ویکی ویچر

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

کتاب‌های ویچر

اشتراک‌گذاری

کتاب‌های ویچر (The Witcher) مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه فانتزی (شامل دو کتاب، به جز دو داستان) و پنج رمان است که پیرامون ویچری به نام گرالت ریویا است. این مجموعه توسط آندژی ساپکوفکی، نویسنده لهاستانی خلق شده است. از کتاب‌های ویچر اقتباس‌های مختلفی مثل دو سریال تلوزیونی هکسر و ویچر، یک مجموعه بازی، کمیک بوک‌ها و غیره صورت گرفته است. مجموعه رمان‌ها (به جز داستان‌های کوتاه) با عنوان حماسه ویچر یا حماسه خون الف‌ها شناخته می‌شود.

کتاب‌های ویچر

کتاب‌های ویچر
کاور آخرین آرزو، اولین کتاب در مجموعه

مجموعه داستان‌های کوتاه

  • آخرین آرزو (The Last Wish) - تاریخ انتشار: ۱۹۹۳، نسخه انگلیسی: ۲۰۰۷
  • شمشیر سرنوشت (Sword of Destiny) - تاریخ انتشار: ۱۹۹۲، نسخه انگلیسی: ۲۰۱۵ - رویدادهای این کتاب مربوط به بعد از رویدادهای آخرین آرزو است.
  • چیزی پایان می‌یابد، چیزی آغاز می‌شود (Something Ends, Something Begins) - تاریخ انتشار: ۲۰۰۰ - از داستان‌های این کتاب تنها دو تا از آن‌ها در دنیای ویچر جریان دارد و از این دو تنها یکی از آن‌ها محوری است.
کتاب‌های ویچر
کاور خون الف‌ها، اولین رمان ویچر

رمان‌های حماسه ویچر

  • خون الف‌ها (Blood of Elves) - تاریخ انتشار: ۱۹۹۴، نسخه انگلیسی: ۲۰۰۹
  • زمان خفت (Time of Contempt) - تاریخ انتشار: ۱۹۹۵، نسخه انگلیسی: ۲۰۱۳
  • تعمید آتش (Baptism of Fire) - تاریخ انتشار: ۱۹۹۶، نسخه انگلیسی: ۲۰۱۴
  • برج پرستو (The Tower of the Swallow) - تاریخ انتشار: ۱۹۹۷، نسخه انگلیسی: ۲۰۱۶
  • بانوی برکه (The Lady of the Lake) - تاریخ انتشار: ۱۹۹۹، نسخه انگلیسی: ۲۰۱۷

رمان مستقل

  • فصل طوفان‌ها (Season of Storms) - تاریخ انتشار: ۲۰۱۳، نسخه انگلیسی: ۲۰۱۸

زمینه و داستان

هر دوی رمان‌ها و داستان‌های کوتاه از طرفداران پر و پا قرصی برخوردارند. داستان‌های کتاب‌های ویچر به خاطر نوعی حس کنایه‌آمیز و شوخ‌طبعی و همین طور پیوندهای نامحسوس به فرهنگ مدرن (مثل شکایت مداوم یکی از جادوگران به مسائل زیست‌محیطی) مورد ستایش قرار گرفته‌اند. علاوه بر این داستان‌های بر خلاف رویه‌های فانتزی کلاسیک فاقد دسته‌بندی سیاه و سفید است. از طرف دیگر دنیای ویچر یک دنیای فانتزی تاریک مرسوم نیست. ساپکوفسکی سعی کرده است در کتاب‌های ویچر به وجود رده‌های خاکستری در همه‌ی افراد اهمیت دهد.

مجموعه خون الف‌ها از پنج رمان در مورد گرالت تشکیل شده است و ساپکوفسکی آن را با مواردی که در داستان‌های کوتاه وجود داشت پیوند زده، و موارد جدیدتری به آن اضافه کرده است. به غیر از خود گرالت، شخصیت محوری دیگری به نام شاهزاده سیری نیز وجود دارد. داستان‌های این دو در کنار درگیری‌های بین قلمروهای شمالی و امپراتوری نیلفگارد جریان پیدا می‌کند.

منابع

صفحات دیگر