ویکی ناروتو / بوروتو

ده-دم

اشتراک‌گذاری

ده-دم

Ten-Tails

ده-دم - ناروتو / بوروتو

ککی گنکای

طبقه‌بندی

خانواده

کاگویا اوتسوتسوکی (ترکیب با درخت الهی)
پیکر شیطانی مسیر بیرونی (فرم تضعیف شده)

عنصر طبیعت

رهاسازی آتش
رهاسازی باد
رهاسازی برق
رهاسازی سنگ
رهاسازی آب
رهاسازی چوب
رهاسازی یین
رهاسازی یانگ
رهاسازی یین-یانگ

ویژگی منحصر به فرد

جذب چاکرا

اولین نمایش

جلد ۵۰، چپتر ۴۶۷ ناروتو (مانگا)
قسمت ۲۰۵ ناروتو شیپودن (انیمه)
Naruto Shippūden: Ultimate Ninja Storm Revolution (بازی)

ده-دم (Ten-Tails) ترکیبی از کاگویا اوتسوتسوکی و درخت خدا است که به منظور بازیابی چاکرای پسران کاگویا یعنی هاگورومو و هامورا ایجاد شد. این موجود به عنوان پیشگام چاکرا در نظر گرفته می‌شود و وجود آن با افسانه دانای شش طریقت و تولد شینوبی گره خورده است.  هاگورومو برای پایان دادن به هیاهوی این جانور، به جینچوریکی ده-دم تبدیل شد و سپس چاکرای خود را به نه جانور دم-دار تقسیم کرد تا از آسیب بیشتر آن جلوگیری کند. قرن‌ها بعد، احیا کردن دوباره آن به هدفی برای مادارا و اوبیتو اوچیها تبدیل شد، کسانی برای پیشبرد اهداف‌شان سعی داشتند تبدیل به جینچوریکی این جانور شوند.

پیش‌زمینه

مدت‌ها قبل از شکل‌گیری دهکده‌های پنهان و دورانی که بشر در حال جنگ‌های بی‌پایان بود، یک درخت به نام درخت الهی وجود داشت که مورد ستایش بود و هر هزار سال یک بار میوه‌ی چاکرا می‌داد. بعدها مشخص شد که قبیله اوتسوتسوکی نهال ده-دم را با هدف تخلیه کردن تمام چاکرای روی کره زمین کاشته است تا بتواند یک میوه چاکرا را برداشت کند. اگرچه خوردن میوه‌ی این درخت خدایی برای اعضای این قبیله ممنوع اعلام شده بود، اما یکی از اعضا یعنی شاهزاده کاگویا اوتسوتسوکی آن را خورد و با قدرتی که به او اعطا شده بود به جنگ‌های سرزمین‌ها پایان داد. مدتی پس از آن، کاگویا دو پسر به دنیا آورد که این دو اولین کسانی بودند که با چاکرا متولد شده بودند. بعدها کاگویا تصمیم گرفت تا چاکرای فرزندانش هم صاحب شود و برای این هدف با درخت خدایی ترکیب شد و از این ترکیب جانور ده-دم به وجود آمد. نبرد مداوم او با فرزندانش زمین را ویران کرد.

در رویارویی نهایی ده-دم و پسران کاگویا، هاگورومو و هامورا موفق شدند این جانور را چیزی که بعدا به آن ماه گفته شد، مهر و موم کنند. چاکرای این جانور نیز به طور جداگانه در هاگورومو مهر و موم شد و او به اولین جینچوریکی تاریخ تبدیل شد. این عمل هاگورومو به همراه کارهای بزرگ دیگری که او در طول زندگی‌اش انجام داده بود باعث ایجاد یک احترام ویژه برای او شد و به او عنوان «دانای شش طریقت» داده شد. با این حال، هاگورومو با دانستن این موضوع که مرگ او ده-دم را به جهان باز می‌گرداند تصمیم گرفت چاکرای خود را در بین بشریت گسترش دهد و آن را از بدن خود جدا کند. او با تکنیک آفرینش همه چیز نه جانوران دم-دار را خلق کرد.

ده-دم
هاگورومو و هامورا در حال نبرد با ده-دم

با این حال این دو برادر اطلاع نداشتند که کاگویا پیش از مهر و موم شدن، با اراده‌ی خود زتسوی سیاه را خلق کرده است تا احیای او را در آینده آسان کند. زتسوی سیاه برای این هدف قرن‌ها تلاش کرد تا چاکرای پسران هاگورومو یعنی ایندرا و آسورا را متحد کند تا رینگان را بیدار کند. سرانجام، طرح‌های زتسوی سیاه به واسطه یکی از نوادگان ایندرا یعنی مادارا اوچیها پیگیری شد. مادارا با قدرت جدید خود محفظه‌ی خالی ده-دم را به دنیا احضار کرد و نام آن را پیکر شیطانی مسیر بیرونی گذاشت. مادارا با پیوستن به اوبیتو اوچیها تلاش کرد تا دوباره این پیکر شیطانی و جانوران دم-دار را به شکل اولیه خود درآورد تا از این طریق نقشه‌ی جاه‌طلبانه خود به نام نقشه چشم ماه را پیاده‌سازی کند.

توانایی‌ها

گفته شده است که ده-دم مولد همه موجودات جهان است. خدایی که کشورها را آفرید، و این قدرت را دارد که اقیانوس‌ها را ببلعد و زمین را شکافته و کوه‌ها را حمل کند. کوراما اعتراف کرده است که به تنهایی در برابر ده-دم هیچ شانسی ندارد و اشاره کرده است که به گفته‌ی دانای شش طریقت، احیای آن به پایان جهان منجر خواهد شد. ده-دم را نمی‌توان از طریق روش‌های معمول حس کرد زیرا او همان حس‌های انرژی طبیعی سراسر جهان را بروز می‌دهد. هنگامی که ناروتو سعی داشت تا قدرت ده-دم را با استفاده از حالت سیج اندازه‌گیری کند، وسعت قدرت این جانور غیر قابل اندازه گیری بود.

قدرت فیزیکی و چاکرا

ده-دم منشا تمام چاکراها محسوب می‌شود و دارای ذخایر عظیم و بسیار قدرتمندی است که می‌تواند تمام جهان را نابود کند. سطح قدرت آن باعث می‌شود تا این موجود پس از مرگ جینچوریکی خود نیز زنده بماند. همین موضوع هاگورومو را مجبور کرد تا چاکرای خود را به چندین قسمت (نه جانور دم-دار) تقسیم کند که این جانوران همچنان بسیار قدرتمند بودند.

این موجود متناسب با اندازه خود دارای قدرت جسمی بی‌نظیری است و از سرعت بالایی نیز برخوردار است، به طوری که ناروتو یا کیلر بی قبل از این که بتوانند اقدامی انجام دهند به آن‌ها حمله کرد. همچنین ده-دم به راحتی با یک انگشت یک گوی جانور دم-دار را منحرف کرد.

نینجوتسو

ده دم قادر به ایجاد گوی جانور دم-دار است. او در فرم اولیه خود گوی را به عنوان یک پرتوی مداوم شلیک می‌کند. این گوی‌ها در فرم دوم آن شکل مخروطی به خود می‌گیرند و با افزایش چشمگیر دامنه، سرعت و قدرت تخریب همراه هستند. این جانور با توانایی دیدن مسافت‌های وسیع می‌تواند اهداف بسیار دور-دست را مورد هدف دهد و با یک شلیک کوه‌ها و کل شهر را از بین ببرد. در فرم سوم ده-دم، با وجود این که یکی از گوی‌های آن توسط میناتو به وسط اقیانوس تلپورت شد، اما موج‌های آن باز هم در میدان جنگ رخنه کرد.

ده-دم
ایجاد یک گوی جانور دم-دار غول‌پیکر توسط ده-دم

غرش ده-دم پس از جمع شدن چاکرا می‌تواند مجموعه‌ای از بلایای طبیعی عظیم را در سراسر قاره ایجاد کند. ده دم همچنین توانایی دستکاری و تغییر در بدن خود را تا حدی دارد، و این موضوع به او امکان می‌دهد تا اندام از دست رفته خود را دوباره رشد دهد و دست‌های دیگری را روی بدن خود برای گرفتن دشمنان تشکیل دهد. این جانور برای دفاع از خود می تواند موجوداتی را در اشکال و اندازه‌های مختلف تخم‌ریزی کند که از لحاظ ظاهری می‌تواند انسان-نما تا حیوان-نما متفاوت باشند.

کنترل

مادارا و اوبیتو قادر بودند ده-دم را در اولین فرمش به واسطه‌ی یک ریشه که روی سرش ایجاد شده بود و به گردن آن‌ها متصل بود، کنترل کنند. برای کنترل صحیح آن در فرم دوم، آن‌ها مجبور شدند ارتباط خود را با استفاده از سلول‌های هاشیراما سنجو تقویت کنند. مادارا گمان می‌کرد که کنترل این جانور در فرم‌های بعدی بدون تبدیل شدن به جینچوریکی آن غیرممکن است. اوبیتو در حالی که به جانور متصل بود، قادر شد از بدنه آن به عنوان یک واسطه برای تولید میخ‌های چوبی استفاده کند. یک حامل رینگان می‌تواند با استفاده از مهر تابوت ده-دم شش طریقت به جینچوریکی این جانور تبدیل شود. با این حال اگر جینچوریکی از قدرت ذهنی کافی برای کنترل قدرت جانور برخوردار نباشد، ممکن است دچار یک فروپاشی روانی شود.

صفحات دیگر