ویکی The Last of Us

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

The Last of Us Part II

اشتراک‌گذاری

آخرین بازمانده‌ی ما بخش II

The Last of Us Part II

The Last of Us Part II - The Last of Us

توسعه دهنده

ناتی داگ

ناشر

Sony Interactive Entertainment

نویسنده

نیل دراکمن
هالی گراس

پلتفرم

پلی‌استیشن 4

آهنگساز

گوستاوو سانتائولایا

تاریخ انتشار

۱۹ ژوئن ۲۰۲۰ (۲۷ خرداد ۹۹)

سبک

اکشن ماجرایی، ترس و بقا

The Last of Us Part II که به طور غیر رسمی با عنوان The Last of Us 2 نیز شناخته می‌شود، یک بازی ویدیویی سوم شخص در سبک اکشن-ماجرایی و ترس و بقا است که توسط ناتی داگ توسعه یافته است. داستان بازی The Last of Us 2 دنباله‌ای بر رویدادهای نسخه‌ی اول بازی است و ماجرای الی و جوئل را پس از گذشت پنج سال از رویدادهای بازی اول روایت می‌کند.

این بازی توسط سونی اینتراکتیو انترتینمنت و در تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۲۰ برابر با ۳۰ خرداد ۹۹ منتشر شد.

داستان بازی The Last of Us 2

داستان بازی The Last of Us 2 شامل ۴۶ چپتر است که در قالب ۱۱ بخش روایت می‌شود. برای به اتمام رساندن بازی حداقل به ۲۰ تا ۲۵ ساعت زمان لازم است.

پیش‌زمینه

داستان The Last of Us 2 چهار سال پس از رویدادهای بازی اول جریان دارد و ۲۵ سال از زمان شیوع عفونت مغزی کوردیسپس گذشته است. الی حالا ۱۹ سال دارد و به عنوان شخصیت اصلی بازی ایفای نقش می‌کند، و جوئل نیز در اواسط پنجاه سالی خود به سر می‌برد. داستان بازی در قالب فصل‌های مختلف سال روایت می‌شود و نقطه‌ی آغازین آن از شهر جکسون و در ماه‌های زمستان است. دو شخصیت داستان در استقرارگاه تامی ساکن هستند و در یک جامعه‌ی رونق یافته زندگی نسبتا صلح‌آمیزی را در پیش گرفته‌اند. الی در آنجا با دینا و جسی دوست شده است. با این حال این بازماندگان همچنان با تهدیدهای همیشگی مبتلا شدگان و سایر بازماندگان متخاصم روبرو هستند.

در مقطعی یک رویداد غم‌انگیز آرامش الی را بر هم زد و او برای گرفتن انتقام از گروهی مرموز راهی سفری شد. او آسیب‌های روحی و فیزیکی زیادی را متحمل شد.

بخش عمده‌ای از مضمون داستان بازی The Last of Us Part II مرتبط با نفرت شکل گرفته در الی است.

از لحاظ موقعیتی نیز سیاتل واشنگتن از مناطق اصلی بازی محسوب می‌شود.

داستان کامل

چهار سال بعد از اولین دیدار جوئل و الی، این دو در استقرارگاه برادر جوئل یعنی تامی در شهر جکسون از ایالت وایومینگ زندگی می‌کردند. الی در آنجا با دینا و جسی دوست شده بود. دینا و جسی قبلا با هم رابطه‌ی عاشقانه داشتند اما مدتی بود که رابطه‌شان تمام شده بود و پس از آن دینا مدت بیشتری را در کنار الی بود.

در حومه‌ی جکسون، فردی به نام ابی در حال رهبری کردن اعضای یک گروه شبه-نظامی تحت عنوان «جبهه آزادسازی واشنگتن» بود. آن‌ها ظاهرا در آنجا در جستجوی فردی بودند.

در زمستان، جوئل و تامی برای بررسی حرکت مبتلا شدگان در نزدیکی محل استقرارگاه بیرون رفتند اما پس از مدتی بازنگشتند. الی و دینا در حالی که به گشت‌زنی محل می‌پرداختند با شروع یک کولاک مجبور شدند تا در محلی پناه بگیرند و مدتی را در آنجا بمانند. پس پایان یافتن کولاک، جسی به محلی که آن‌ها آنجا بودند آمد و به آن‌ها خبر داد که جوئل و تامی گم شده‌اند. به این ترتیب آن‌ها جستجو برای یافتن این دو را شروع کردند.

در همین حین و در بخشی دیگر از داستان The Last of Us 2، ابی از گروه خود جدا شده بود و در جنگل به جستجو می‌پرداخت. او گرفتار هجوم مبتلا شدگان شد، با این حال با رسیدن جوئل و تامی نجات پیدا کرد. آن‌ها برای فرار از مبتلا شدگان توسط ابی به مخفیگاه گروه او هدایت شدند. وقتی آن‌ها به مخفیگاه رسیدند، ابی افشا کرد که او و گروهش مدت‌ها به دنبال جوئل بوده‌اند. سپس به شکلی غیرمنتظره تامی و جوئل مورد حمله‌ی این گروه قرار گرفتند. تامی توسط اعضای گروه به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و جوئل نیز توسط ابی مورد اصابت یک گلوله به پا قرار گرفت.

مدتی بعد در حالی که ابی با یک چوب گلف در حال وارد کردن ضرباتی پی در پی به جوئل بود و جوئل نیز ناتوان روی زمین افتاده بود، الی به محل رسید و سعی کرد تا جوئل را نجات دهد اما توسط افراد گروه ابی متوقف شد. در همین زمان الی شاهد ضربه‌ی نهایی ابی به جوئل و کشته شدن او بود. الی که به شدت تحت تاثیر این حادثه قرار گرفته بود سوگند خورد که از ابی و گروهش انتقام بگیرد. الی با ضربه‌ای بیهوش و سپس در آنجا رها شد. او مدتی بعد توسط دینا و جسی پیدا شد.

پس از این ماجرا الی مصمم بود تا انتقام مرگ جول را بگیرد، اما تامی که می‌دانست جکسون منابع کافی برای مقابله با جبهه آزادسازی واشنگتن (WLF) را ندارد تصمیم گرفت خودش به جستجوی این گروه بپردازد و از این رو به تنهایی به سمت پایگاه این گروه در سیاتل رفت. مدتی پس از رفتن تامی، همسر او یعنی ماریا به الی و دینا اجازه داد تا آن‌ها به دنبال تامی بروند. این دو در مسیر خود از کمین افراد WLF فرار کردند و مدتی بعد شاهد سلاخی شدن گروه دیگری از WLF توسط فرقه‌ای به نام سرافایتز بودند، فرقه‌ا‌ی مذهبی و متعصب که برای تصاحب سیاتل با WLF در جنگ بود. الی و دینا به یک تئاتر پناه بردند، جایی که الی برای دینا افشا کرد که بدنش نسبت به قارچ‌ها مصونیت دارد و دینا نیز موضوع حامله بودن خود را برای او بازگو کرد. روز بعد دینا به خاطر شرایط فیزیکی‌اش مجبور شد بماند و الی به تنهایی رد تامی را دنبال کرد. او در مسیر با جسی روبرو شد، کسی که آن‌ها را تا سیاتل دنبال کرده بود.

الی در هنگام جستجو برای یافتن یکی از افراد WLF به نام نورا، با سرافایت‌ها روبرو شد و از آن‌ها فرار کرد. الی سرانجام موفق به گیر انداختن نورا شد و با فشار بر او موقعیت ابی را به دست آورد. از آنجایی که نورا یک عضو سابق فایرفلای بود، الی به یاد رویدادی افتاد که مربوط به دو سال قبل از نجات پیدا کردنش توسط جوئل از بیمارستان بود، و در نهایت پی برد که جوئل در مورد عدم توانایی فایرفلایز در یافتن درمان به او دروغ گفته است.

روز بعد الی و جسی به دنبال رد ابی رفتند. با این حال آن‌ها مدتی بعد پی بردند که WLF موقعیت تامی را پیدا کرده، و از این رو الی تصمیم گرفت مسیر خود برای یافتن ابی را ادامه دهد و جسی نیز برای کمک به تامی از او جدا شد. پس از آن الی دو عضو دیگر از WLF به نام اوون و مل را پیدا کرد اما قبل از این که بتواند از آن‌ها بازجویی کند مجبور شد آن‌ها را بکشد. الی وقتی متوجه شد که مل باردار بوده از کرده‌ی خودش وحشت‌زده شد.

در ادامه‌ی داستان بازی The Last of Us 2 الی، تامی، دینا و جسی دوباره به هم پیوستند. آن‌ها که دیگر هیچ اطلاعاتی از موقعیت ابی نداشتند تصمیم گرفتند به جکسون بازگردند. با این حال ابی در کمین آن‌ها بود و او اقدام به کشتن جسی و گروگان گرفتن تامی کرد. این موضوع مشخص شد که ابی دختر همان دکتری بوده است که جوئل برای نجات دادن الی او را کشته بود و همین موضوع عامل انتقام گرفتن ابی از جوئل بوده است.

سه روز پیش، ابی متوجه شد که اوون برای تحقیق روی فعالیت سرافایت‌ها رفته اما برنگشته است. او دیداری با رهبر WLF یعنی ایساک داشت و ایساک از احتمال پیوستن اوون به سرافایت‌ها گفت. ایساک قصد داشت طی نقشه‌ای به جزیره‌ای که سرافایت‌ها در آن مستقر بودند حمله کند. ابی تصمیم گرفت به جستجوی اوون برود اما او توسط سرافایت‌ها اسیر شد و شاهد شکسته شدن دست یک فراری به نام یارا توسط سرافایت‌ها بود. ابی و یارا با کمک برادر یارا یعنی لو موفق به فرار شدند. ابی سرانجام اوون را پیدا کرد. اوون که از جنگ بیهوده‌ی بین WLF و سرافایت‌ها ناامید بود سعی داشت قایقی را تعمیر کند و با آن به سانتا باربارا برود، جایی که گفته می‌شد فایرفلای‌ها دوباره در آنجا گرد هم آمده‌اند.

ابی که شاهد وخیم‌تر شدن وضعیت دست شکسته‌ی یارا بود، او را نزد اوون و مل برد تا درمان شود. سپس او و لو برای تهیه لوازم پزشکی به بیمارستان WLF رفتند، جایی که توسط مبتلا شدگان تسخیر شده بود. لو این موضوع را بازگو کرد که او و یارا به خاطر سرپیچی کردن از سرافایت‌ها در حال فرار از این فرقه هستند. ابی در بیمارستان با نورا دیدار کرد و نورا به او در یافتن لوازم مورد نیاز کمک کرد. پس از آن که دست یارا قطع شد، لو برای متقاعد کردن مادرش برای ترک فرقه رفت و از این رو ابی و یارا مجبور شدند به دنبال او بروند. ابی در این مسیر با دوست خود یعنی منی دیدار کرد، کسی که بعدا توسط تامی کشته شد.

ابی و یارا پس از رسیدن به مقر سرافایت‌ها متوجه شدند که لو برای دفاع از خودش مادرش را کشته است. در همین زمان حمله‌ی WLF به جزیره سرافایت‌ها شروع شد. یارا با قربانی کردن خود رئیس WLF یعنی ایساک را کشت و سربازان این گروه را منحرف کرد تا ابی و لو فرصت فرار از استقرارگاه سرافایت را پیدا کنند. ابی و یارا در بازگشت متوجه مرگ اوون و مل شدند و نقشه‌ای به جا مانده از الی را یافتند که در آن مخفیگاه آن‌ها قابل شناسایی بود.

در بازگشت به زمان حال، ابی به سمت تامی تیراندازی کرد و الی را تعقیب کرد. هر دوی آن‌ها درگیر یک نزاع سخت شدند که در انتها ابی موفق به غلبه بر الی و دینا شد. ابی وقتی متوجه باردار بودن دینا شد از جان هر دوی آن‌ها گذشت اما به آن‌ها هشدار داد که سیاتل را ترک کنند.

چند ماه بعد، الی و دینا در کنار هم روی مزرعه‌ای در نزدیکی جکسون زندگی می‌کردند و از فرزند دینا که نامش جی‌جی بود مراقبت می‌کردند. با این حال الی همچنان به خاطر مرگ جوئل از اختلال اضطراب پس از سانحه رنج می‌برد. تامی از جراحاتی که داشت جان سالم به در برده بود. او نزد الی و دینا آمد و خبر از محل تقریبی ابی در سانتا باربارا داد. الی که نمی‌توانست گذشته را فراموش کند با وجود مخالفت دینا به دنبال ابی رفت. در همین زمان ابی و لو موفق به ردیابی فایرفلایز در سانتا باربارا شده بودند اما پیش از این که بتوانند خود را به این گروه برسانند توسط گروهی از راهزنان به نام راتلرها اسیر شدند. این گروه بازماندگان را به بردگی می‌گرفت.

چند ماه بعد الی سرانجام به مقر راتلرها رسید. او به واسطه‌ی یکی از تله‌های راتلرها مجروح شد اما موفق به فرار و نجات ابی و لو شد. با این حال تصاویر مرگ جوئل همچنان الی را عذاب می‌داد و همین موضوع باعث شد تا او به ابی حمله کند. با توجه به ضعیف شدن ابی در این مدت، الی موفق شد بر او غلبه کند اما یادآوری خاطره‌ی دیگری از جول باعث شد تا الی به او رحم کند. ابی و لو جزیره را ترک کردند و الی به مزرعه خود در وایومینگ بازگشت، جایی که متوجه شد دینا و بچه‌اش آنجا را ترک کرده‌اند.

در پایان داستان بازی The Last of Us Part II الی با یادآوری یک خاطره که در آن به جوئل قول داده بود تا او را ببخشد، گیتار متعلق به جوئل را در مزرعه رها کرد و به سوی آینده‌ای نامشخص رفت.

شخصیت‌ها

 • الی: شخصیت اصلی داستان، و آنتاگونیست اصلی داستان ابی. الی یک دختر نوزده ساله و تنها فرد شناخته شده است که نسبت به عفونت مغزی کوردیسپس مصونیت دارد. او با مشاهده‌ی رویدادی دردناک وجودش پر از نفرت و حس انتقام شد.
 • ابی: دومین شخصیت قابل بازی و زنی وابسته به جبهه آزادسازی واشنگتن (WLF). او به خاطر انجام ماموریتی در گرفتن انتقام پدرش با عواقب زیادی روبرو شد.
 • جوئل: شخصیتی که برای الی همانند یک پدر الی است و در کنار الی در شهر جکسون زندگی می‌کند. او سال‌ها قبل سفری را به همراه الی شروع کرد با این هدف یک واکسن را برای مقابله با شیوع عفونت پیدا کند. جول بدون اطلاع الی اقدام به کشتن اعضای فایرفلایز کرد که قصد داشتند با گرفتن جان الی یک واکسن را تولید کنند.
 • تامی: برادر جوان‌تر جوئل که یکی از رهبران جامعه واقع در جکسون است. او تنها فردی بود که از اقدام جول در کشتار فایرفلایز و دروغ گفتنش به الی آگاه بود.
 • دینا: یکی از ساکنان جکسون. او دوست نزدیک الی و معشوقه‌ی سابق جسی است.
 • جسی: یکی از ساکنان جکسون. دوست الی و معشوقه‌ی سابق دینا.
 • اوون: یکی از اعضای WLF و دوست دوران کودکی ابی. او رابطه‌ای عاشقانه با مل دارد و بچه‌ای متولد نشده از او دارد.
 • مل: یک پزشک و عضو WLF. او بچه‌ای را حامله است که حاصل رابطه‌اش با اوون است.
 • منی: یکی از اعضای WLF، دوست و هم اتاقی ابی است.
 • نورا: یکی از اعضای WLF و از دوستان ابی است.
 • لِو: برادر جوان‌تر یارا. او و خواهرش قبلا عضو فرقه سرافایتز بودند که به خاطر سرپیچی از قوانین از آن رانده شدند.
 • یارا: خواهر بزرگتر لو و عضو سابق سرافایتز که در هنگام فرار از فرقه‌اش مجروح شد.
 • ماریا: همسر تامی و از رهبران جامعه جکسون.
 • آیزاک: رهبر جبهه آزادسازی واشنگتن.

گیم‌پلی

The Last of Us Part II یک بازی در سبک اکشن-ماجرایی و ترس و بقا است که منظر سوم-شخص نمایش داده می‌شود. بازیکنان می‌توانند در برابر افراد متخاصم و موجودات آلوده شده به قارچ‌های کوردیسپس از سلاح‌های گرم، تیر و کمان، سلاح‌های دست-ساز، و مخفی‌کاری استفاده کنند. مکانیزم‌های گیم‌پلی Part II از نسخه‌ی پیشین گرفته شده و توسعه یافته است. بازیکن می‌تواند آزادانه‌تر در محیط بگردد و در نقش شخصیت الی می‌تواند به با پرش کردن و کوهنوردی به نقاط مرتفع دست پیدا کند. بازیکنان می‌توانند برای دوری از دشمنان در حالت خوابیده روی زمین بخزند. در سراسر بازی ممکن است شخصیت‌های غیر قابل بازی به بازیکن کمک‌رسانی کنند.

در این بازی نیز همانند نسخه قبل «حالت شنیدن» (Listen Mode) وجود دارد و که بازیکن می‌تواند به وسیله‌ی آن از فضای اطراف خود آگاه شود. علاوه بر این بازیکن قادر است با جمع‌آوری ملزوماتی مهارت‌های خود را از طریق یک درخت مهارت پرورش دهد. این درخت شامل سه شاخه‌ی بقا، ساخت و ساز، و مخفی‌کاری است. مهارت‌های بقا به بهبود سلامتی، افزایش دامنه‌ی Listen Mode، و افزایش مسافت اجسام پرتاب شده مرتبط است. مهارت‌های ساخت ساز به بازیکن اجازه می‌دهد تا سلاح‌های سرد را ارتقا دهد، سرعت ساخت و ساز الی را افزایش دهد، و امکان ساخت بمب‌های دودزا و گیج‌کننده را به دست آورد. مهارت‌های مخفی‌کاری نیز سرعت حرکت در حالت خوابیده را افزایش می‌دهد، کشتن دشمنان به طور مخفی را سریع‌تر می‌کند، و صدا خفه‌کن‌ها را باز می‌کند. در Part II همچنین سگ‌های نگهبانی حضور دارند که می‌توانند بوی شخصیت بازیکن را دنبال کنند.

توسعه

در فوریه ۲۰۱۴، نیل دراکمن کارگردان بازی در مورد احتمال ساخت دنباله برای بازی The Last of Us از عبارت «تقریبا ۵۰/۵۰» استفاده کرد توضیح داد که گروه سازنده نیاز به توسعه‌ی یک داستان «واقعا ارزشمند برای بازگو کردن دارد و این که بازی خود را تکرار نکند».

در دسامبر ۲۰۱۴، مایکل نولند هنرمند شخصیت (character artist) بازی که در نسخه‌ی اول بازی با ناتی داگ همکاری کرده بود صفحه‌ی خود در شبکه اجتماعی لینکدین را به روز کرد و خود را هنرمند شخصیت بازی The Last of Us 2 اعلام کرد. با این حال مدتی بعد اشاره‌ی او به دنباله‌ی بازی از صفحه‌ی او پاک شد.

توسعه‌ی The Last of Us Part II در سال ۲۰۱۴ و مدتی بعد از انتشار The Last of Us Remastered شروع شد و این موضوع به اطلاع عموم نرسید. تروی بیکر و اشلی جانسون باری دیگر در نقش جوئل و الی نقش‌آفرینی کردند. نیل دراکمن نیز دوباره در نقش نویسنده و کارگردان خلاق بازی حاضر شد، با این تفاوت که برای داستان The Last of Us Part II هیلی گروس نیز در کنار او به عنوان نویسنده حاضر بود و روایت داستان بر عهده‌ی او بود.

در ژوئن ۲۰۱۵، نولان نورث که نقش شخصیت دیوید را در The Last of Us و نقش ناتان دریک در مجموعه آنچارتد را بر عهده داشت اشاره‌ی کوتاهی به ساخت The Last of Us 2 کرد که دراکمن در واکنش به این نظر نورث اعلام کرد که تیم کوچکی در حال ایده‌پردازی برای دنباله‌ی The Last of Us هستند.

وجود یک استراگ در بازی Uncharted 4 باعث شد تا دوباره شایعات پیرامون ساخت دنباله‌ی بازی بالا بگیرد. در این بازی تصویر یک زن باردار شبیه به الی دیده می‌شد که در کنار آن عبارت The Last of Us: American Daughters دیده می‌شد.

در دسامبر ۲۰۱۶، در نهایت این بازی در رویداد PlayStation Experience تائید شد و اولین تریلر از بازی بازگشت الی و جوئل خبر می‌داد و این که داستان بازی به پنج سال بعد از بازی اول می‌پردازد. بازیکنان باید کنترل الی ۱۹ ساله را بر عهده می‌گرفتند، کسی که در بخش‌هایی از بازی قبل قابل کنترل بود. بنا بر گفته‌ی دراکن، بر خلاف بازی قبل که داستان آن دارای مضمون عشق بود، در Part II مضمون نفرت است.

در آگوست ۲۰۱۷، بعد از انتشار بازی The Lost Legacy، تیمی که روی این بازی کار می‌کرد نیز برای کمک به توسعه‌ی Par II به تیم اصلی اضافه شد، به عبارتی کل استودیو مشغول کار روی این بازی شدند.

منابع

صفحات دیگر