بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

Batman: Arkham Asylum

اشتراک‌گذاری

بتمن: تیمارستان آرکهام

Batman: Arkham Asylum

Batman: Arkham Asylum - بتمن

توسعه‌دهنده

راک‌استدی استودیوز
فرال اینتراکتیو (Mac OS X)

ناشر

دی‌سی انترنیمنت
وارنر برادرز گیمز
ایدوس اینتراکتیو
فرال اینتراکتیو (Mac OS X)

موتور

آنریل انجین ۳

تاریخ انتشار

۲۵ آگوست ۲۰۰۹

سبک

اکشن-ماجرایی
بیتم-آپ
مخف‌کاری

حالت

تک-نفره

پلتفرم‌ها

ایکس‌باکس ۳۶۰، پلی‌استیشن ۳، مایکروسافت ویندوز و مک

Batman: Arkham Asylum یک بازی ویدیویی بر اساس شخصیت بتمن در دی‌سی کامیکس است. داستان بازی Batman: Arkham Asylum بر خلاف بیشتر بازی‌های ساخته شده از بتمن پیرامون تیمارستان آرکهام در کمیک بوک‌ها است.

این بازی برای پلتفرم‌های ایکس‌باکس ۳۶۰، پلی‌استیشن ۳، مایکروسافت ویندوز و مک عرضه شده است. Batman: Arkham Asylum توسط راک‌استدی استودیوز توسعه داده شده و توسط دی‌سی انترتیمنت و وارنر برادرز گیمز منتشر شده است. نسخه‌ی مک این بازی توسط Feral Interactive توسعه یافته است. همچنین نسخه‌ای از این بازی برای کنسول وی (Wii) در دست توسعه بود که لغو شد.

دنباله‌ای از این بازی در سال ۲۰۱۱ با عنوان  Batman: Arkham City منتشر شد. همچنین پیش‌درآمدی از این بازی تحت عنوان Batman: Arkham Origins در سال ۲۰۱۳ منتشر شده است.

داستان بازی Batman: Arkham Asylum

بعد از این که جوکر به شهر گاتهام هجوم آورد، او توسط بتمن دستگیر شد و به تیمارستان آرکهام منتقل شد. این تیمارستان میزبان چندین فرد دیگر از اعضای باند جوکر بود که به خاطر یک آتش‌سوزی در زندان بلک‌گیت به طور موقت به اینجا منتقل شده بودند. از آنجایی که بتمن باور داشت که جوکر خودش اجازه داده تا دستگیر شود، تا داخل تیمارستان او را همراهی کرد. وقتی هارلی کویین کنترل بخش امنیت را به دست گرفت نقشه‌ی جوکر بر ملا شد. جوکر از دست ماموران فرار کرد و با کمک یک مامور فاسد اقدام به ربودن کمیسر گوردون کرد. او تهدید کرد که اگر کسی سعی کند وارد آرکهام شود، بمب‌های جاگذاری شده در سطح شهر گاتهام را منفجر خواهد کرد، موضوعی که باعث شد بتمن به طور انفرادی به مقابله با او بپردازد. بتمن هارلی کویین را برای نجات دادن گوردن تا تاسیسات پزشکی ردگیری کرد اما او در معرض سم ترس و توهمات اسکرکرو قرار گرفت و شاهد مرگ گوردون و اجساد پدر و مادرش بود که با او حرف می‌زدند. بتمن بعد از مبارزه با اسکرکرو موفق به پیدا کردن و تسلیم کردن کویین شد و گوردون را آزاد کرد. سپس جوکر بتمن را به سمت بین اسیر شده هدایت کرد که توسط دکتر پنلوپه یانگ تحت آزمایش قرار گرفته بود. جوکر اقدام به آزاد کردن بین کرد و بتمن مجبور به مبارزه با او شد، و در همین هنگام کویین اقدام به فرار کرد. پس از آن، بتمن به یک بت‌کیو مخفی که قبلا در این جزیره تعبیه کرده بود رفت و به تجهیزات بیشتری دست پیدا کرد.

بتمن در ادامه‌ی داستان بازی Batman: Arkham Asylum پی برد که جوکر برای دستیابی به مطالعات دکتر یانگ به این تیمارستان آمده است. دکتر یانگ موفق به توسعه یک نسخه‌ی قدرتمندتر از ماده‌ی ونوم شده بود تحت عنوان تایتان شده بود، با این هدف که به بیماران کمک کند تا از درمان‌های شدیدتر را پشت سر بگذارند. یانگ متوجه شد که جوکر روی پژوهش‌های او سرمایه‌گذاری کرده و قصد داشته تا به واسطه‌ی آن ارتشی از پرستاران فرا انسانی را ایجاد کند. در واقع امتناع یانگ در تسلیم کردن فرمول به او باعث شده بود تا جوکر به تیمارستان بازگردد. بتمن در هنگام جستجوی یانگ باری دیگر توسط اسیرکرو مورد حمله قرار گرفت و توهماتی از شب مرگ والدینش را دید. بتمن پس از بیرون آمدن از این توهمات موفق به نابودی فرمول تایتان یانگ شد و این دکتر را از دست ویکتور زز نجات داد. با این حال یک انفجار باعث کشته شدن یانگ شد و جوکر دسته‌ای کامل شده از تایتان را به دست آورد.

هارلی کویین در زندان تیمارستان اقدام به آزاد کردن پویزن آیوی کرد اما او توسط بتمن زندانی شد. کویین به طور تصادفی این موضوع را افشا کرد که جوکر در بخش باغ‌های گیاهشناسی تیمارستان یک تاسیسات تولد تایتان ایجاد کرده است. به این ترتیب بتمن به این مکان رفت و پی برد که تایتان توسط گیاهان دستکاری شده‌ی ژنتیکی ساخته شده است. او با کمک آیوی به دنبال ساخت یک پادزهر رفت و متوجه شد که این پادزهر تنها با هاگ‌هایی که در لانه‌ی کیلر کراک واقع در فاضلاب وجود دارد قابل ساختن است. بتمن در مسیر لانه‌ی کراک دوباره توسط اسکرکرو مورد حمله قرار گرفت و بر چند دوز از سم ترس او غلبه کرد. در این مقطع از داستان بازی Batman: Arkham Asylum جوکر اقدام به تزریق تایتان به آیوی کرد و قدرت‌های او را تقویت کرد. آیوی با گیاهان جهش‌یافته و غول‌‌پیکر خود شروع به ویران کردن جزیره آرکهام کرد. اسکرکرو به دنبال بتمن به لانه‌ی کراک وارد شد و توسط کراک مورد حمله قرار گرفت و به زیر آب کشیده شد. بتمن هاگ‌های مورد نیاز را جمع‌آوری کرد و با از دست کراک به بت‌کیو بازگشت. او به خاطر رخنه کردن گیاهان آیوی به غار و تخریب شدن تجهیزاتش تنها موفق به ترکیب یک دوز از پادزهر شد.

بتمن در بازگشت به باغ‌های گیاهشناسی موفق به شکست دادن آیوی شد و به هیاهوی گیاهان او پایان داد. جوکر اعلام کرد که مقدمات مهمانی‌اش سرانجام کامل شده است و بتمن به مرکز بازدید تیمارستان هدایت شد، جایی که پرستاران جوکر برای خوش‌آمد گویی به بتمن کف می‌زدند. جوکر نشان داد که دوباره موفق به اسیر کردن گوردون شده است. او سعی کرد یک دارت آغشته به تایتان را به گوردون شلیک کند اما بتمن خود را در مسیر این دارت قرار داد. بتمن در برابر جهش یافتن خود مقاومت کرد و جوکر که از این موضوع پریشان بود یک دوز بالا از تایتان را به خود تزریق کرد و تبدیل به یک هیولای عظیم شد. جوکر در بام این ساختمان و در مقابل هلیکوپترهای خبری با بتمن مبارزه کردو بتمن از جهش یافتن امتناع کرد و پادزهر را بر روی خودش اعمال کرد. او موفق شد جوکر جهش‌یافته و افراد او را شکست دهد و ضربه‌ی آخر را با مشت آغشته شده‌اش به ژل انفجاری به صورت جوکر بزند. به دنبال این رویداد جوکر به حالت معمول خود بازگشت و بالاخره تیمارستان آرکهام دوباره در اختیار ماموران پلیس قرار گرفت.

در پایان داستان بازی Batman: Arkham Asylum بتمن تماسی در مورد یک جنایت انجام شده توسط تو-فیس دریافت کرد و به سمت شهر گاتهام پرواز کرد. در صحنه‌ی پایانی یک جعبه از فرمول تایتان نشان داده شد که روی آب در نزدیکی تیمارستان شناور بود و دستی از زیر آب جعبه را ربود.

شخصیت‌ها

 • بتمن
 • جوکر: آنتاگونیست اصلی داستان Batman: Arkham Asylum. او باعث شیوع عظیمی در تیمارستان آرکهام و در نتیجه کشتار کارکنان این تاسیسات می‌شود.
 • هارلی کویین: معشوقه جوکر که پیش از رسیدن جوکر در آرکهام نفوذ داشته است.
 • ریدلر: در طول داستان بازی پنهان باقی می‌ماند اما در سراسر بازی از طریق رادیو به بتمن طعنه می‌زند و از او می‌خواهد که چالش‌های تیمارستان آرکهام را حل کند.
 • کیلر کراک: یکی از مرگبارترین بیماران آرکهام
 • اسکرکرو: او در هنگام تصاحب تیمارستان توسط جوکر آزاد شد وبه طور دائم با توهماتش بتمن را شکنجه می‌دهد.
 • بین: موضوعی آزمایشی توسط رئیس بخش پژوهش آرکهام یعنی پنلوپه یانگ.
 • پویزن آیوی: او هارلی کویین را ترغیب به آزاد کردنش می‌کند و به تدریج با گیاهان جهش‌یافته‌اش جزیره آرکهام را ویران می‌کند.
 • ویکتور زز: یک قاتل زنجیره‌ای دیوانه
 • جیمز گوردون: کمیسر اداره پلیس شهر گاتهام که اسیر جوکر می‌شود.
 • باربارا گوردون: دختر کمیسر گوردون و دستیار بتمن در ارائه اطلاعات.

منابع

صفحات دیگر