ویکی جنگ ستارگان

مندلورین (سریال)

اشتراک‌گذاری

مندلورین

The Mandalorian

مندلورین (سریال) - جنگ ستارگان

فرمت 

لایو-اکشن

شبکه

دیزنی پلاس

شروع پخش

۱۲ نوامبر ۲۰۱۹

نویسندگان

جان فاورو
ریک فامیویوا
دیو فیلونی
کریستوفر یاست

کارگردان‌ها

دبرا چاو
ریک فامیویوا
جان فاورو
دیو فیلونی
برایس دالاس هاوارد
تایکا وایتیتی

بازیگران

پدرو پاسکال
جینا کارانو
جیانکارلو اسپوزیتو
امیلی اسوالو
کارل ویترز
امید ابطحی
ورنر هرتسوک
نیک نولتی

مندلورین (The Mandalorian) یک سریال تلوزیونی لایو-اکشن از مجموعه جنگ ستارگان است. داستان سریال مندلورین حدود پنج سال بعد از رویدادهای فیلم «بازگشت جدای» رخ می‌دهد و پیرامون یک مندلورین به نام دین جارین است که سرنوشتش با یک بچه از نژاد یودا گره می‌خورد.

پخش این سریال از تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۱۹ به صورت انحصاری از سرویس استریم دیزنی پلاس شروع شد. جان واورو نویسنده و تهیه‌کننده این سریال است و کارگردان‌های سریال دیو فیلونی، دبرا چاو، ریگ فامیویوا، برایس دالاس هاوارد، و تایکا وایتیتی هستند. سه سریال اسپین-آف نیز که مرتبط با خط زمانی این سریال است در دسامبر ۲۰۲۰ تائید شد. نام‌های این سریال‌ها «کتاب بوبا فت»، «رنجرهای جمهوری جدید»، و «آسوکا» هستند.

داستان سریال مندلورین

پیش‌زمینه

داستان سریال مندلورین در برهه زمانی بعد از سقوط امپراتوری و قبل از ظهور محفل نخست جریان دارد، و سفرهای یک جایزه‌بگیر تنها در قلمروهای حلقه بیرونی کهکشان را روایت می‌کند، جایی که از نفوذ جمهوری جدید دور است.

وقتی اتحاد شورشی موفق به شکست دادن امپراتوری کهکشانی شد، حامیان باقی مانده از امپراتوری که هنوز دستگیر نشده بودند مجبور شدند تا در جایی از کهکشان پنهان شوند. پس از آن جمهوری جدید به قدرت رسید و نظم را در سراسر کهکشان گسترش داد تا اینکه دو دهه بعد جایگزین جدید امپراتوری یعنی محفل نخست ظهور کرد. در طول سال‌های اولیه جمهوری جدید، همان طور که این حکومت دموکراتیک به آرامی اقتدار خود را در سراسر کهکشان افزایش می‌داد، اما سیارات موجود در قلمروهای حلقه بیرونی کهکشان به حال خود رها شده بودند. از این رو بی‌قانونی در این نواحی افزایش پیدا کرد و محفل نخست شروع به شکل‌گیری کرد.

مندلورین‌ها یک قبیله چندملیتی هستند که خاستگاه اصلی‌شان سیاره مندلور است. بوبا فت یکی از مشهورترین مندلورین‌ها و یک جایزه‌بگیر است. او در واقع یک کلون از مندلورین «پدر» به نام جانگو است. نژاد جنگجوی مندلورین به واسطه یک قانون و عقیده مشترک متحد شده‌اند، اما در زمان اشغال سیاره آن‌ها توسط امپراتوری، یک جنگ داخلی در مندلور درگرفت و جان بسیاری از دست رفت و تعداد اندکی از بازماندگان مجبور شدند تا در نواحی دیگر کهکشان پراکنده شوند. تعداد زیادی از آن‌ها به سیاره نوارو رفتند و یک قبیله را تشکیل دادند. یکی از اعضای این قبیله دین جارین است که با نام «مندو» یا «مندلورین» شناخته می‌شود.

داستان کامل

فصل اول

مندو نیز همانند فت یک جایزه بگیر است و تمرینات جنگجویانه او باعث شده تا او در نبردها بسیار موثر ظاهر شود. در شروع داستان سریال مندلورین، او یک ماموریت جدید را از یک فرد وابسته به امپراتوری تحت عنوان مشتری دریافت کرد که این ماموریت مرتبط به گرفتن و تحویل دادن یک بچه با قدرت‌های خاص بود. این جایزه‌بگیر موفق به تحویل دادن بچه شد اما از آنجایی خودش در دوران بچگی یتیم شده بود، خاطراتش به او اجازه نداد تا این بچه رها کند و از این رو جان خودش را به خطر انداخت تا دوباره بچه را پس بگیرد و از آن محافظت کند.

پس از پس گرفتن بچه، این دو توسط افراد امپراتوری و همچنین جایزه‌بگیران مورد هدف قرار گرفتند و برای بقا با حوادث مختلفی دست و پنجه نرم کردند. آن‌ها رویدادهای مختلفی از نجات دهکده‌ای در سورگان گرفته تا نارو خوردن از هم‌گروهی‌ها طی یک ماموریت فرار از زندان را پشت سر گذاشتند. مندو به منظور تامین آزادی خود پیشنهادی را از گریف کارگا، رهبر جناحی از انجمن جایزه‌بگیران دریافت کرد تا از دست مشتری خلاص شود. مندو از متحدان خود که در ماجراجویی‌هایش با آن‌ها آشنا شده بود کمک گرفت این افراد شامل کارا دون، کوییل و ربات جایزه‌بگیر بازنویسی شده آی‌جی-۱۱ بود. بعد از اینکه بچه در مقطعی جان گریف را نجات داد و باعث وفاداری او به تیم شد، اعضای تیم برنامه خود را برای کشتن مشتری پیگیری کردند، اما نقشه آن‌ها خوب پیش نرفت و یک مقام عالی رتبه سابق امپراتوری به نام ماف گیدیون با نیروهای خود آن‌ها را محاصره کرد.

در طول رویارویی تیم با نیروهای وابسته به امپراتوری، کوییل برای محافظت از بچه جان خود را از دست داد و آی‌جی-۱۱ نیز برای نجات اعضای باقی‌مانده خودش را قربانی کرد. در نهایت مندو با استفاده از جت‌پک خود، جنگنده تی‌آی‌ای گیدیون را تخریب کرد و باعث سقوط او شد. پس از این ماجرا، کارا در نوارو باقی ماند و به عنوان یک مجری با گریف همکاری کرد. مندو نیز به همراه بچه هدف خود برای یافتن خاستگاه حقیقی بچه را ادامه داد. همچنین در صحنه‌ای نشان داده شده که ماف گیدیون از سقوط فضاپیمای خود جان سالم به در برده است.

فصل دوم

داستان سریال مندلورین با ماموریت دین جارین برای بازگرداندن بچه به مردم خودش ادامه پیدا می‌کند. دین جارین شروع به جستجوی سایر مندلورین‌ها کرد به این امید که آن‌ها می‌توانند او را در یافتن یک جدای کمک کنند. شایعه‌ای وجود داشت که یک مندلورین در شهرک موس پلگو از سیاره تاتویین فعالیت دارد. دین جارین پس از رفتن به آنجا پی برد که هیچ مندلورینی در آنجا نیست، اما فردی به نام مارشال کاب ونت در آنجا حاضر است که از یک زره مندلورین استفاده می‌کند. ونت موافقت کرد تا در ازای کمک در کشتن یک اژدهای کریت، این زره که متعلق به مندلورین‌ها بود را به دین جارین برگرداند. به این ترتیب این دو با کمک مهاجمان تاسکن قادر به شکار اژدها شدند و دین جارین پس از دریافت زره آنجا را ترک کرد.

مندلورین در قبال دریافت اطلاعاتی در مورد موقعیت سایر مندلورین‌ها، به یک قورباغه کمک کرد تا خودش و تخم‌هایش از تاتویین به قمر تراسک منتقل شوند و این قورباغه در آنجا به همسرش بپیوندد. دین جارین که توسط جمهوری جدید تحت تعقیب بود در طول این مسیر توسط جنگنده‌های ایکس-وینگ مورد تعقیب قرار می‌گیرد و در طول همین تعقیب و گریز فضاپیمای او در یک سیاره یخی دچار خرابی شد. دین او و همراهانش در این سیاره با دسته‌ی بزرگی از عنکبوت‌ها روبرو شدند و در نهایت توسط همان جنگنده‌ها که دنبال‌شان بودند نجات یافتند. آن‌ها با توجه به سوابق دیگر دین جارین از دستگیر کردن او گذشتند و تنها به یک هشدار بسنده کردند.

پس از رسیدن به تراسک، قورباغه به همسرش پیوست و سپس دین جارین را به یک مسافرخانه هدایت کرد تا در آنجا اطلاعاتی از سایر مندلورین‌ها به دست آورد. ماهیگیری پیشنهاد کرد تا دین جارین را نزد مندلورین‌ها ببرد، اما دین جارین و بچه در روی کشتی توسط ماهیگیران اسیر شدند. ماهیگران قصد داشتند زره او را بگیرند و آن را بفروشند، با این حال دین جارین و بچه توسط سه مندلورین و به رهبری بو-کاتان کرایز نجات پیدا کردند. دین جارین با بو-کاتان توافق کرد تا در ازای دریافت اطلاعاتی در مورد یک جدای، در تسخیر یک جنگنده امپراتوری به او کمک کند. پس از آن دین جارین به شهر کالودان در سیاره جنگلی کورویوس هدایت شد تا با یک جدای به نام آسوکا تانو دیدار کند.

پس از تعمیر فضاپیمای ریزور کرست، دین جارین عازم سیاره کوریوس شد، اما او از این موضوع غافل بود که در زمان تعمیر فضاپیما، یکی از جاسوسان وابسته به امپراتوری یک ردیاب را در آن جاسازی کرده است.

مندلورین و بچه به شهر کالودان از سیاره کورویس رسیدند و مردم شهر را مشاهده کردند که با ترس از حاکم این شهر یعنی مورگان السبث و محافظان او زندگی می‌کردند. السبث به دین جارین پیشنهاد داد تا در ازای قتل آسوکا، یک نیزه از فولاد بسکار را به او بدهد. مندلورین موفق به یافتن آسوکا در خارج از شهر شد و بچه را به او نشان داد. آسوکا با استفاده از نیرو تشخیص داد كه نام این بچه گروگو است و این که او قبل از ظهور امپراتوری به عنوان یک جدای آموزش‌های اولیه را پشت سر گذاشته است. آسوکا به مندلورین گفت که در صورت همکاری در شکست دادن السبث کمک خواهد کرد تا آموزش‌های گروگو ادامه پیدا کند. به این ترتیب آن‌ها بر نگهبانان السبث چیره شدند و شهروندان را نیز آزاد کردند. پس از آن، آسوکا به دلیل وابستگی زیادی که بچه به دین جارین داشت، از آموزش دادن او امتناع کرد. در عوض، او آن‌ها را به معبدی باستانی در سیاره تایتون هدایت کرد که در آنجا گروگو می‌توانست با استفاده از نیرو، یک جدای را از وجود خود مطلع کند و درباره سرنوشتش تصمیم بگیرد. آسوکا همچنین نیزه بسکار را به دین جارین داد.

مندلورین، گروگو را به معبد باستانی تایتون برد و او را بر روی تخت سنگی در مرکز آنجا قرار داد. گروگو مراقبه خود را شروع کرد و توسط یک میدان انرژی احاطه شد. در این مقطع بوبا فت به همراه فنک شند در آنجا حاضر شدند. فت اعلام کرد زرهی که در اختیار دین جارین است و از کاب ونت گرفته، متعلق به او است، و این که پدرش جانگو یک مندلورین بوده است. دین جارین موافقت کرد تا در ازای حفظ امنیت گروگو، این زره را به او پس بدهد، و این در حالی بود ماف گیدئون و نیروهایش به واسطه ردیاب از راه رسیدند. فت، فنک و جارین حمله‌ی نیروهای امپراتوری را دفع کردند، و در این زمان مراقبه گروگو نیز پایان یافت و میدان انرژی اطراف او از بین رفت. گیدئون اقدام به انفجار فضاپیمای ریزور کرست کرد و سپس با فرا خواندن دارک تروپر خود موفق به تصاحب گروگو شد. فت و فنک به خاطر قولی که در حفظ امنیت گروگو داده بودند همچنان به قول خود وفادار ماندند و به دین جارین کمک کردند تا گروگو را پس بگیرد. آن‌ها با فضاپیمای فت اسلیو I به سیاره نوارو سفر کردند و در آنجا از دون درخواست کمک کردند تا میگس میفلد را از زندان جمهوری جدید آزاد کند.

دون به عنوان مارشال جمهوری جدید از اعتبار خود استفاده کرد تا میفلد را به طور موقت آزاد کند. مایفلد موافقت کرد تا در مکان‌یابی ناو ماف گیدئون کمک کند، با این حال او نیاز به دسترسی به یک ترمینال داخلی داشت. به این ترتیب میفلد و دین جارین برای دسترسی به این ترمینال به یک مرکز مخفی متعلق به امپراتوری روی سیاره موراک نفوذ کردند. پس از انجام این ماموریت دون تصمیم گرفت تا میفلد را آزاد کند.

سپس مندلورین و دون سوار یک شاتل امپراتوری شدند و دکتر پرشینگ را اسیر کردند. آن‌ها برای ماموریت بازیابی گروگو از بو-کاتان و کوسکا ریوز کمک گرفتند. بو-كاتان در قبال این کمک‌رسانی قرار بود ناو گیدئون و دارک‌سیبر را به دست آورد و دین جارین نیز قبول کرده بود تا در آزادسازی سیاره مندلور به آن‌ها کمک کند. پس از نفوذ، دین جارین با دارک‌تروپرها روبرو شد و به سختی یکی از آن‌ها را با نیزه بسکار شکست داد و سایر آن‌ها را نیز از ناو به فضا انداخت. او با نیزه خود با گیدئون جنگید و بر ماف غلبه کرد، و به این ترتیب تبدیل به صاحب جدید دارک‌سیبر شد. دارک‌تروپرها دوباره خود را به داخل فضاپیما رساندند، اما همه‌ی آن‌ها با رسیدن یک جدای نابود شدند. این جدای که کسی جز لوک اسکای‌واکر نبود، برای گرفتن گروگو آمده بود. دین جارین به گروگو اجازه داد تا برای ادامه‌ی آموزش‌هایش با اسکای‌واکر برود. مدتی بعد، بوبا فت و فنک به کاخ جابا در سیاره تاتویین رفتند و در آنجا فت با کشتن بیب فورتونا مدعی سلطنت شد.

فصل‌ها

فصل قسمت‌ها شروع پخش
یک ۸ قسمت ۱۲ نوامبر ۲۰۱۹
دو ۸ قسمت ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰

منبع