بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

مندلورین (سریال)

اشتراک‌گذاری

مندلورین

The Mandalorian

مندلورین (سریال) - جنگ ستارگان

سبک

اکشن-ماجرایی
وسترن فضایی

شبکه

دیزنی پلاس

شروع پخش

۱۲ نوامبر ۲۰۱۹

خالق

جان فاورو

نویسندگان

جان فاورو
ریک فامیویوا
دیو فیلونی
کریستوفر یاست
نوا کلور

کارگردان‌ها

دبرا چاو
ریک فامیویوا
جان فاورو
دیو فیلونی
برایس دالاس هاوارد
تایکا وایتیتی
ریک فاموییوا
کارل وترز
ریچل موریسون
لی آیزاک چونگ
پیتر رمزی

آهنگساز

لودویگ گورانسون
جوزف شرلی

تعداد فصل‌ها

۳ (۲۴ قسمت)

مندلورین یا  (The Mandalorian) یک سریال تلوزیونی لایو-اکشن از مجموعه جنگ ستارگان است. داستان سریال مندلورین حدود پنج سال بعد از رویدادهای فیلم «بازگشت جدای» (۱۹۸۳) رخ می‌دهد و پیرامون یک مندلورین به نام دین جارین است که سرنوشتش با یک بچه از نژاد یودا گره می‌خورد.

پخش این سریال از تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۱۹ به صورت انحصاری از سرویس استریم دیزنی پلاس شروع شد. جان واورو نویسنده و تهیه‌کننده این سریال است و کارگردان‌های سریال دیو فیلونی، دبرا چاو، ریک فامیویوا، برایس دالاس هاوارد، و تایکا وایتیتی هستند. فصل دوم این سریال در تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰ و فصل سوم آن در تاریخ ۱۹ آوریل ۲۰۲۳ پخش شد.

سه سریال اسپین-آف مرتبط با خط زمانی این سریال تائید شده است. نام‌های این سریال‌ها «کتاب بوبا فت»، «رنجرهای جمهوری جدید»، و «آسوکا» هستند.

داستان سریال مندلورین

پیش‌زمینه

داستان سریال مندلورین در برهه زمانی بعد از سقوط امپراتوری و قبل از ظهور محفل نخست جریان دارد، و سفرهای یک جایزه‌بگیر تنها در قلمروهای حلقه بیرونی کهکشان را روایت می‌کند، جایی که از نفوذ جمهوری جدید دور است.

وقتی اتحاد شورشی موفق به شکست دادن امپراتوری کهکشانی شد، حامیان باقی مانده از امپراتوری که هنوز دستگیر نشده بودند مجبور شدند تا در جایی از کهکشان پنهان شوند. پس از آن جمهوری جدید به قدرت رسید و نظم را در سراسر کهکشان گسترش داد تا اینکه دو دهه بعد جایگزین جدید امپراتوری یعنی محفل نخست ظهور کرد. در طول سال‌های اولیه جمهوری جدید، همان طور که این حکومت دموکراتیک به آرامی اقتدار خود را در سراسر کهکشان افزایش می‌داد، اما سیارات موجود در قلمروهای حلقه بیرونی کهکشان به حال خود رها شده بودند. از این رو بی‌قانونی در این نواحی افزایش پیدا کرد و محفل نخست شروع به شکل‌گیری کرد.

مندلورین‌ها یک قبیله چندملیتی هستند که خاستگاه اصلی‌شان سیاره مندلور است. بوبا فت یکی از مشهورترین مندلورین‌ها و یک جایزه‌بگیر است. او در واقع یک کلون از مندلورین «پدر» به نام جانگو است. نژاد جنگجوی مندلورین به واسطه یک قانون و عقیده مشترک متحد شده‌اند، اما در زمان اشغال سیاره آن‌ها توسط امپراتوری، یک جنگ داخلی در مندلور درگرفت و جان بسیاری از دست رفت و تعداد اندکی از بازماندگان مجبور شدند تا در نواحی دیگر کهکشان پراکنده شوند. تعداد زیادی از آن‌ها به سیاره نوارو رفتند و یک قبیله را تشکیل دادند. یکی از اعضای این قبیله دین جارین است که با نام «مندو» یا «مندلورین» شناخته می‌شود.

داستان کامل

فصل اول

مندو نیز همانند فت یک جایزه بگیر است و تمرینات جنگجویانه او باعث شده تا او در نبردها بسیار موثر ظاهر شود. در شروع داستان سریال مندلورین، او یک ماموریت جدید را از یک فرد وابسته به امپراتوری تحت عنوان مشتری دریافت کرد که این ماموریت مرتبط به گرفتن و تحویل دادن یک بچه با قدرت‌های خاص بود. این جایزه‌بگیر موفق به تحویل دادن بچه شد اما از آنجایی خودش در دوران بچگی یتیم شده بود، خاطراتش به او اجازه نداد تا این بچه رها کند و از این رو جان خودش را به خطر انداخت تا دوباره بچه را پس بگیرد و از آن محافظت کند.

پس از پس گرفتن بچه، این دو توسط افراد امپراتوری و همچنین جایزه‌بگیران مورد هدف قرار گرفتند و برای بقا با حوادث مختلفی دست و پنجه نرم کردند. آن‌ها رویدادهای مختلفی از نجات دهکده‌ای در سورگان گرفته تا نارو خوردن از هم‌گروهی‌ها طی یک ماموریت فرار از زندان را پشت سر گذاشتند. مندو به منظور تامین آزادی خود پیشنهادی را از گریف کارگا، رهبر جناحی از انجمن جایزه‌بگیران دریافت کرد تا از دست مشتری خلاص شود. مندو از متحدان خود که در ماجراجویی‌هایش با آن‌ها آشنا شده بود کمک گرفت این افراد شامل کارا دون، کوییل و ربات جایزه‌بگیر بازنویسی شده آی‌جی-۱۱ بود. بعد از اینکه بچه در مقطعی جان گریف را نجات داد و باعث وفاداری او به تیم شد، اعضای تیم برنامه خود را برای کشتن مشتری پیگیری کردند، اما نقشه آن‌ها خوب پیش نرفت و یک مقام عالی رتبه سابق امپراتوری به نام ماف گیدیون با نیروهای خود آن‌ها را محاصره کرد.

در طول رویارویی تیم با نیروهای وابسته به امپراتوری، کوییل برای محافظت از بچه جان خود را از دست داد و آی‌جی-۱۱ نیز برای نجات اعضای باقی‌مانده خودش را قربانی کرد. در نهایت مندو با استفاده از جت‌پک خود، جنگنده تی‌آی‌ای گیدیون را تخریب کرد و باعث سقوط او شد. پس از این ماجرا، کارا در نوارو باقی ماند و به عنوان یک مجری با گریف همکاری کرد. مندو نیز به همراه بچه هدف خود برای یافتن خاستگاه حقیقی بچه را ادامه داد. همچنین در صحنه‌ای نشان داده شده که ماف گیدیون از سقوط فضاپیمای خود جان سالم به در برده است.

فصل دوم

داستان سریال مندلورین با ماموریت دین جارین برای بازگرداندن بچه به مردم خودش ادامه پیدا می‌کند. دین جارین شروع به جستجوی سایر مندلورین‌ها کرد به این امید که آن‌ها می‌توانند او را در یافتن یک جدای کمک کنند. شایعه‌ای وجود داشت که یک مندلورین در شهرک موس پلگو از سیاره تاتویین فعالیت دارد. دین جارین پس از رفتن به آنجا پی برد که هیچ مندلورینی در آنجا نیست، اما فردی به نام مارشال کاب ونت در آنجا حاضر است که از یک زره مندلورین استفاده می‌کند. ونت موافقت کرد تا در ازای کمک در کشتن یک اژدهای کریت، این زره که متعلق به مندلورین‌ها بود را به دین جارین برگرداند. به این ترتیب این دو با کمک مهاجمان تاسکن قادر به شکار اژدها شدند و دین جارین پس از دریافت زره آنجا را ترک کرد.

مندلورین در قبال دریافت اطلاعاتی در مورد موقعیت سایر مندلورین‌ها، به یک قورباغه کمک کرد تا خودش و تخم‌هایش از تاتویین به قمر تراسک منتقل شوند و این قورباغه در آنجا به همسرش بپیوندد. دین جارین که توسط جمهوری جدید تحت تعقیب بود در طول این مسیر توسط جنگنده‌های ایکس-وینگ مورد تعقیب قرار می‌گیرد و در طول همین تعقیب و گریز فضاپیمای او در یک سیاره یخی دچار خرابی شد. دین او و همراهانش در این سیاره با دسته‌ی بزرگی از عنکبوت‌ها روبرو شدند و در نهایت توسط همان جنگنده‌ها که دنبال‌شان بودند نجات یافتند. آن‌ها با توجه به سوابق دیگر دین جارین از دستگیر کردن او گذشتند و تنها به یک هشدار بسنده کردند.

پس از رسیدن به تراسک، قورباغه به همسرش پیوست و سپس دین جارین را به یک مسافرخانه هدایت کرد تا در آنجا اطلاعاتی از سایر مندلورین‌ها به دست آورد. ماهیگیری پیشنهاد کرد تا دین جارین را نزد مندلورین‌ها ببرد، اما دین جارین و بچه در روی کشتی توسط ماهیگیران اسیر شدند. ماهیگران قصد داشتند زره او را بگیرند و آن را بفروشند، با این حال دین جارین و بچه توسط سه مندلورین و به رهبری بو-کاتان کرایز نجات پیدا کردند. دین جارین با بو-کاتان توافق کرد تا در ازای دریافت اطلاعاتی در مورد یک جدای، در تسخیر یک جنگنده امپراتوری به او کمک کند. پس از آن دین جارین به شهر کالودان در سیاره جنگلی کورویوس هدایت شد تا با یک جدای به نام آسوکا تانو دیدار کند.

پس از تعمیر فضاپیمای ریزور کرست، دین جارین عازم سیاره کوریوس شد، اما او از این موضوع غافل بود که در زمان تعمیر فضاپیما، یکی از جاسوسان وابسته به امپراتوری یک ردیاب را در آن جاسازی کرده است.

مندلورین و بچه به شهر کالودان از سیاره کورویس رسیدند و مردم شهر را مشاهده کردند که با ترس از حاکم این شهر یعنی مورگان السبث و محافظان او زندگی می‌کردند. السبث به دین جارین پیشنهاد داد تا در ازای قتل آسوکا، یک نیزه از فولاد بسکار را به او بدهد. مندلورین موفق به یافتن آسوکا در خارج از شهر شد و بچه را به او نشان داد. آسوکا با استفاده از نیرو تشخیص داد كه نام این بچه گروگو است و این که او قبل از ظهور امپراتوری به عنوان یک جدای آموزش‌های اولیه را پشت سر گذاشته است. آسوکا به مندلورین گفت که در صورت همکاری در شکست دادن السبث کمک خواهد کرد تا آموزش‌های گروگو ادامه پیدا کند. به این ترتیب آن‌ها بر نگهبانان السبث چیره شدند و شهروندان را نیز آزاد کردند. پس از آن، آسوکا به دلیل وابستگی زیادی که بچه به دین جارین داشت، از آموزش دادن او امتناع کرد. در عوض، او آن‌ها را به معبدی باستانی در سیاره تایتون هدایت کرد که در آنجا گروگو می‌توانست با استفاده از نیرو، یک جدای را از وجود خود مطلع کند و درباره سرنوشتش تصمیم بگیرد. آسوکا همچنین نیزه بسکار را به دین جارین داد.

مندلورین، گروگو را به معبد باستانی تایتون برد و او را بر روی تخت سنگی در مرکز آنجا قرار داد. گروگو مراقبه خود را شروع کرد و توسط یک میدان انرژی احاطه شد. در این مقطع بوبا فت به همراه فنک شند در آنجا حاضر شدند. فت اعلام کرد زرهی که در اختیار دین جارین است و از کاب ونت گرفته، متعلق به او است، و این که پدرش جانگو یک مندلورین بوده است. دین جارین موافقت کرد تا در ازای حفظ امنیت گروگو، این زره را به او پس بدهد، و این در حالی بود ماف گیدئون و نیروهایش به واسطه ردیاب از راه رسیدند. فت، فنک و جارین حمله‌ی نیروهای امپراتوری را دفع کردند، و در این زمان مراقبه گروگو نیز پایان یافت و میدان انرژی اطراف او از بین رفت. گیدئون اقدام به انفجار فضاپیمای ریزور کرست کرد و سپس با فرا خواندن دارک تروپر خود موفق به تصاحب گروگو شد. فت و فنک به خاطر قولی که در حفظ امنیت گروگو داده بودند همچنان به قول خود وفادار ماندند و به دین جارین کمک کردند تا گروگو را پس بگیرد. آن‌ها با فضاپیمای فت اسلیو I به سیاره نوارو سفر کردند و در آنجا از دون درخواست کمک کردند تا میگس میفلد را از زندان جمهوری جدید آزاد کند.

دون به عنوان مارشال جمهوری جدید از اعتبار خود استفاده کرد تا میفلد را به طور موقت آزاد کند. مایفلد موافقت کرد تا در مکان‌یابی ناو ماف گیدئون کمک کند، با این حال او نیاز به دسترسی به یک ترمینال داخلی داشت. به این ترتیب میفلد و دین جارین برای دسترسی به این ترمینال به یک مرکز مخفی متعلق به امپراتوری روی سیاره موراک نفوذ کردند. پس از انجام این ماموریت دون تصمیم گرفت تا میفلد را آزاد کند.

سپس مندلورین و دون سوار یک شاتل امپراتوری شدند و دکتر پرشینگ را اسیر کردند. آن‌ها برای ماموریت بازیابی گروگو از بو-کاتان و کوسکا ریوز کمک گرفتند. بو-كاتان در قبال این کمک‌رسانی قرار بود ناو گیدئون و دارک‌سیبر را به دست آورد و دین جارین نیز قبول کرده بود تا در آزادسازی سیاره مندلور به آن‌ها کمک کند. پس از نفوذ، دین جارین با دارک‌تروپرها روبرو شد و به سختی یکی از آن‌ها را با نیزه بسکار شکست داد و سایر آن‌ها را نیز از ناو به فضا انداخت. او با نیزه خود با گیدئون جنگید و بر ماف غلبه کرد، و به این ترتیب تبدیل به صاحب جدید دارک‌سیبر شد. دارک‌تروپرها دوباره خود را به داخل فضاپیما رساندند، اما همه‌ی آن‌ها با رسیدن یک جدای نابود شدند. این جدای که کسی جز لوک اسکای‌واکر نبود، برای گرفتن گروگو آمده بود. دین جارین به گروگو اجازه داد تا برای ادامه‌ی آموزش‌هایش با اسکای‌واکر برود. مدتی بعد، بوبا فت و فنک به کاخ جابا در سیاره تاتویین رفتند و در آنجا فت با کشتن بیب فورتونا مدعی سلطنت شد.

فصل سوم

آرمورر تائید کرد که هنوز معادن مندلور وجود دارند و جارین می‌تواند در آنجا باری دیگر به یک مندلورین تبدیل شود. جارین با کرایز بو-کاتان در یک قلعه قدیمی مندلوری در کالوالا دیدار کرد. کرایز پس از از دست دادن دارک‌سیبر برنامه‌های خود برای بازپس گیری مندلور را رها کرده بود و به جارین گفت که به تنهایی به آنجا سفر کند.

جارین پس از رسیدن به مندلور مورد حمله چندین آلامیت قرار گرفت، گونه‌ای بومی و ترول-مانند که در غارهای آنجا زندگی می‌کردند. جارین با رفتن به اعماق معادن، توسط یک موجود سایبورگ اسیر شد و گروگو به تنهایی به سراغ بو-کاتان رفت تا از او کمک بگیرد. بو-کاتان موفق به نجات جارین شد و سایبورگ را کشت. آن‌ها به سمت آب‌های معدن رفتند و جارین خود را در آن غوطه‌ور کرد تا دوباره مندلوری بودن خود را بازیابی کند، اما یک سقوط ناگهانی باعث شد تا او در اعماق آب فرو برود. بو-کاتان برای نجات او شیرجه زد و در راه بازگشت به سطح آب، با یک میتوسور روبرو شد. پس از بهبودی جارین، او و بو-کاتان مندلور را ترک کردند، اگرچه بو-کاتان وجود میتوسور را از او دریغ کرد. پس از بازگشت به کالوالا، آن‌ها توسط جوخه‌های امپراتوری TIE مورد حمله قرار گرفتند و خانه‌‌ی بو-کاتان بمباران شد و آن‌ها را مجبور به عقب‌نشینی شدند.

در کوروسانت، دکتر پرشینگ مورد عفو جمهوری جدید قرار گرفت، اما او از عفو شدن الیا کین، افسر سابق ارتباطات امپراتوری شگفت زده شد. کین موافقت کرد و به پرشینگ کمک کرد تا تحقیقات شبیه‌سازی خود را دنبال کند، چیزی که توسط جمهوری غیرقانونی اعلام شده بود. با این حال کین به پرشینگ خیانت کرد و او را تحویل قانون‌گذاران جمهوری داد و سپس به طور مخفیانه در رویه‌ی پاکسازی ذهنی پرشینگ خرابکاری کرد.

جارین، گروگو را با آموزش‌های رزمی مندلوری آشنا کرد. گروگو در یک مسابقه تمرینی برنده شد، اما حریف او راگنار ویزسلا توسط یک رپتور بزرگ اسیر شد. بو-کاتان یک گروه شکار شامل جارین و پدر رانگار یعنی پاز ویزسلا را جمع کرد و آن‌ها را به سمت لانه‌ی رپتور هدایت کرد. آن‌‌ها سرانجام موفق به کشتن رپتور شدند و بو-کاتان اعتماد قبیله را به دست آورد. سپس بو-کاتان رویارویی خود با میتوسور را فاش کرد، اما آرمورر نسبت به حرف او ناباور و بی‌تفاوت بود.

در تلافی اخراج وین، گورین شارد به نوارو حمله کرد. گریف کارگا برای درخواست کمک از جمهوری جدید، با کارسون تیوا تماس گرفت. تیوا با گمان به اینکه این حمله مقدمه‌ای برای ظهور جدید امپراتوری است،  به سرهنگ تادل موضوع را اطلاع داد، اما وقتی تادل نسبت به این موضوع بی‌تفاوت بود، تیوا به طور مخفی مندلوری‌ها را ردیابی کرد و از دین جارین کمک گرفت. جارین بقیه را متقاعد کرد تا به کمک کارگا بروند، و بو-کاتان نیز فرماندهی نیروی حمله را بر عهده گرفت. همانطور که مندلوری‌ها بر این تهاجم غلبه می‌کردند، وین فرار کرد و شارد کشته شد. آرمورر با بو-کاتان ملاقات کرد و ظهور دوباره‌ی میتوسور را تائید کرد و آن را برای مندلوری‌ها به فال نیک گرفت. توا در راه بازگشت به آدلفی، با لاشه‌ی وسیله نقلیه‌ی زندان ماف گیدئون مواجه شد و قطعه‌ای از آلیاژ بسکار را در داخل آن یافت.

بو-کاتان، جارین و گروگو به سمت سیاره پلازیر-۱۵ حرکت کردند، جایی که ارتش سابق بو-کاتان، که اکنون توسط اکس ووز رهبری می‌شد، به عنوان مزدور فعالیت می‌کرد. آن‌ها در آنجا درگیر ردگیری تعدادی دروید شدند و پی بردند که این درویدها از طریق نانودرویدهای دچار اختلال شده‌اند و این اقدام به طور مخفیانه توسط کمیسر هلگیت، رئیس اداره امنیت سیاره‌ای انجام شده است. سرانجام بو-کاتان، ووز را برای رهبری به چالش کشید و او را شکست داد. جارین برای کمک به صعود او، به دستگیر شدن خودش توسط سایبورگ در معدن مندلور و نجات یافتنش توسط بو-کاتان اذعان کرد و این عاملی شد تا دارک‌سیبر به او باز گردد.

ماف گیدئون از طریق الیا کین پی برد که قصد مندلوری‌ها بازپس‌گیری سیاره خودشان است. گیدئون این اطلاعات را به شورای سایه، گروهی از جنگ سالاران بقایای امپراتوری منتقل کرد. او از فرمانده برندول هاکس درخواست کمک کرد و از کاپیتان پلائون در مورد غیبت فرمانده بزرگ ترون سؤال کرد. بو-کاتان در نوارو قبیله‌های مندلوری را متحد کرد و یک گروه را برای کاوش در سطح مندلور به منظور یافتن کوره آهنگری بزرگ آماده کرد. قبل از رفتن، گریف کارگا نسخه بازسازی شده‌ی IG-12 را به دین جارین هدیه داد که امکان کنترل شدن توسط گروگو را داشت. گروه اعزامی کوره آهنگری بزرگ را پیدا کرد اما توسط استورم‌تروپرها که به واسطه‌ی بسکار تقویت‌شده بودند گرفتار شدند. جارین توسط گیدئون اسیر شد، کسی که قصد خود را برای تکمیل پاکسازی بزرگ در مندلور آشکار کرد. بو-کاتان با کمک دارک‌سیبر سعی کرد گروهش را فراری دهد. پاز ویزسلا عقب ماند تا برای بقیه زمان بخرد، اما توسط محافظان گیدئون کشته شد.

بو-کاتان و جوخه شناسایی او از پایگاه ماف گیدئون عقب نشینی کردند. پس از بازگشت به فضاپیمای مندلوری، اکس ووز مندلوری‌های باقی مانده را برای تقویت نیروهای سیاره‌ای فرستاد و خودش از فضاپیما در برابر اسکادران‌های امپراتوری TIE دفاع کرد. دین جارین با کمک گروگو از اسارت گریخت و به دنبال گیدئون رفت. جارین و گروگو تانک‌هایی شبیه‌سازی شده از کلون‌های گیدئون را کشف کردند که جارین آن‌ها را نابود کرد. پس از یک درگیری طولانی بین مندلوری‌ها و استورم‌تروپرهای تقویت‌شده، بو-کاتان، جارین و گروگو آخرین موضع‌گیری خود علیه گیدئون و محافظان او را انجام دادند که در طی آن دارک‌سیبر نابود شد. ووز فضاپیمای پایتخت مندلوریا را به پایگاه امپراتوری زد و گیدئون در اثر انفجار کشته شد. گروگو با ایجاد یک حباب نیرو از بو-کاتان و جارین در برابر این انفجار محافظت کرد.

پس از نبرد، مندلوری‌ها کوره‌ی بزرگ را در قلب مندلور دوباره راه‌اندازی کردند و جارین به طور رسمی سرپرستی گروگو را پذیرفت. پس از آن، جارین قراردادی را با کارسون تووا پیگیری کرد و به کابینی در حومه پایتخت نوارو نقل مکان کرد. در همین حین IG-11 توسط مکانیک‌های آنزلان بازسازی شد تا به عنوان مارشال جدید نوارو خدمت کند.

فصل‌ها

شماره
تعداد قسمت
تاریخ
یک
۸ قسمت
۱۲ نوامبر ۲۰۱۹
دو
۸ قسمت
۳۰ اکتبر ۲۰۲۰
سه
۸ قسمت
۱۹ آوریل ۲۰۲۳
چهارم
؟
؟

منبع

صفحات دیگر