بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Star Wars Jedi: Survivor

اشتراک‌گذاری

جنگ ستارگان جدای: بازمانده

Star Wars Jedi: Survivor

Star Wars Jedi: Survivor - جنگ ستارگان

توسعه‌دهنده

ریسپاون انترتیمنت

ناشر

الکترونیک آرتز
لوکاس‌فیلم گیمز

تاریخ انتشار

۲۸ آوریل ۲۰۲۳

موتور

آنریل انجین ۴

سبک

اکشن-ماجرایی

درجه سنی

نوجوانان

پلتفرم‌ها

اکس‌باکس سری اکس/اس
پلی‌استیشن 5
مایکروسافت ویندوز

مجموعه

جنگ ستارگان جدای

کارگردان

استیک آسموسن

خط زمانی

رویداد پیشین

Star Wars Jedi: Survivor یک بازی ویدئویی تک-نفره در مجموعه جنگ ستارگان جدای است. این بازی توسط ریسپاون انترتیمنت توسعه یافته و توسط الکترونیک آرتز منتشر شده است. داستان Star Wars Jedi: Survivor دنباله‌ای بر رویدادهای بازی Star Wars Jedi: Fallen Order (بازی سال ۲۰۱۹) است. این بازی در ۲۸ آوریل ۲۰۲۳ برای پلتفرم‌های پلی‌استیشن 5، اکس‌باکس سری اکس/اس و ویندوز منتشر شد.

داستان Star Wars Jedi: Survivor

پنج سال پس از نابودی هولوکرون جدای، کال کستیس شوالیه جدای راه خود را از سر جوندا، گریز دریتوس و مرین جدا کرد تا به عنوان یک مبارز مقاومت زیر نظر ساو گررا کار کند و به نبرد خود علیه امپراتوری ادامه دهد. او در ماموریتی با مزدوری به نام بود آکونا همکاری کرد تا به پایتخت امپراتوری کوروسانت نفوذ کند و اطلاعات نظامی ارزشمند سناتور داهو سیجان را برباید. خواهر نهم پس از آن که از شکست قبلی خود در کشیییک جان سالم به در برد، به دنبال شکار کال رفت و در این فرآیند سیجان را کشت. اگرچه کال قادر به بازیابی داده‌ها و کشتن خواهر نهم شد، اما سایر اعضای تیم نفوذی کشته شدند و کال و بود تنها بازماندگان تیم بودند. کال با وجود تمام تلاش‌هایش، پس مشاهده داده‌ها پی برد که امپراتوری تنها قدرتمندتر و گسترده‌تر شده است، و این موضوع باعث ناامیدی او بود.

هنگامی که فضاپیمای استینگر مانتیس در اثر فرار از کوروسانت آسیب دید، کال تصمیم گرفت به سیاره دورافتاده‌ی کوبوه برود تا گریز را پیدا کند. او در آنجا شاهد بود که جمعیت محلی زیر سلطه‌ی یک سازمان جنایتکار به نام مهاجمان بدلم، به رهبری یک گندای زره‌پوش به نام ریویس است. پس از مبارزه‌ی کال با مهاجمان بدلم، گریز او را به غاری هدایت کرد تا قطعات مورد نیاز برای تعمیر مانتیس را پیدا کند. در حین کاوش، کال با یک دروید از محفل جدای به نام ZN-A4 یا «زی» روبرو شد. زی یک دستگاه تیونر را به کال داد و به او گفت که صدها سال پیش به او دستور داده شده است تا دستگاهی به نام فورست اری (Forest Array) را فعال کند، اما او در نهایت در غارها به دام افتاده است. کال در سفر به فورست اری، تجسمی از از دو جدای یعنی داگن گرا و سانتاری خری را مشاهده کرد و پی برد که سیاره‌ی افسانه‌ای تانالور در پشت سحابی کوبوه ابیس پنهان شده است که ظاهرا غیر قابل نفوذ است. کال فورت اری را فعال کرد و داان را در یک مخزن باکتا معلق یافت. کال به امید استخدام یک شوالیه جدای جدید، داگن را آزاد کرد اما وقتی متوجه شد که داگن به سمت تاریکی نیرو سقوط کرده است شوکه شد. سپس داگن با کمک ریویس و مهاجمان بدلم فرار کرد.

کال، بود و گریز پس از تعمیر استینگر مانتیس، به سمت سیاره جدها رفتند، جایی که سر جوندا با مرین و انو کوردووا  به کمک یک سازمان مقاومت به نام مسیر پنهان در حال بازسازی آرشیوهای جدای بودند. سر و کوردووا از این آرشیو برای تحقیق در مورد کوبوه و تانالور استفاده کردند، و کال و بود برخی از تاسیسات قدیمی داگن را بررسی کردند. کوردووا توضیح داد که قرن‌ها پیش، داگن اولین و تنها خلبانی بوده است که توانسته مسیری را از طریق کوبوه ابیس پیدا کند و تانالور را کشف کند. خری قطب‌نماهای ویژه‌ای را برای حرکت در کوبوه ابیس ایجاد کرد و جمهوری یک شهرک و معبد جدای را در تانالور ایجاد کرد. با این حال در مقطعی نیهیل به تانالور حمله کرد و باعث شد جمهوری از این سیاره عقب‌نشینی کند و تمام قطب نماها را نابود کند، اگرچه کوردووا خاطرنشان کرد که سه قطب‌نما هنوز مانده است. کال، مرین، بود و گریز تصمیم گرفتند برای یافتن قطب‌نما به کوبوه برگردند. دو مورد از آن‌ها غیرقابل بازیابی بودند. کال موفق به کشتن ریویس شد و همراه با بود تلاش کرد تا داگن را بکشد و قطب‌نمایش را بازیابی کند، که در این روند قطب‌نما آسیب دید. کال تصمیم گرفت تا از تانالور به عنوان یک قلعه غیر قابل نفوذ برای مسیر پنهان استفاده کند و به بازسازی نظم جدای بپردازد. با این حال، بود فقط می‌خواست از آنجا به عنوان پناهگاه مخفی برای دخترش کاتا استفاده کند. در این میان کال و مرین نیز وارد رابطه‌ای عاشقانه می‌شوند.

کال و سایرین به جدها بازگشتند، جایی که کوردووا قادر به تعمیر قطب‌نما بود، با این حال افشا شد که بود یک جاسوس امپراتوری است و او قطب‌نما را دزدید و در این فرآیند کوردووا را کشت. کال با عصبانیت او را تعقیب کرد و پی برد که بود نه تنها یک جاسوس است، بلکه یک جدای سابق نیز هست. کال قادر نشد تا جلوی فرار بود را بگیرد و به خاطر زخم‌هایش بیهوش شد. در همین حال، امپراتوری یک حمله‌ی تمام عیار را به آرشیوها ترتیب داد که در طی آن سر جوندا وقتی در برابر دارث ویدر مقاومت می‌کرد تا متحدانش فرار کنند، کشته شد. کال از خیانت بود خشمگین بود و از طریق یک وسیله‌ی ردیاب موفق به ردگیری او در سامانه نووا گارون شد. در آنجا، آن‌ها یک پایگاه اداره امنیت امپراتوری (ISB) را پیدا کردند و برای مقابله با بود به آن نفوذ کردند. او اعتراف کرد که در طول جنگ‌های کلون یک مامور مخفی از محفل جدای بوده است، اما یک قرارداد همکاری را با ISB بست تا امنیت خود و دخترش را تامین کند. بود همچنین فاش کرد که کشاندن کال به سمت نووا گارون یک حیله و ایجاد حواس‌پرتی بوده است. او که امیدوار در تانالور از چنگ ISB رها شود، همراه با کاتا و قطب‌نما فرار کرد. کال تصمیم گرفت تا از تاریکی درونی خود به منظور فرار از پادگان امپراتوری استفاده کند، اگرچه او خود را به طور کامل تسلیم تاریکی نکرد.

کال یک رکورد به جا مانده از خری را بازیابی کرد که توضیح می‌داد آرایه‌های موجود روی کوبوه می‌توانند برای باز کردن یک مسیر جایگزین از طریق کوبوه ابیس استفاده شوند. زی داوطلب شد که آرایه‌ها را فعال کند تا کال و دوستانش بتوانند به تانالور بروند. در آنجا، آن‌ها دوباره با بود روبرو شدند و او با وجود درخواست‌های کاتا، حاضر به عقب‌نشینی نشد و کال و مرین را مجبور کرد تا او را بکشند. پس از آن، آن‌ها یک مراسم خاکسپای برای کوردووا سر، و بود گرفتند. با تحت کنترل بودن سیاره تانالور، کال، مرین و گریز تصمیم گرفتند تا سرپرستی کاتا را بپذیرند و همین طور تصمیم گرفتند تا با مسیر پنهان و پیروان باقی مانده‌ی سر تماس بگیرند تا آن‌ها را به تانالور منتقل کنند.

گیم‌پلی

Survivor مانند بازی قبلی این مجموعه، یک بازی اکشن-ماجرایی تک-نفره‌ی سوم شخص است که در طراحی مراحل آن از عناصر سبک «مترویدوینیا» و «سولز» استفاده شده است و تمرکز بازی روی داستان، مبارزات و اکتشاف است. این بازی دارای پنج سطح دشواری است: حالت داستانی، جدای پدوان، شوالیه جدای، استاد جدی و استاد بزرگ جدای. انتخاب سطح دشواری بر عناصری مثل زمان بندی دفع، آسیب‌های دریافتی، و تهاجم دشمن تاثیرگذار است.

مبارزات در Survivor مشابه Fallen Order است و یک سیستم «موضع‌گیری» به آن افزوده شده است. موضع‌ها شامل استفاده از سلاح‌های تک-تیغه و دو-تیغه است که از بازی قبل بازگشته‌اند و اکنون دو حالت دیگر هم افزوده شده است که یکی تیغه‌های دوگانه با تمرکز روی حمله، و دیگری موضوع کراس‌گارد است که به شدت قدرتمند اما کند است. بازیکن حداکثر دو موضع را می‌تواند در یک زمان تجهیز کند این موضع‌ها را می‌تواند در مکان‌های خاصی از بازی تغییر دهد.

گزینه‌های سفارشی‌سازی بسیار گسترده‌تر شده‌اند: علاوه بر موارد بازی قبلی، در این بازی امکان انتخاب مدل موی، ریش، لباس‌ها، زیرپیراهن‌ها، شلوار، و یک سیستم گسترده برای سفارشی‌سازی شمشیر نوری و بی‌دی-۱ وجود دارد. با این حال، قابلیت سفارشی کردن رنگ مانتیس از بازی قبلی وجود ندارد. گزینه‌های سفارشی‌سازی اغلب از طریق کاوش و تکمیل ماموریت‌های جانبی باز می‌شوند.

Survivor همانند عنوان قبل دارای یک درخت مهارت است که می‌توان آن را با استفاده از امتیازات مهارت ارتقا داد، امتیازهایی که با انجام کارهایی مانند شکست دادن دشمنان و یافتن کلکسیون‌های مخفی به دست می‌آیند. با این حال بر خلاف Fallen Order این بازی دارای درخت‌های مهارت کاملا مجزا برای هر موضع است، و درختان جداگانه‌ای برای تله‌کینزی و نیرو وجود دارد. همچنین چند قدرت مبتنی بر نیرو اضافه شده است.

در سیاره کوبو نوعی «هاب» وجود دارد که بازیکن در آنجا می‌تواند با سایر شخصیت‌ها تعامل داشته باشد، از فروشگاه‌ها آیتم بخرد، و ماموریت‌های جانبی را پیش ببرد. همچنین امکان «استخدام» شخصیت‌هایی وجود دارد که اغلب با باز شدن یک دیالوگ یا ویژگی همراه است.

همانند Fallen Order، در صورتی که بازیکن شکست بخورد، تجربه‌ی به دست آمده تا آخرین امتیاز مهارت از دست می‌رود و بازیکن به آخرین مکان مدیتیشن بازدید شده بازمی‌گردد. در صورت بازگشت به محل مرگ و کشتن دشمن درخشان شده، می‌توان نیرو، سلامتی و تجربه از دست رفته را بازیابی کرد.

توسعه

ساخت دنباله‌ی بازی Star Wars Jedi: Fallen Order در ژانویه ۲۰۲۲ تائید شد. عنوان این بازی یعنی Star Wars Jedi: Survivor در می ۲۰۲۲ همراه با پخش اولین تریلر CGI اعلام شد. این بازی توسط ریسپاون انترتیمنت توسعه داده شد و در ۲۸ آوریل ۲۰۲۳ منتشر شد.

استیگ آسموسن ادعا کرده است که ری تریسینگ و دیگر قابلیت‌های نسل جدید، ریسپاون را قادر می‌سازد تا با کیفیتی بسیار بالاتری به توسعه بازی بپردازد. Survivor که تنها برای پلتفرم‌های نسل نهم را هدف قرار داده است، از ویژگی‌های این نسل مثل زمان بارگذاری بسیار سریع‌تر برخوردار است.

منابع

صفحات دیگر