بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

رپتایل

اشتراک‌گذاری

رپتایل

Reptile

رپتایل - مورتال کمبت

نام واقعی

سایزوت

خاستگاه

زاترا

گونه

سلاح‌ها

کونای (MK, MK 2011)
تبر جنگی (MK4, MKG)
کیرهاشی (MK:DA, MK:TE, MK:A)

سبک مبارزه

هونگ جیا (MK:DA, MK:TE)
خرچنگ (MK:DA, MK:TE)
پائو چوی (MK:A)

بازی‌ها

Mortal Kombat (غیرقابل بازی/باس مخفی)
Mortal Kombat II
Ultimate Mortal Kombat
Ultimate Mortal Kombat 3
Mortal Kombat Trilogy
Mortal Kombat Advance
Mortal Kombat 4
Mortal Kombat Gold
MK: Deadly Alliance
MK: Tournament Edition
MK: Shaolin Monks
MK: Armageddon
Mortal Kombat (2011)
Mortal Kombat X
Mortal Kombat Mobile
Mortal Kombat 1

بازیگر

دنیل پسینا (MK, MKII)
جان ترک (UMK3، MKT، MKAdvance، MK4، MKG)
کیت کوک (فیلم اول)
ری پارک (فیلم دوم)
مارک کاسو (فیلم دوم)
سلطان الدین (فیلم دوم)
ریچارد دورتون (MKR)
جان والرا (Conquest)
تام تیلورسون (MK:A)
مارز تیمز (MK 2011)
استیون بلوم (MKX)
اندرو مورگادو (MK1)

سایزوت (Syzoth) که بیشتر با نام رپتایل (Reptile) شناخته می‌شود شخصیتی در مجموعه بازی مورتال کمبت است. او یک خزنده انسان‌نما از قلمرو زاترا، و یکی از شناخته‌شده‌ترین شخصیت‌های مجموعه است. رپتایل در طول مجموعه به عنوان یک شخصیت خنثی و متضاد عمل کرده است و اغلب در کنار بسیاری از شخصیت‌های اوت‌ورلد قرار گرفته است و در عین حال به شنگ سونگ وفادار مانده است.

رپتایل یکی از معدود شخصیت‌های اصلی در اولین بازی مورتال کمبت انجام داد که به عنوان یک شخصیت مخفی و غیرقابل حاضر بود و اولین شخصیت مخفی در کل مجموعه محسوب می‌شود. در مورتال کمبت II او به یک شخصیت قابل بازی تبدیل شد.

درباره رپتایل

رپتایل یک موجود سبز پوش و خزنده‌ی انسان‌نما است. او دارای صورتی زشت و زننده است، و به خاطر مخفی‌کاری شگفت‌انگیزش و همین طور وفاداری بی‌چون و چرایی که دارد مشهور است. برخلاف بسیاری از افراد دیگر، رپتایل برای دست یافتن به قدرت تلاش نمی‌کند. او درگیر یک اختلال ذهنی با این وسواس است که باید آخرین عضو باقیمانده از نژاد خودش (سورین‌ها) را پیدا کند، یا این که خاستگاه خود زاترا را از چنگ اوت‌ورلد آزاد کند. به همین سبب او همیشه به شائو کان وفادار است و تنها برای بقای خودش است که از سایر اربابان اطاعت می‌کند، تا بتواند هدفش را که بازگشت زاترا به شکوه سابقش است محقق کند. با وجود این که او فردی صادق و خوش‌نیت است، اما وسواسش برای رسیدن به هدفش باعث می‌شود تا او گاهی به طور موقت دچار دیوانگی شود.

او در واقع ابتدا ترکیبی از دو شخصیت اسکورپیون و ساب-زیروی اول بود که قادر به استفاده از حرکات هر دوی آن‌ها بود. جان توبیاس و اد بون، سازندگان مورتال کمبت در مصاحبه‌ای این موضوع را تایید کردند که در زمان خلق او از ترکیب اسکورپیون و ساب-زیرو استفاده شده است و حتی این موضوع در مورد رنگ او نیز صادق است (زرد + آبی = سبز). آن‌ها نام این شخصیت را به خاطر رنگ سبزش که شبیه به سوسمار بود رپتایل (خزنده) گذاشتند. در حالی که در آن زمان عمق شخصیت رپتایل زیاد نبود، اما برای انتشار نسخه‌ی دوم بازی روی داستان او کار شد. به این ترتیب رپتایل با حرکات مخصوص خود به دومین دوره تورنومنت قدم گذاشت.

هنوز مشخص نیست که سن رپتایل چقدر است. برآوردها سن او را ده‌ها هزار سال یا حتی میلیون‌ها سال تخمین می‌زنند. اما آنچه می‌دانیم این است که ارث‌رلم طی نبردی بین خدایان میلیون‌ها سال پیش تخریب شد و نژاد رپتایل به قلمروی دیگری به نام زاترا فرار کرد، قلمرویی که بعدها توسط امپراتور اوت‌ورلد یعنی شائو کان تسخیر شد. شائو کان به همان شیوه‌ای که سایر قلمروها را فتح می‌کرد، بیشر اهالی زاترا را از بین برد و تنها تعدادی معدودی از آن‌ها باقی ماندند. یکی از این بازماندگان رپتایل بود. او برخلاف دیگر همنوعان خود که مجبور به بردگی شدند آموزش دید تا در خدمت شائو کان و شنگ سونگ باشد.

در سومین خط زمانی جدید که در مورتال کامبت ۱ به تصویر کشیده شد، نژاد سورین دیگر منقرض نشده بود. با این حال، سایزوت به دلیل داشتن توانایی تغییر شکل به انسان، در میان مردم خود رانده شد. برخلاف تجسم‌های قبلی او که ظاهر خزنده‌ای داشت و آن را پشت ماسک پنهان می‌کرد، در این نسخه او می‌تواند آزادانه بین ظاهر انسانی و شکل واقعی سورین خود تغییر شکل دهد. او توسط لیو کانگ، خدای آتش استخدام شد تا با یک تهدید در آینده مبارزه کند.

بیوگرافی

مورتال کمبت (۲۰۱۱): «زاترا، قلمروی خاستگاه او از بین رفته است و به طرز اسرارآمیزی نابود شده است. رپتایل آخرین بازمانده شناخته شده از نژاد خود است. او از آن زمان اوت‌ورلد را خانه خود کرده است. شائو کان از تسلط رپتیال در مخفی‌کاری بهره بود، به طوری که او از خائنان مظنون جاسوسی می‌کرد و دشمنان شناخته شده امپراتوری را می‌کشت. دانستن اینکه او آخرین نفر از نژاد خود است، رپتایل را آزاد می‌دهد. او حاضر است هر کاری را برای هر کسی انجام می‌دهد تا قلمرواش بازیابی شود.»

مورتال کمبت ایکس: «قلمرو خاستگاه رپتایل مدت‌ها پیش توسط شائو کان امپراتور اوت‌ورلد تسخیر شده است و رپتایل تنها بازمانده آن است. او از آن زمان صادقانه به حاکمان اوت‌ورلد خدمت کرده است - تا جایی که بتواند راهی برای بازآفرینی نژاد خود پیدا کند. رپتایل دارای ویژگی‌های خزنده‌ای بسیاری است که او را به یک دشمن سرسخت تبدیل می‌کند.»

خط داستانی

مورتال کمبت

رپتایل در اولین تورنمنت به عنوان یک محافظ وفادار به شنگ سونگ خدمت کرد. او که یک استاد پنهان‌کاری بود، پنهان ماند و به طور مدام مراقب شنگ سونگ بود و به وظیفه خود وفادار بود. او به ندرت می‌جنگید، اما جنگجوی بسیار ماهری بود.

مورتال کمبت II

او از ارباب خود در برابر آسیب محافظت کرد و سپس مأموریت‌های ویژه‌ای را از شائو کان دریافت کرد، کسی که به رپتایل وعده داده بود در صورت انجام بی چون و چرای دستوراتش، سایر اعضای نژاد رپتایل را از بردگی آزاد کند.

آلتیمت مورتال کمبت ۳

در طول تهاجم کان به آن جهان، کیتانا به مناطق ناشناخته ارث‌رلم فرار کرد. رپتایل توسط شائو کان فرستاده شد تا جید را پیدا کند و در صورت لزوم کیتانا را بکشد. او موفق نشد زیرا جید به او خیانت کرد تا به کیتانا کمک کند.

پس از پایان جنگ، با شکست کان و آزاد شدن زمین و عدنیا، رپتایل به عنوان یک زندانی به عدنیا بازگردانده شد و به خاطر نسل‌کشی محاکمه شد. این برای او طنزی تلخ بود زیرا نژاد خودش زمانی قربانی همین عمل شده بود. سپس رپتیل به ندررلم تبعید شد.

مورتال کمبت ۴

هنگامی که شیناک، خدای ارشد به عدنیا حمله کرد، رپتایل فرصت را غنیمت شمرد تا به عنوان فرمانده به ارتش تاریکی شیناک بپیوندد، به این امید که شینوک را متقاعد کند که نژاد تقریبا منقرض شده‌اش را احیا کند. پس از اینکه یک بار دیگر او در جناح بازنده قرار گرفت و با وجود اینکه هیچ‌کدام از اربابانش هرگز به وعده‌هایشان عمل نکرده بودند، دوباره به اوت‌ورلد فرار کرد و به اربابان قدیمی‌اش پیوست.

مورتال کمبت: دیسپشن

رپتایل ناامید و بی‌هدف در اوت‌ورلد سرگردان بود تا اینکه دوباره با نیتارا برخورد کرد. رپتایل برای داشتن یک ارباب جدید مستاصل بود اما وفاداری خود را به نیتارا اعلام کرد. با این حال رپتایل خبر نداشت که قرار است تنها یک مهره در نقشه‌های نیتارا برای رهایی مردم او از اوت‌ورلد باشد. نیتارا در اولین قدم خود به اندازه‌ی کافی حواس رپتایل را منحرف کرد تا اتحاد مرگبار قادر شد بدون هیچ مانعی شائو کان را بکشد. ریتارا سپس رپتیل و سایرکس، نینجای سایبری را برای نبردی دستکاری کرد. رپتایل به سایرکس آسیب رساند و اطمینان حاصل کرد که این نینجا سایبری بعدا به نیتارا در جستجوی گوی پورتال کمک خواهد کرد. در نهایت، رپتایل متوجه شد که نیتارا او را فریب داده است و نقشه او منجر به مرگ اربابش شائو کان شده است. رپتایل خشمگین این خون‌آشام و سایرکس را تا معبد لاوا دنبال کرد، اما او خیلی دیر رسیده بود. گوی پورتال از بین رفته بود و هیچ نشانی از نیتارا و سایرکس نبود. تنها چیزی که باقی مانده بود تخم اژدهای اوناگا بود که تقریبا به طور کامل رشد کرده بود. موجود از تخم بیرون آمد و یک پرتوی نور به رپتایل برخورد کرد و بدن او تبدیل به حامل اوناگا شد (معلوم نیست که آیا بعد از آن تخم هنوز به اژدهای دیگری تبدیل شده است یا خیر، اما بعید است).

مورتال کامبت: آرماگدون

جدایی رپتایل از اوناگا در پایان‌بندی نایت‌ولف در دیسپشن توضیح داده شد، به این ترتیب که روح اوناگا را به ندررلم پیوند زده شد و بدن بی‌جان رپتایل پس از ضربه نهایی شوجینکو روی زمین دیده شد.

رپتایل بعدا به نیروهای تاریکی پیوست و در آنجا برای مدت کوتاهی با کیتانا درگیر شد و در جریان نبرد نهایی کشته شد.

مورتال کمبت ۲۰۱۱

مبارزه رپتایل برای اوت‌ورلد در برابر ارث‌رلم در دهمین دوره مسابقات مورتال کمبت ادامه داشت. او در اولین رویارویی با جانی کیج مبارزه کرد، اما شکست خورد. پس از پایان مسابقات، رپتایل، باراکا و کیتانا به سراغ شنگ سونگ رفتند و او را نزد شائو کان، امپراتور اوت‌ورلد آورند تا به خاطر شکستش در ادغام قلمروها محاکمه شود. رپتایل در طول دومین تورنمنت مورتال کمبت ظاهر دیگری داشت. او چیزی را در گوش شنگ سونگ زمزمه کرد که این جادوگر را خوشحال کرد.

بعدا رپتایل در طول تهاجم به ارث‌رلم دیده شد و از ساختمانی که افسران پلیس کورتیس استرایکر و کابال در بالای آن بودند بالا رفت. رپتایل از تمام گلوله‌هایی که به سمت او شلیک می‌شد طفره رفت و اسیدی را به سمت کابال ریخت و او را ناتوان کرد. سپس استرایکر با رپتایل مبارزه کرد و او را شکست داد. پس از این شکست دیگر او دیده نشد.

مورتال کمبت ایکس

پنج سال قبل از داستان، رپتیل ظاهرا اولین متحد کوتال کان بود. این دو به دی وورا نزدیک شدند و از او خواستند که در سرنگونی امپراتور میلینا به آن‌ها کمک کند. لحظاتی بعد، میلینا، ارمک، باراکا و چند سرباز تارکارتان وارد اتاق شدند و این سه را به خیانت متهم کردند. سپس رپتایل به افراد داخل اتاق فاش کرد که دید میلینا چگونه در گودال‌های گوشت شنگ سونگ ساخته شده است و اینکه او در واقع دختر شائو کان نیست و از این رو وارث قانونی تاج و تخت نیست. میلینا که از طغیان رپتایل خشمگین شده بود، به افرادش دستور داد تا این غاصبان را بکشند. با این حال، ارمک به میلینا خیانت کرد و به غاصبان پیوست. پس از اینکه دی وورا باراکا را کشت و بقیه سایر تارکاتان‌ها را شکست دادند، کوتال دستور داد تا میلینا را محبوس کنند و بنابراین سلطنت خود را به عنوان امپراتور جدید اوت‌ورلد آغاز کرد.

در مقطعی دیگر رپتایل، همراه با ارون بلک و ارمک در حال تحقیق در مورد اجساد به جا مانده از دی وورا پس از خیانت او به اوت‌ورلد و ربودن سنگ طلسم شیناک بودند. تاکدا پس از فرار از اسارت با رپتایل که نامرئی شده بود مبارزه کرد، اما تاکدا با توانایی تله‌پاتی خود بر او غلبه کرد.

رپتایل و متحدان او به سوی کوتال کان بازگشتند و گزارش داند که دی وورا با طلسم رفته است و آن‌ها باور داشتند که او نیز با ارث‌رلم همکاری می‌کند. کان که از این خبر خشمگین شده بود، به ارث‌رلم اعلام جنگ کرد و به افرادش گفت که ارتش را آماده کنند.

سپس کوتال کان، رپتایل، ارمک، فرا/تور و ارون بلک ده‌ها سرباز را از طریق یک پورتال به ارث‌رلم هدایت کردند و تصادفا با چهار ارث‌رلمر روبرو شدند. ارث‌رلمرها از ارتش فرار کردند و برای ارتش اوت‌ورلد کمین کردند.

رپتایل به سرعت از بیشتر حملات آن‌ها کنار رفت و از درختان بالا رفت و سپس به سمت جاکی هجوم برد. تاکدا سعی کرد او را متوقف کند، اما رپتایل در نهایت اسیدش را به صورت او ریخت و او را به طور موقت کور کرد. جاکی از چنگ رپتایل رها شد و او را شکست داد. با این حال، ارث‌رلمرها با برتری تعداد ارتش اوت‌ورلد مغلوب شدند. کوتال کان اعلام کرد که سر آن‌ها را به عنوان یک معاهده صلح برای شیناک خواهد برد. در همین حین به طور ناگهانی، لین کوئی به رهبری ساب-زیرو به این ارتش حمله کرد و به چهار هم تیمی اجازه داد تا فرار کنند. سرنوشت رپتایل و بقیه همراهانش پس از این مقطع مشخص نیست، اما به احتمال زیاد آن‌ها به اوت‌ورلد فرار کردند.

صفحات دیگر