ویکی دنیای سینمایی مارول

لوکی (سریال)

اشتراک‌گذاری

لوکی

Loki

لوکی (سریال) - دنیای سینمایی مارول

شورانر (Showrunner)

مایکل والدرون

آهنگساز

ناتالی هالت

پخش از

دیزنی پلاس

تاریخ انتشار

۱۹ خرداد ۱۴۰۰

تعداد فصل‌ها

۲

تعداد قسمت‌ها

۶ (فصل ۱)
؟ (فصل ۲)

دنیای سینمایی مارول

قبلی:
بعدی:
چه می‌شد اگر...؟

لوکی (Loki) یک سریال تلویزیونی بر اساس شخصیتی به همین نام در مارول کامیکس است. داستان سریال لوکی دنباله‌ای بر «انتقام‌جویان: پایان بازی» است. این سومین بخش و سومین سریال از فاز چهارم دنیای سینمایی مارول محسوب می‌شود. این سریال توسط مارول استودیوز تولید شده و از طریق دیزنی پلاس منتشر شده است.

فصل اول سریال لوکی با شش قسمت از تاریخ ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ پخش شد. تولید فصل دوم این سریال نیز تائید شده است.

داستان سریال لوکی

فصل یک

داستان سریال لوکی از جایی شروع شد که لوکی در هنگام دستگیر شدن توسط انتقام‌جویان از فرصتی استفاده کرد و با ربودن تسراکت قادر به فرار شد. این اقدام او باعث ایجاد یک خط زمانی جدید شد و به همین سبب او بلافاصله توسط نهادی به نام سازمان ناسازگاری زمانی (TVA) بازداشت شد و به مقر آن‌ها منتقل شد. قاضی این سازمان یعنی راوونا رنسلایر پس از پروسه‌ای تصمیم گرفت تا این خدای شرارت را حذف کند اما یکی از اعضای سازمان به نام موبیوس وارد عمل شد و به جای حذف لوکی، او را به تئاتر زمان برد تا از او بازجویی کند. موبیوس آینده‌ای از لوکی را در «جدول زمانی مقدس» به او نشان داد که شامل نقش لوکی در مرگ مادرخوانده‌اش بود. هنگامی که موبیوس لحظه‌ای اتاق بازجویی را برای جلسه‌ای با هانتر B-15 ترک کرد، لوکی موفق به فرار شد و تسراکت توقیف شده را بازیابی کرد. با این حال او به این موضوع پی برد که در برابر TVA ناتوان است. B-15 عملیاتی برای حذف لوکی را شروع کرد، اما لوکی به تئاتر زمان بازگشت و موارد بیشتری از آینده را کشف کرد: از پیوندش با ثور تا مرگش به دست تانوس.

داستان سریال لوکی

موبیوس تصمیم گرفت تا لوکی را استخدام کند تا از او در برابر یک متغیر دیگر از لوکی استفاده کند، کسی که در دوره‌های زمانی مختلف به نیروهای TVA حمله کرده بود. از این رو لوکی، موبیوس و B-15 سفری را برای جستجوی این متغیر که یکی از اعضای سازمان به نام هانتر C-20 را ربوده بود شروع کردند و به انشعابی از ایالت ویسکانسین در سال ۱۹۸۵ سفر کردند. موبیوس و لوکی روی یک تئوری کار کردند که این تئوری پنهان شدن متغیر در رویدادهای آخرالزمانی را محتمل می‌دانست. از این رو آن‌ها به پمپئی در سال ۷۹ میلادی سفر کردند و در آنجا به مردم محلی در مورد تخریب قریب‌الوقوع شهر هشدار دادند. وقتی هیچ انشعابی شکل نگرفت، این دو به TVA بازگشتند تا موارد آخرالزمانی دیگر را بررسی کنند و مکان احتمالی متغیر را شناسایی کنند. آن‌ها رویدادی مربوط به یک طوفان در آلاباما و سال ۲۰۵۰ را انتخاب کردند، و از این رو لوکی، موبیوس و B-15 به همراه یک واحد از نیروهای مینتمن به آنجا رفتند. متغیر که از ورود آن‌ها آگاه شده بود B-15 و غیرنظامیان دیگری را محسور کرد و سپس تعاملی با لوکی داشت و به او حمله کرد. این موضوع مشخص شد که این متغیر در واقع یک لوکی مونث است. در این مقطع موبیوس قادر به یافتن C-20 شد و این هانتر افشا کرد که مکان محرمانه‌ی خالق TVA یعنی محافظان زمان را تسلیم این متغیر کرده است.

متغیر با استفاده از مجموعه‌ای از ریست شارژها خط زمانی مقدس را مورد هدف قرار داد و چندین انشعاب زمانی را ایجاد کرد که TVA را مجبور به واکنش کرد. وقتی متغیر از طریق یک درب زمانی آلاباما را به مقصد مقر TVA ترک کرد، لوکی نیز او را تعقیب کرد و موبیوس را پشت سر گذاشت. لوکی سعی کرد متغیر را متقاعد کند تا در زمینه‌ی از بین بردن محافظان زمان همکاری کنند، اما این تلاش او بی‌نتیجه بود. وقتی رنسلایر در برابر آن‌ها حضور یافت، لوکی از یک تم‌پد برای انتقال خودش و متغیر استفاده کرد و هر دو به قمر لمنتیس-۱ در سال ۲۰۷۷ منتقل شدند، جایی که فقط چند ساعت تا برخوردش با یک سیاره فاصله داشت. از آنجایی که تم‌پد آن‌ها شارژ کافی برای استفاده نداشت لوکی و متغیر - که خودش را با نام سیلوی لافی‌دوتیر معرفی کرده بود - در این قمر گرفتار شدند و مجبور شدند برای بقا با یکدیگر همکاری کنند. تلاش آن‌ها برای جستجوی منابع کافی انرژی بی‌نتیجه ماند، اما آن‌ها از طریق یکی از ساکنان آنجا به وجود فضاپیمای آرک پی بردند که احتمالا در آنجا امکان شارژ تم‌پد وجود داشت. آن‌ها برای رسیدن به آرک با ترفندی سوار یک قطار شدند، با این حال در میان راه هویت بیگانه آن‌ها فاش شد و هر دو از قطار به بیرون پرت شدند. در هنگام پرت شدن به بیرون، تم‌پد آسیب دید و از کار افتاد. در ادامه داستان لوکی و سیلوی مجبور شدند تا پیاده سفر کنند و هدفشان این بود که فضاپیما را بربایند و از طریق آن فرار کنند. در میان راه، سیلوی برای لوکی فاش کرد که وقتی با افسون در حال دریافت اطلاعاتی از C-20 بوده، کشف کرده است که این فرد قبلا در زمین زندگی می‌کرده و خاطراتش سرکوب شده است. لوکی پی برد که تمام کسانی که برای TVA کار می‌کنند در واقع متغیرهایی هستند که از خط زمانی مقدس ربوده شده‌اند.

داستان سریال لوکی

در ادامه داستان سریال لوکی و سیلوی با ورود به پایگاه پرتاب به سمت فضاپیما حرکت کردند، اما آن‌ها تنها شاهد از بین رفتن این فضاپیما طی یک حادثه بودند. آن‌ها که دیگر فرصتی نداشتند تصمیم گرفتند تا برای نابودی آماده شوند. با این حال در آخرین لحظات یک انشعاب منحصر به فرد در خط زمانی مقدس ایجاد شد و TVA آن‌ها را دستگیر کرد. لوکی قبل از این که به درون سلول خود منتقل شود، به موبیوس گفت که او نیز یک متغیر است. موبیوس که کمی گیج شده بود این اطلاعات را به B-15 انتقال کرد، و B-15 هم به دلیل تاثیر افسون سیلوی خاطراتی از زندگی قبلی‌اش را تجربه کرد. لوکی در سلولش که در واقع یک حلقه‌ی زمانی بود بارها رویدادی یکسان را تجربه کرد و هر بار تحت بدرفتاری سیف قرار گرفت و این رویداد آنقدر تکرار شد تا لوکی سرانجام به خودشیفتگی خودش اعتراف کرد. موبیوس که کمی مشکوک شده بود در مقطعی تم‌پد خود را با تم‌پد رنسلایر عوض کرد و با استفاده از آن خود را به کتابخانه منتقل کرد. او در آنجا اسنادی از C-20 را پیدا کرد که متغیر بودن خودش را تائید می‌کرد. پس از آن که موبیوس لوکی را از حبس زمانی خارج کرد، رنسلایر به سراغ او آمد و اعلام کرد که از عوض کردن تم‌پدها مطلع شده است و برا همین نیز موبیوس را حذف کرد. او سپس لوکی و سیلوی را به اتاق محافظان زمان برد که در آنجا B-15 اصلاح شده به آن دو در مبارزه کردن کمک کرد. پس از این که سیلوی قادر به شکست دادن رنسلایر شد، او با استفاده از سلاح رنسلایر این موضوع را فاش کرد که محافظان زمان در واقع انیماترونیک‌های ساختگی هستند.

سیلوی در حال آماده شدن برای حرکت بعدی خود بود. در همین حین لوکی سعی داشت احساس خود به سیلوی را بیان کند اما او توسط رنسلایر که بهبود یافته بود حذف شد. سیلوی قادر به خلع سلاح کردن رنسلایر شد و سعی کرد در مورد ریشه‌های TVA از او بازجویی کند، اما متوجه شد که او نیز از این موضوع بی‌خبر است. رنسلایر به او اطلاع داد که لوکی همچنان زنده مانده است و در پایان زمان و در کاواک حضور دارد. سیلوی متوجه شد که در این مکان به دلیل عدم اطمینان در مورد پایان زمان، نمی‌توان هیچ انشعاب زمانی جدیدی ایجاد کرد. وقتی رنسلایر از میس مینتس برای احضار یک واحد مینتمن کمک خواست، سیلوی خود را حذف کرد و توسط موبیوس در کاواک بازیابی شد. در همین حال، لوکی با نسخه‌های دیگر خود شامل لوکی کلاسیک، بچه، لاف‌زن و تمساح دیدار کرد. همه‌ی این افراد در کاواک به سر می‌بردند و از موجودی به نام الایوت در حال فرار بودند. لوکی به همراه این افراد به سنگری پناه بردند اما به دلیل اتحاد لوکی لاف‌زن با لوکی رئیس و خیانت او به این گروه، تلاش آن‌ها برای مستقر شدن در این پناهگاه بی‌نتیجه ماند. به دنبال ایجاد یک درگیری، لوکی کلاسیک به متحدان باقی‌مانده لوکی کمک کرد تا فرار کنند و سپس آن‌ها موفق به دیدار با سیلوی و موبیوس شدند. سیلوی این تئوری را مطرح کرد که الایوت تنها نگهبان خالق واقعی TVA است، و نقشه‌ای کشید تا این موجود را افسون و خنثی کند. لوکی تصمیم گرفت در کنار سیلوی بماند و موبیوس نیز به TVA بازگشت تا همه افراد را از ماهیت واقعی‌شان مطلع کند. پس از آن لوکی کلاسیک، بچه، تمساح از سیلوی و لوکی جدا شدند اما لوکی کلاسیک برای کمک به آن‌ها برگشت و حتی در مسیر مقابله با الایوت خودش را قربانی کرد.

داستان سریال لوکی

با خنثی سازی الایوت، لوکی و سیلوی از طریق درگاهی عبور کردند و به قلعه‌ی پایان زمان رسیدند و وارد آن شدند. سپس آن‌ها با میس مینتس روبرو شدند که قصد داشت با پیشنهادهای شخصی و وسوسه‌کننده آن دو را از ماموریت‌شان دور کند، با این حال او موفق به این کار نشد. در ادامه داستان لوکی و سیلوی با خالق اصلی TVA یعنی او که می‌ماند ملاقات کردند، کسی که از آن‌ها دعوت کرد تا در اتاقش با هم گفتگو کنند. در همین زمان، رنسلایر به میس مینتس دستور داد تا پرونده‌های مربوط به تاسیس TVA را بازیابی کند، که در عوض او پرونده‌هایی درباره «او که می‌ماند» را دریافت کرد. موبیوس به سراغ رسلایر آمد و به او اطلاع داد که به کمک B-15 کاری کرده تا همه از ماهیت متغیر بودن رنسلایر آگاه شوند. موبیوس طی اقدامی سعی کرد تا رنسلایر را حذف کند اما او به راحتی موبیوس را خلع سلاح کرد. رنسلایر به جای حذف کردن مجدد موبیوس، فقط دفتر مرکزی TVA را ترک کرد تا «اراده آزاد» خود را پیدا کند.

«آن که باقی می‌ماند» برای لوکی و سیلوی فاش کرد که TVA پس از جنگ چندجهانی تاسیس شده است و هدفش جلوگیری از ظهور نسخه‌های مخرب خودش بوده است. بعد از این توضیحات او دو انتخاب را پیش روی آن‌ها گذاشت و آن را به یک قمار تشبیه کرد؛ آن‌ها یا باید او را بکشند و سپس شاهد پدیدار شدن متغیرهای متخاصم او باشند، و یا این که آن‌ها جای او را در TVA بگیرند و شرایط کنونی را حفظ کنند. سیلوی که خانواده‌اش را به خاطر TVA از دست داده بود و هیچ اعتمادی به حرف‌های این فرد نداشت، برای کشتن او مصمم بود. اما لوکی که نمی‌خواست بحرانی بدتر ایجاد شود، سعی کرد تا جلوی سیلوی را بگیرد. یک مبارزه کوتاه بین لوکی و سیلوی شکل گرفت که در نهایت با پیوند عاطفی میان آن‌ها همراه شد. با این حال سیلوی که تصمیم خود را گرفته بود با استفاده از یک تم‌پد و باز کردن یک درب زمانی، لوکی را به TVA فرستاد. سیلوی حالا قادر به کشتن «او که می‌ماند» بود و این فرد هم که از اوضاع خسته شده بود هیچ مقاومتی نکرد. با کشته شدن او خط زمانی مقدس تخریب شد و سیلوی از اقدام خودش در این قتل و همین طور شکستن قلب معشوقه‌اش تاسف خورد.

داستان سریال لوکی

سپس لوکی با عجله به کتابخانه سازمان رفت و در آنجا با موبیوس و B-15 روبرو شد. او سعی کرد به این دو در مورد متغیرهای «آن که می‌ماند» هشدار دهد، با این حال آن‌ها لوکی را نشناختند. لوکی سپس متوجه یک مجسمه از متغیرهای «او که می‌ماند» شد که در جای سه مجسمه‌ی محافظان زمان قرار گرفته بود. این موضوع نشان می‌داد که لوکی با یک سازمان متفاوت سر و کار دارد که ناشی از بحران‌های چندجهانی بود. این پایانی برای فصل اول داستان سریال لوکی بود.

شخصیت‌ها و بازیگران

قسمت‌ها

شماره عنوان شرح نویسنده
۱ هدف باشکوه لوکی بعد از ربودن تسراکت به بیابانی در مغولستان منتقل می‌شود و سپس توسط سازمان ناسازگاری زمانی دستگیر می‌شود. مایکل والدرون
۲ متغیر موبیوس، یکی از اعضای TVA سعی می‌کند با لوکی همکاری کند اما در این سازمان همه از حضور این خدای شرارت خرسند نیستند. الیسا کاراسیک
۳ لمنتیس لوکی از نقشه‌های متغیر آگاه می‌شود، اما طی اقدامی هر دوی آن‌ها به مکانی آشفته منتقل می‌شوند و نقشه‌ها به هم می‌ریزد. بیشا کی. علی
۴ رویداد نکسوس با شروع جستجوی موبیوس و هانتر بی-۱۵ نگرانی و بدگمانی به TVA نفوذ می‌کند. اریک مارتین
۵ ماجراجویی به سوی راز لوکی برای فرار از یک برزخ ویرانه تلاش می‌کند و با نسخه‌های متغیری از خودش روبرو می‌شود. تام کافمن
۶ همواره. برای همه‌ی زمان‌ها. لوکی و سیلوی با حاکم TVA دیدار می‌کنند و با تصمیمی سرنوشت‌ساز روبرو می‌شوند. مایکل والدرون و اریک مارتین