Shadow of the Tomb Raider

سایه‌ی مهاجم مقبره

Shadow of the Tomb Raider

Shadow of the Tomb Raider Tomb Raider

توسعه دهنده

ایداس مونترال
کریستال داینامیکس

ناشر

اسکوئر انیکس

کارگردان

دنیل شییبسون

نویسنده

جیل ماری

آهنگساز

برایان دی‌اولیویرا

پلتفرم‌ها

پلی‌استیشن 4
ایکس باکس وان
ویندوز

تاریخ انتشار

۱۴ سپتامبر ۲۰۱۸ (۲۳ شهریور ۹۷)

سبک

اکشن-ماجرایی

مودها

تک‌نفره، کو-آپ

درجه سنی

بزرگسال (M)

Shadow of the Tomb Raider (سایه‌ی مهاجم مقبره) دنباله‌ای بر بازی Rise of the Tomb Raider و آخرین قسمت از سه‌گانه خط زمانی بازمانده است.

چند نسخه از بازی برای انتشار در زمان عرضه برنامه‌ریزی شده است که هر کدام دارای محتویات مخصوص خود هستند. همچنین چندین محتوای قابل دانلود (DLC) برای ماه‌های پس از عرضه‌ی بازی در نظر گرفته شده که در قالب سیزن پس قابل خریداری است.

بازی Shadow of the Tomb Raider در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۸ (۲۳ شهریور ۹۷) عرضه شد.

داستان بازی Shadow of the Tomb Raider

خلاصه

داستان بازی Shadow of the Tomb Raider یک سال پس از رویدادهای Rise of the Tomb Raider جریان دارد. لارا کرافت به مکزیک و سپس به پرو سفر خواهد کرد تا از وقوع یک رخداد آخرالزمانی جلوگیری کند. اما در این فرآیند او به طور تصادفی باعث کشته شدن تعدادی از مردمان بی‌گناه می‌شود. لارا از گناهی که مرتکب شده خرد شده و خود را به خاطر آن سرزنش می‌کند.

درون‌مایه بازی این بار به جای این که لارا را در حال تلاش برای زنده ماندن باشد، پیرامون اشتباهات او و عواقبی که با آن روبرو می‌شود خواهد بود.

ترینیتی (Trinity) باری دیگر در داستان بازی نقش دارد و لارا سوگند خورده تا از این سازمان به خاطر کاری که با پدرش کرده انتقام بگیرد. این موضوع لارا را با یکی از رهبران ترینیتی یعنی دکتر دومینگز (Dominguez) درگیر می‌کند.

داستان کامل

لارا کرافت به منظور متوقف کردن گروه ترینیتی، همراه با جونا مایاوا به مکزیک سفر کرد. لارا هنگام گذر از یک حفره‌ی زیرزمینی در آنجا گرفتار شد اما موفق به آزاد کردن خود شد. هنگام بالا آمدن از حفره جونا طی تماسی رادیویی به لارا رسیدن دکتر دومینگز، عضوی از ترینیتی را اطلاع داد.

لارا طی جستجوی خود مکانی باستانی را یافت، مکانی که پیشتر ترینیتی آن را یافته بود. لارا برای مطالعات بعدی خود عکس‌هایی را از آن محل گرفت و کمی بعد جونا نیز به او پیوست. لارا در حین بازرسی از یک سازه‌ی سنگی سهوا باعث فعال‌سازی مواد منفجره‌ای شد که توسط ترینیتی کار گذاشته شده بود. به این ترتیب معبد فرو ریخت و لارا و جونا فرار کردند. آن دو به شهر کوزومل باز گشتند، جایی که محل برگزاری فستیوال روز مرگ بود. لارا به جونا اطلاع داد که متوجه سرنخ‌هایی مرتبط به پرو شده است.

عضو ترینیتی یعنی دکتر دومینگز در شهر حضور داشت. لارا با تعقیب او سرانجام به جنگلی در حوالی شهر هدایت شد. با پیدا شدن مدخلی دیگر، لارا در یک اتاق دیوارنگاری را یافت که به شرح چند فاجعه اشاره داشت: یک سونامی، یک طوفان، یک زمین لرزه و یک فوران آتشفشان. لارا با یافتن یک خنجر سنتی متوجه شد که این چیزی است که ترینیتی به دنبالش است. جونا نسبت به اعمال لارا احساس نگرانی می‌کرد با این حال لارا خنجر را برداشت و لرزشی ناگهانی رخ داد، موضوعی که باعث شد لارا به اشتباه خود پی ببرد. او با جونا تماس گرفت و به او هشدار داد تا از سطح زمین بالا رود.

لارا مسیر خروج را در پیش گرفت و با گروهی از سربازان ترینیتی مقابله کرد. یک سرباز لارا را در یک غافلگیری گرفت و خنجر از دست او افتاد. دومینگز به محل رسید و به افرادش اعلام کرد که به لارا صدمه‌ای نزنند. او همین طور از لارا در مورد جایگاه جعبه سوال کرد و لارا با گفتن این که جای آن امن است سعی کرد تا او را خار کند. دومینگز پی برد که لارا جعبه را در اختیار ندارد و او را به خاطر اعمالش سرزنش کرد: او به لارا گفت که اقدامش وقوع یک آخرالزمان را راه‌اندازی کرده است. سپس دومینگز و افرادش با هلیکوپتری محل را ترک کردند. کمی بعد از رفتن آن‌ها یک سونامی شکل گرفت و همه چیز از جمله لارا را غرق در آب کرد. او موفق شد از زمین بالا برود و جونا را پیدا کند، لارا به جونا گفت که آن‌ها همین حالا باید به پرو بروند در غیر این صورت دومینگز زودتر جعبه را به دست خواهد آورد. جونا هم بر سر لارا فریاد زد و گفت که آن‌ها قبل از انجام هر کاری باید به مردمی که گرفتار سونامی شده‌اند کمک کنند.

آن دو بعد از دستیابی به یک هواپیما به سمت پرو رفتند. هنگام نزدیک شدن به مقصدشان دومین فاجعه‌ی اشاره شده یعنی طوفان رخ داد و هواپیما طی این حادثه شکافته شد و سقوط کرد، به این ترتیب جونا و لارا از هم جدا شدند. لارا به هوش آمد و بعد از یافتن ابزاری در نزدیکی هواپیمای سقوط کرده راه خود را به سمت جنگلی متراکم باز کرد. لارا مخابره‌ای از خلبان هواپیمای سقوط کرده که زنده مانده بود دریافت کرد و به سمت عمق جنگل رفت. او خلبان را مرده و خورده شده توسط یک جگوار پیدا کرد. لارا حواس خود را جمع کرد تا توسط جگوارها شکار نشود و خود را از این مخمصه بیرون آورد. با این حال او مدتی بعد با جگوارها روبرو شد و موفق به کشتن یکی از آن‌ها شد. کمی بعد لارا جونا را پیدا کرد و هر دو به جستجوی تمدنی در آنجا گشتند. در هنگام تلاش برای گذشتن از یک ورودی فرو ریخته، لارا باری دیگر توسط یک جگوار از پشت مورد حمله قرار گرفت اما او در نهایت موفق به کشتن آن حیوان شد. سپس لارا و جونا کمپی را برای ماندن شب ایجاد کردند.

لارا خوابی از دوران کودکی خود دید که در ملک بزرگ کرافت به دنبال اسراری می‌گردد. او آتیله‌ی مادر خود را پیدا کرد و در آنجا دستبند مادرش را درون جعبه‌ی جواهر او یافت. لارا صدای شلیکی را شنید و به سمت اتاق مطالعه‌ی پدرش رفت، جایی که پدرش را مرده و افتاده روی میزش دید.

لارا از خواب بیدار شد و جونا را آماده‌ی رفتن دید. هر دو ادامه‌ی راه برای یافتن شهر کوواک یاکو را در پی گرفتند. آن‌ها به یک بار محلی رفته و با ابی، مکانیک و شهردار شهر ملاقات کردند. آن‌ها برای صرف یک نوشیدنی به او پیوسته و با نشان دادن عکس‌هایی از او در مورد وجود هر گونه مخروبه‌ی محلی سوال کردند. ابی یکی از نشانه‌ها را که روی معبدی در آن نزدیکی بود شناسایی کرد، به این ترتیب لارا به سمت معبد رفت. لارا که متوجه جرقه‌ای میان جونا و ابی شده بود به جونا گفت تا بماند و استراحت کند.

لارا به سمت معبد رفت و بعدا جونا نیز با او پیوست. لارا با یافتن علامتی متوجه شد که یک دیوارنگاری دستکاری و پوشیده شده است و به این ترتیب آن را بازیابی کرد. او با یافتن گذرگاهی، معبد دیگری را دید و راه خود را به سمت آن پیش گرفت. لارا یک دیوارنگاری با شرح یک سفر را پیدا کرد که از دهان یک جگوار شروع شده بود. ابی طی تماسی رادیویی با لارا گفت که دهان جگوار در معبدی است که لارا پیشتر در آن قرار داشت.

لارا به معبد مذکور برگشت، او از لای درختان سربازان ترینیتی را دید که توسط یک موجود عجیب کشته می‌شدند. با بازگشت به معبد او جونا و ابی را دید که یک نردبان به سمت عمق معبد را کشفت کرده‌اند. در مسیر تله‌ای وجود داشت که باعث شد تا لارا از جونا و ابی جدا شود. ابی گفت که ممکن از راه دیگری را بلد باشد.

لارا با پشت سر گذاشتن چالش‌هایی، یک پسر جوان با لباسی همانند تمدن مایا را یافت که اسیر شده بود. وقتی لارا برای آزاد کردن او به پسر نزدیک شد مردی با زره مایایی و حامل علامت ترنیتی به او حمله‌ور شد. لارا آن مرد را کشت و پسر را آزاد کرد. سپس چند سرباز دیگر به سمتشان هجوم آوردند اما همه‌ی آن‌ها با رسیدن مادر آن پسر یعنی اونوراتو (Unaratu) و افرادش کشته شدند. در آنجا هویت پسر با نام اتزلی (Etzli) مشخص شد و لارا به اسارت آن‌ها درآمد. پارچه‌ای روی سر لارا قرار داده شد تا او مسیر را نتواند تشخیص دهد.

لارا توسط اونوراتو به اتاقی منتقل شد. اوناراتو ملکه‌ی قانونی پایتیتی بود و از لارا پرسید که در اینجا مشغول انجام چه کاری است. لارا نیز صادقانه به او پاسخ داد که به دنبال جعبه‌ی نقره‌ای ایکس چل می‌گردد تا به این وسیله جلوی ترینیتی را برای تصرف قدرت و بازسازی دنیا بگیرد. اوناراتو به لارا اجازه داد تا برای یافتن جعبه اقدام کند اگرچه او افشا کرد که جونا نیز در اسارت آن‌ها قرار دارد و برای مطمئن شدن از صداقت لارا او را نگه خواهد داشت. اوناراتو به لارا پیشنهاد کرد تا لباس‌های خود عوض کند تا او بتواند در میان مردم حضور پیدا کند و همین طور لارا از میان شهر به ورودی اتاق قربانی‌کننده هدایت شد. در شهر آن‌ها با یک تجمع کوچک روبرو شدند که از رقیب تاج و تخت اونوراتو یعنی آمارو حمایت می‌کرد. لارا وقتی متوجه شد آمارو همان دکتر دومینگز است شوکه شد.

اوناراتو به لارا گفت که برای یافتن معبد قربانی‌کننده به دنبال اتزلی برود. لارا در ورودی معبد به شاهزاده‌ی جوان پیوست و اتزلی به او گفت تا بوی مرگ را دنبال کند و این که او می‌تواند بعد از اتمام کارش برای بیرون آمدن از سیستم آبیاری استفاده کند. لارا راه خود را به داخل معبد پیگیری کرد و در آنجا هزاران فرد از فرقه را یافت که قربانی شده بودند. لارا در عمق زمین قطعه‌ای به شکل مار را پیدا کرد و حدس زد که ترینیتی به دنبال آن باشد. سپس او به واسطه‌ی سیستم آبیاری موفق به خارج شدن از معبد شد.

با رسیدن به دهکده لارا شاهد اسیر شدن اتزلی توسط فرقه بود و از آنجا که آن‌ها به دنبال او نیز بودند مجبور به فرار شد. او موفق به فرار شد و به سوی خانه‌ی اونوراتو بازگشت. لارا اسیر شدن اتزی را به اطلاع ملکه رساند. اونوراتو متوجه شی‌ای که لارا از معبد قربانی‌کننده برداشته بود شد. این شی کلیدی به ناحیه‌ی مقابل سربازان گارد مار بود. او به لارا گفت که یک ورودی از طریق معدن نمک به آنجا وجود دارد که او می‌تواند همراه با گروهی کوچک به آنجا برود و قبل از این که به دنبال جعبه بگردد، اقدام به آزادسازی اتزلی بکند.

پس از آن لارا به داخل معدن رفت و دسته‌ای از افراد فرقه که در حال گشت‌زنی در این ناحیه بودند را ناکار کرد. با باز شدن دروازه، گروه نجات به رهبری اونوراتو به درون این ناحیه رفت.

پس از آزادسازی تزلی، لارا متوجه اسیر شدن اونوراتو شد. او به معبد فرقه نفوذ کرد و در آنجا صحبت‌های آمارو را شنید که می‌گفت جعبه توسط آندرس لوپز پنهان شده است، فردی که در زمان فتح شدن آمریکای جنوبی به دست اسپانیا، توسط ترینیتی به پایتیتی فرستاده شده بود. لارا اقدام به نجات اوروناتو کرد و متوجه شد که آمارو از ساز و کار مراسم آیینی مربوط به کوکولکان اطلاعات کاملی ندارد: در واقع قدرت کوکولکان برای جلوگیری از آخرالزمان کافی نبود، بلکه این مراسم آیینی برای جلوگیری از آخرالزمان، کوکولکان را قربانی می‌کرد. اونوراتو با شلیک گلوله‌ای از طرف فرمانده رورک کشته شد اما قبل از مرگش از لارا خواست که مراسم را کامل کند و به او هشدار داد که نگذارد جعبه بر او نفوذ پیدا کند. رورک به سمت لارا و جونا نیز حمله کرد، و آن‌ها برای یافتن سرنخ بعدی از هم جدا شده و پایتیتی را ترک کردند. لارا با این باور که جونا کشته شده است با خشم یک پالایشگاه نفت را نابود کرد که منجر به کشته شدن همه به جز رورک شد و این عضو ترینیتی موفق به فرار شد. وقتی که لارا متوجه زنده بودن جونا شد مقطعی را در هم شکست اما مدتی بعد خود را جمع کرد و به همراه جونا به کشف موقعیت جعبه پرداخت.

لوپز که تحت تاثیر نفوذ جعبه به دیوانگی رسیده بود، ماموریتی را در جهت کامل کردن مراسم در نزدیکی پایتیتی ترتیب داد. لارا و جونا یک دخمه را زیر یک کلیسا پیدا کردند که آن‌ها را به سمت معبد لوپز و جعبه هدایت می‌کرد. کمی بعد آمارو آن‌ها را پیدا کرد و لارا را مجبور کرد تا جعبه را تسلیم کند. آمارو همچنین اقرار کرد که او دستور کشتن پدر لارا را داده است و این دستور برای جلوگیری از کشف پایتیتی توسط او بوده است. لارا سعی کرد تا آمارو را برای منفعت دنیا وادار به استفاده از مراسم تطهیر کند، اما او این کار را نپذیرفت. آمارو از موقعیت خود در ترینیتی استفاده کرد تا آن‌ها را از انجام این کار باز دارد. او در هنگام سومین حادثه ناگهانی که یک زمین لرزه بزرگ بود فرار کرد و این زمین لرزه منجر به نابودی ماموریت لوپز شد.

لارا و جونا در بازگشت به پایتیتی به اتزلی که به تازگی تاج‌گذاری کرده بود کمک کردند تا حمله‌ای را به یک مجتمع معبد زیرزمینی در مرکز پایتیتی انجام دهد. آن‌ها نقشه‌ای کشیدند تا مراسم آمورو را برای جلوگیری از حادثه چهارم و پایانی منحرف کنند. این حادثه یک فوران آتشفشانی بود که شهر را به کلی نابود می‌کرد. لارا با یاکسیل و رهبر آن‌ها یعنی کریمسون فایر روبرو شد و آن‌ها را با هدف خود هم مسیر کرد. لارا به طور سمبلیک نقش ایکس چل را بازی کرد و این در حالی بود که کریمسون فایر نقش چاک چل را داشت. یاکسیل اقدام به کشتن رورک و شورای عالی ترینیتی کرد و در همین حین لارا خود را به بالای معبد رساند. بعد از یک نبرد طولانی با آمارو، لارا موفق به شکست او شد و آمورا پیش از مرگ قدرت کوکولکان را به لارا منتقل کرد. همان طور که اونوراتو هشدار داده بود لارا وسوسه شد تا از جعبه به منظور زنده کردن پدر و مادرش استفاده کند، اما در عوض اجازه داد تا به طور سمبلیک چاک چل به او (ایکس چل) خنجر بزند. این موضوع باعث شد تا روح کوکولکان قربانی شود و تطهیر متوقف شود.

با پایان یافتن ماجراها، اونوراتو خاکسپاری شد، و جونا تصمیم گرفت به یک تعطیلات برود. لارا نیز در پایتیتی ماند تا به اتزلی برای بازیابی شکوه شهرش کمک کند. در صحنه‌ای در انتهای بازی مشاهده شد که لارا در عمارت مانور روی ماجراجویی بعدی خود کار می‌کند. او اذعان داشت که نقش او حل کردن رازهای دنیا نیست بلکه محافظت کردن از آن‌ها است.

نکاتی در مورد داستان و مکان بازی

در پایان Rise of the Tomb Raider نقشه‌ای از شبه‌جزیره یوکاتان در مکزیک نشان داده شد که این موضوع از ماجراجویی بعدی لارا در تمدن مایا پرده بر می‌داشت، چیزی که در عنوان Lara Croft and the Guardian of Light نیز دیده شد.

داستان بازی Shadow of the Tomb Raider

در کنار این نقشه یک کارت شناسایی متعلق به کنارد کونتز (Kennard Montez) نیز دیده می‌شد. مونتز یکی از افراد ترینیتی است که چندین مرتبه در هنگام رویدادهای رمان توم ریدر: ده‌ها هزار جاویدان با لارا مقابله کرده است. همچنین باور می‌شود که او همان مردی است که در اوایل داستان Rise of the Tomb Raider به ملک کرافت نفوذ کرد و برای کشتن لارا اقدام کرد، همچنین او کتاب مرتبط به شهر کیتیژ را نیز ربود.

در تاریخ نوزدهم مارس، وبسایت رسمی توم ریدر در راستای عرضه بازی Shadow of the Tomb Raider یک بازی پازلی تحت عنوان Shadow of the Tomb Raider: Path of the Stars (مسیر ستاره‌ها) را روی سایت راه‌اندازی کرد. تا تاریخ ۲۷ آوریل که روز رونمایی کامل از بازی اصلی بود، هر هفته یک پازل جدید به بازی نام برده اضافه می‌شد. زمانی که هر پازل ۵۰۰۰ مرتبه کامل می‌شد یک سرنخ جدید باز می‌شد. در بین سرنخ‌های آشکار شده یک فایل صوتی وجود داشت که طی مکالمه‌ای میان لارا و جونا اشاراتی به یک شهر پنهان شده بود که این موضوع نشان می‌داد بازی نه در مکزیک بلکه در آمازون جریان دارد. فایل صوتی دیگری افشا می‌کرد که ترینیتی به دنبال یک خدای آفرینش است. پازل نهایی نیز صورت فلکی شکارچی (Orion) را نشان می‌داد.

شخصیت‌ها

متحدان

دشمنان

فرقه‌ها

مکان‌ها

گیم‌پلی

بازی گیم‌پلی سوم-شخص خود از دو بازی قبل را حفظ کرده است. عملکرد شنا کردن گسترش پیدا کرده و حالا لارا نسبت به بازی پیش می‌تواند در عمق بیشتری شنا کند. لارا برای شنا کردن از تجهیزاتی استفاده نمی‌کند اما ناحیه‌هایی وجود دارد که هوا در آن حبس شده و لارا در آنجا قادر به تنفس است. این نواحی برای بازیکن برجسته می‌شود اما امکان خاموش کردن این راهنما وجود دارد که عمل شنا کردن را مخاطره‌آمیزتر خواهد کرد.

در نبردها لارا باری دیگر قادر به حمل چهار نوع اسلحه از جمله کمان، هفت‌تیر، شاتگان و مسلسل خواهد بود. در نمایشی نشان داده شد که لارا در نبرد می‌تواند از تیرهای بسته شده به طناب استفاده کند. مخفی‌کاری نیز با مکانیزمی جدیدی بازگشته است، در این مکانیزم لارا می‌تواند از گل و لای مکان برای استتار خود استفاده کند. در آب و هنگام شنا کردن نیز دشمنان و جاندارانی وجود دارند که ممکن است به لارا حمله کنند. مبارزه‌های نزدیک نیز بست پیدا کرده است و حالا لارا یک کارد بزرگ و همین طور تبر سنگ‌نوردی خود را همراه دارد.

چالش مقبره‌ها نیز بزرگ‌تر و مرگبارتر شده‌اند و هر مقبره فنون پیمایش خاصی را برای حل شدن می‌طلبند. به طور کلی Shadow of the Tomb Raider از لحاظ جغرافیایی یکی از بزرگ‌ترین بازی‌های مجموعه Tomb Raider است و تعداد مقبره‌ها از همیشه بیشتر است. بازار پایتیتی جایی است که لارا می‌تواند در آنجا اقلام مورد نیاز خود از جمله سلاح‌ها و لباس‌ها را تهیه کند و بسازد.

بنا بر گزارش‌های منتشر شده حالتی در بازی وجود دارد که بازیکن می‌تواند صداهای انگلیسی را برای شخصیت‌های پیش‌زمینه خاموش کند تا این شخصیت‌ها به زبان بومی خود صحبت کنند.

بازیکنان قادر به تغییر میزان دشواری بازی در بخش‌های مختلف از جمله نبردها، پازل‌ها و پیمایش هستند. بازیکنان همین طور قادرند لباس‌های مربوط به بازی‌های قبل را در بازی باز کنند.

حالت New Game Plus

زمانی که بازیکن داستان بازی Shadow of the Tomb Raider را به اتمام برساند، گزینه‌ای تحت عنوان New Game Plus باز خواهد شد که بازیکن می‌تواند با تمام تجهیزات و مهارت‌های به دست آورده دوباره بازی را انجام دهد. این گزینه شامل سه مسیر مختلف می‌شود که هر مسیر گیم‌پلی مخصوص به خود را دارد:

  • مسیر مار: بر مخفی‌کاری تاکید دارد. بازیکنان می‌بایست دشمنان را به آرامی در دام بیندازند و بدون ایجاد آشوبی آن‌ها را از میان بردارند. در این مسیر استتار کردن به وسیله گل و لای می‌تواند مسیر را هموارتر کند.
  • مسیر جگوار: بر شکار و نبرد تاکید دارد که این موضوع وابسته به چابکی و نبردهای نزدیک با به کارگیری چاقو است.
  • مسیر عقاب: بر پیمایش و کارایی تاکید دارد. بازیکن به واسطه‌ی نظاره کردن دشمنان از فاصله دور می‌بایست برای حمله‌ی بعدی خود نقشه بچیند. پیمایش باید با سهولت انجام شود و دشمنان از راه دور مورد حمله قرار گیرند.

با انتخاب هر مسیر مهارت‌هایی باز می‌شوند که قابلیت‌های منحصر به فردی را در اختیار بازیکن می‌گذارد. علاوه بر این سلاح‌ها و لباس‌ها متناسب با هر مسیر طرحی منحصر به فرد پیدا می‌کنند.

نسخه‌ها

چند نسخه از بازی منتشر شده که هر یک محتویات مربوط به خود را دارند.

  • نسخه‌ی استاندارد: شامل بازی اصلی.
  • نسخه‌ی کرافت: شامل چند لباس و ساندترک دیجیتالی.
  • نسخه‌ی آلتیمت: شامل سیزن پس، لباس‌های بونوس، ساندترک دیجیتالی و یک مجسمه‌ی ۱۲ سانتی از لارا کرافت.

توسعه

اسکوئر انیکس در ماه جون سال ۲۰۱۵ هنگام نمایش E3 آن سال به طور مختصر تائید کرد که بازی Shadow of the Tomb Raider مراحل اولیه توسعه خود را سپری می‌کند.

در آگوست سال ۲۰۱۶، این میلام (Ian Milham)، کسی که کارگردان هنری مجموعه Dead Space و Battlefield Harline را بر عهده داشت به استودیو کریستال داینامیکس پیوست تا کارگردانی بازی بازی بعدی توم ریدر را کارگردانی کند. با این حال او در سپتامبر ۲۰۱۷ از کریستال داینامیکس جدا شد تا در استودیو اوتپست گیمز (Outpost Games) مشغول به فعالیت شود.

در ژانویه ۲۰۱۷ اعلام شد که رایانا پرتچت، یکی از نویسندگان مجموعه توم ریدر این بازی را رها کرده است. در حال حاضر مشخص نیست که آیا او در مورد بازی Shadow of the Tomb Raider همکاری داشته است یا خیر.

در چهاردهم ماه مارس وبسایت توم ریدر با تصویری انتزاعی از یک خورشید گرفتگی بروز شد و به تاریخ ۱۵ مارس ۲۰۱۸ اشاره داشت که این تاریخ از نمایش رسمی بازی حکایت داشت. در تاریخ نام برده نمایشی از بازی منتشر شد که در آن تاریخ عرضه‌ی بازی ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۸ اعلام شد.

کاملیا لودینگتون (Camilla Luddington) از طریق توییتر شخصی خود تائید کرد که او برای به تصویر کشیدن لارا کرافت دوباره بازگشته است.

مراحل ساخت این بازی در تاریخ ۲۴ جولای ۲۰۱۸ به اتمام رسید.

تصاویر

داستان بازی Shadow of the Tomb Raider

بازی Tomb Raider 2018

داستان بازی Shadow of the Tomb Raider