بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

مارتین لی

اشتراک‌گذاری

مارتین لی

Martin Li

مارتین لی - Marvel's Spider Man

لقب

مستر نگاتیو

جنسیت

مذکر

سن

۴۲

تابعیت

چینی

عضویت

F.E.A.S.T (مالک)
شیاطین درونی
(رهبر، قبلا)
شش خبیث (قبلا)

قابلیت‌ها

قدرت و سرعت فرا افزایش‌یافته
جایگزینی میان ظاهر معمول و معکوس
تسریع در بهبودی
تولید انرژی مخرب منفی
لمس کردن تباه‌کننده
اعطای بخشی از قدرتش به افرادش

صداپیشه

استیون اویانگ

مارتین لی ملقب به مستر نگاتیو (Mister Negative) یکی از شخصیت‌های مجموعه مرد عنکبوتی مارول است. لی یک آنتاگونیست در Marvel's Spider-Man و شخصیتی جانبی در Marvel's Spider-Man 2 است. در حالی که او حقیقتا فردی خیرخواه و بشردوست است اما خشم و کینه‌ی او نسبت به نورمن آزبورن او را تبدیل به تروریستی فرا طبیعی کرد.

لی موسس و مالک پناهگاه F.E.A.S.T بود. او همزمان و به طور مخفیانه رهبر بی‌رحم گروه جنایتکار معروف به شیاطین درونی بود و توانایی مهار نوعی انرژی منفی را داشت. او به دنبال یک انتقام شخصی از شهردار نورمن آزبورن بود که همین باعث شد تا شهر را به وحشت اندازد. پس از شکست خوردن، لی توسط دکتر اکتاویوس به عضویت شش خبیث درآمد، اما باری دیگر همراه با دیگر اعضای این گروه توسط مرد عنکبوتی شکست خورد.

در دوران حبس، او به در مورد انتخاب‌های زندگی خود فکر کرد و تصمیم گرفت تا به دنبال رستگاری از جنایات گذشته خود باشد. لی در مقطعی توسط کریون و شکارچیان شکار شد و به خاطر نقشی که در مرگ پدر مایلز مورالز داشت با اینمرد عنکبوتی جدید تقابلی داشت. با این حال، آن‌ها سرانجام اختلافات خود را کنار گذاشتند و لی با کمک به مردان عنکبوتی در شکست دادن کریون و سیمبیوت‌ها کمک کرد.

تاریخچه

اوایل زندگی

مارتین لی در زمانی بین ۱۸ سپتامبر تا ۳۱ دسامبر سال ۱۹۷۸ در دالی چین به دنیا آمد. در دوران کودکی او و والدینش به ایالات متحده مهاجرت کردند. در سال ۱۹۸۶ و در هفت سالگی، لی و خانواده‌اش برای مشاوره‌ی پزشکی در مورد یک وضعیت ناشناخته‌ی پزشکی به آسکورپ رفتند. در ۱۹ سپتامبر همان سال نورمن آزبورن سروم آزمایشی GR-27 (یا همان Devil's Breath) را به لی تزریق کرد. عواقب این اقدام باعث واکنشی شد که در نتیجه‌ی آن پدر و مادر لی جان باختند و لی قدرت‌های فرا انسانی به دست آورد.

لی به عنوان یک یتیم در پرورشگاهی در منهتن بزرگ شد. در ۱۸ سالگی به چین بازگشت در صنعت کشتیرانی ثروتی به دست آورد. وقتی یک دهه بعد به نیویورک بازگشت، او فردی میلیاردر بود. در آنجا اقدام به تاسیس پناهگاه‌های F.E.A.S.T کرد تا هیچ کس احساس ترد شدن یا فراموش شدن نکند. او اولین پناهگاه را در محله‌ی چینی‌ها و در سال ۲۰۱۳ تاسیس کرد.

Marvel's Spider-Man

مارتین لی مردی سخاوتمند و خیرخواه در شهر نیویورک است که به ضعیفان کمک می‌کند و به اداره‌ی پناهگاه‌هایی تحت عنوان .F.E.A.S.T می‌پردازد. اما او در همین حال به طور مخفیانه تشکیلاتی جنایی را اداره می‌کند، گروهی که بعد از دستگیر شدن کینگ‌پین قصد تصاحب قلمرو و سلاح‌های او را دارد. او با کینه‌ای که از نورمن آزبورن داشت سعی کرد تا به وسیله‌ی سلاح Devil's Breath که متعلق به آسکورپ بود علیه آزبورن و شهر اقداماتی انجام دهد اما اقدامات او توسط اسپایدرمن خنثی شد.

لی بعد از دستگیر شدن در زندان فوق امنیتی رافت حبس شد. با این حال مدتی نگذشت تا توسط دکتر اختاپوس رهایی پیدا کرد و تبدیل به یکی از اعضای شش خبیث شد. او تحت دستورات اختاپوس اقدام به ربودن دکتر مورگان مایکلز، دانشمند صنایع آسکورپ کرد تا به آنتی سرمی دستیابی پیدا کند. هر چند که پیروزی او کوتاه-مدت بود و مرد عنکبوتی او را تا آزمایشگاه دنبال کرد و او را در آنجا شکست داد.

Marvel's Spider-Man 2

در مقطعی، او به همراه اسکورپیون در حال انتقال به زندانی دیگر با حداکثر امنیت بود که در همین زمان شکارچیان به کشتی حمل‌ونقل حمله کردند تا لی و اسکورپیون را برای کریون بربایند.

پس از اسیر شدن توسط کریون، مایلز مجبور شد تا با او و شکارچیان در میدانی مبارزه کند. مایلز پس از مقاومت در برابر نفوذ ذهنی لی سرانجام پیروز شد و تقریبا بر انگیزه‌های خود برای کشتن لی به خاطر نقش او در مرگ پدرش مسلط شد. در عوض او لی را از محوطه کریون آزاد کرد و او را راهنمایی کرد تا پیتر را پیدا کند.

لی که حالا آزاد شده بود تصمیم گرفت با رفتن به F.E.A.S.T توجه پیتر را جلب کند. پیتر به دلیل افزایش بی‌اعتمادی که ناشی از تأثیر سمبیوت ونوم بود از اعتماد به لی امتناع کرد.

پس از اینکه ونوم هری آزبورن را تحت کنترل گرفت و تهاجمی را به شهر نیویورک آغاز کرد، لی دوباره ظاهر شد. پیتر و مایلز با عجله به تالار شهر رفتند تا جلوی حمله سمبیوت‌ها را بگیرند، اما خیلی زود مغلوب شدند. لی موفق شد تا مایلز را نجات دهد و سدی از انرژی منفی ایجاد کرد که سیمبیوت‌ها را موقتا دور نگه داشت. لی و مایلز کشف کردند که بخشی از سمبیوت ونوم هنوز در بدن پیتر است و از این رو لی و مایلز وارد ذهن او شدند تا منبع درد را پیدا کنند و سمبیوت مانده را از بین ببرند. در درون ذهن پیتر، آن‌ها متوجه خشم فروخورده او نسبت به همه جنایتکاران شدند که او مجبور بود سال‌ها با آن‌ها مبارزه کند، و اینکه او چگونه احساس می‌کند که قدرت این سمبیوت می‌تواند این مشکل را برای همیشه حل کند. پس از مبارزه برای رسیدن به منبع درد پیتر و هسته‌ی سیمبیوت، لی تصمیم گرفت تا تمام قدرت باقی مانده خود را به هسته منتقل کند، که ممکن بود خودش را بکشد. مایلز با شنیدن این موضوع تصمیم گرفت کینه‌ی خود نسبت به لی را کنار بگذراد. آن‌ها صلح کردن و به ترکیب قدرت‌های خود ادامه دادند و هسته اصلی را از بین بردند. به این ترتیب پیتر از کنترل سیمبوت رها شد.

مایلز و لی که اکنون ناتوان شده بودند، خود را در محاصره سمبیوت‌ها یافتند و پیتر ظاهرا بیهوش بود. قبل از اینکه آن‌ها مغلوب این موجودات شوند، ناگهان پیتر دوباره بیدار شد و یک سیمبیوت سفید بدنش را پوشانده بود که حاوی همان توانایی‌های سمبیوت ونوم بود، با این تفاوت که اکنون کاملا تحت کنترل بود.

پس از شکست دادن سیمبیوت‌ها، پیتر از لی و مایلز برای نجات او تشکر کرد. لی نیز نوبه خود از مردان عنکبوتی تشکر کرد.

صفحات دیگر