ویکی وان پیس

بر پایه سیستم حالت روشن حالت تاریک

ادوارد نیوگیت

اشتراک‌گذاری

ادوارد نیوگیت

Edward Newgate

ادوارد نیوگیت - وان پیس

پیشه

دزد دریایی، کاپیتان

اقامت

اسفینکس (قبلا)

نام مستعار

ریش‌سفید

لقب‌ها

قدرتمندترین مرد جهان
نزدیک‌ترین مرد به وان پیس

سن

۷۲

تولد

۶ آوریل

جایزه

۵٬۰۴۶٬۰۰۰٬۰۰۰ بلی

میوه شیطانی

میوه گورا گورا (به معنی صدای زلزله)

نوع میوه

اولین نمایش

فصل ۲۳۴ (مانگا)
قسمت ۱۵۱ (انیمه)

ادوارد نیوگیت (Edward Newgate) که بیشتر با نام ریش‌سفید شناخته می‌شود، کاپیتان دزدان دریایی وایت‌برد بود.

او بعد از مرگ گول دی. راجر با عنوان‌های «قدرتمندترین مرد جهان» و «نزدیک‌ترین مرد به وان پیس» شناخته می‌شد.

نیوگیت یک یتیم از جزیره اسفینکس بود. او قبل از این که خدمه خود را تشکیل دهد، یکی از اعضای دزدان دریایی راکس بود که بعدها تبدیل به یکی از چهار امپراتور شد و بر دنیای جدید حکمرانی کرد. با این حال او در هنگام نبرد مارین‌فورد توسط ریش‌سیاه کشته شد.

ریش سفید رقیبی برای گول دی. راجر بود و بعد از مرگ راجر به عنوان قدرتمندترین مرد دنیا شناخته شد. جایزه او در زمان حیاتش همیشه در بالاترین رقم بود و در تاریخ نیز دومین جایگاه را به خود اختصاص داده بود.

او در آرک مارین‌فورد یک شخصیت محوری و متحدی برای مانکی دی. لوفی است.

تاریخچه

کودکی

بعد از این که کشور خاستگاه او یعنی اسفینکس دچار فقر زیاد شد، نیوگیت یتیم شد. او در سنین پایین تبدیل به دزد دریایی شد و با پول و منابعی که به دست می‌آورد از روستای خود حمایت می‌کرد.

روزهای جوانی به عنوان دزد دریایی

قبل از تشکیل دزدان دریایی ریش سفید، او با نام واقعی خود یعنی «نیوگیت» در خدمه دیگری کار می‌کرد. او در آن زمان علاقه‌ای به گنج نداشت و در عوض دوست داشت یک خانواده داشته باشد.

مدتی بعد از آن، حداقل ۴۰ سال پیش، او به دزدان دریایی راکس پیوست اما سرانجام پس از حادثه دره خدا در ۳۸ سال پیش این گروه منحل شد.او حداقل ۳۳ سال پیش خدمه دزدان دریایی خود با نام دزدان دریایی ریش سفید را شکل داد.

۳۰ سال پیش از زمان کنونی، کشتی ریش سفید و خدمه‌اش در کشور وانو غرق شد. آن‌ها با کوزوکی اودن روبرو شدند و پس از یک درگیری کوتاه با او، اودن درخواست پیوستن به خدمه‌ی آن‌ها را داد.

ادوارد نیوگیت
درگیری اودن و ریش سفید

پس از آن ریش سفید و خدمه‌اش با اودن و نگهبانانش جشنی گرفتند. اودن مدام درخواست می‌کرد که به آن‌ها بپیوندد اما درخواست او رد می‌شد. دو هفته بعد، دزدان دریایی ریش سفید سعی کردند اودن را پشت سر بگذارند اما او خود را به آن‌ها رساند. ریش سفید آزمونی را پیش روی اودن گذاشت تا در صورت موفقیت در آن به آن‌ها بپیوندد. در نهایت ریش سفید اجازه داد تا اودن به خدمه ملحق شود.

دو سال پس از پیوستن اودن، ریش سفید تصمیم گرفت خدمه خود را به لشکرهایی تقسیم کند و اودن را به عنوان فرمانده لشکر دوم منصوب کرد. مدتی بعد، او با مارشال دی. تیچ دیدار کرد و درخواست او برای پیوستن به دزدان دریایی ریش سفید را پذیرفت. حدود دو سال بعد، دزدان دریایی ریش سفید به جزیره‌ای رسیدند و متوجه هیاهویی در آنجا شدند که حتی حیوانات را وحشت‌زده کرده بود.

بعد از روبرو شدن اودن با دزدان دریایی راجر و تحسین شدن او توسط گل دی. راجر، ریش سفید و راجر با هم درگیر شدند. دو خدمه‌ی مخالف به مدت سه روز با هم مبارزه کردند. در نهایت یک آتش بس برقرار شد و هدایایی بین دو خدمه رد و بدل شد. راجر به اودن و ریش سفید از تصمیم خود برای رفتن به جزیره نهایی در گرند لاین گفت و درخواست کرد تا اودن را به مدت یک سال قرض بگیرد. اگرچه ریش سفید آنچنان موافق نبود، اما اودن تصمیم گرفت به راجر بپیوندد.

برخورد گروه‌ها

ریش سفید، راجر و شیکی در روزهای قبل از عصر بزرگ دزدان دریایی بر دریاها حکومت می‌کردند. ریش سفید و راجر اغلب با هم رقابت داشتند و ریش سفید با برخی از اعضای خدمه‌ی راجر مانند شنکس و باگی آشنا شد. در مقطعی راجر جایی فاصله‌ی خود را با ریش سفید بیشتر کرد و موفق به رسیدن به رافتل راه شد. به مرور این دو احترام خاصی برای هم قائل شدند و ریش سفید یکی از کسانی بود که راجر قبل از مرگش برای خداحافظی با او ملاقات کرد. در طول این دیدار، راجر در مورد اراده دی. برای او توضیح داد.

ادوارد نیوگیت
آخرین مکالمه ریش‌سفید با گول دی. راجر

پس از اعدام راجر، شیکی از ایمپل داون خارج شد و روی عرشه کشتی موبی دیک با ریش سفید ملاقات کرد. شیکی سعی کرد تا اتحادی بین خودشان ایجاد کند چرا که می‌دانست قدرت ترکیبی آن‌ها باورنکردنی خواهد بود، با این حال او با تهدید ریش سفید روبرو شد.

پایان یک عصر

با اعدام راجر و منزوی شدن شیکی، ریش سفید به قدرت بی‌چون و چرای دریا تبدیل شد زیرا تنها کسی بود که می‌توانست در شرایط برابر با پادشاه دزدان دریایی نبرد کند. ریش سفید همیشه از وقایع گرند لاین که در اطراف او اتفاق می‌افتد مثل دوئل بین دراکیول میهاوک و شنکس آگاهی کامل داشت. با گذشت زمان، دولت جهانی او را را کنار بیگ مام، کایدو و شنکس به عنوان قوی‌ترین دزدان دریایی در دنیای جدید نامید و از آن‌ها با نام چهار امپراتور یاد کرد.

مدتی پس از آغاز عصر بزرگ دزدان دریایی، ریش سفید به جزیره فیش من رفت و آنجا را از حملات دزدان دریایی رهایی داد. او ادعا کرد که این جزیره قلمروی او است و با این کار آرامش را در این جزیره برقرار کرد. او به خاطر دوستی با پادشاه نپتون از جزیره فیش من دفاع کرد. از زمانی که ریش سفید جزیره فیش من را به عنوان قلمرو خود اعلام کرد، هیچ دزد دریایی جرات نکرد به آنجا آسیبی وارد کند.

توقع‌ها و قتل

سه سال قبل از شروع ماجراجویی مانکی دی. لوفی، ریش سفید از شهرت روزافزون پرتگاس دی. ایس به عنوان کاپیتان دزدان دریایی اسپید آگاه شد. بلافاصله پس از نبرد پنج روزه بین ایس و جینبه، ریش سفید به دزدان دریایی اسپید نزدیک شد و رو به خدمه خودش گفت که باید به تنهایی با ایس روبرو شود.

ریش سفید، ایس و خدمه‌اش را به راحتی شکست داد. ریش سفید با آگاهی از استعداد ایس، او را به خدمه خود دعوت کرد و سرانجام به او اجازه داد با وجود سن پایینش تبدیل به فرمانده لشکر دوم خود شود.

در همان زمان، ایس به ریش سفید در مورد پدرش گل دی. راجر گفت، اما ریش سفید ادعا کرد که این موضوع اهمیتی ندارد و همه پسر دریا هستند.

در برهه‌ای ، ایس با ریش سفید در مورد رفتن به جنگ با کایدو و آزادسازی کشور وانو صحبت کرد. ریش سفید که چند بعد از مرگ اودن از این موضوع مطلع شده بود، هرگز با این درخواست موافقت کرد چرا که نگران تلفات جانی این اقدام بود.

وقتی ریش سیاه که در آن زمان عضو لشکر ایس بود ، فرمانده لشکر چهارم یعنی تاچ را به منظور به دست آوردن میوه شیطانی به قتل رساند، ایس تصمیم گرفت خودش ریش سیاه را شکار کند. حتی با وجود این که ریش سفید نمی‌خواست او برود و نگران وضعیت بود، به هر حال ایس رفت.

قدرت‌ها و توانایی‌ها

ریش‌سفید یکی از قدرتمندترین دزدان دریایی تاریخ بود. در دوران اوج خود، او یکی از معدود افرادی بود که توانست در مقابل پادشاه دزدان دریایی یعنی گول دی. راجر قرار بگیرد و چند روز را برابر با بجنگد. به دلیل قدرت باورنکردنی‌اش، او قبل از مرگ راجر و شروع عصر بزرگ دزدان دریایی، از راجر به عنوان «قوی‌ترین مرد جهان» می‌ترسیدند. پس از مرگ راجر، ریش‌سفید به عنوان یکی از چهار امپراتور، حاکم دنیای جدید شد. در واقع در میان این امپراتورها، او «نزدیکترین انسان به وان پیس» و نزدیک‌ترین فرد برای تصاحب «تخت سلطنت» لقب پادشاه دزدان دریایی بود. به عنوان گواهی بر این موضوع، ریش‌سفید نه تنها بالاترین جایزه‌ی شکار را در میان همتایان خود داشت، بلکه دومین جایزه‌ی برتر در تاریخ را به نام خود ثبت کرده است که بیش از ۵ میلیارد بلی بود.

او حتی در سنین پیری هم توانست بیش از صد بار ایس را بدون زحمت شکست دهد، حتی یک بار در حال خواب بود. در طول جنگ سران مارین‌فورد، وضعیت سلامتی نیوگیت به سرعت رو به کاهش بود، اما با وجود این او توانست با آئوکیجی، کیزارو، و آکاینو وارد نبرد شود. پس از اینکه آکاینو قادر به کشتن ایس شد، ریش‌سفید در تلافی این ادمیرال را به طرز وحشیانه‌ای مجروح کرد.

میوه شیطانی

ادوارد نیوگیت
ریش‌سفید در حال استفاده از گورا گورا نو می

ریش‌سفید گورا گورا نو می را مصرف کرده است، یک میوه شیطانی از نوع پارامسیا که به او امکان ایجاد زلزله و ایجاد امواج شوک قوی را می‌دهد. این قدرت به عنوان قوی‌ترین قدرت میوه شیطانی در کلاس پارامسیا در نظر گرفته می‌شود. به گفته‌ی سنگوکو، ریش‌سفید قدرت تخریب جهان را داشته است.

او قادر بود امواج شوک فوق‌العاده قدرتمندی را از طریق هوا بفرستد و در این فرآیند شکاف‌هایی را در خود هوا ایجاد کند. این امواج شوک دارای قدرت تهاجمی ویرانگری بودند که توان برابری با مگو مگو نو می، یک میوه شیطانی با بالاترین قدرت حمله را داشت. او می‌توانست از این امواج برای وارد کردن ضربه‌ای به منظور سرنگونی سریع چندین دشمن در یک منطقه گسترده استفاده کند. او همچنین قادر بود از امواج شوک خود در حالت دفاعی استفاده کند، زیرا قدرت خام گسترده‌ای که داشت به راحتی حملات دریافتی را متوقف می‌کرد. او همچنین می‌توانست ارتعاشات قوی از بدن خود ایجاد کند که به راحتی یخ را خرد می‌کرد.

ادوارد نیوگیت
یک جزیره کامل در حال کج شدن

او با ضربه زدن به یک منطقه‌ی عمومی با قدرت زلزله‌ای خود، قادر بود تا زمین‌لرزه‌های بزرگ و در برخی شرایط سونامی‌های عظیم را ایجاد کند. زمین لرزه‌های او باعث آسیب و تغییرات جدی در محیط اطراف می‌شد، به طوری که ساختمان‌ها را ویران می‌کرد و شکاف‌های بزرگی در زمین ایجاد می‌کرد.

پس از مرگ ریش‌سفید، قدرت میوه شیطانی او توسط ریش‌سیاه ربوده شد.

هاکی

ریش‌سفید یکی از معدود افرادی در جهان بود که می‌توانست از هر سه نوع هاکی استفاده کند.

هاکی هائوشوکو

ریش سفید در استفاده از هاکی هائوشوکو تسلط زیادی داشت. ۳۰ سال پیش او در طول برخورد اولیه با کوزوکی اودن، برخورد ناگهانی آن‌ها یک اثر قابل توجه شبیه رعد و برق را ایجاد کرد و یک انفجار بزرگ رخ داد.هاکی هائوشوکو او تا حد زیادی در برابر رقیب دیرینه‌اش، گول دی. راجر نمایش داده شده است، زیرا درگیری آن‌ها با هاکی باعث شکاف هوا و اثری شبیه به رعد و برق شد که و موج آن همه چیز و همه افراد در آن نزدیکی را منفجر کرد. مهم‌تر از همه، نیوگیت یکی از معدود افرادی بود که می‌توانست حملات خود را آغشته به هاکی هائوشوکو که به طور تصاعدی قدرت حمله او را افزایش می‌داد.

هاکی بوسوشوکو

ادوارد نیوگیت
برخورد سلاح‌های آغشته به هاکی ریش‌سفید و راجر

ریش‌سفید یک کاربر بسیار ماهر در هاکی بوسوشوکو بود که می‌توانست اسلحه‌اش به نام موراکوموگیری را به آن آغشته کند. دو دهه پیش در دوران اوج خود، نشان داده شد که او به طور مساوی با کوزوکی اودن تقابل کرد، یک سامورایی قدرتمند که از این هاکی استفاده می‌کرد. ریش‌سفید همچنین قادر به استفاده از از تکنیک پیشرفته این هاکی در شلیک هاکی از تیغه خود بود. این موضوع در طول مبارزه او با راجر نشان داده شد، جایی که سلاح‌های این دو در یک درگیری قدرتمند بدون حتی برقراری تماس با هم برخورد داشتند.

در انیمه، وقتی ریش‌سفید از هاکی بوسوشوکو پیشرفته استفاده می‌کند، هاله‌ای قرمز رنگ دور او ایجاد می‌شود.

هاکی کنبونشوکو

ریش‌سفید مهارت بالایی در استفاده از هاکی کنبونشوکو داشت. اولین بار در ۳۰ سال، او استفاده از این هاکی را پیش از غرق شدن کشتی‌اش در وانو نشان داد، به طوری که او حضور و قدرت اودن را از فاصله‌ی دور حس کند. او حتی می‌توانست ایس (زمانی که هنوز یک تازه‌کار بود و قصد کشتن نیوگیت را داشت) را در هنگام خواب حس کند و با او مقابله کند. در خلیج مارینفورد، او حمله ناگهانی کروکودایل را پیش‌بینی کرد، اما حرکتی نکرد چون می‌دانست لوفی آن را مسدود خواهد کرد. با این حال، او به دلیل سن بالا و بدتر شدن سلامتی‌اش قادر نشد تا خیانت اسکوارد را پیش‌بینی کند و در نتیجه مجروح شد، چیزی که به گفته مارکو کاملا غیرمنتظره بود.

سلاح ها

ادوارد نیوگیت
ریش‌سفید در حال تاب دادن موراکوموگیری

ریش‌سفید دارای یک ناگیناتای غول‌پیکر به نام موراکوموگیری بود که یکی از ۱۲ تیغه برتر است. او حتی در سنین پیری در استفاه از این تیغه مهارت فوق العاده‌ای داشت. او می‌توانست از موراکوموگیری برای مبارزه با تعداد بیشماری تفنگداران دریایی استفاده کند و در دوران اوج خود، با کوزوکی اودن که یکی از قوی‌ترین سامورایی‌های وانو بود مقابله کند. هنگامی که او یک کودک بود، یک نیزه‌ بسیار کوچکتر با یک چاقوی ساده دست-ساز داشت.

صفحات دیگر