بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

لئونیداس یکم

اشتراک‌گذاری

لئونیداس

Leonidas

لئونیداس یکم Assassin’s Creed

تولد

حوالی سال ۵۴۰ پ.م.
اسپارت، یونان

مرگ

۱۱ آگوست سال ۴۸۰ پ.م.
مالیس، یونان

وابسته به

اسپارت
کاخ اگیاد

بازیگر

الایس توفکسیس

حضور در

Assassin's Creed: Odyssey

لئونیداس یکم (Leonidas I) پادشاه و جنگجوی یونانی شهر اسپارت بود. او بیشتر به خاطر درگیری در نبرد ترموپیل علیه امپراطوری پارس در سال ۴۸۰ پ.م. شناخته می‌شود.

لئونیداس حامل یک نیزه‌ی ایسو بود که بعدها به دخترش و سپس به نوه‌اش کاساندرا رسید. او که یک فرزند مستقیم از تمدن اول بود دارای ژن برتری نسبت به سایر ژن‌های معمول بود و به همین سبب فرزاندان او نیز برتری‌هایی داشتند.

بیوگرافی

در سال ۴۸۰ پ.م. در حالی که خشایارشا به یونان حمله کرده بود، لئونیداس برای رفتن به جنگ علیه امپراطوری هخامنشی با پیتیا مشورت کرد. فرقه‌ی کاسموس که خشایارشا را پشتیبانی می‌کرد و پیتیا را نیز تحت کنترل گرفته بود، لئونیداس را تهدید کرد تا در مقابل نقشه‌هایشان قرار نگیرد. با این حال لئونیداس در مقابل فرقه قرار گرفت و به افسر خود یعنی دینکیس دستور داد تا ارتش را برای جنگ آماده کند.

لئونیداس و ارتشش در گذرگاهی از مالیس گرد هم آمدند، جایی که پارس‌ها قرار بود از آنجا به سرزمین اصلی یونان دست پیدا کنند. لئونیداس مردانش را برای هجوم آگاه کرد. او در موج اول حملات با افسر پارسی یعنی کوروش روبرو شد و او را شکست داد.

به دنبال آن یکی از اسپارت‌ها افشا کرد که یکی از یونانیان به آن‌ها خیانت کرده و پارس‌ها را برای مانور بیشتر به مسیر دیگری هدایت کرده است. با این اوصاف لئونیداس تصمیمی برای عقب‌نشینی نداشت و به مردانش دستور داد تا از گذرگاه دفاع کنند. اسپارت‌ها برای هفت روز از گذرگاه دفاع کردند و در نهایت درهم شکستند. لئونیداس با مرگ دینکیس خودش نیز از پای درآمد اما تا آخرین لحظه از کشتن پارس‌ها دست نکشید.

میراث

به دنبال مرگ لئونیداس، خشایارشا که عمیقا از مبارزه‌طلبی لئونیداس خشمگین بود سر بریده‌ی او را بر نیزه‌ای قرار داد و آن را روی نوک تپه‌ای گذاشت. بقایای لئونیداس از جمله نیزه‌ی او بعدها بازیابی شد و به اسپارت برگردانده شد، جایی که او در معبدی در جنوب این شهر دفن شد. نیزه‌ی شکسته‌ی او به دخترش میرین داده شد و او نیز آن را به دختر خود یعنی کاساندرا داد.

مجمسه‌ای به نام شیر لئونیداس نیز در مکانی در مالیس و در جایی که لئونیداس سقوط کرد ساخته شد.

صفحات دیگر