ویکی جنگ ستارگان

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Star Wars Jedi: Fallen Order

اشتراک‌گذاری

جنگ ستارگان جدای: محفل سقوط کرده

Star Wars Jedi: Fallen Order

Star Wars Jedi: Fallen Order - جنگ ستارگان

توسعه‌دهنده

Respawn Entertainment

ناشر

الکترونیک آرتز

موتور بازی

آنریل انجین ۴

سبک

اکشن-ماجرایی

حالت‌ها

تک-نفره

درجه‌بندی سنی

نوجوانان

پلتفرم‌ها

مایکروسافت ویندوز، ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن 4

Star Wars Jedi: Fallen Order یک بازی ویدیویی تک-نفره است که توسط Respawn Entertainment توسعه یافته است. داستان بازی Star Wars Jedi: Fallen Order مربوط به پنج سال پس از رویدادهای Star Wars: Episode III Revenge of the Sith است و بخشی از زندگی یک جدای بازمانده یعنی کال کستیس را روایت می‌کند.

این بازی در تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۱۹ توسط الکترونیک آرتز برای پلتفرم‌های ویندوز، ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن 4 عرضه شد.

داستان بازی Star Wars Jedi: Fallen Order

فرار از براکا

پنج سال بعد از پایان جنگ‌های کلون، یک شاگرد سابق جدای به نام کال کستیس در یک گورستان اوراق وسایل نقلیه روی سیاره براکا کار می‌کرد، جایی که کشتی‌های اسقاطی مربوط جنگ‌های کلون در آنجا اوراق می‌شدند. یک روز در هنگام انجام کار حادثه‌ای رخ داد و کال برای نجات دوستش، پراف مجبور شد از نیروهایش استفاده کند. این اتفاق ناخواسته توسط یک دروید کاوشگر که متعلق به امپراتوری بود ضبط شد و به امپراتوری کهکشانی ارسال شد، و به این ترتیب هویت واقعی کال برای امپراتوری آشکار شد.

امپراتوری دو مفتش که توسط دارث ویدر آموزش دیده بودند، یعنی خواهر دوم و خواهر نهم را برای شکار کستیس اعزام کرد. کال توسط خواهر دوم تحت تعقیب قرار گرفت و همچنین پراف توسط او کشته شد. کال پس از مدتی تقلا، توسط سیر جوندا و گریز دریتوس نجات پیدا کرد و با فضاپیمای گریز که مانتیس نام داشت از براکا فرار کرد. سیر به کال گفت که او نیز قبلا یک جدای بوده است و این که استادِ کال یعنی جارو تاپال را می‌شناسد.

اکتشاف زیفو

در ادامه‌ی داستان بازی Star Wars Jedi: Fallen Order کال توسط سیر و گریز به سیاره بوگانو برده شد، جایی که یک مخزن باستانی در آنجا واقع شده بود و سیر امیدوار بود که کال بتواند آن را باز کند. کال در مسیر خود به سمت مخزن با یک دروید کوچک به نام BD-1 رفیق شد و این دروید حامل پیامی از طرف استاد سابق سیر یعنی انو کوردووا بود. پیام کوردووا افشا کرد که مخزن نام برده توسط یک تمدن باستانی به نام زیفو ساخته شده، و این که او یک هولوکرون جدای حاوی فهرستی از مکان‌های فرزندان حامل-نیرو را پنهان کرده است. سیر باور داشت که این فهرست می‌تواند منشا ترمیم محفل جدای باشد، و این محفل قادر به سرنگون کردن امپراتوری است. با این حال تنها راه دسترسی به آن دنبال کردن مسیر کوردووا و گذراندن آزمون‌های او بود.

به این ترتیب کال به زیبو، و معبدی روی سیاره داتومیر رفت و در آنجا سرنخی از ارتباط زیفو با سیاره کشیییک پیدا کرد. این سرنخ مربوط به یک آشنای کوردووا به نام تارفول فوکی بود که ممکن بود اطلاعاتی در مورد زیفو داشته باشد.

سفر به درخت منشا

کال در سیاره کشیییک با ساو گررا و پارتیزان‌های او متحد شد تا با نیروهای امپراتوری که ووکی‌های بومی سیاره را به بردگی گرفته بودند مبارزه کند. کال که در آنجا موفق به یافتن تارفول نشد برای تحقیق معبدی به زیفو بازگشت، جایی که او با خواهر دوم دوباره روبرو شد. خواهر دوم هویت واقعی خود یعنی تریلا سودوری را افشا کرد، کسی که قبلا شاگرد سیر بوده است. تریلا اعلام کرد که در گذشته سیر تحت فشار شکنجه به او خیانت کرده و جایگاه تریلا را برای امپراتوری افشا کرده و او اسیر شده است. او همچنین پیش از رفتنش به کال هشدار داد که سیر به او نیز خیانت خواهد کرد. کال در ادامه‌ی داستان پی برد که برای باز کردن مخزن باید یک آستریوم زیفو را پیدا کند، با این حال او در این مسیر توسط یک شکارچی جایزه‌بگیر اسیر شد.

زمانی که کال بیدار شد، او به واسطه‌ی یک جنایتکار به نام سورک تورمو مجبور به مبارزه در یک میدان گلادیاتوری شد. کال توسط سیر و گریز نجات پیدا کرد، و گریز به این خاطر که بدهی‌های او به سورک مسبب ربوده شدن کال بود عذرخواهی کرد. سپس آن‌ها مخابره‌ای را دریافت کردند مبنی بر این که تارفول خوهان صحبت کردن با کال است، و آن‌ها به این منظور به کشیییک بازگشتند. تارفول کال را برای یافتن پاسخ‌هایش به بالای درخت منشا هدایت کرد. در آنجا او یک تصویر ضبط شده‌ی دیگر از کوردووا پیدا کرد که به این موضوع اشاره داشت که آستریوم در سیاره داتومیر قابل یافتن است. در همین مقطع کال توسط خواهر نهم مورد حمله قرار گرفت. کال طی نبردی سخت موفق به شکست این مفتش شد و راهی داتومیر شد.

دردسرهای داتومیر

کال در همان ابتدای ورودش به داتومیر، با نایت‌سیستر مرین روبرو شد، کسی که جدای  را به دلیل قتل عام مردمش در جنگ‌های کلون مقصر می‌دانست. این نایت‌سیستر از تمام قدرت خود برای متوقف کردن کال استفاده کرد. با پیشروی بیشتر، کال با مشاهده‌ی یک فلش‌بک به یاد آورد که استادش جارو خودش را برای محافظت از کال در برابر سربازان کلون قربانی کرده است. کال توسط روح جارو مورد حمله قرار گرفت که در نتیجه‌ی این حمله شمشیر نوری‌اش تخریب شد.

مدتی بعد کال با یک جدای سابق دیگر به نام تارون مالیکوس دیدار کرد. این فرد به دنبال یادگیری قدرت نایت‌سیسترها بود و می‌خواست آن‌ها را در مقابل جدای قرار دهد. مالیکوس به کال پیشنهاد آموختن چگونگی اداره‌ی قدرت تاریک داتومیر را علیه خواسته‌های مرین داد. با این حال کال این پیشنهاد را رد کرد و با وجود حملات پی در پی مرین از داتومیر فرار کرد. سیر با اشاره به گذشته‌ی خود اذعان کرد که وقتی تریلا تبدیل به یک مفتش شد، او نیز به شکل مختصر به جنبه‌ی تاریک روی آورد و دلیل قطع کردن ارتباطش با نیرو نیز همین موضوع بوده است.

در ادامه‌ی داستان Star Wars Jedi: Fallen Order خدمه فضاپیمای مانتیس به سیاره ایلوم رفتند تا یک کریستال کایبر را پیدا کنند، چیزی که کال برای ساختن یک شمشیر نوری جدید به آن نیاز داشت. پس ساخت این سلاح کال در بازگشت به داتومیر باری دیگر با روح جارو روبرو شد و این بار او بر احساس گناه خود نسبت به مرگ استادش غلبه کرد. در آنجا مالیکوس نیز باری دیگر تلاش کرد تا کال را به جنبه‌ی تاریک بکشاند و زمانی که کال آن را رد کرد مالیکوس به او حمله کرد. مرین در شکست دادن مالیکوس به کال کمک کرد و پس از آن کال قادر به متقاعد کردن مرین شد تا به خدمه مانتیس بپیوندد.

بازیابی هولوکرون

خدمه فضاپیمای مانتیس به سیاره بوگانو بازگشت و کال با استفاده از آستریوم، مخزن واقع در این سیاره را باز کرد و هولوکرون آشکار شد. تریلا در همین مقطع اقدام به ربودن هولوکرون کرد و فرار کرد. پس از آن سیر دوباره خود را در مقام یک استاد جدای آزمود و کال را به مقام شوالیه جدای ترفیع داد. آن‌ها به مرکز فرماندهی مفتشان حمله کردند و کال با شکست دادن تریلا قادر به بازیابی هولوکرون شد.

سیر سعی کرد تریلا را اصلاح کند اما دارث ویدر در صحنه حاضر شد و تریلا را به خاطر شکست خوردنش کشت. کال و سیر به سختی از دست ویدر فرار کردند. پس از آن اعضای خدمه با در اختیار داشتن هولوکرون به دنبال اقدام بعدی خود بودند، اما کال با درک این موضوع که جمع‌آوری بچه‌های حساس-به-نیرو تنها کار امپراتوری را برای هدف قرار دادن آن‌ها آسان‌تر می‌کند، اقدام به نابود کردن هولوکرون کرد و اعلام کرد که سرنوشت آن‌ها باید به نیرو سپرده شود.

گیم‌پلی

Star Wars Jedi: Fallen Order یک بازی اکشن-ماجرایی سوم شخص و داستان-محور است که تنها به صورت تک-نفره قابل بازی است. بازیکن در نقش کال کستیس قرار دارد که باید در برابر افراد متعلق به امپراتوری از جمله خواهر دوم زنده بماند. کال در طول داستان بازی Star Wars Jedi: Fallen Order از مکان‌های جدید و همین طور مکان‌های موجود در مجموعه استار وارز مثل کشیییک و داتومیر بازدید می‌کند و به جستجوی آن‌ها می‌پردازد. او همچنین دوستان و متحدان جدیدی پیدا می‌کند مثل ساو گررا و شوالیه سابق جیدای یعنی سیر جوندا.

بازیکن در طول جستجوی خود با موجودات مختلفی روبرو می‌شود و سلاح اصلی‌اش برای مقابله با این موجودات یک لایت‌سیبر یا همان شمشیر نوری معروف مجموعه است. کال همچنین در هنگام مبارزه قادر است از نیروی خود بهره ببرد و دشمن را مدت کوتاهی آهسته کند. همچنین جاخالی دادن دیگر مکانیسم مهم موجود در مبارزات است و در هنگام حملات خطرناک دشمن (قابل تشخیص با قرمز شدن دشمن) بازیکن می‌بایست با جاخالی دادن از این حملات دوری کند. لازم به ذکر است که هیچ مکانیسم مخفی‌کاری در بازی وجود ندارد و بازیکن یا می‌بایست با دشمنان به طور مستقیم روبرو شود یا از آن‌ها فرار کند.

یک سیستم درخت مهارت نیز در بازی وجود دارد که بازیکن با به دست آوردین امتیازهایی می‌تواند مهارت خود را پرورش دهد. این سه دسته شامل پرورش سلامتی و بقا، پرورش مهارت در استفاده از لایت‌سیبر و پرورش استفاده از نیرو هستند.

توسعه

استیگ اسموسن که به خاطر کارگردانی بازی God of War III شناخته می‌شود در سال ۲۰۱۴ به عنوان کارگردان به Respawn Entertainment پیوست و رهبری تیم دوم توسعه‌ی این استودیو را بر عهده گرفت. ارون کونترراس که یکی از طراحان داستان بازی مافیا ۳ بود، رهبر تیم روایت بازی بوده است که این تیم حاوی کریس اولون و چهار نویسنده دیگر است. استودیوی ریسپاون همچنین برای ساخت شخصیت‌ها و مکان‌های جدید با لوکاسفیلم همکاری داشته است.

بازی با موتور آنریل انجین ۴ توسعه یافته است. نقشه بازی تا حدودی الهام گرفته از بازی The Legend of Zelda: The Wind Waker و مجموعه دارک سولز است. اسموسن اعلام کرده که هدف تیم برای طراحی بازی ایجاد یک سیستم مبارزه‌ی عمیق و بهره بردن از جنبه‌های طراحی نقشه‌ی Metroidvania (یک زیر-سبک از بازی‌های ویدیویی که از مجموعه کستلوانیا و متروید گرفته شده است) بوده است.

در ۸ ژوئن ۲۰۱۹ همکاری دو آهنگساز یعنی گوردی هاب و استیون برتون در این پروژه تائید شد که گوردی هاب قبلا در بازی‌های Star Wars: The Old Republic و  Star Wars: Battlefront همکاری داشته بود، و استیون برتون نیز در دیگر بازی‌های استودیو ریسپاون از جمله تایتانفال و اپکس لجندز همکاری داشت.

تصاویر

داستان بازی Star Wars Jedi: Fallen Order

داستان بازی Star Wars Jedi: Fallen Order

داستان بازی Star Wars Jedi: Fallen Order

ویدیوها

منابع

صفحات دیگر