بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Batman: Arkham City

اشتراک‌گذاری

بتمن: شهر آرکهام

Batman: Arkham City

Batman: Arkham City - بتمن

توسعه‌دهنده

Rocksteady Studios
Feral Interactive (Mac OS X)

ناشر

DC Entertainment
Warner Bros. Games
Feral Interactive (Mac OS X)

موتور

آنریل انجین ۳

تاریخ انتشار

۱۸ اکتبر ۲۰۱۱

سبک

اکشن-ماجرایی
بیتم-آپ
مخفی‌کاری

حالت

تک-نفره

پلتفرم‌ها

ایکس‌باکس ۳۶۰، پلی‌استیشن ۳، مایکروسافت ویندوز، مک، وی یو، iOS

Batman: Arkham City یک بازی ویدیویی بر اساس شخصیت بتمن در دی‌سی کامیکس است. داستان بازی Batman: Arkham City بر خلاف بیشتر بازی‌های ساخته شده از بتمن پیرامون شهر آرکهام در کمیک بوک‌ها است.

این بازی برای پلتفرم‌های ایکس‌باکس ۳۶۰، پلی‌استیشن ۳، مایکروسافت ویندوز، Wii U و iOS عرضه شده است. Batman: Arkham City توسط راک‌استدی استودیوز توسعه داده شده و توسط دی‌سی انترتیمنت و وارنر برادرز گیمز منتشر شده است. نسخه‌ی مک این بازی توسط Feral Interactive توسعه یافته و منتشر شده است.

رویدادهای این بازی دنباله‌ای بر Batman: Arkham Asylum، و پیش از Batman: Arkham Knight است.

داستان بازی Batman: Arkham City

پیش‌زمینه

رویدادهای داستان بازی Batman: Arkham City به یک سال بعد از Batman: Arkham Asylum مربوط است. کوئینسی شارپ، رئیس سابق تیمارستان آرکهام تمام اعتبار مربوط به متوقف کردن جوکر را به خود اختصاص داد و همین موضوع عاملی شد تا او به شهردار شهر گاتهام تبدیل شود. او اعلام کرد که هر دوی تیمارستان و زندان بلک‌گیت دیگر جای مناسبی برای زندانیان نیستند. دستگاه تحت فرمان شارپ هر دوی این تاسیسات را بست و بیشتر محله‌های بدنام شهر گاتهام را خریداری کرد تا آن‌ها را به زندانی عظیم تحت عنوان شهر آرکهام تبدیل کند. این تاسیسات جدید تحت مراقبت روانپزشکی به نام هیوگو استرنج قرار گرفت - کسی که در واقع بر شارپ مسلط بود - و او به واسطه‌ی یک شرکت نظامی خصوصی تحت عنوان TYGER Security بر آن نظارت می‌کرد. استرنج به زندانیان اجازه داد تا آن‌ها تا زمانی که قصد فرار نداشته باشند به کاری که دوست دارند بپردازند. بتمن در مورد این پروژه‌ی جدید هوشیار بود و باور داشت که این وضعیت می‌تواند منجر به هرج و مرج و خارج شدن از کنترل شود. در همین حین جوکر با خاطر فرمول تایتان که در گذشته آن را مصرف کرده بود دچار یک بیماری وخیم و مرگبار شده بود.

داستان کامل

در یک کنفرانس خبری که توسط بروس وین برگذار شده بود، او مخالفت خود را نسبت به شهر آرکهام اعلام کرد. در حالی که وین به سخنرانی می‌پراخت مزدوران تایگر او را دستگیر و در شهر آرکهام زندانی کردند. هیوگو استرنج پیش از این که وین را در میان جمع مجرمان زندانی رها کند به او گفت که از هویت دوگانه‌ی او به عنوان بتمن آگاه است. در حالی که استرنج برای آغاز طرحی موسوم به «پروتکل ۱۰» آمده می‌شد، وین با تماسی با آلفرد پنی‌ورث تجهیزات خود را از طریق یک ارسال هوایی دریافت کرد و به بتمن مبدل گشت. او پیش از هر کاری اقدام به نجات دادن کت‌ومن از دست تو-فیس کرد. در واقع تو-فیس قصد داشت با کشتن کت‌ومن اعتباری برای خود به دست آورد. بعد از اقدام جوکر برای به قتل رساندن کت‌ومن به وسیله‌ی یک شلیک از راه دور، بتمن موفق به ردگیری مخفیگاه او در سیونیس استیل‌میل شد. بتمن فکر می‌کرد جوکر از حقیقت پشت پروتکل ۱۰ آگاه است.

بتمن در این مقطع از داستان بازی Batman: Arkham City پی برد که ویژگی‌های فرمول تایتان در حال جهش دادن خون جوکر و کشتن تدریجی او را هستند. جوکر با همکاری هارلی کویین موفق به فریب دادن بتمن شد و او را اسیر کرد. او با تزریق مقداری خون به بتمن او را هم دچار این بیماری مرگبار کرد. جوکر همچنین افشا کرد که بیمارستان‌های گاتهام با این خون آلوده مسموم شده‌اند. بتمن برای نجات دادن خودش و شهروندان بی‌گناه به دنبال مستر فریز رفت، کسی که نوعی درمان را برای این بیماری توسعه داده بود، با این حال او توسط پنگوئن ربوده شده بود. بتمن با ردگیری پنگوئن وارد موزه‌ای شد و با شکست دادن نیروهای او، و همین طور هیولای زندانی شده‌ی او یعنی سلیمان گراندی، و در نهایت شکست خود پنگوئن، موفق به آزاد کردن مستر فریز شد.

فریز به بتمن گفت که او یک درمان را ساخته است اما این درمان به خاطر ناپایدار بودن غیرقابل استفاده است. بتمن تصمیم گرفت برای تکمیل کردن این درمان از خواص خون راس الغول و دختر او تالیا استفاده کند و از این رو اقدام به رهگیری قاتلان سازمان آن‌ها کرد تا این که به لانه‌ی زیرزمینی راس رسید. بتمن در آنجا با راس و دخترش که قبلا معشوقه‌ی بتمن بود روبرو شد. فریز با خون به دست آمده از راس الغول موفق شد یک پادزهر را توسعه دهد اما قبل از این که بتمن بتواند از آن استفاده توسط هارلی کویین آن را ربود. وقتی بتمن به سوی جوکر بازگشت، متوجه شد که او سلامتی‌اش را بازیابی کرده است.

در حالی که این دو با یکدیگر مبارزه می‌کردند، دکتر استرنج اقدام به فعال کردن پروتکل ۱۰ کرد و مشخص شد که هدف از این طرح از بین بردن تمام جمعیت شهر آرکهام و نابود کردن عنصر جنایت در شهر گاتهام بوده است. نیروهای تایگر شروع به کشتن زندانیان کردند و استرنج از پایگاه خود در برج واندر موشک‌هایی را روانه‌ی آرکهام کرد. برخورد یک موشک به استیل‌میل باعث شد تا بتمن زیر یک تخته سنگ گرفتار شود. قبل از این که جوکر بتواند از این وضعیت استفاده کند، تالیا در آنجا حاضر شد به او پیشنهاد جاودانگی در ازای رها کردن جان بتمن را داد. بتمن به کمک کت‌ومن فرار کرد و پس از آن توسط آلفرد پنی‌ورث متقاعد شد تا به پروتکل ۱۰ پایان دهد و سپس به پیگیری تالیا و جوکر بپردازد.

بتمن به برج واندر نفوذ کرد و پروتکل ۱۰ را غیرفعال کرد. راس الغول افشا کرد که او مغز متفکر اصلی پشت شهر آرکهام بوده و به این خاطر که استرنج در شکست دادن بتمن ناکام بود او را به شدت مجروح کرد. استرنج که نفس‌های آخر خود را می‌کشید اقدام به فعال کردن «پروتکل ۱۱» کرد که در واقع تخریب خود برج واندر بود. راس برای این که اسیر نشود اقدام به خودکشی کرد. پس از این ماجرا جوکر طی تماسی با بتمن از او خواست تا به تئاتر مانارک برود و او را تهدید به کشتن تالیا کرد. وقتی بتمن به مقصد رسید، جوکر از او درخواست ارائه‌ی درمان را کرد اما در همین زمان جوکر توسط تالیا مورد ضربه‌ای مرگبار قرار گرفت و ظاهرا کشته شد. تالیا اعتراف کرد که درمان را از کویین ربوده، و اندکی بعد او توسط یک جوکر دیگر که آثار بیماری در او دیده می‌شد کشته شد.

آن جوکر سلامتی که تالیا او را کشته بود با تغییر شکل به کلی‌فیس دوباره زنده شد، و افشا کرد که او تمام این مدت به درخواست جوکر نقش او را بازی می‌کرده است. بتمن با وجود منفجر شدن کف تئاتر توسط جوکر موفق به شکست دادن کلی‌فیس شد. او مقداری از پادزهر را نوشید و گودال جوان‌کننده راس را پیش از این که جوکر بتواند از آن استفاده کند نابود کرد. زمانی که بتمن در حال مطرح کردن موضوع درمان کردن دشمن خود بود، او توسط جوکر مورد حمله قرار گرفت و ویال پادزهر سهوا شکست. بتمن با وجود تمام اقداماتی که جوکر انجام داده بود اما معتقد بود که باید جوکر را نجات دهد. در نهایت بعد از این جوکر تسلیم بیماری‌اش شد و مرد، بتمن بدن او را به بیرون از شهر آکهام منتقل کرد. در پایان داستان بازی Batman: Arkham City وقتی کمسیر گوردن از بتمن پرسید که چه اتفاقاتی افتاده است، بتمن تنها سکوت کرد و با گذاشتن بدن جوکر را روی کاپوت یک ماشین پلیس آنجا را ترک کرد.

شخصیت‌ها

قهرمان‌ها/متحدان

شروران/دشمنان

منبع

صفحات دیگر