بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Resident Evil 4 (بازی ۲۰۲۳)

اشتراک‌گذاری

رزیدنت ایول ۴

Resident Evil 4

Resident Evil 4 (بازی ۲۰۲۳) - رزیدنت ایول

توسعه‌دهنده

کپکام

ناشر

کپکام

کارگردان

یاسوهیرو آنپو
کازونوری کادوی

تهیه‌کننده

یوشیاکی هیرابایاشی

نویسنده

متیو کاستلو

آهنگساز

سوزوکی سیتی

موتور

RE Engine

پلتفرم‌ها

پلی‌استیشن 4
پلی‌استیشن 5
مایکروسافت ویندوز
ایکس‌باکس سری اکس/اس

تاریخ انتشار

۲۴ مارچ ۲۰۲۳

سبک

ترس و بقا

Resident Evil 4 این یک بازی ویدیویی است که توسط کپکام دیویژن 1 ساخته شده است. این یک بازسازی یا ریمیک از بازی سال ۲۰۰۵ به همین نام است و در ۲۴ مارچ ۲۰۲۴ منتشر شد. حالت Mercenaries این بازی به عنوان یک محتوای دانلودی (DLC) رایگان پس از انتشار بازی منتشر شد.

همچنین یک محتوای قابل دانلود تحت عنوان Separate Ways با محوریت داستان شخصیت ایدا وانگ در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۳ منتشر شده است.

گیم‌پلی

رزیدنت ایول ۴ نسخه بازسازی شده بازی رزیدنت ایول ۴ سال ۲۰۰۵ است. این بازی دارای گیم‌پلی تیراندازی سوم شخص «از روی شانه» شبیه به نسخه اصلی است، در حالی که سایر جنبه‌های طراحی شبیه به بازسازی‌های رزیدنت ایول ۲ (۲۰۱۹) و رزیدنت ایول ۳ (۲۰۲۰) است. بازی برای ایجاد فضایی کشنده‌تر دارای جلوه‌های بصری بازطراحی‌شده است و همچنین با طراحی‌های جدید شخصیت‌ها و پیش‌زمینه‌ها همراه شده است. گاهی اوقات بازیکن باید پازل‌ها را حل کند تا به مناطق خاصی برسد. در برخی از سکانس‌ها، لیان باید از دختر رئیس جمهور یعنی اشلی محافظت کند. اشلی از یک سیستم سلامتی ساده‌تر از سیستم اصلی استفاده می‌کند، و می‌توان به او دستور داد که نزدیک یا دور بماند.

همانند بازی اصلی، بازیکن موجودی خود را در یک کیف سامان‌دهی می‌کند. در نسخه‌ی ریمیک یک سیستم ساخت و ساز در بازی گنجانده شده است که بازیکن را قادر می‌سازد تا با استفاده از منابع جمع‌آوری‌شده آیتم‌ها و مهمات ایجاد کند. بازرگان نیز در این حضور دارد و به بازیکن می‌تواند آیتم‌ها را از او بخرد، ارتقا دهد و معامله کند و در عین حال ماموریت‌های جانبی جدیدی را دریافت کند تا در طول داستان اصلی تکمیل کند. همانند نسخه اصلی، مبارزات روی تیراندازی به دشمنان و بارگذاری سلاح متمرکز است. با این حال، لیان اکنون می‌تواند همزمان حرکت کند و از سلاحش استفاده کند و این به او اجازه می‌دهد تا در حین شلیک از حملات فرار کند. او می‌تواند از حملات نزدیک برای آسیب رساندن به دشمنان و هل دادن آن‌ها بهره بگیرد. یک مکانیک جدید نیز به او اجازه می‌دهد تا دشمنان را با چاقوی خود مسدود کند، ضدحمله کند و آن‌ها را بکشد. برخلاف نسخه اصلی، چاقوی لیان دارای دوام است و اگر خراب شود، بازیکن باید با بازرگان صحبت کند تا آن را تعمیر کند یا دوام آن را افزایش دهد. امکان حمل چندین نوع چاقو با ویژگی‌های مختلف نیز وجود دارد.

داستان

پس از ویرانی شهر راکون در سال ۱۹۹۸، لیان اس کندی پس از آموزش دیدن توسط سرگرد جک کراوزر مامور دولت ایالات متحده شد. شش سال بعد در سال ۲۰۰۴، لیان توسط رئیس جمهور فرستاده شد تا دخترش اشلی گراهام را از روستایی در اسپانیا نجات دهد و در این ماموریت اینگرید هانیگن نیز او را از راه دور راهنمایی می‌کرد. بلافاصله پس از رسیدن به مقصد، لیان شاهد بود که روستاییان توسط انگل لاس پلاگاس کنترل می‌شوند و همراهان او به شکل وحشیانه‌ای به قتل رسیدند. روستاییان خود را متعهد به فرقه لوس ایلومینادوس می‌دانستند. لیان در حین جستجوی اشلی، با لوئیس سرا آشنا شد که اینگرید تایید کرد او زمانی برای شرکت آمبرلا کار می‌کرده است. لیان و لوئیس توسط رئیس روستا یعنی بیتورس مندز اسیر شدند و یک انگل پلاگاس به لیان تزریق شد. پس از فرار از اسارت، این دو از هم جدا شدند و لوئیس با ایدا وانگ دیدار کرد.

لیان اشلی را که او نیز به پلاگاس آلوده شده بود نجات داد. آن‌ها توسط مندز تعقیب شدند تا اینکه لیان در کشتارگاهی موفق به کشتن او شد. با تأخیر هلیکوپتر نجات که ناشی از آب و هوای نامساعد بود، این دو به قلعه عقب‌نشینی کردند، اما نیروهای لرد رامون سالازار اشلی را دستگیر کردند. پس از آخرین رویارویی لیان با ایدا در راکون سیتی، او برای مدت مختصری با ایدا مواجه شد و سپس دوباره به لوئیس پیوست، کسی که اذعان می‌کرد که به دنبال جبران اقدامات گذشته‌اش است. او سرکوبگرهایی برای مقابله با پلاگاس را فراهم کرده بود. این دو از تونل‌های معدن برای رسیدن به سطح زمین استفاده کردند، اما در میان راه لوئیس مورد حمله و ضربات چاقوی کراوزر قرار گرفت که حالا به لوس ایلومینادوس روی آورده بود. لیان و کراوزر وارد نبردی شدند و بدون نتیجه پایان یافت. لوئیس قبل از مرگش کلید آزمایشگاه شخصی خود را به لیان داد. پس از بازگشت به قلعه، لیان در نبردی چالش‌برانگیز سالازار را شکست داد و کشت. سپس او در تعقیب کراوزر و اشلی به تاسیسات جزیره‌ای رسید.

لیان دوباره با اشلی متحد شد و این دو با آزموند سدلر، رهبر لوس ایلومینادوس دیدار کردند. او از انگل‌های درون بدن آن‌ها برای کنترل اشلی و ناتوانی لیان استفاده کرد و دوباره آنها را از هم جدا کرد. لیان در حین پیش‌روی در تاسیسات، پی برد که کراوزر مسئول آوردن ربودن اشلی بوده است و به دلیل نارضایتی از دولت ایالات متحده در مدیریت «عملیات خاویر»، دختر رئیس جمهور را به روستا آورده است. کراوزر از یک انگل پلاگاس برای جهش خود و مبارزه با لیان استفاده کرد که در نهایت توسط لیان کشته شد. لیان دوباره با اشلی متحد شد، اما سدلر بازگشت و سعی کرد تا لیان را کنترل کند تا اینکه ایدا مداخله کرد و به لیان اجازه داد تا اشلی را به آزمایشگاه لوئیس ببرد و انگل‌های بدن خود  را از بین ببرد. لیان در حالی که به دنبال وسیله‌ای برای فرار بود، ایدا را از دست سدلر نجات داد و سپس به او ملحق شد تا سدلر را بکشد. ایدا با در اختیار داشتن یک ویال با هلیکوپتری جزیره را ترک کرد، در حالی که لیان و اشلی با یک جت اسکی از جزیره‌ی در حال انفجار فرار کردند.

ایدا با رئیس خود، آلبرت وسکر تماس گرفت تا نیت او برای ویال را جویا شود. وقتی وسکر به او قول داد که طلوعی جدید با میلیاردها تلفات رخ خواهد داد، ایدا منزجر شد و خلبان خود را مجبور به تغییر مسیر کرد.

توسعه

نسخه اصلی رزیدنت ایول ۴ در سال ۲۰۰۵ برای کنسول گیم‌کیوب منتشر شد. طبق گزارش‌ها، توسعه نسخه ریمیک در حدود سال ۲۰۱۸ به رهبری استودیو M-Two آغاز شد. کپکام توسعه این بازی را در اوایل سال ۲۰۲۱ به رهبری تیم دیویژن 1 به داخل سازمان آورد و بسیاری از کارکنانی که روی بازسازی رزیدنت ایول ۲ کار کرده بودند نیز در توسعه همکاری کردند.

تهیه کننده بازی یعنی یوشیاکی هیرابایاشی اظهار کرده است که ایده بازسازی رزیدنت ایول ۴ به دلیل محبوبیتش چالش‌برانگیز بوده است. کازونوری کادوی و یاسوهیرو آنپو که بر روی بازسازی رزیدنت ایول ۲ کار کردند به عنوان کارگردان این بازی انتخاب شدند. کادوی بر عناصر گیم پلی نظارت داشت، از جمله نحوه استفاده از چاقوی لیان و دوام آن پس از رویارویی با دشمنان. کپکام استفاده از رویدادهای دکمه‌زنی سریع را در مقایسه با بازی اصلی به حداقل رساند. تیم توسعه به سه گروه تقسیم شد که هر در سه ناحیه‌ی بازی کار می‌کردند: روستا، قلعه و جزیره.

هدف تیم گسترش شخصیت‌پردازی و رابطه اشلی و تمرکز بیشتر داستان بر ترس بود. تصاویر بصری برای بهبود ایده ترسناک توسعه داده شدند. این بازی با موتور RE توسعه داده شد.

منبع

صفحات دیگر