ویکی جنگ ستارگان

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

آسوکا (سریال)

اشتراک‌گذاری

آسوکا

Ahsoka

آسوکا (سریال) - جنگ ستارگان

خالق

دیو فیلونی

نویسنده

دیو فیلونی

کارگردان

دیو فیلونی
استف گرین
پیتر رمزی
جنیفر گتزینگر
گیتا واسانت پاتل
ریک فاموییوا

موسیقی

کوین کینر
دینا کینر

خط زمانی

حوالی ۹ ب.ن.ی

فرمت

لایو اکشن

تعداد قسمت

۸ (فصل ۱)

شبکه

دیزنی پلاس

شروع پخش

۲۲ آگوست ۲۰۲۳

آسوکا (Ahsoka) که همچنین به عنوان جنگ ستارگان: آسوکا شناخته می‌شود یک مینی‌سریال تلویزیونی است که توسط دیو فیلونی برای دیزنی پلاس ساخته شده است. این سریال بخشی از فرنچایز جنگ ستارگان و یک اسپین-آف از سریال مندلورین است که وقایع آن همان‌زمان با سریال اصلی و سایر اسپین-آف‌های آن و پس از وقایع بازگشت جدای (۱۹۸۳) اتفاق می‌افتد. همچنین سریال آسوکا دنباله‌ای بر سریال انیمیشن شورشیان جنگ ستارگان (Star Wars Rebels) است. داستان سریال پیرامون آسوکا تانو است که در حال بررسی یک تهدید در حال ظهور برای کهکشان پس از سقوط امپراتوری است.

روزاریو داوسون در نقش آهسوکا تانو ایفای نقش کرده است و دوباره نقش خود را از سریال مندلورین باز‌آفرینی کرده است. این شخصیت برای سریال انیمیشن جنگ ستارگان: جنگ‌های کلون (با صداپیشگی اشلی اکستاین) ساخته شد و اولین نقش‌آفرینی لایو اکشن او در فصل دوم مندلورین صورت گرفت. فیلمبرداری سریال در اوایل ماه می ۲۰۲۲ آغاز شد و در اکتبر به پایان رسید و مشخص شد شخصیت‌های متعددی از سریال Rebels در آن حاضر هستند. در آوریل ۲۰۲۳، بازیگران دیگری فاش شد، از جمله لارس میکلسن که در نقش تراون، فرمانده بزرگ ایفای نقش کرده است. همچنین تائید شد که سریال آسوکا ادامه‌ی داستان سریال Rebels است.

سریال آسوکا شامل هشت قسمت است که دو قسمت اول آن در ۲۲ آگوست ۲۰۲۳ به نمایش درآمد.

شخصیت‌ها و بازیگران

  • روزاریو داوسون در نقش آسوکا تانو: یک جدای پدوان سابق و شاگرد اناکین اسکای‌واکر.
  • ناتاشا لیو بوردیزو در نقش سابین رن: جنگجوی مندلوری و یک هنرمند گرافیتی، جایزه‌بگیر سابق، و شاگرد سابق آسوکا که دارای دانش تخصصی در مورد سلاح‌ها و مواد منفجره است.
  • مری الیزابت وینستد در نقش هرا سیندولا: یک ژنرال توایلک از جمهوری جدید که خلبان فضاپیمای گوست است. هرا از شوالیه فقید جدای، کینان جروس پسری به نام جیسن داشت.
  • ری استیونسون در نقش بیلن اسکول: یک جدای سابق که با فرار به مناطق ناشناخته از دستور ۶۶ جان سالم به در برد و اکنون یک جدای تاریکی و مزدوری در جستجوی قدرت است. او استاد شین هاتی است و با مورگن السبث همکاری می‌کند.
  • ایوانا ساخنو در نقش شین هاتی: شاگرد بیلان و یک جدای تاریکی است که یک شمشیر نوری در اختیار دارد. بیلان به او دستور داده است که به دنبال آسوکا برود.
  • دایانا لی اینوسانتو در نقش مورگن السبث: دادرس سابق کالودان و یکی از آخرین نایت‌سیسترهای باقی‌مانده از سیاره داتومیر که با تارون متحد است.
  • دیوید تنانت (صداپیشه) در نقش هویانگ: یک دروید سازنده شمشیر نوری که هزاران سال توسط جدای‌ها استفاده شده است.
  • امان اسفندی در نقش ازرا بریجر: یک فریبکار و دزد سابق از لوثال که توسط کینان جروس به شاگردی پذیرفته شد تا به عنوان یک جدای آموزش ببیند.
  • لارس میکلسن در نقش فرمانده بزرگ تراون: یک افسر ارشد چیس از امپراتوری کهکشانی که برای تاکتیک‌های حیله‌گرانه‌اش معروف است. او در مقطعی توسط ازرا و پرگیل به هایپراسپیس فرستاده شد.
  • هیدن کریستنسن در نقش اناکین اسکای‌واکر / دارث ویدر: استاد جدای سابق و فقید آسوکا تانو که به سمت جنبه‌ی تاریکی نیرو سقوط کرده بود. اسکای‌واکر در جهان میان جهان‌ها در مقابل آسوکا ظاهر می‌شود.

داستان سریال آسوکا

بخش اول: استاد و شاگرد

بیلن اسکول، یک جدای سابق است که اکنون به عنوان مزدور کار می‌کند. شاگرد او شین هاتی در مقطعی به یک ناو از جمهوری جدید حمله کرد تا مورگن السبث را که قبلا توسط آسوکا تانو دستگیر شده بود، نجات دهد. سپس السبت به اسکول اطلاع داد که آسوکا به دنبال فرمانده تراون است، کسی که قبلا توسط ازرا بریجر شکست خورده بود. آسوکا و هویانگ قبل از اینکه از فرار السبث مطلع شوند، یک نقشه ستاره‌ای یافتند که حامل موقعیت تراون (و احتمالا بریجر) بود. به این ترتیب آسوکا این موضوع را به اطلاع ژنرال هرا سیندولا رساند و پس از آن هویانگ متوجه شد که این نقشه ستاره‌ای قفل است. سیندولا به آسوکا توصیه کرد که در زمینه باز کردن نقشه ازپدوان سابق خودش یعنی سابین رن کمک بگیرد. درست زمانی که رن موفق به باز کردن قفل نقشه شد، شین در اتاق او ظاهر شد و نقشه را ربود. همچنین رن در طول دوئلی با شین مجروح شد.

بخش دوم: زحمت و دردسر

رن بهبود یافت و آسوکا را از یافته‌های خود مطلع کرد. همچنین او درویدهایی را که به او حمله کرده بودند را تا کارخانه‌های السبث در کورلیا ردیابی کرد. آسوکا و سیندولا در جستجوی نقشه ستاره‌ای به کارخانه فضاپیماسازی کورلیان رفتند، جایی که یک هایپردرایو عظیم را در آنجات کشف کردند که توسط کارگران وفادار به امپراتوری کهکشانی ساخته شده بود. سیندولا به تعقیب هایپردرایو پرداخت که در حال نقل و انتقال بود و در همین حال آسوکا مشغول مقابله با ماروک، یک بازرس سابق شد که برای السبث کار می‌کرد. ماروک و محموله هایپردرایو گریختند، اما قبل از آن چاپر، دروید اخترشناسی سیندولا یک دستگاه ردیابی را به آن متصل کرد. پس از دستگیری کارگران خاطی فضاپیماسازی، رن با آسوکا تماس گرفت و آمادگی خود برای خدمت دوباره به عنوان یک پدوان و یافتن بریجر را اعلام کرد. اسکول، هاتی و ماروک با السبث تماسی گرفتند و دستیابی به هایپردرایو را به او اطلاع دادند. حالا آن‌ها می‌توانستند ساخت کشتی فضایی او به نام چشم سیون را تکمیل کنند و تراون را پیدا کنند.

بخش سوم: زمان پرواز

رن تمرینات خود را تحت هدایت آسوکا و هویانگ از سر گرفت در حالی که با ناتوانی خود در استفاده از نیرو کلنجار می‌رفت. سیندولا با صدراعظم مان ماتما و گروهی از سناتورهای بانفوذ ملاقات کرد تا مجوز اعزام نیروهای جمهوری به سیتوس را به دست آورد. با وجود حمایت ماتما، اما سناتورها به زنده بودن تراون و بریجر باور نداشتند و درخواست سیندولا را رد کردند. آسوکا، رن و هویانگ خودشان به سیتوس سفر کردند و در آنجا چشم سیون را کشف کردند، اما آن‌ها توسط یک اسکادران جنگنده به رهبری هاتی و ماروک رهگیری شدند، و السبت از توپ‌هایی روی چشم سیون برای شلیک به آن‌ها استفاده کرد. درست زمانی که هویانگ اسکن چشم سیون را به پایان رساند، شاتل آسوکا یک ضربه مستقیم دریافت کرد و گروه را مجبور شد تا یک فرود اضطراری بر روی سیاره داشته باشد و از میان یک دسته پرگیل عبور کنند تا از جنگنده‌های دشمن فرار کنند. پس از پناه بردن به جنگل، هویانگ تجزیه و تحلیل کامل خود را در مورد چشم سیون ارائه داد که و آن را به عنوان حلقه هایپراسپیس طبقه‌بندی کرد که برای سفر به کهکشانی دیگر طراحی شده است. با این حال، هاتی به زودی از تلاش آن‌ها برای مخفی شدن آگاه شد و اسکول را وادار کرد تا نیروهای خود را به جنگل بفرستد تا آن‌ها را شکار کنند.

بخش چهارم: جدای سقوط کرده

آسوکا در مورد پیامدهای رسیدن به تراون و بریجر فکر کرد و این مسئله را به رن نیز منتقل کرد چرا که او مصمم بود دوستش را پیدا کند. مدتی بعد، چند تن از نیروهای اسکول حمله‌ای را ترتیب دادند. آسوکا و رن از ترس اینکه السبت و اسکول مختصات مکان تراون را به دست آورند، به سمت پایگاه خود رفتند اما هاتی و ماروک سد راه آن‌ها شدند. آسوکا ماروک را در تقابلی کشت و به تنهایی به راهش ادامه داد، در حالی که رن پشت سر ماند تا هاتی را مهار کند. آسوکا به اسکول رسید و یک دوئل بین آن‌ها انجام شد. آسوکا قادر به بازیابی نقشه شد، اما پس از سوختن دستش، این گوی را به کناری پرت کرد. در همین زمان اسکول از فرصت استفاده کرد و بر او غلبه کرد و آسوکا را به سمت اقیانوس پرتاب کرد. این فرصت رن نقشه را در دست گرفت با اسلحه خود اسکول را تهدید به نابودی گوی کرد، اما اسکول با قول دادن به او در دیدار دوباره با بریجر، نقشه را از او تحویل گرفت. پس از فاش شدن مکان تراون، اسکول نقشه را از بین برد تا مطمئن شود که کسی دنبال آن‌ها نمی‌آید. سپس او به همراه هاتی و رن سوار بر چشم سیون شدند. یک اسکادران از مبارزان جمهوری جدید به رهبری سیندولا به سیتوس رسیدند و تلاش کردند تا جلوی جهش چشم سیون به هایپراسپیس را بگیرند اما موفق نشدند. در همین حال آسوکا در جهان میان جهان‌ها بیدار شد و در آنجا با استاد سابقش اناکین اسکای‌واکر دیدار کرد.

بخش پنجم: جانگجوی سایه

در حین جستجوی سیاره سیتوس برای یافتن آسوکا و رن، پسر سیندولا یعنی جیسن احساس کرد که آسوکا در دنیایی بین دنیاها قرار دارد، و این نشان‌دهنده ارتباط جیسن با نیرو بود. اناکین برای آسوکا توضیح داد که او را از طریق نیرو زیر نظر داشته است و استنباط کرد که شکست او در برابر اسکول تا حدی به دلیل گناه حل‌نشده او در مورد اتفاقاتی است که آن‌ها را از هم جدا کرده است. آسوکا در دوئلی با اناکین شکست خورد و بخش‌هایی از گذشته‌اش را در طول جنگ‌های کلون دوباره تجربه کرد. او با اعتقاد از آموزه‌های اناکین به خاطر میراثش به عنوان دارث ویدر ابتدا از او امتناع ورزید، که منجر به دوئل دیگری بین‌شان شد. آسوکا در نهایت با درک اینکه او در سقوط اناکین نقشی نداشته است، زندگی کردن و مبارزه کردن را انتخاب کرد. خدمه سیندولا او را بازیابی کرد و پس از آن آسوکا با استفاده از توانایی‌هایش پی برد که رن با اسکول رفته است. ماتما با سیندولا تماسی گرفت و به او اطلاع داد که نیروهای جمهوری جدید در راه هستند تا او و آسوکا را به دلیل انجام یک ماموریت غیرمجاز بازداشت کنند. با رسیدن ناوگان جمهوری، آسوکا با کمک گرفتن از یک دسته پرگیل، و همراه با هویانگ از طریق هایپراسپیس به محل حضور بریجر و رن منتقل شد.

بخش ششم: خیلی، خیلی دور

چشم سیون به سیاره پریدیا رسید، خاستگاه باستانی مردم السبت که به نام داتومیری شناخته می‌شدند. السبث، اسکول، هاتی و رن با مادران اعظم دیدار کردند، گروهی از خواهران شب که با تراون متحد شده بودند. در مدتی که آن‌ها منتظر رسیدن این فرمانده بزرگ بودند، اسکول به هاتی گفت که سقوط جدای و ظهور امپراتوری بخشی از یک چرخه اجتناب ناپذیر بوده است، چرخه‌ای که او قصد دارد آن را بشکند. سپس تراون از راه رسید و با ارائه مدارکی به رن، او را سوار بر یک هاولر به دنبال بریجر فرستاد تا به قول اسکول احترام گذاشته باشد. پس از خروج رن، تراون به اسکول و هاتی دستور داد تا او را دنبال کنند تا بتوانند هم او و هم بریجر را بکشند. رن از کمین راهزنانی جان سالم به در برد و کمی بعد با نوتی‌های بومی این سیاره روبرو شد و آن‌ها را تا روستایشان تعقیب کرد، جایی که بالاخره بریجر را یافت و به او پیوست. اسکول در حین ردیابی رن احساس کرد که قدرت بیشتری در پریدیا وجود دارد و به هاتی گفت که قصد دارد منشا آن را پیدا کند و از آن استفاده کند. تراون با پیش‌بینی ورود آسوکا، تمام جزئیات مربوط تاریخ او را از السبث خواست و آماده دفاع در برابر او شد.

بخش هفتم: رویاها و جنون

در کوروسانت، سیندولا با یک جلسه دادرسی انضباطی روبرو شد که در طول آن سناتور زایونو به گزارش‌های او در مورد توطئه مخفی بقایای امپراتوری اعتراض کرد. در حین جلسه C-3PO از راه رسید و یک مجوز جعلی را از طرف لیا اورگانا به دادگاه ارائه کرد، و دادگاه مجبور شد تا سیندولا را تبرئه کند و ماتما نیز متقاعد شد که یک تهدید واقعی پیش رو است. پرگیل‌ها با رسیدن به پریدیا با یک میدان مین روبرو شدند که توسط نیروهای تراون تدارک دیده شده بود و از این رو عقب‌نشینی کردند. آسوکا و هویانگ به تنهایی ادامه دادند و مورد حمله جنگنده‌های دشمن قرار گرفتند و در یک میدان زباله فضایی پنهان شدند. آسوکا از طریق نیرو موفق به یافتن موقعیت رن شد و به سطح سیاره رفت. بریجر، رن و نوتی‌ها مورد حمله‌ی هاتی، راهزنان، و سربازان شب تراون قرار گرفتند، در حالی که اسکول جدا شده بود تا برنامه خود را دنبال کند. مداخله آسوکا، تراون را مجبور کرد تا سربازان شب باقی‌مانده‌اش را عقب بکشد تا برای خروج قریب‌الوقوع خود آماده شود. آسوکا هاتی را که جا مانده است دعوت کرد تا به آن‌ها ملحق شود، اما هاتی آن‌ها را ترک کرد. آسوکا، بریجر و رن از این که دوباره به یکدیگر پیوسته بودند خوشحال بودند.

بخش هشتم: جدای، جادوگر، و جنگ‌سالار

السبت برای مقابله با جدای از مادران اعظم شمشیر مادر تالزین را دریافت کرد. در همین حین بریجر با استفاده از قطعات یدکی استاد فقید خود، کینان جاروس، یک شمشیر نوری جدید ساخت. پس از اینکه فضاپیمای آن‌ها در اثر حمله یک جنگنده آسیب دید، آسوکا، رن و بریجر با پای پیاده به سمت نابودگر ستاره‌ای چیمارا رفتند که با چشم سیون لنگر انداخته است. آن‌ها در آنجا با اسبت و سربازان شب روبرو شدند، سربازانی که توسط مادران اعظم پس از کشته شدن دوباره احیا می‌شدند. رن از نیرو استفاده کرد تا به بریجر کمک کند بر روی چیمارا بپرد و سپس خودش برای کمک به آسوکا ماند و السبت را کشت. چشم سیون به فرافضا پرید و آسوکا، رن و هویانگ که نتوانسته بودند به آن برسند در پریدیا رها شدند. با رسیدن تراون و مادران اعظم به داتومیر، بریجر موفق به فرار شد و پس از مدت‌ها دوباره به سیندولا و چاپر پیوست. آسوکا، رن و هویانگ به نوتی‌ها پیوستند و خانه‌ی جدید خود را در پریدیا ساختند. هاتی نیز به راهزنان این سیاره پیوست، در حالی که اسکول به کوهی با یک مجسمه از خدایان مورتیس رسید.

قسمت‌ها

شماره
عنوان
کارگردان
نویسنده
تاریخ انتشار
۱
بخش اول: استاد و شاگرد
دیو فیلونی
دیو فیلونی
۲۲ آگوست ۲۰۲۳
۲
بخش دوم: زحمت و دردسر
استف گرین
دیو فیلونی
۲۲ آگوست ۲۰۲۳
۳
بخش سوم: زمان پرواز
استف گرین
دیو فیلونی
۲۹ آگوست ۲۰۲۳
۴
بخش چهارم: جدای سقوط کرده
پیتر رمزی
دیو فیلونی
۵سپتامبر ۲۰۲۳
۵
بخش پنجم: جانگجوی سایه
دیو فیلونی
دیو فیلونی
۱۲ سپتامبر ۲۰۲۳
۶
بخش ششم: خیلی، خیلی دور
جنیفر گتزینگر
دیو فیلونی
۱۹ سپتامبر ۲۰۲۳
۷
بخش هفتم: رویاها و جنون
گیتا واسنت پتل
دیو فیلونی
۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳
۸
بخش هشتم: جدای، جادوگر، و جنگ‌سالار
ریک فاموییوا
دیو فیلونی
۳ اکتبر ۲۰۲۳

تولید

توسعه

در دسامبر ۲۰۲۰، لوکاس‌فیلم تولید چندین سریال اسپین-آف از سریال مندلورین را اعلام کرد که شامل آسوکا و کتاب بوبا فت می‌شود و رویدادهای آن در کنار مندلورین جریان دارد و همه داستان‌های به هم پیوسته دارند. هر سریال به طور همزمان توسط جان فاورو و دیو فیلونی توسعه یافته است، و وظیفه ساخت، نوشتن، و تهیه‌کنندگی سریال آسوکا بر عهده فیلونی بوده است. این سریال بر روی شخصیت آسوکا تانو تمرکز دارد که توسط فیلونی در سریال انیمیشن جنگ ستارگان: جنگ‌های کلون خلق شد و اولین حضور لایو-اکشن این شخصیت در فصل دوم مندلورین صورت گرفت. در آوریل ۲۰۲۲، پیتر رمزی برای کارگردانی حداقل یک قسمت از سریال به کار گرفته شد، و فیلونی همچنین کارگردانی قسمت‌های متعدد سریال را بر عهده گرفت. یک سال بعد، بقیه کارگردانان تایید شدند که شامل استف گرین، جنیفر گتزینگر، گیتا پاتل و ریک فاموییوا می‌شد. کاتلین کندی، کری بک، و کالین ویلسون نیز به عنوان تهیه‌کنندگان اجرایی در این سریال ایفای نقش کرده‌اند.

فیلمبرداری

تصویربرداری اصلی در ۹ می ۲۰۲۲ در لس آنجلس، کالیفرنیا و با حضور اریک استیلبرگ و کوین تران به عنوان فیلمبردار آغاز شد. این سریال از فناوری تولید مجازی استیج‌کرفت (StageCraft) استفاده می‌کند. اپیزودها به طور همزمان با دو گروه فیلمبرداری شده‌اند. فیلمبرداری شش ماه به طول انجامید و در اکتبر به پایان رسید.

پذیرش

بینندگان

طبق اعلام دیزنی و لوکاس‌فیلم «بخش اول» سریال در پنج روز پس از انتشارش ۱۴ میلیون بازدید داشته است و به پربیننده‌ترین عنوان دیزنی پلاس در هفته اول عرضه تبدیل شده است. طبق گزارش سامبا تی‌وی، بخش اول در میان ۱.۲ میلیون خانواده در پنج روز اول مشاهده شده است. بنا بر پلتفرم تی‌وی تایم، سریال آسوکا در هفته ۴-۱۰ سپتامبر ۲۰۲۳ بیشترین استریم را در تمام پلتفرم‌های ایالات متحده داشته است.

نقدها

طبق گزارش وب‌سایت جمع‌آوری نقد و بررسی راتن تومیتوز ۸۸ درصد از ۲۱۱ منتقد، با میانگین امتیاز ۷.۴/۱۰ نقدی مثبت نسبت به سریال داشته‌اند. اجماع نقدها در این وب سایت چنین است:

«بازی قوی روزاریو داوسون در نقش اصلی و داستان محکمی که عناصر جدید و قدیمی حماسه جنگ ستارگان را حفظ کرده است، آهسوکا برای طرفداران این مجموعه ضروری است.»

در متاکریتیک نیز این سریال بر اساس نقد ۲۵ منتقد، میانگین وزنی ۶۸ از ۱۰۰ را دارد که نشان‌دهنده «بررسی‌های عموما مطلوب» است.

منبع

صفحات دیگر