ویکی دنیای سینمایی مارول

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

جاودانگان

اشتراک‌گذاری

جاودانگان

Eternals

جاودانگان - دنیای سینمایی مارول

کارگردان

کلویی ژائو

نویسنده

کلویی ژائو
پاتریک بورلی
رایان فرپو
متیو کی. فرپو

آهنگساز

رامین جوادی
براندون کمپبل (موسیقی فرعی)

تاریخ انتشار

۵ نوامبر ۲۰۲۱

زمان فیلم

۱۵۷ دقیقه

دنیای سینمایی مارول

بعدی: مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست

جاودانگان یا اترنال‌ها (Eternals) یک فیلم ابرقهرمانی محصول سال ۲۰۲۱ و بر اساس نژادی به همین نام در مارول کامیکس است. این بیست و ششم فیلم در دنیای سینمایی مارول، و هفتمین فیلم از فاز چهارم است. فیلم اترنال‌ها توسط کلویی ژائو کارگردانی شده و در ۵ نوامبر ۲۰۲۱ منتشر شده است.

داستان فیلم پیرامون نژادی جاویدان به نام اترنال‌ها است که بعد از هزار سال از مخفیگاه خود بیرون می‌آیند تا از زمین در برابر همتایان باستانی‌شان به نام دیوینت‌ها محافظت کنند.

بازیگران

 • ریچارد مدن در نقش ایکاریس
 • جما چان در نقش سرسی
 • آنجلینا جولی در نقش تینا
 • کمیل نانجیانی در نقش کینگو
 • سلما هایک در نقش اجک، رهبر گروه اترنال‌ها
 • لورن ریدلاف در نقش ماکاری
 • برایان تایری هنری در نقش فاستوس
 • لیا مک‌هیو در نقش اسپرایت
 • دان لی در نقش گیلگمش
 • بری کیوگن در نقش دروگ
 • کیت هرینگتون در نقش دین ویتمن، شوالیه سیاه

داستان

پنج هزار سال پیش از میلاد، ده ابرقدرت انسان‌نما معروف به اترنال‌ها توسط یک سلستیل به نام آریشم برای محافظت از بشریت در برابر همتایان شیطانی خود یعنی دیوینت‌ها به زمین فرستاده شدند. درطی هزاران سال آن‌ها از بشریت در برابر خطرات ناشی از این موجودات محافظت کردندن اما اجازه نداشتند در سایر رویدادهای این سیاره مداخله کنند. پس از کشته شدن آخرین دیوینت در سال ۱۵۰۰، شکافی در گروه اترنال‌ها ایجاد شد، چرا که نظرات آن‌ها در مورد مسئولیت‌شان در قبال مردم متفاوت بود. اترنال‌ها پانصد سال آینده را عمدتا جدا از یکدیگر سپری کردند و منتظر بودند تا آریشم آن‌ها را به سیاره‌ی اصلی خود بازگرداند.

در زمان حال سرسی و اسپیرات در لندن با یکدیگر زندگی می‌کرد. پانصد سال قبل، پس از آن که شریک زندگی سرسی یعنی ایکاریس او را ترک کرد، او حالا با دین وایتمن در رابطه است، کسی که در موزه‌ی تاریخ طبیعی لندن کار می‌کند. یک شب هنگامی که این دو به همراه اسپرایت مورد حمله‌ی ناگهانی یک دیوینت به نام کرو قرار گرفتند، ایکاریس در محل حاضر شد و این هیولا را فراری داد. سپس سرسی، اسپرایت و ایکاریس تصمیم گرفتند تا جاودانگان را دوباره متحد کنند تا برای خطر احتمالی آماده شوند؛ بنابراین آن‌ها کینگو قهرمان بالیوودی، تینای جنگجو و محافظش گیلگمش، فاستوس مخترع، دروگ کنترل‌گر ذهن و مکاری پرسرعت را به‌کار گرفتند و فقط اجک رهبر سابق جاودانگان که پیش‌تر توسط یک دیوینت کشته شده بود، دیگر وجود نداشت به آن‌ها بپیوندد.

اجک به سرسی به‌عنوان رهبر جدید گروه توانایی برقراری ارتباط با آریشم را داد. در گفتگو با این سلستیل، مشخص شد که ماموریت اصلی اترنال‌ها مبارزه با دیوینت‌ها نبوده است، بلکه آماده‌سازی زمین برای پیدایش بوده است. آریشم توضیح داد که برای میلیون‌ها سال سلستیل‌ها بذرهای خود را در سیارات پرجمعیت کاشته‌اند تا سلستیل‌های جدیدی از آن‌ها متولد شود. با این حال، از آنجایی که این فرآیند به انرژی افراد هوشمند زیادی نیاز داشت، سلستیل‌ها اقدام به فرستادن دیوینت‌ها کردند تا شکارچیان راس هر سیاره را از بین ببرند تا تکامل حیات هوشمند تضمین شود. با این حال، دیوینت‌ها خود تکامل یافته و تبدیل به شکارچیان برتر شدند. به همین خاطر سلستیل‌ها اقدام ایجاد اترنال‌ها کردند و آن‌ها را برای مبارزه با دیوینت‌ها فرستادند. همان‌طور که آریشم اشاره کرده است، زمین در زمان حال به جمعیت مورد نیاز رسیده‌ است تا پیدایش تیاموت عملی شود که در نتیجه‌ی آن زمین نابود می‌شد.

از آنجایی که جاودانگان در طی هزاران سال دوستدار بشریت بودند، تصمیم گرفتند تا از خواست آریشم اطاعت نکنند و در عوض از پیدایش جلوگیری کنند. دروگ از طریق یونی-مایند (Uni-Mind) که ارتباطی میان اترنال‌ها بود برای اتحاد قدرت‌هایشان استفاده کرد تا نیروی لازم برای به خواب بردن تیاموت را به‌ وسیله‌ی کنترل ذهن به دست آورد. با این حال همه اترنال‌ها با این نقشه موافق نبودند؛ کینگو گروه را ترک کرد چون نمی‌خواست با آریشم روبرو شود، و این موضوع مشخص شد که ایکاریس تمام مدت یک فرد وفادار به آریشم بوده است. او بود که قرن‌ها پیش به واسطه اجک از پیدایش مطلع شد و و پس از این که اجک اعتراض خود نسبت به نابودی زمین را بیان کرد، توسط ایکاریس کشته شد.

پس از این‌ که مکاری محل پیدایش را در پای یک آتشفشان مکان‌یابی کرد، نبردی میان ایکاریس و سایر اترنال‌ها شکل گرفت. کرو که قبلا گیلگمش را کشته بود و می‌خواست از انترنال‌ها انتقام بگیرد در آنجا حضور پیدا کرد. گروه با همکاری همدیگر موفق شدند تا ایکاریس را تحت کنترل درآورند و در همین حین تینا قادر به شکست دادن کرو شد. فاستوس اقدام به فعال کردن یونی-مایند کرد و ایکاریس نیز به شکل غیرمنتظره‌ای در مورد شرایط تجدید نظر کرد. از آنجایی که دروگ ضعیف‌تر از آن بود که با تیاموت روبرو شود و سرسی توانایی آن را داشت، بنابراین سرسی این وظیفه را بر عهده گرفت و قادر به نابود کردن تیاموت شد. سپس ایکاریس به‌خاطر احساس گناهی که داشت اقدام خودکشی کرد، در حالی که تینا، دروگ و مکاری با سفینه‌ی فضایی خود یعنی دومو به فضا رفتند تا اترنال‌های دیگر را پیدا کرده و آن‌ها را با خود همراه کنند.

در صحنه‌ی بین-تیتراژ پایانی، تینا، مکاری و دروگ به طور غیرمنتظره‌ای با برادر تانوس یعنی اروس و دستیارش پیپ روبرو شدند، کسی که به آن‌ها پیشنهاد کمک کردن داد. در صحنه‌ی پس از تیتراژ، دین ویتمن جعبه‌ای قدیمی که از اجدادش به ارث رسیده را باز کرد که حاوی تیغه افسانه‌ای آبنوس بود. او پس از باز کردن این جعبه صدایی را شنید که از او سوال می‌کرد آماده است یا خیر.

منبع

صفحات دیگر