام‌های بلندی برداشته است، اما در عین حال علیه تصمیمات پدرش شورش می‌کند و به دنبال هویت خود به عنوان لوکی است. او گاهی تصمیمات تکانشی و بی پروا می‌گیرد که سفر آن‌ها را پیچیده می‌کند. مثلا در مقطعی او باعث آزادی گارم شد که یک فاجعه را در تمام میدگارد رقم زد. آترئوس علی‌رغم نقص‌هایش، به جنگجویی شایسته تبدیل شده است. با این وجود، او از آسیب مصون نیست و مثلا پس از مشاهده‌ی مرگ بروک، برای فراموش کردن این موضوع با پدرش به شکار رفت.

قدرت‌ها و توانایی‌ها

قدرت‌ها

 • توان فرا انسانی
 • پایداری فرا انسانی: آترئوس می‌تواند جراحات بسیاری را تحمل کند مثل سقوط از ارتفاع زیاد بدون این که استخوان‌هایش بشکند. او همین طور در نبرد نهایی در مقابل بالدر یک مشت پر قدرت او را تحمل کرد.
 • استقامت فرا طبیعی: با این که استقامتش به اندازه‌ی پدرش نیست اما او توانایی پیمودن مسافت‌های طولانی را دارد بدون این که اثری از خستگی در او دیده شود.
 • خشم اسپارتان: آترئوس همانند کریتوس وقتی بسیار عصبانی شود می‌تواند از خشم اسپارتان استفاده کند مثل زمانی که مودی می‌خواست پدرش را بکشد و مادرش را مسخره می‌کرد. با این حال به دلیل عدم داشتن تجربه و نیروی فیزیکی لازم، او با فشاری که به خودش وارد می‌کند خیلی زود از حال می‌رود.
  • تغییر شکل: در خدای جنگ راگناروک خشم شکل حیوانی به خود می‌گرفت و برای نمونه به فرم یک گرگ یا خرس بزرگ درمی‌آمد.
 • حس فرا طبیعی: او در چندین موارد نشان داده است که می‌تواند حضور افراد دیگر را حس کند از جمله حس کردن قدرت آن‌ها و شنیدن صدایشان.
 • عامل التیام دهنده جراحات
 • جاودانگی
 • هوش بالا
  • توانایی‌های زبان‌شناسی: علاوه بر چیزهایی که او از مادرش آموخته است، آترئوس استعداد ذاتی در درک نوشته‌ها و صحبت‌ها به زبان‌های دیگر را دارد که تاکنون آن‌ها را نخوانده و نشنیده است.
   • زبان جانوران
   • زبان بومی
   • زبان روح
   • زبان مرده
  • حافظه فوتوگرافیک
 • شناخت پاراکرونال: احتمالا به عنوان یک یوتون، او قادر به تجربه‌ی رویاهای ذهنی از آینده است. بعد از اینکه تلاش‌های مادر او و میراث آترئوس فاش شد، او رویایی پیشگویانه از حضور ثور را در جلوی خانه‌شان مشاهده کرد.
 • اجرای طلسم: با توانایی که او در زبان‌های باستانی دارد، قادر است تعدادی از طلسم‌ها را اجرا کند.
  • احضار معنوی
  • دستکاری روح

توانایی‌ها

 • مبارز ماهر
  • مهارت‌های تیراندازی
  • مهارت در تبرزنی

سلاح‌ها

 • کمان تالون: او یک کمان با خود حمل می‌کند و در صورتی که متمرکز باشد تیرانداز دقیقی است.
  • تیرهای برقی
  • تیرهای شوک‌دار
  • تیرهای داروش
  • تیرهای صوتی
  • تیرهای سیگیل
 • چاقوی فی: آترئوس همچنین چاقویی حمل می‌کند که متعلق به مادرش فی بوده است. او از این چاقو به عنوان سلاحی کمکی استفاده می‌کند. این چاقو در مقطعی برای تلاش در رها کردن پدرش از یک تله نابود شد.
 • چاقوی آترئوس: پس از این که آترئوس چاقوی مادرش را از دست داد، او یک چاقوی جدید از پدرش دریافت کرد.
 • اینگرید (قبلا): آترئوس در زمان حضورش در آسگارد شمشیری متعلق به فریر را از اودین دریافت کرد. این شمشیر بعدا به صاحب اصلی خود بازگشت.

ظاهر

آترئوس پسر جوان با موهای قرمز و صورت رنگ پریده زخمی است. جای زخم روی صورت او شبیه به علامتی است که دیموس دارد، و احتمالا نشانه‌ای از عظمت او است. او چشم‌های کک مکی روشن و آبی یخی دارد. آترئوس لباس چرم و پوست خز به تن دارد. علاوه بر این، کمربند دور کمر او به طرز قابل توجهی شبیه به لباس کمر کریتوس در دوران اقامتش در یونان است. قد او تا کمر پدرش است و به نظر می‌رسد که حدود ده سال داشته باشد. با این حال، در خدای جنگ راگناروک ظاهر او شبیه به فردی چهارده تا شانزده ساله است.

دانستنی ها

 • آترئوس اولین فرزند کریتوس است که بعد از مرگ خدایان المپ نشین متولد شده است و تولد او در یونان نبوده است.
 • او در ابتدا از نیمه خدا بودن پدرش آگاه نبود و تنها فکر می‌کرد پدرش بسیار نیرومند است و هرگز از قدرت فیزیکی خارق‌العاده او متعجب نمی‌شد. زمانی که متوجه گذشته‌ی پدرش به عنوان خدا شد، شخصیت آترئوس سرد و سنگ‌دل شد که این موضوع باعث آشفتگی کریتوس شد. در واقع کریتوس به همین دلیل در آشکار کردن وضعیت او به عنوان یک خدا تردید داشت.
 • تا پیش از لایوکست سونی در ۱۴ جون ۲۰۱۶، کد نام آترئوس، چارلی بود.
 • کوری بارلوگ، کارگردان بازی در مصاحبه‌ای اشاره کرده که در ابتدای توسعه‌ی بازی، او برای حذف شخصیت آترئوس تحت فشار بوده و دلیل آن هم چالش‌های بیشتر در ساخت بازی بوده است. اما او در نهایت موفق به کسب نظر مثبت سونی شده است.
 • آترئوس دومین شخصیت در مجموعه God of War است که یک خدا را می‌کشد.
 • با توجه به نام دیگر او یعنی لوکی، او هیچ وقت بدجنسی خاصی از خود نشان نداده است.

تصاویر

آترئوس
آترئوس
صفحات دیگر