بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

نورمن آزبورن

اشتراک‌گذاری

نورمن آزبورن

Norman Osborne

نورمن آزبورن - Marvel's Spider Man

سن

۶۰

تابعیت

آمریکایی

خانواده

آمبرسون آزبورن (پدر)
مارتا آزبورن (مادر)
امیلی آزبورن (همسر)
آلتون آزبورن (پدر پدربزرگ)

پیشه

مدیرعامل آسکورپ
شهردار شهر نیویورک (قبلا)

جنسیت

مذکر

صداپیشه

مارک رولستون

نورمن آزبورن (Norman Osborne) یکی از شخصیت‌های حاضر مجموعه Marvel's Spider-Man است. او مالک و مدیر عامل شرکت صنایع آسکورپ است.

نورمن فردی بسیار ثروتمند است و از مهارت‌های بی‌بدیلی برخوردار است که همین سرانجام او را به شهردار نیویورک تبدیل کرد. این جایگاه به او اجازه داد تا نفوذ سیاسی خود را بیشتر کند و در عین حال تحقیقات خود را در زمینه ژنتیک توسعه دهد. با این حال اخلاق مشکوک نورمن و نفوذ روزافزون آسکورپ باعث شد تا او دشمنان زیادی داشته باشد، کسانی که سعی داشتند او و امپراتوری‌اش را نابود کنند.

در Marvel's Spider-Man، نورمن آزبورن با حملاتی تروریستی مواجه شد که توسط سوژه سابق آزمایشگاهی او یعنی مارتین لی رهبری می‌شد، کسی که به دنبال انتقام مرگ والدینش بود. تهدیدی که توسط شیاطین درونی ایجاد شد، این شهردار را مجبور کرد تا نیروی پلیس نیویورک را کنار بگذارد و به جای آن از خدمات سیبل اینترنشنال بهره بگیرد. اوضاع وقتی بدتر شد که دوست سابق او یعنی اتو اکتاویوس وارد صحنه شد و شش خبیث او سعی در نابودی امپراتوری نورمن داشتند. انتشار ویروس نفس شیطان و جنگ داخلی ناشی از آن، شهر نیویورک را در هرج و مرج فرو برد و عملا شهرت نورمن را از بین برد. با وجود کمک قاطع مرد عنکبوتی و نجات شهر، اما نورمن مجبور به استعفا شد.

تاریخچه

اوایل زندگی

نورمن آزبورن موسس و مدیر آسکورپ است و در مقطعی نامزد شهردار شهر نیویورک شد، در همین زمان تنها پسر او یعنی هری در اروپا به سر می‌برد. آزبورن در زمان منصوب شدنش به عنوان شهردار مخالف فعالیت‌های اسپایدرمن بود و او را فردی خودمختار خطاب می‌کرد.

Marvel's Spider-Man

نورمن هدف اصلی حمله‌ی مارتین لی یا همان مستر نگاتیو بود، لی باور داشت که شهردار مسئول قدرت‌های فرا طبیعی‌اش است. در جریان داستان Marvel's Spider-Man بازیکنان به واسطه‌ی یک نوار ویدیویی متوجه می‌شوند که نورمن زمانی به عنوان یک دانشمند با اتو اکتاویوس کار می‌کرده و یک دارو را را ساخته و آن را روی مارتین لی آزمایش کرده و او تبدیل به مستر نگاتیو شده است.

نورمن اما تمام اشتباهات خود را انکار می‌کرد، او وقتی توسط مستر نگاتیو تهدید شد اقدام به استخدام سیلور سیبل و گروه مزدورش کرد. بعد از این که مرد عنکبوتی مستر نگاتیو را دستگیر کرد، نورمن اعتبار این کار را به خود اختصاص داد. او در نقطه‌ای به سراغ اتو اکتاویوس و آزمایشگاهش رفت و با متوقف کردن کمک‌های مالی که دریافت می‌کرد پژوهش‌های او را ضبط کرد. این اتفاق اتو اکتاویوس را خشمگین کرد، به این ترتیب او خود را تبدیل به دکتر اختاپوس کرد و با آزادسازی تبهکاران زندانی اقدام به شکل‌دهی گروه شش خبیث کرد تا علیه نورمن و امپراتوری او بایستد.

اکتاویوس سرانجام نورمن را اسیر خود کرد و او را وادار به اقرار کردن به جرم‌هایش کرد. وقتی نورمن از این کار امتناع کرد اکتاویوس او را از بالای برج آسکورپ به پایین پرت کرد اما نورمن توسط مرد عنکبوتی نجات پیدا کرد.

بعد از تمام این اتفاقات، نورمن در آزمایشگاه خود دیده شد، جایی که پسر او هری بر خلاف تصور عمومی که می‌بایست در اروپا باشد در محفظه‌ای در آزمایشگاه بود. او در حالت کما قرار داشت تا پدرش بتواند راهی برای درمان بیماری او پیدا کند.

مایلز مورالز

نورمن آزبورن در پایان اسپین-آف Miles Morales نمایش داده شد. او در آزمایشگاه خود به دکتر کرت کانرز گفت که پسرش هری را از محفظه‌اش خارج کند. با وجود هشدارهایی که کرت به نورمن داد اما او با عصبانیت روی خواسته‌ی خود اصرار کرد و از این رو کرت موافقت کرد.

Marvel's Spider-Man 2

در مقطعی از گذشته نورمن و دکتر کرت کانرز از مواد شهاب سنگی که به زمین سقوط کرده بود بهره گرفتند تا وضعیت بیماری لاعلاج هری، پسر نورمن را بهبود دهند. در روزگار کنونی، نورمن با هری ملاقاتی داشت و موافقت کرد که بنیاد امیلی-می که پسرش قصد تاسیس آن را داشت را تأمین مالی کند. پس از تکمیل این بنیاد، نورمن اقدام به استخدام دکتر کانرز در این بنیاد کرد.

در مقطعی وقتی که این بنیاد توسط شکارچیان کریون مورد حمله قرار گرفت، نورمن با هلیکوپتر خود به سمت این ساختمان پرواز کرد. پس از فرود او تیم امنیتی خود را به داخل ساختمان در حال سوختن اعزام کرد تا آنچه را که می‌شد نجات دهند. او هری را پیدا کرد و از این بابت که حال او خوب است خوشنود بود، با این حال روز بعد نورمن متوجه شد که هری سیمبیوت را از دست داده است و به همین دلیل بیماری او بازگشته است و به سرعت وضعیت جسمی او رو به وخامت است. نورمن مضطرب برای یافتن یک درمان جایگزین کار کرد. پس از چند روز، او با یک محلول سرم G به موفقیتی رسید اما برای تثبیت آن تلاش کرد.

شب بعد، نورمن به آزمایشگاه رفت و متوجه شد که هری سیمبیوت را از مرد عنکبوتی پس گرفته است، اما این ارگانیسم او را فاسد کرده بود و او تبدیل به موجودی هیولایی به نام ونوم شده بود.

پس از شکست داده شدن ونوم توسط دو مرد عنکبوتی، نورمن به ساختمان بنیاد امیلی-می رفت. او با دیدن وضعیت هری که پس از مبارزه با مردان عنکبوتی به کما رفته بود، مقصر این شرایط را دو قهرمان پنداشت. پس از آن نورمن تلفن با دانشمندانش تماس گرفت و به آن‌ها دستور داد تا پردازش سرم G را شروع کنند، حتی اگر هنوز تثبیت نشده باشد.

مدتی بعد، نورمن برای ملاقات با دکتر اتو اکتاویوس به رافت رفت. او از این مرد درخواست کرد تا هویت مردان عنکبوتی را فاش کند، زیرا می‌دانست که اختاپوس در هر مبارزه سال قبل خود، با این ابرقهرمانان آشنا بوده است. با این حال اکتاویوس از گفتن این موضوع خودداری کرد. سپس توجه نورمن به آنچه که اتو در حال خواندن آن بود جلب شد، که اوتو اشاره کرد این کتاب «فصل آخر» است.

صفحات دیگر