ویکی دنیای سینمایی مارول

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

نیک فیوری

اشتراک‌گذاری

نیک فیوری

Nick Fury

نیک فیوری - دنیای سینمایی مارول

نام واقعی

نیکلاس جوزف نیک فیوری

نام مستعار

نیک فیوری

گونه

انسان

ملیت

آمریکایی

جنسیت

مذکر

تاریخ تولد

۴ جولای ۱۹۵۰

تاریخ مرگ

بهار ۲۰۱۸ (احیا شده در ۲۰۲۳)

سطح اختیار

سطح ۱۰ (قبلا)

عنوان

سرهنگ (قبلا)
مامور سیا (قبلا)
مامور شیلد (قبلا)
مدیر شیلد (قبلا)
مدیر سیبر (قبلا)

وابسته به

ارتش ایالات متحده (قبلا)
سیا (قبلا)
شیلد (قبلا)
ابتکار انتقام‌جویان (قبلا)
پروژه پگاسوس (قبلا)
گروه نیک فیوری
سیبر (قبلا)

نمایش‌ها

فیلم‌ها:
مرد آهنی (صحنه پس از تیتراژ)
مرد آهنی ۲
ثور (صحنه پس از تیتراژ)
کاپیتان آمریکا: اولین انتقام‌جو
انتقام‌جویان
کاپیتان امریکا: سرباز زمستان
انتقام‌جویان: عصر آلترون
انتقام‌جویان: جنگ ابدیت (صحنه پس از تیتراژ)
کاپیتان مارول
انتقام‌جویان: پایان بازی
مرد عنکبوتی: دور از خانه (صحنه پس از تیتراژ)
سریال‌ها:
ماموران شیلد
وانداویژن (صوت آرشیو شده)
لوکی (صوت آرشیو شده)
تهاجم مخفی

بازیگر

ساموئل ال. جکسون

نیکلاس جوزف نیک فیوری (Nicholas Joseph "Nick" Fury) یک جاسوس، مدیر سابق شیلد، و بنیانگذار انتقام‌جویان است. فیوری کار خود را در ارتش ایالات متحده آغاز کرد و قبل از تبدیل شدن به یک مامور سیا در طول جنگ سرد به درجه‌ی سرهنگی رسید و عمدتا در قلمرو شوروی فعالیت می‌کرد. او به شیلد پیوست و در آنجا فیل کولسون و جان گرت را استخدام کرد و آموزش داد. در سال ۱۹۹۵، فیوری با ورز و ژنرال تالوس اسکرول ملاقات کرد و به ورز کمک کرد تا میراث انسانی خود را به عنوان کرول دانورز کشف کند. این سه نفر با نیروهای استارفورس که توسط یون راگ رهبری می‌شد جنگیدند، نیرویی که پناهندگان اسکرول را هدف قرار داده بود. فیوری به گوس علاقه داشت، اگرچه این گربه به دلیل نقض شدن حریم فضایی‌اش توسط فیوری صورت او را چنگ زد و چشم چپ فیوری را برای همیشه کور کرد. فیوری دلیل این آسیب را مخفی نگه داشت و به دیگران گفت که این آسیب محرمانه است. در همین زمان دانورز زمین را ترک کرد تا خانه‌ی جدیدی برای اسکرول‌ها پیدا کند. دو سال بعد، فیوری یک تیم کوچک از اسکرول‌ها را به زمین احضار کرد تا به طور مخفیانه به او در جاسوسی کمک کنند و او در ازای آن وعده‌ی یافتن یک خانه جدید برای آن‌ها را داد.

سپس او توسط الکساندر پیرس به سمت مدیریت شیلد ارتقا یافت. تلاش‌های او در پانزده سال بعدی برای سازماندهی انتقام‌جویان متمرکز بود، و هدف واقعی او این بود که هر فرد قدرتمندی را برای کمک به شیلد گردآوری کند. با وجود این که شورای امنیت جهانی به نظریه‌های او اعتقادی نداشت، فیوری همچنان به تلاش‌های خود ادامه داد و در نهایت موفق شد هم مرد آهنی و هم کاپیتان آمریکا را جذب کند تا آماده‌ی تهاجم‌های آینده باشد.

با آماده شدن انتقام‌جویان، وقتی زمین توسط لوکی مورد تهاجم قرار گرفت، فیوری مجبور شد همه اعضا را به این عملیات دعوت کند. لوکی موفق شده بود ارتشی را شستشوی مغزی دهد و تسراکت را بدزدد. با گرد هم آمدن انتقام‌جویان، فیوری مسئولیت شکار لوکی را بر عهده گرفت و این تیم ناآرام را در طول ماموریت هدایت کرد. آن‌ها سعی داشتند بفهمند نقشه لوکی برای تسراکت چیست و او برای چه کسی کار می‌کند. همه این‌ها پس از کشتن فیل کولسون توسط لوکی به نتیجه رسید. در این مقطع همه انتقام‌جویان با لوکی و کل ارتش چیتائوری او درگیر یک نبرد نهایی شدند. فیوری نظر شورای امنیت جهانی را جلب کرد تا از حمله هسته‌ای در کل شهر استفاده نکند. انتقام‌جویان نیز پس از شکست دادن لوکی منحل شد.

پس از پیروزی انتقام‌جویان، فیوری کاپیتان آمریکا را به عنوان یک مامور شیلد به خدمت گرفت. در این مقطع فیوری روی پروژه جدید بینش کار می‌کرد، به عنوان ابزاری برای پیش‌بینی دقیق تهدیدها بود، چیزی که با آرمان‌های راجرز در تضاد بود. با این حال، زمانی که فیوری در مورد مشکلی در این پروژه مشکوک شد، او مورد هدف سرباز زمستان قرار گرفت و او مجبور شد تا مرگ خود را جعل کند و مخفی شود. فیوری پی برد که هایدرا به طور مخفیانه موفق به نفوذ در سازمان شیلد شده است و الکساندر پیرس رهبر آن‌ها است. او با افراد قابل اعتماد محدودی که می‌شناخت به کاپیتان آمریکا روی آورد تا همراه با بیوه سیاه، فالکون و ماریا هیل مبارزه‌ای را رهبری کند. کاپیتان آمریکا نیز پی برده بود که سرباز زمستان در واقع دوست قدیمی او باکی بارنز است که پس از مرگ ظاهری‌اش در سال ۱۹۴۵ برای چند دهه توسط هایدرا شستشوی مغزی شده است.

هنگامی که فیوری و متحدانش پروژه بینش را متوقف کردند و پیرس را نیز کشتند، فیوری تصمیم گرفت برای یافتن گروه‌های بیشتری از هایدرا مخفی بماند. سپس فیوری به فیل کولسون که اکنون احیا شده بود در شکست دادن جان گرت کمک کرد و برنامه‌های او در پروژه دث‌لوک را متوقف کرد. پس از آن، فیوری تصمیم گرفت کولسون را به عنوان مدیر شیلد منصوب کند و به او گفت که این سازمان را از ابتدا بازسازی کند. فیوری سپس در طول حمله آلترون به انتقام‌جویان کمک کرد و در طول نبرد سوکوویا به عنوان یک پشتیبان عمل کرد. او در این مقطع فرماندهی هلی‌کریر بازسازی شده را برعهده داشت که شیلد تحت رهبری کولسون به طور مخفیانه روی آن کار می‌کرد.

در سال ۲۰۱۸ فیوری که به طور زیرزمینی با گروهی دست‌چین-شده کار می‌کرد، یکی از قربانیان رویداد اسنپ بود، با این حال او پیش از مرگش توانسته بود یک سیگنال را برای کاپیتان مارول بفرستد. در سال ۲۰۲۳، فیوری توسط هالک در فرآیند بلیپ زنده شد و در مراسم خاکسپاری تونی استارک شرکت کرد. سپس او از هویت پیتر پارکر به عنوان مرد عنکبوتی مطلع شد و وظیفه یافت عینک E.D.I.T.H را به او تحویل بدهد. با این حال او که تصمیم داشت برای تعطیلات به ایستگاه فضایی S.A.B.E.R. برود، تالوس و سورن را مأمور کرد تا به ترتیب به شکل خودش و ماریا هیل درآیند و از طرف او عینک را به مرد عنکبوتی تحویل دهند.

با تهدید فزاینده گراویک و گروه مقاومت اسکرول او که از وعده‌های شکست خورده فیوری خشمگین بودند، فیوری به زمین بازگشت تا با هیل و تالوس متحد شود و با این اسکرول‌ها که به دنبال نابودی نژاد بشر و گرفتن زمین بودند مقابله کند. فیوری برای مقابله با تهدیدات گراویک تلاش کرد اما اعتماد به نفس پایینی داشت چرا که هیل و تالوس را در مبارزه از دست داده بود و همین طور به واسطه‌ی راوا که به جیمز رودز مبدل شده بود، اختیاراتش را از دست داد. همچنین در این میان او درگیر تعامل با همسرش و خیانت احتمالی وارا بود. او سرانجام موفق شد تا جان رئیس جمهور ریتسون را نجات دهد، و گایاه را فرستاد تا خودش را با هاروست تقویت کند و گراویک را شکست دهد. با پایان این درگیری، فیوری به S.A.B.E.R بازگشت و وارا نیز به همراه او رفت.

صفحات دیگر