ویکی جنگ ستارگان

نبرد اندور

اشتراک‌گذاری

نبرد اندور

Battle of Endor

نبرد اندور - جنگ ستارگان

تاریخ

مکان

اندور

نتیجه

جناح‌ها

نبرد اندور (Battle of Endor) که همچنین با عنوان‌های ماموریت اندور و حمله به دومین ستاره مرگ شناخته می‌شود، یک نبرد سرنوشت‌ساز در جنگ داخلی کهکشان بود. در این نبرد اتحاد بازیابی جمهوری حکمرانی امپراتوری کهکشانی را متلاشی کرد و در این رویداد ایستگاه جنگی ستاره مرگ دی‌اس-۲ تخریب شد، و همچنین دارث سیدیوس و دارث ویدر نیز جان خود را از دست دادند. پیروزی اتحاد شورشیان بر امپراتوری در این نبرد و به وجود آمدن خلا قدرت در پی مردن امپراتور، این فرصت را به این اتحاد داد تا جمهوری جدید را ایجاد کند، که این جمهوری سرانجام یک سال بعد در نبرد جاکو به طور کامل بر امپراتوری غلبه کرد. میراث باقی مانده از نبرد اندور دهه‌ها بعد از پایان این نبرد در قالب درگیری میان محفل نخست و مقاومت نمود پیدا کرد.

ریشه‌ی نبرد اندور مرتبط به اقدام امپراتوری در استفاده از جنگل قمر اندور به عنوان محلی برای ساخت ستاره مرگ دوم بود. نسخه اول این ابرسلاح چهار سال پیش در نبرد یاوین نابود شده بود. جاسوسان وابسته به اتحاد، اطلاعات لازم برای تعیین موقعیت ستاره مرگ را به دست آوردند و پی بردند که شخص امپراتور قصد دارد شخصا بر مراحل نهایی ساخت این ابرسلاح نظارت کند، اگرچه اتحاد نمی‌دانست که این نقشه‌ای دقیق برای نابودی لوک اسکای‌واکر جدای و سازمان اتحاد است.

این نبرد پس از جمع شدن ناوگان اتحاد در حوالی سیاره سالوست آغاز شد و نیروهای زمینی عملیات ویژه در اندور مستقر شدند تا سپر محافظ این ایستگاه جنگی را از کار بیندازند. مدت کوتاهی بعد، ناوگان اتحاد پی برد که نیروهای امپراتوری منتظر آن‌ها بوده‌اند و ستاره مرگ نیز کاملا وارد مرحله عملیاتی خود شده است. نیروهای زمینی به فرماندهی ژنرال هان سولو و پرنسس لیا اورگانا توانستند سپر را از بین ببرند و به ناوگان اتحاد فرصت حمله به ابر سلاح را بدهند. در همین حین، اسکای‌واکر تقابلی با ویدر روی ستاره مرگ داشت، جایی که تلاش‌های امپراتور برای کشاندن این شوالیه جدای به جنبه‌ی تاریک نیرو ناموفق بود. در مقطعی ویدر برای نجات دادن جان پسرش از دست امپراتور در اقدامی غیرمنتظره به سیدیوس خیانت کرد و منجر به کشتن این ارباب تاریکی سیت شد اما جان خودش را نیز در این راه فدا کرد و در واقع سرنوشت او به عنوان فرد برگزیده رقم خورد. اندکی پس از آن، نیروهای اتحاد ستاره مرگ را نابود کردند. نیروهای امپراتوری درهم شکسته شدند و اتحاد فرصت یافت تا جمهوری جدید را تشکیل دهد. با از بین رفتن تهدید سیت و امپراتوری، محفل جدای نیز دوباره بازیابی شد.