ویکی جنگ ستارگان

آسوکا (سریال)

اشتراک‌گذاری

آسوکا

Ahsoka

آسوکا (سریال) - جنگ ستارگان

خالق

دیو فیلونی

نویسنده

دیو فیلونی

کارگردان

دیو فیلونی
استف گرین
پیتر رمزی
جنیفر گتزینگر
گیتا واسانت پاتل
ریک فاموییوا

موسیقی

کوین کینر
دینا کینر

خط زمانی

حوالی ۹ ب.ن.ی

فرمت

لایو اکشن

تعداد قسمت

۸ (فصل ۱)

شبکه

دیزنی پلاس

شروع پخش

۲۲ آگوست ۲۰۲۳

آسوکا (Ahsoka) که همچنین به عنوان جنگ ستارگان: آسوکا شناخته می‌شود یک مینی‌سریال تلویزیونی است که توسط دیو فیلونی برای دیزنی پلاس ساخته شده است. این سریال بخشی از فرنچایز جنگ ستارگان و یک اسپین-آف از سریال مندلورین است که وقایع آن همان‌زمان با سریال اصلی و سایر اسپین-آف‌های آن و پس از وقایع بازگشت جدای (۱۹۸۳) اتفاق می‌افتد. همچنین سریال آسوکا دنباله‌ای بر سریال انیمیشن شورشیان جنگ ستارگان (Star Wars Rebels) است. داستان سریال پیرامون آسوکا تانو است که در حال بررسی یک تهدید در حال ظهور برای کهکشان پس از سقوط امپراتوری است.

روزاریو داوسون در نقش آهسوکا تانو ایفای نقش کرده است و دوباره نقش خود را از سریال مندلورین باز‌آفرینی کرده است. این شخصیت برای سریال انیمیشن جنگ ستارگان: جنگ‌های کلون (با صداپیشگی اشلی اکستاین) ساخته شد و اولین نقش‌آفرینی لایو اکشن او در فصل دوم مندلورین صورت گرفت. فیلمبرداری سریال در اوایل ماه می ۲۰۲۲ آغاز شد و در اکتبر به پایان رسید و مشخص شد شخصیت‌های متعددی از سریال Rebels در آن حاضر هستند. در آوریل ۲۰۲۳، بازیگران دیگری فاش شد، از جمله لارس میکلسن که در نقش تراون، فرمانده بزرگ ایفای نقش کرده است. همچنین تائید شد که سریال آسوکا ادامه‌ی داستان سریال Rebels است.

سریال آسوکا شامل هشت قسمت است که دو قسمت اول آن در ۲۲ آگوست ۲۰۲۳ به نمایش درآمد.

شخصیت‌ها و بازیگران

  • روزاریو داوسون در نقش آسوکا تانو: یک جدای پدوان سابق و شاگرد اناکین اسکای‌واکر.
  • ناتاشا لیو بوردیزو در نقش سابین رن: جنگجوی مندلوری و یک هنرمند گرافیتی، جایزه‌بگیر سابق، و شاگرد سابق آسوکا که دارای دانش تخصصی در مورد سلاح‌ها و مواد منفجره است.
  • مری الیزابت وینستد در نقش هرا سیندولا: یک ژنرال توایلک از جمهوری جدید که خلبان فضاپیمای گوست است. هرا از شوالیه فقید جدای، کینان جروس پسری به نام جیسن داشت.
  • ری استیونسون در نقش بیلن اسکول: یک جدای سابق که با فرار به مناطق ناشناخته از دستور ۶۶ جان سالم به در برد و اکنون یک جدای تاریکی و مزدوری در جستجوی قدرت است. او استاد شین هاتی است و با مورگن السبث همکاری می‌کند.
  • ایوانا ساخنو در نقش شین هاتی: شاگرد بیلان و یک جدای تاریکی است که یک شمشیر نوری در اختیار دارد. بیلان به او دستور داده است که به دنبال آسوکا برود.
  • دایانا لی اینوسانتو در نقش مورگن السبث: دادرس سابق کالودان و یکی از آخرین نایت‌سیسترهای باقی‌مانده از سیاره داتومیر که با تارون متحد است.
  • دیوید تنانت (صداپیشه) در نقش هویانگ: یک دروید سازنده شمشیر نوری که هزاران سال توسط جدای‌ها استفاده شده است.
  • امان اسفندی در نقش ازرا بریجر: یک فریبکار و دزد سابق از لوثال که توسط کینان جروس به شاگردی پذیرفته شد تا به عنوان یک جدای آموزش ببیند.
  • لارس میکلسن در نقش فرمانده بزرگ تراون: یک افسر ارشد چیس از امپراتوری کهکشانی که برای تاکتیک‌های حیله‌گرانه‌اش معروف است. او در مقطعی توسط ازرا و پرگیل به هایپراسپیس فرستاده شد.
  • هیدن کریستنسن در نقش اناکین اسکای‌واکر / دارث ویدر: استاد جدای سابق و فقید آسوکا تانو که به سمت جنبه‌ی تاریکی نیرو سقوط کرده بود. اسکای‌واکر در جهان میان جهان‌ها در مقابل آسوکا ظاهر می‌شود.

داستان سریال آسوکا

بخش اول: استاد و شاگرد

بیلن اسکول، یک جدای سابق است که اکنون به عنوان مزدور کار می‌کند. شاگرد او شین هاتی در مقطعی به یک ناو از جمهوری جدید حمله کرد تا مورگن السبث را که قبلا توسط آسوکا تانو دستگیر شده بود، نجات دهد. سپس السبت به اسکول اطلاع داد که آسوکا به دنبال فرمانده تراون است، کسی که قبلا توسط ازرا بریجر شکست خورده بود. آسوکا و هویانگ قبل از اینکه از فرار السبث مطلع شوند، یک نقشه ستاره‌ای یافتند که حامل موقعیت تراون (و احتمالا بریجر) بود. به این ترتیب آسوکا این موضوع را به اطلاع ژنرال هرا سیندولا رساند و پس از آن هویانگ متوجه شد که این نقشه ستاره‌ای قفل است. سیندولا به آسوکا توصیه کرد که در زمینه باز کردن نقشه ازپدوان سابق خودش یعنی سابین رن کمک بگیرد. درست زمانی که رن موفق به باز کردن قفل نقشه شد، شین در اتاق او ظاهر شد و نقشه را ربود. همچنین رن در طول دوئلی با شین مجروح شد.

بخش دوم: زحمت و دردسر

رن بهبود یافت و آسوکا را از یافته‌های خود مطلع کرد. همچنین او درویدهایی را که به او حمله کرده بودند را تا کارخانه‌های السبث در کورلیا ردیابی کرد. آسوکا و سیندولا در جستجوی نقشه ستاره‌ای به کارخانه فضاپیماسازی کورلیان رفتند، جایی که یک هایپردرایو عظیم را در آنجات کشف کردند که توسط کارگران وفادار به امپراتوری کهکشانی ساخته شده بود. سیندولا به تعقیب هایپردرایو پرداخت که در حال نقل و انتقال بود و در همین حال آسوکا مشغول مقابله با ماروک، یک بازرس سابق شد که برای السبث کار می‌کرد. ماروک و محموله هایپردرایو گریختند، اما قبل از آن چاپر، دروید اخترشناسی سیندولا یک دستگاه ردیابی را به آن متصل کرد. پس از دستگیری کارگران خاطی فضاپیماسازی، رن با آسوکا تماس گرفت و آمادگی خود برای خدمت دوباره به عنوان یک پدوان و یافتن بریجر را اعلام کرد. اسکول، هاتی و ماروک با السبث تماسی گرفتند و دستیابی به هایپردرایو را به او اطلاع دادند. حالا آن‌ها می‌توانستند ساخت کشتی فضایی او به نام چشم سیون را تکمیل کنند و تراون را پیدا کنند.

بخش سوم: زمان پرواز

رن تمرینات خود را تحت هدایت آسوکا و هویانگ از سر گرفت در حالی که با ناتوانی خود در استفاده از نیرو کلنجار می‌رفت. سندولا با صدراعظم مان ماتما و گروهی از سناتورهای بانفوذ ملاقات کرد تا مجوز اعزام نیروهای جمهوری به سیاتوس را به دست آورد. با وجود حمایت ماتما، اما سناتورها به زنده بودن تراون و بریجر باور نداشتند و درخواست سیندولا را رد کردند. آسوکا، رن و هویانگ خودشان به سیاتوس سفر کردند و در آنجا چشم سیون را کشف کردند، اما آن‌ها توسط یک اسکادران جنگنده به رهبری هاتی و ماروک رهگیری شدند، و السبت از توپ‌هایی روی چشم سیون برای شلیک به آن‌ها استفاده کرد. درست زمانی که هویانگ اسکن چشم سیون را به پایان رساند، شاتل آسوکا یک ضربه مستقیم دریافت کرد و گروه را مجبور شد تا یک فرود اضطراری بر روی سیاره داشته باشد و از میان یک دسته پرگیل عبور کنند تا از جنگنده‌های دشمن فرار کنند. پس از پناه بردن به جنگل، هویانگ تجزیه و تحلیل کامل خود را در مورد چشم سیون ارائه داد که و آن را به عنوان حلقه هایپراسپیس طبقه‌بندی کرد که برای سفر به کهکشانی دیگر طراحی شده است. با این حال، هاتی به زودی از تلاش آن‌ها برای مخفی شدن آگاه شد و اسکال را وادار کرد تا نیروهای خود را به جنگل بفرستد تا آن‌ها را شکار کنند.

بخش چهارم: جدای سقوط کرده

آسوکا در مورد پیامدهای رسیدن به تراون و بریجر فکر کرد و این مسئله را به رن نیز منتقل کرد چرا که او مصمم بود دوستش را پیدا کند. مدتی بعد، چند تن از نیروهای اسکول حمله‌ای را ترتیب دادند. آسوکا و رن از ترس اینکه السبت و اسکول مختصات مکان تراون را به دست آورند، به سمت پایگاه خود رفتند اما هاتی و ماروک سد راه آن‌ها شدند. آسوکا ماروک را در تقابلی کشت و به تنهایی به راهش ادامه داد، در حالی که رن پشت سر ماند تا هاتی را مهار کند. آسوکا به اسکول رسید و یک دوئل بین آن‌ها انجام شد. آسوکا قادر به بازیابی نقشه شد، اما پس از سوختن دستش، این گوی را به کناری پرت کرد. در همین زمان اسکول از فرصت استفاده کرد و بر او غلبه کرد و آسوکا را به سمت اقیانوس پرتاب کرد. این فرصت رن نقشه را در دست گرفت با اسلحه خود اسکول را تهدید به نابودی گوی کرد، اما اسکول با قول دادن به او در دیدار دوباره با بریجر، نقشه را از او تحویل گرفت. پس از فاش شدن مکان تراون، اسکول نقشه را از بین برد تا مطمئن شود که کسی دنبال آن‌ها نمی‌آید. سپس او به همراه هاتی و رن سوار بر چشم سیون شدند. یک اسکادران از مبارزان جمهوری جدید به رهبری سیندولا به سیاتوس رسیدند و تلاش کردند تا جلوی جهش چشم سیون به هایپراسپیس را بگیرند اما موفق نشدند. در همین حال آسوکا در جهان میان جهان‌ها بیدار شد و در آنجا با استاد سابقش اناکین اسکای‌واکر دیدار کرد.