بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

بتمن (Batman)

اشتراک‌گذاری

بتمن

Batman

بتمن (Batman) بتمن

نام واقعی

بروس وین

اولین نمایش

Detective Comics #27 (می ۱۹۳۹)

خالق

بیل فینگر (نویسنده)
باب کین (هنرمند)

وابسته به

قابلیت‌ها

  • هوش نابغه
  • استاد کارآگاه
  • متخصص فرار
  • اوج وضعیت جسمی انسان
  • استاد رزمی
  • دسترسی به تجهیزات پیشرفته

بتمن (Batman) محافظ شهر گاتهام برای چندین دهه، مدیرعامل شرکت وین، رئیس خانواده بت و عضو قدیمی لیگ عدالت است. بتمن یک ابرقهرمان است که توسط باب کین و بیل فینگر خلق شده و توسط دی‌سی کامیکس منتشر شده است. اولین حضور این شخصیت در شماره‌ی ۲۷ام Detective Comics (می ۱۹۳۹) صورت گرفت.

بتمن هویت مخفی بروس وین است. بروس که در کودکی شاهد قتل والدینش بود، به سمت مبارزه با جنایت سوق پیدا کرد. او خود را از نظر جسمی و فکری پرورش داد و برای مبارزه با جنایت یک لباس شخصی با طرح خفاش را بر تن کرد. بتمن در شهر گاتهام فعالیت می‌کند و افراد دیگری چون رابین و مستخدم او یعنی آلفرد پنی‌ورث به او کمک می‌کنند. برخلاف اکثر ابرقهرمانان، بتمن هیچ قدرت ویژه‌ای ندارد. او در مبارزات خود از عوامل مختلفی شامل عقل، مهارت‌های کارآگاهی، علم، فناوری، ثروت، قدرت جسمی و ارعاب استفاده می‌کند.

شخصیت بتمن بلافاصله پس از معرفی شدنش به شخصیتی محبوب تبدیل شد. ظاهر این شخصیت در طول دهه‌های مختلف متفاوت بوده است. سری تلویزیونی بتمن در اواخر دهه ۱۹۶۰ تا حدودی این شخصیت را از ریشه‌هایش دور کرد. سازندگان گوناگونی برای بازگشت این شخصیت به ریشه‌های تاریکش تلاش کردند، که این موضوع در اواخر سال ۱۹۸۶ با مینی-سریال Batman: The Knight Returns به نویسندگی فرانک میلر به اوج خود رسید. این مینی-سریال و همچنین موفقیت فیلم بتمن (سال ۱۹۸۹) به کارگردانی تیم برتون باعث شد تا دوباره علاقه‌مندی به شخصیت بتمن بالا برود. بتمن به عنوان یک نماد فرهنگی، در رسانه‌های مختلف از رادیو گرفته تا تلویزیون و سینما مورد اقتباس قرار گرفته است و کالاهای مختلفی از آن در سراسر جهان به فروش رسیده است. بتمن با نام‌های بسیاری از جمله شوالیه تاریکی، بزرگترین کارآگاه جهان، و مدافع گاتهام شناخته می‌شود.

پیشینه

بروس وین در دوران کودکی از فاصله‌ی نزدیک شاهد قتل پدر و مادرش یعنی دکتر توماس وین و مارتا وین توسط یک غارتگر بود. این اتفاق شوک بزرگی را به او وارد کرد و باعث شد تا او به سمت مبارزه با جنایت در شهر گاتهام سوق پیدا کند و تبدیل به بتمن شود.

عصر طلایی

بتمن در اولین نمایش خود در Detective Comics به عنوان یک مبارز جنایت نشان داده شد. ریشه‌ی داستان او اولین بار در شماره ۳۳ این کمیک مورد اشاره قرار گرفت و در شماره ۴۷ کمیک بتمن کامل شد. در این کمیک‌ها بروس وین فرزند خانواده‌ای ثروتمند و خیرخواه در شهر گاتهام بود. بروس تا سن هشت سالگی در عمارت وین بزرگ شد و زندگی مفرحی داشت، اما روزی پدر و مادر او در مسیر بازگشت از سینما توسط مجرمی به نام جو چیل کشته شدند. پس از آن بروس سوگند خورد تا این شهر را پلیدی‌هایی که جان والدینش را گرفته‌اند رها کند. او به شدت درگیر پرورش فیزیک و ذهن خود شد اما پی برد که این مهارت‌ها به تنهایی کافی نیستند، و همین موضوع عاملی شد تا او ویژگی‌های بتمن را در ذهنش تصور کند.

عصر نقره‌ای

بعد از معرفی چند-جهانی دی‌سی کامیکس در دهه ۱۹۶۰، بتمن عصر طلایی به جهان Earth-Two تعلق گرفت. در این نسخه بتمن با کت‌ومن همکار شد و با او ازدواج کرد، و دختر آن‌ها یعنی هلنا وین به دنیا آمد. هلنا بعدها پس از بازنشستگی پدرش تبدیل به هانترس و محافظ گاتهام شد. بروس وین به یک کمیسر پلیس تبدیل شد و سرانجام طی آخرین ماجراجویی خود در قالب بتمن کشته شد.

اما در عصر نقره‌ای بتمن با قهرمانان دیگر از جمله سوپرمن دیدار کرد و در کنار آن‌ها فعالیت کرد. بتمن و سوپرمن به عنوان دوستانی نزدیک به تصویر کشیده شدند. بتمن تبدیل به عضو بنیان‌گذار لیگ عدالت آمریکا شد که در کمیک Brave and the Bold نشان داده شد.

در سال ۱۹۶۹، دیک گریسون به عنوان رابین و بخشی از بازنگری‌های دی‌سی کامیکس به کمیک‌ها اضافه شد. همچنین بروس وین برای اشراف بیشتر بر جنایت‌های شهر گاتهام به یک پنت‌هاوس در مرکز شهر نقل مکان کرد. بتمن دهه‌ی ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ را بیشتر به طور انفرادی فعالیت کرد و در مقاطعی با رابین یا بت‌گرل کار کرد. با ورود جنایتکاران دیوانه‌ای چون جوکر و همچنین با آمدن راس‌الغول، ماجراجویی‌های بتمن جنبه‌ی تیره‌تری به خود گرفت. در دهه‌ی ۱۹۸۰ دیک گریسون تبدیل به نایت‌وینگ شد.

در آخرین شماره از Brave and the Bold، بتمن از لیگ عدالت خارج شد و گروه جدید تحت نام اوتسایدرها را تشکیل داد.

بتمن مدرن

بعد از انتشار سری ۱۲-شماره‌ای Crisis on Infinite Earths، دی‌سی کامیکس داستان برخی از شخصیت‌های مهم خود را به منظور به روز رسانی و امروزی‌تر شدن بازنگری کرد. فرانک میلر ریشه‌ی داستان بتمن را در کمیک Batman: Year One بازگو کرد. اگرچه نسخه‌ی Earth-Two (عصر طلایی) بتمن از تاریخ پاک شد اما بسیاری از داستان‌های Earth-One (عصر نقره‌ای) در نسخه‌ی مدرن بتمن حفظ شد.

در نسخه‌ی مدرن اغلب نیروهای پلیس گاتهام فاسد هستند و نیاز به وجود بتمن حس می‌شود. مورد دیگر حذف شدن عموی بروس یعنی فلیپ وین است که سرپرستی بروس را بر عهده داشت که در نسخه‌ی مدرن او توسط مستخدم خانوادگی‌اش یعنی آلفرد بزرگ می‌شود.

در خط داستانی «بتمن: مرگی در خانواده» (سال ۱۹۸۸) جیسون تاد یا همان رابین دوم توسط جوکر کشته شد. به دنبال این رویداد، رویکرد بتمن نسبت به مبارزه با جنایت بیش از اندازه تاریک شد. بتمن تا یک دهه به تنهایی فعالیت کرد تا این تیم دریک به رابین جدید تبدیل شد. در سال ۲۰۰۵، نویسندگان شخصیت جیسون تاد را احیا کردند و او را در مقابل مربی سابق خود قرار دادند.

صفحات دیگر